Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler?19.03.2020

Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futsal ve futbol sporları, birbirinden farklı özelliklere sahip olan top oyunlarıdır. Futbol maçlarında, daha geniş bir alan kullanılırken, futsal maçlarında daha küçük boyutlarda sahalar tercih edilmektedir. Futbol ve futsal oyunlarının temel farkı sayılan saha boyutlarının yanında, oyunda kullanılan topların numara ve boyutları da değişmektedir. Tıpkı futbol gibi, futsal için de FIFA dünya şampiyonası düzenlenmektedir. Futbolla aynı özelliklere sahip olan futsal, futbolun minimalize edilmiş halidir.

Futbol ve Futsal Maçlarının Farkları Nelerdir?

Futbolla futsalın farkları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Futbolda, her takımda 11 kişi yer almaktadır. Futsaldaki takımların her birinde, 5 kişi yer almaktadır.
 • Oyuncu değişikliği için futbolda oyuna ara vermek gerekir. Futsal maçlarında oyuncu değişikliği, oyun devam ederken gerçekleştirilebilir.
 • Futbol maçları 45 dakikalık 2 devreden meydana gelmekte ve toplamda 90 dakika sürmektedir. Futsal maçlarında 20 dakikadan 2 devre oynanmakta ve 40. dakikada maç sonlandırılmaktadır.
 • Futbol maçlarında mola hakkı bulunmazken, futsal maçlarında her devrede 1’er mola verilmektedir.
 • Futbol maçlarındaki taçlar, elle gerçekleştirilmektedir. Futsal maçlarında, taçlar da ayakla gerçekleştirilmektedir.
 • Ofsayt kuralı, futbol için geçerli olsa da futsal için geçerli değildir.
 • Futsal maçlarında 5 adet faul gerçekleştikten sonra, penaltı atışlarının 10 metre geriden yapılması gerekir. Futbol maçlarında, fauller için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Futbol maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun tekrardan oyuna irmesine izin verilmemektedir. Futsal maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun 2 dakika sonunda ya da karşı takımın gol atması durumunda, oyuna girme hakkı bulunmaktadır.
 • Kalecinin topu elinde tutma süresi, futbolda 6 saniye olurken, futsalda 4 saniyedir.
 • Futbol maçlarında kullanılan toplar 5 numara olurken, futsal maçında kullanılan topların boyutları 4 numaradır.
 • Futbol maçlarının yapıldığı sahaların boyları, en az 100 metre, en fazla 110 metredir. Futbol maçı için kullanılan sahalar, en az 38 metre en fazla 42 metre uzunluğa sahiptir.
 • Futbol maçlarında, bütün oyuncuların aut kullanımına izin verilirken, futsal maçlarında sadece kalecilerin aut kullanmasına müsaade edilmektedir.

Futsal Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir?

Futsal oyununun tarihi geçmişi, 1930’lu yıllara kadar uzanmaktadır. 1930 yılında ilk defa oynanan futsal, FIFA kapsamında dünya şampiyonası düzenlenen spor dalıdır. Futsal maçları için düzenlenen ilk uluslararası şampiyona turnuvası, Güney Amerika Şampiyonasıdır. Bu maçın sonucunda, futsal maçına ait ilk kupanın sahibi Paraguay olmuştur. 1965 yılında düzenlenen şampiyona maçları, 1989 yılına kadar devam etmiştir. Güney Amerika'da düzenlenen 10 şampiyona, Brezilya tarafından kazanılmıştır. 1989 yılından sonra, futsal maçları FIFA kapsamında organize edilmeye başlamıştır. 2000 ila 2004 yılları arasında düzenlenen FİFA dünya kupası maçlarını, İspanya kazanırken, 2016 ve 2019 maçlarının galibi Arjantin olmuştur.

Futsal Nasıl Oynanmaktadır?

Futsal oyun kuralları, futbol maçlarından farklıdır. Futbol maçları açık alanlarda düzenlenirken, futsal maçları için kapalı alanlar kullanılmaktadır. Kaleci ve yedek oyuncularla birlikte, futsal takımlarında toplam 7 oyuncu yer almaktadır. 4 ayrı hakemin bulunduğu futsal maçlarında, elle topa temas etmek yasaktır. Karşılıklı iki kalesi bulunan futsal sahalarında, sahaların boyutu gibi kalelerin boyutu da küçüktür. Rakip takımların birbirine gol atmaya çalışması ve oyunun 2 devrede gerçekleştirilmesi, futbol maçlarıyla bire bir uyum sağlamaktadır. Futsal maçlarının devre toplamları, 40 dakikaya denk gelmektedir. Futsal maçlarının oynandığı alanlar oldukça dar olduğundan, futbol maçlarına göre daha fazla taktik kullanılmaktadır.

Futbol Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Futbol maçlarının tarihi, eski toplumlara kadar dayansa da resmi olarak 19. yüzyılda oynanmaya başlanmıştır. 21. yüzyıldan itibaren, 200’den fazla ülkeye ait milli futbol takımları oluşturulmuştur. Resmi futbol takımlarında yer alan futbolcuların sayısı, 250 milyonun üzerindedir. Dünya genelinde en fazla takip edilen spor dalı, futboldur. Futbol maçlarında, karşılıklı iki takım yer almakta ve her takımda, 11 kişilik kadro bulunmaktadır. Maçların toplam süresi 90 dakikadır ve maç içerisinde 2 devre arası kullanılmaktadır. Açık havada ve çimle kaplı sahada oynanan futbol maçları, iki ayrı kale ve bu kale arasındaki sahada gerçekleştirilmektedir. Oyuncuların, devre süresi boyunca saha sınırlarından çıkması yasaklanmıştır. 90 dakikalık maç süresi içerisinde en fazla golü atan takım, o maçın galibi sayılmaktadır.

3078 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP