Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler? 19.03.2020

Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futsal ve futbol sporları, birbirinden farklı özelliklere sahip olan top oyunlarıdır. Futbol maçlarında, daha geniş bir alan kullanılırken, futsal maçlarında daha küçük boyutlarda sahalar tercih edilmektedir. Futbol ve futsal oyunlarının temel farkı sayılan saha boyutlarının yanında, oyunda kullanılan topların numara ve boyutları da değişmektedir. Tıpkı futbol gibi, futsal için de FIFA dünya şampiyonası düzenlenmektedir. Futbolla aynı özelliklere sahip olan futsal, futbolun minimalize edilmiş halidir.

Futbol ve Futsal Maçlarının Farkları Nelerdir?

Futbolla futsalın farkları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Futbolda, her takımda 11 kişi yer almaktadır. Futsaldaki takımların her birinde, 5 kişi yer almaktadır.
 • Oyuncu değişikliği için futbolda oyuna ara vermek gerekir. Futsal maçlarında oyuncu değişikliği, oyun devam ederken gerçekleştirilebilir.
 • Futbol maçları 45 dakikalık 2 devreden meydana gelmekte ve toplamda 90 dakika sürmektedir. Futsal maçlarında 20 dakikadan 2 devre oynanmakta ve 40. dakikada maç sonlandırılmaktadır.
 • Futbol maçlarında mola hakkı bulunmazken, futsal maçlarında her devrede 1’er mola verilmektedir.
 • Futbol maçlarındaki taçlar, elle gerçekleştirilmektedir. Futsal maçlarında, taçlar da ayakla gerçekleştirilmektedir.
 • Ofsayt kuralı, futbol için geçerli olsa da futsal için geçerli değildir.
 • Futsal maçlarında 5 adet faul gerçekleştikten sonra, penaltı atışlarının 10 metre geriden yapılması gerekir. Futbol maçlarında, fauller için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Futbol maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun tekrardan oyuna irmesine izin verilmemektedir. Futsal maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun 2 dakika sonunda ya da karşı takımın gol atması durumunda, oyuna girme hakkı bulunmaktadır.
 • Kalecinin topu elinde tutma süresi, futbolda 6 saniye olurken, futsalda 4 saniyedir.
 • Futbol maçlarında kullanılan toplar 5 numara olurken, futsal maçında kullanılan topların boyutları 4 numaradır.
 • Futbol maçlarının yapıldığı sahaların boyları, en az 100 metre, en fazla 110 metredir. Futbol maçı için kullanılan sahalar, en az 38 metre en fazla 42 metre uzunluğa sahiptir.
 • Futbol maçlarında, bütün oyuncuların aut kullanımına izin verilirken, futsal maçlarında sadece kalecilerin aut kullanmasına müsaade edilmektedir.

Futsal Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir?

Futsal oyununun tarihi geçmişi, 1930’lu yıllara kadar uzanmaktadır. 1930 yılında ilk defa oynanan futsal, FIFA kapsamında dünya şampiyonası düzenlenen spor dalıdır. Futsal maçları için düzenlenen ilk uluslararası şampiyona turnuvası, Güney Amerika Şampiyonasıdır. Bu maçın sonucunda, futsal maçına ait ilk kupanın sahibi Paraguay olmuştur. 1965 yılında düzenlenen şampiyona maçları, 1989 yılına kadar devam etmiştir. Güney Amerika'da düzenlenen 10 şampiyona, Brezilya tarafından kazanılmıştır. 1989 yılından sonra, futsal maçları FIFA kapsamında organize edilmeye başlamıştır. 2000 ila 2004 yılları arasında düzenlenen FİFA dünya kupası maçlarını, İspanya kazanırken, 2016 ve 2019 maçlarının galibi Arjantin olmuştur.

Futsal Nasıl Oynanmaktadır?

Futsal oyun kuralları, futbol maçlarından farklıdır. Futbol maçları açık alanlarda düzenlenirken, futsal maçları için kapalı alanlar kullanılmaktadır. Kaleci ve yedek oyuncularla birlikte, futsal takımlarında toplam 7 oyuncu yer almaktadır. 4 ayrı hakemin bulunduğu futsal maçlarında, elle topa temas etmek yasaktır. Karşılıklı iki kalesi bulunan futsal sahalarında, sahaların boyutu gibi kalelerin boyutu da küçüktür. Rakip takımların birbirine gol atmaya çalışması ve oyunun 2 devrede gerçekleştirilmesi, futbol maçlarıyla bire bir uyum sağlamaktadır. Futsal maçlarının devre toplamları, 40 dakikaya denk gelmektedir. Futsal maçlarının oynandığı alanlar oldukça dar olduğundan, futbol maçlarına göre daha fazla taktik kullanılmaktadır.

Futbol Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Futbol maçlarının tarihi, eski toplumlara kadar dayansa da resmi olarak 19. yüzyılda oynanmaya başlanmıştır. 21. yüzyıldan itibaren, 200’den fazla ülkeye ait milli futbol takımları oluşturulmuştur. Resmi futbol takımlarında yer alan futbolcuların sayısı, 250 milyonun üzerindedir. Dünya genelinde en fazla takip edilen spor dalı, futboldur. Futbol maçlarında, karşılıklı iki takım yer almakta ve her takımda, 11 kişilik kadro bulunmaktadır. Maçların toplam süresi 90 dakikadır ve maç içerisinde 2 devre arası kullanılmaktadır. Açık havada ve çimle kaplı sahada oynanan futbol maçları, iki ayrı kale ve bu kale arasındaki sahada gerçekleştirilmektedir. Oyuncuların, devre süresi boyunca saha sınırlarından çıkması yasaklanmıştır. 90 dakikalık maç süresi içerisinde en fazla golü atan takım, o maçın galibi sayılmaktadır.

3477 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Hamburg Stuttgart İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Hamburg Stuttgart İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

Almanya Bundesliga Play-Off rövanş karşılaşmasında Hamburg ile Stuttgart tekrar karşı karşıya geliyor.İlk karşılaşmayı iç sahada 3 0 kazanan Stuttgart ligde kalma yönünde önemli bir galibiyet almış durumda.Hamburg ise 3 0'ın rövanşında sürpriz peşinde işleri zor olacak keyifli gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.43 - 21:45

Tahmini İncele
Varbergs Hacken İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Varbergs Hacken İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

İsveç Liginde Varbergs ile Hacken karşı karşıya geliyor.5 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Varbergs 10 karşılaşmada da kazanamadı.Hacken ise 22 puanla 3. sırada yer almakta.Son maçında Göteborg'u 4 1 mağlup eden Hacken deplasmanda kazanmak istiyor , başaracaklarını düşünüyorum.

MS 2 - 1.24 - 20:00

Tahmini İncele
Malmö Degerfors İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Malmö Degerfors İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

İsveç Liginde Malmö ile Degerfors karşı karşıya geliyor.25 puanla Elfsborg ile liderliği paylaşan Malmö son maçında Elfsborg'a 3 0 kaybetmişti.Degerfors ise 11 puana sahip.Alt sıralarda yer alan Degerfors son 2 maçından da beraberlikle ayrıldı ve Malmö deplasmanında da işleri zor.

H1 - 1.35 - 20:10

Tahmini İncele
Roma Spezia İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Roma Spezia İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Roma ile Spezia karşı karşıya geliyor.60 puanla 6. sırada yer alan Roma son 7 maçını da kazanamadı.Hafta içi Sevilla'ya penaltılarla kaybeden Roma UEFA Avrupa Ligi kupasını kıl payı kaçırmış oldu.Spezia ise 31 puana sahip.Hellas Verona ile aynı puana sahip olan Spezia ligin son maçında ligde kalmak için kazanması gerekiyor aksi taktirde , Hellas Verona'nın kazanması durumunda Spezia kazanamazsa küme düşecek.Çok kritik bir karşılaşma gollü geçmesini bekliyorum.

2,5 Üst - 1.71 - 22:00

Tahmini İncele
Milan Hellas Verona İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Milan Hellas Verona İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Milan ile Hellas Verona karşı karşıya geliyor.31 puanla 18. sırada yer alan Hellas Verona düşme potasında yer alıyor.Son maçında son dakikada Empoli karşısında kalesinde gol gören Hellas Verona belki de yediği o golle küme düşecek.67 puanla 4. sırada yer alan Milan ilk 3'ün 2 puan gerisinde son maçında Juventus'u deplasmanda 1 0 mağlup eden Milan iç sahada kazanmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum düşme potası alev almış durumda ligde kalmak isteyen Hellas Verona gol bulur keyifli bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.67 - 22:00

Tahmini İncele
Atalanta Monza İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Atalanta Monza İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Atalanta ile Monza karşı karşıya geliyor.61 puanla 5. sırada yer alan Atalanta son maçında Inter'e 3 2 kaybetmitşi.İç sahadaki son maçını kazanıp ilk 5'teki yerini korumak isteyen Atalanta ilk dönem Monza'yı deplasmanda 2 0 mağlup etmişti.Ligin orta sıralarında yer alan Monza'nın deplasmanda işi zor.

MS 1 - 1.41 - 22:00

Tahmini İncele
Udinese Juventus İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Udinese Juventus İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Udinese ile Juventus karşı karşıya geliyor.46 puanla 12. sırada yer alan Udinese son 3 maçını da kaybetti.Son olarak Salernitana'ya deplasmanda 3 2 kaybeden Udinese iç sahada Juventus karşısında puan ve puanlar peşinde ancak işlerini zor görüyorum.10 puan ceza alan Juventus 7. sıraya geriledi.Ligdeki son maçını kazanıp ilk 5'i zorlamak isteyen Juventus deplasmanda kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.72 - 22:00

Tahmini İncele
Lecce Bologna İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Lecce Bologna İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Lecce ile Bologna karşı karşıya geliyor.36 puanla 16. sırada yer alan Lecce son lig maçında Monza'yı deplasmanda 1 0 mağlup etmişti.Bologna ise 51 puanla 11. sırada yer alıyor.Son maçında Napoli ile 2 2 berabere kalan Bologna ligde 4 maçtır yenilmiyor.Keyifli bir karşılaşma olmasını bekliyorum ligde kalmayı garantileyen Lecce için rahat bir karşılaşma olacak gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.70 - 22:00

Tahmini İncele
Napoli Sampdoria İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Napoli Sampdoria İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

İtalya Serie A'da Napoli ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.19 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Sampdoria 10 maçtır kazanamıyor.Şampiyonluğu aylar öncesinden garantileyen Napoli son iç saha maçında Inter'i 3 1 mağlup etmişti iç sahada sezonun son maçına çıkacak olan Napoli'nin iç sahada rahat kazanmasını bekliyorum.

H1 - 1.31 - 19:30

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu