Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler? 19.03.2020

Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futsal ve futbol sporları, birbirinden farklı özelliklere sahip olan top oyunlarıdır. Futbol maçlarında, daha geniş bir alan kullanılırken, futsal maçlarında daha küçük boyutlarda sahalar tercih edilmektedir. Futbol ve futsal oyunlarının temel farkı sayılan saha boyutlarının yanında, oyunda kullanılan topların numara ve boyutları da değişmektedir. Tıpkı futbol gibi, futsal için de FIFA dünya şampiyonası düzenlenmektedir. Futbolla aynı özelliklere sahip olan futsal, futbolun minimalize edilmiş halidir.

Futbol ve Futsal Maçlarının Farkları Nelerdir?

Futbolla futsalın farkları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Futbolda, her takımda 11 kişi yer almaktadır. Futsaldaki takımların her birinde, 5 kişi yer almaktadır.
 • Oyuncu değişikliği için futbolda oyuna ara vermek gerekir. Futsal maçlarında oyuncu değişikliği, oyun devam ederken gerçekleştirilebilir.
 • Futbol maçları 45 dakikalık 2 devreden meydana gelmekte ve toplamda 90 dakika sürmektedir. Futsal maçlarında 20 dakikadan 2 devre oynanmakta ve 40. dakikada maç sonlandırılmaktadır.
 • Futbol maçlarında mola hakkı bulunmazken, futsal maçlarında her devrede 1’er mola verilmektedir.
 • Futbol maçlarındaki taçlar, elle gerçekleştirilmektedir. Futsal maçlarında, taçlar da ayakla gerçekleştirilmektedir.
 • Ofsayt kuralı, futbol için geçerli olsa da futsal için geçerli değildir.
 • Futsal maçlarında 5 adet faul gerçekleştikten sonra, penaltı atışlarının 10 metre geriden yapılması gerekir. Futbol maçlarında, fauller için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Futbol maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun tekrardan oyuna irmesine izin verilmemektedir. Futsal maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun 2 dakika sonunda ya da karşı takımın gol atması durumunda, oyuna girme hakkı bulunmaktadır.
 • Kalecinin topu elinde tutma süresi, futbolda 6 saniye olurken, futsalda 4 saniyedir.
 • Futbol maçlarında kullanılan toplar 5 numara olurken, futsal maçında kullanılan topların boyutları 4 numaradır.
 • Futbol maçlarının yapıldığı sahaların boyları, en az 100 metre, en fazla 110 metredir. Futbol maçı için kullanılan sahalar, en az 38 metre en fazla 42 metre uzunluğa sahiptir.
 • Futbol maçlarında, bütün oyuncuların aut kullanımına izin verilirken, futsal maçlarında sadece kalecilerin aut kullanmasına müsaade edilmektedir.

Futsal Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir?

Futsal oyununun tarihi geçmişi, 1930’lu yıllara kadar uzanmaktadır. 1930 yılında ilk defa oynanan futsal, FIFA kapsamında dünya şampiyonası düzenlenen spor dalıdır. Futsal maçları için düzenlenen ilk uluslararası şampiyona turnuvası, Güney Amerika Şampiyonasıdır. Bu maçın sonucunda, futsal maçına ait ilk kupanın sahibi Paraguay olmuştur. 1965 yılında düzenlenen şampiyona maçları, 1989 yılına kadar devam etmiştir. Güney Amerika'da düzenlenen 10 şampiyona, Brezilya tarafından kazanılmıştır. 1989 yılından sonra, futsal maçları FIFA kapsamında organize edilmeye başlamıştır. 2000 ila 2004 yılları arasında düzenlenen FİFA dünya kupası maçlarını, İspanya kazanırken, 2016 ve 2019 maçlarının galibi Arjantin olmuştur.

Futsal Nasıl Oynanmaktadır?

Futsal oyun kuralları, futbol maçlarından farklıdır. Futbol maçları açık alanlarda düzenlenirken, futsal maçları için kapalı alanlar kullanılmaktadır. Kaleci ve yedek oyuncularla birlikte, futsal takımlarında toplam 7 oyuncu yer almaktadır. 4 ayrı hakemin bulunduğu futsal maçlarında, elle topa temas etmek yasaktır. Karşılıklı iki kalesi bulunan futsal sahalarında, sahaların boyutu gibi kalelerin boyutu da küçüktür. Rakip takımların birbirine gol atmaya çalışması ve oyunun 2 devrede gerçekleştirilmesi, futbol maçlarıyla bire bir uyum sağlamaktadır. Futsal maçlarının devre toplamları, 40 dakikaya denk gelmektedir. Futsal maçlarının oynandığı alanlar oldukça dar olduğundan, futbol maçlarına göre daha fazla taktik kullanılmaktadır.

Futbol Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Futbol maçlarının tarihi, eski toplumlara kadar dayansa da resmi olarak 19. yüzyılda oynanmaya başlanmıştır. 21. yüzyıldan itibaren, 200’den fazla ülkeye ait milli futbol takımları oluşturulmuştur. Resmi futbol takımlarında yer alan futbolcuların sayısı, 250 milyonun üzerindedir. Dünya genelinde en fazla takip edilen spor dalı, futboldur. Futbol maçlarında, karşılıklı iki takım yer almakta ve her takımda, 11 kişilik kadro bulunmaktadır. Maçların toplam süresi 90 dakikadır ve maç içerisinde 2 devre arası kullanılmaktadır. Açık havada ve çimle kaplı sahada oynanan futbol maçları, iki ayrı kale ve bu kale arasındaki sahada gerçekleştirilmektedir. Oyuncuların, devre süresi boyunca saha sınırlarından çıkması yasaklanmıştır. 90 dakikalık maç süresi içerisinde en fazla golü atan takım, o maçın galibi sayılmaktadır.

4141 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Lyon Lens İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Lyon Lens İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Lyon ile Lens karşı karşıya geliyor.28 puanla 10. sırada yer alan Lyon son 6 karşılaşmadan 5 galibiyet , 1 beraberlikle ayrıldı.Lens'e gelecek olursak 36 puanla 6. sırada yer alan Lens 4 maçtır akzanamıyor.Avrupaya da veda eden Lens ilk dönem Lyon'u 3 2 mağlup etmişti bu karşılaşmanın da ilk dönemdeki gibi gollü geçmesini bekliyorum.

2,5 Üst - 1.73 - 22:45

Tahmini İncele
Rennes Lorient İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Rennes Lorient İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Rennes ile Lorient karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son 10 karşılaşmadan 7 galibiyet elde eden Rennes 35 puanla 7. sırada yer almakta.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Rennes Lorient karşısında 3 maçtır kaybediyor.22 puana sahip olan Lorient son maçında Nantes'e 1 0 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelirsek Lorient için zorlu bir karşılaşma olacak Rennes iç sahada galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.27 - 19:05

Tahmini İncele
Brest Le Havre İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Brest Le Havre İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Brest ile Le Havre karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Brest ile başlayalım.43 puanla 2. sırada yer alan Brest son 2 maçını da kazanmayı bildi.Son maçında Strasbourg'u 3 0 mağlup eden Brest iç sahadaki son maçındaysa Marsilya'yı 1 0 ile geçmişti.Le Havre ise 24 puanla 14. sırada bulunuyor son 6 maçta da kazanamayan Le Havre 6 karşılaşmadan 2 puan çıkarabildi.İkinciliği korumak isteyen Brest'in iç sahada kazanmasını bekliyorum.

MS 1 - 1.43 - 17:00

Tahmini İncele
Toulouse Nice İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Toulouse Nice İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

Fransa Ligue 1'de Toulouse ile Nice karşı karşıya geliyor.26 puanla 11. sırada yer alan Toulouse son maçında Lille'i 3 1 mağlup etti.UEFA'da ise Benfica ile 0 0 berabere kalan Toulouse avrupaya veda etti.Nice ise 40 puanla 4. sırada bulunuyor.Son 4 lig maçını da kazanamayan Nice deplasmanda bu kez kaznamak istiyor.Nice karşısında 6 maçtır kazanamayan Toulouse bu kez galibiyet peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Alt - 1.43 - 15:00

Tahmini İncele
Manchester City Manchester United İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Manchester City Manchester United İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İngiltere Premier Ligde Manchester City ile Manchester United karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye maviler ile başlayalım.59 puanla 2. sırada yer alan City son 10 resmi maçından 9 galibiyet elde etti ve lider Liverpool'un 1 puan gerisinde haftaya başladılar.Manchester United ise 44 puana sahip ve son 7 maçının 6'sını kazanmayı bildi.Güzel bir seri oluşturan Manchester United deplasmanda sürpriz peşinde.City karşısında oynadığı son 6 maçın 5'ini kaybeden Manchester United'ın yine işini zor görüyorum.Zirve yarışında puan kayıplarının telafisi olmayacak City iç sahada rahat kazanır ; gollü bir maç olur.

Manchester City İlk Yarıyı Kazanır - 1.50 - 18:30

Tahmini İncele
Villarreal Granada İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Villarreal Granada İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Villarreal ile Granada karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Villarreal ile başlayalım.Son 6 maçında da kaybetmeyen Villarreal iç sahada kazanıp üst sıralara yaklaşma peşinde.Granada ise 14 puanla düşme potasında bulunuyor son 10 maçından sadece 1 galibiyet alabilen Granada'nın deplasmanda işini zor görüyorum ; Granada karşısına iç sahada oynadığı 9 maçı da kaybetmeyen Villarreal yine galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.45 - 16:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Betis İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Atletico Madrid Real Betis İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Atletico Madrid ile Real Betis karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atletico Madrid ile başlayalım.52 puanla 4. sırada yer alan Atletico Madrid iç sahada kazanıp zirveye yaklaşma peşinde.Son maçında kupada Athletico Bilbao'ya 3 0 kaybeden Atletico Madrid Real Betis karşısında oynadığı son 9 maçın 7'sini kazanırken diğer 2 karşılaşmadan da beraberlikle ayrılmıştı.9 maçtır Atletico Madrid karşısında kazanamayan Real Betis'in yine işini zor görüyorum.

MS 1 - 1.39 - 18:15

Tahmini İncele
Mallorca Girona İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Mallorca Girona İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Mallorca ile Girona karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Mallorca ile başlayalım.Son 7 maçından 1 galibiyet elde edebilen Mallorca son maçında Real Sociedad ile 1 1 berabere kalmıştı.Alt sıralardan uzaklaşma isteyen Mallorca düşme potasının 6 puan üzerinde yer almakta.Girona ise 59 puanla 2. sırada bulunuyor.Lider Real Madrid'in 6 puan gerisinde olan Girona son maçında Rayo Vallecano'yu 3 0 mağlup etmişti.Deplasmanda pek etkili olamayan Girona'yı bu karşılaşmada galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 2.04 - 20:30

Tahmini İncele
Burnley Bournemouth İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Burnley Bournemouth İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

İngiltere Premier Liginde Burnley ile Bournemouth karşı karşıya geliyor.13 puanla düşme potasında yer alan Burnley son 9 maçından 2 puan çıkarabildi.Oldukça etkisiz olan Burnley son 3 maçınd kalesinde 11 gol gördü.Bournemouth ise 28 puanla 14. sırada yer almakta son 2 maçını da iç sahada 1 0'lık skorlarla Manchester City ve Leicester City'e kaybeden Bournemouth deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olacak gollü geçer.

2,5 Üst - 1.50 - 16:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu