Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler? 19.03.2020

Futbol ve Futsal Arasındaki Farklar Neler?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futsal ve futbol sporları, birbirinden farklı özelliklere sahip olan top oyunlarıdır. Futbol maçlarında, daha geniş bir alan kullanılırken, futsal maçlarında daha küçük boyutlarda sahalar tercih edilmektedir. Futbol ve futsal oyunlarının temel farkı sayılan saha boyutlarının yanında, oyunda kullanılan topların numara ve boyutları da değişmektedir. Tıpkı futbol gibi, futsal için de FIFA dünya şampiyonası düzenlenmektedir. Futbolla aynı özelliklere sahip olan futsal, futbolun minimalize edilmiş halidir.

Futbol ve Futsal Maçlarının Farkları Nelerdir?

Futbolla futsalın farkları, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Futbolda, her takımda 11 kişi yer almaktadır. Futsaldaki takımların her birinde, 5 kişi yer almaktadır.
 • Oyuncu değişikliği için futbolda oyuna ara vermek gerekir. Futsal maçlarında oyuncu değişikliği, oyun devam ederken gerçekleştirilebilir.
 • Futbol maçları 45 dakikalık 2 devreden meydana gelmekte ve toplamda 90 dakika sürmektedir. Futsal maçlarında 20 dakikadan 2 devre oynanmakta ve 40. dakikada maç sonlandırılmaktadır.
 • Futbol maçlarında mola hakkı bulunmazken, futsal maçlarında her devrede 1’er mola verilmektedir.
 • Futbol maçlarındaki taçlar, elle gerçekleştirilmektedir. Futsal maçlarında, taçlar da ayakla gerçekleştirilmektedir.
 • Ofsayt kuralı, futbol için geçerli olsa da futsal için geçerli değildir.
 • Futsal maçlarında 5 adet faul gerçekleştikten sonra, penaltı atışlarının 10 metre geriden yapılması gerekir. Futbol maçlarında, fauller için herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Futbol maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun tekrardan oyuna irmesine izin verilmemektedir. Futsal maçlarında, kırmızı kart alan oyuncunun 2 dakika sonunda ya da karşı takımın gol atması durumunda, oyuna girme hakkı bulunmaktadır.
 • Kalecinin topu elinde tutma süresi, futbolda 6 saniye olurken, futsalda 4 saniyedir.
 • Futbol maçlarında kullanılan toplar 5 numara olurken, futsal maçında kullanılan topların boyutları 4 numaradır.
 • Futbol maçlarının yapıldığı sahaların boyları, en az 100 metre, en fazla 110 metredir. Futbol maçı için kullanılan sahalar, en az 38 metre en fazla 42 metre uzunluğa sahiptir.
 • Futbol maçlarında, bütün oyuncuların aut kullanımına izin verilirken, futsal maçlarında sadece kalecilerin aut kullanmasına müsaade edilmektedir.

Futsal Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir?

Futsal oyununun tarihi geçmişi, 1930’lu yıllara kadar uzanmaktadır. 1930 yılında ilk defa oynanan futsal, FIFA kapsamında dünya şampiyonası düzenlenen spor dalıdır. Futsal maçları için düzenlenen ilk uluslararası şampiyona turnuvası, Güney Amerika Şampiyonasıdır. Bu maçın sonucunda, futsal maçına ait ilk kupanın sahibi Paraguay olmuştur. 1965 yılında düzenlenen şampiyona maçları, 1989 yılına kadar devam etmiştir. Güney Amerika'da düzenlenen 10 şampiyona, Brezilya tarafından kazanılmıştır. 1989 yılından sonra, futsal maçları FIFA kapsamında organize edilmeye başlamıştır. 2000 ila 2004 yılları arasında düzenlenen FİFA dünya kupası maçlarını, İspanya kazanırken, 2016 ve 2019 maçlarının galibi Arjantin olmuştur.

Futsal Nasıl Oynanmaktadır?

Futsal oyun kuralları, futbol maçlarından farklıdır. Futbol maçları açık alanlarda düzenlenirken, futsal maçları için kapalı alanlar kullanılmaktadır. Kaleci ve yedek oyuncularla birlikte, futsal takımlarında toplam 7 oyuncu yer almaktadır. 4 ayrı hakemin bulunduğu futsal maçlarında, elle topa temas etmek yasaktır. Karşılıklı iki kalesi bulunan futsal sahalarında, sahaların boyutu gibi kalelerin boyutu da küçüktür. Rakip takımların birbirine gol atmaya çalışması ve oyunun 2 devrede gerçekleştirilmesi, futbol maçlarıyla bire bir uyum sağlamaktadır. Futsal maçlarının devre toplamları, 40 dakikaya denk gelmektedir. Futsal maçlarının oynandığı alanlar oldukça dar olduğundan, futbol maçlarına göre daha fazla taktik kullanılmaktadır.

Futbol Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Futbol maçlarının tarihi, eski toplumlara kadar dayansa da resmi olarak 19. yüzyılda oynanmaya başlanmıştır. 21. yüzyıldan itibaren, 200’den fazla ülkeye ait milli futbol takımları oluşturulmuştur. Resmi futbol takımlarında yer alan futbolcuların sayısı, 250 milyonun üzerindedir. Dünya genelinde en fazla takip edilen spor dalı, futboldur. Futbol maçlarında, karşılıklı iki takım yer almakta ve her takımda, 11 kişilik kadro bulunmaktadır. Maçların toplam süresi 90 dakikadır ve maç içerisinde 2 devre arası kullanılmaktadır. Açık havada ve çimle kaplı sahada oynanan futbol maçları, iki ayrı kale ve bu kale arasındaki sahada gerçekleştirilmektedir. Oyuncuların, devre süresi boyunca saha sınırlarından çıkması yasaklanmıştır. 90 dakikalık maç süresi içerisinde en fazla golü atan takım, o maçın galibi sayılmaktadır.

3725 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Werder Bremen Köln İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Werder Bremen Köln İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Köln karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Werder Bremen ile başlayalım.Oynadığı 4 lig maçından 3 puan çıkaran Werder Bremen son olarak Heidenheim'e 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Werder Bremen geçen sene Köln ile bu stadda oynadığı karşılaşmadan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Köln ise Werder Bremen'i geçen sezon iç sahada 7 1 mağlup etmişti bu sezon oynadığı 4 lig maçından 1 puan çıkarabilen Köln deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum ; ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 19:30

Tahmini İncele
Bayern Münih Bochum İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Bayern Münih Bochum İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Bayern Münih ile Bochum karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Bayern Münih ile başlayalım.Hafta içi Şampiyonlar Liginde Manchester United'ı 4 3 mağlup etmeyi bilen Bayern Münih gruplara galibiyetle başlamıştı.Ligde de 10 puanla Leverkusen ile liderliği paylaşan Bayern Münih'in seyircisi önünde rahat bir galibiyet almasını bekliyorum.Geçen sene Bochum'a 2 maçta 10 gol atarak kazanan Bayern Münih'in yine rahat bir galibiyet almasını bekliyorum.

H1 - 1.57 - 16:30

Tahmini İncele
Union Berlin Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Union Berlin Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Union Berlin ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Union Berlin ile başlayalım.Hafta içi Real Madrid ile karşılaşan Union Berlin rakibine son dakika golüyle 1 0 kaybetmişti.Real karşısında deplasmanda iyi direnen Union Berlin ligde de ilk 2 maçını kazanmayı bilmişti.Hoffenheim ise son 3 lig maçını da kazanmayı bildi.Son olarak Köln'ü deplasmanda 3 1 mağlup eden Hoffenheim bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarma peşinde keyifli gollü bir maç olmasını bekliyorum geçen sene iki takım arasında oynanan iki karşılaşmada 10 gol çıkmıştı yine gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.58 - 16:30

Tahmini İncele
Borussia Dortmund Wolfsburg İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Borussia Dortmund Wolfsburg İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Borussia Dortmund ile Wolfsburg karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Borussia Dortmund ile başlayalım.Hafta içi Paris'te PSG'ye 2 0 kaybeden Borussia Dortmund seyircisi önünde Wolfsburg karşısında kazanıp moral bulmak istiyor.9 puana sahip olan Wolfsburg ligde Borussia Dortmund'un 1 puan üzerinde yer almakta.İki takım arasında bu stadda oynanan son karşılaşmayı Borussia Dortmund 6 0 kazanmıştı bu karşılaşmada da sarıları galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.50 - 16:30

Tahmini İncele
Mönchengladbach Leipzig İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Mönchengladbach Leipzig İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Mönchengladbach ile Leipzig karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Mönchengladbach ile başlayalım.Oynadığı 4 lig maçından 2 puan çıkarabilen Mönchengladbach son olarak Darmstadt ile 3 3 berabere kalmıştı.Leipzig ise hafta içi Şampiyonlar Liginde Young Boys'u İsviçre'de 3 1 mağlup etmişti.Ligde de son 3 maçını kazanmayı bilen Leipzig bu maçı da kazanmak istiyor.İki takım arasındaki son maçı Leipzig 3 0 kazanmıştı yine gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.25 - 16:30

Tahmini İncele
Antalyaspor Samsunspor İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Antalyaspor Samsunspor İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde Antalyaspor ile Samsunspor karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Antalyaspor ile başlayalım.Ligde oynadığı 5 maçtan 3 puan çıkarabilen Antalyaspor oynadığı 5 maçı da kazanamadı.Samsunspor ise 4 maçtan 1 puan çıkarabildi ve son maçında Galatasaray'a 4 2 kaybetmişlerdi.Bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum taraf bahisi olarak beraberlik seçimi denenebilir ayrıca ilk yarının da dengeli geçmesini bekliyorum.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Başakşehir Galatasaray İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Başakşehir Galatasaray İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde Başakşehir ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Başakşehir ile başlayalım.Ligde oynadığı 4 karşılaşmadan 3 puan toplayabilen Başakşehir son maçında İstanbulspor'u 2 0 mağlup etmişti.İlk 3 lig maçını da kaybeden Başakşehir son maçını kazanıp moral buldu.Sarı kırmızılılar ise hafta içi Şampiyonlar Liginde Copenhagen ile 2 2 berabere kaldı.İç sahada 2 0 geriye düşmesine rağmen rakibin 10 kişi kalmasıyla 1 puanı almayı bilen Galatasaray kazanması gereken karşılaşmada 1 puana razı olmuştu.Maçın başında Kerem Aktürkoğlu ve İcardi'nin kaçırdığı net gol pozisyonları gol olsa belki de sarı kırmızılılar gruba rahat bir galibiyetle başlayacaktı.Bu karşılaşmaya gelirsek zorlu bir maç olmasını bekliyorum sarı kırmızılılar galibiyete yakın duruyor ancak kolay bir maç olmasını beklemiyorum.

MS 2 - 1.63 - 20:00

Tahmini İncele
Çaykur Rizespor Sivasspor İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023 Çaykur Rizespor Sivasspor İddaa Maç Tahmini 23 Eylül 2023

 

Süper Ligde Çaykur Rizespor ile Sivasspor karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Çaykur Rizespor ile başlayalım.Ligde oynadığı 5 maçtan 10 puan toplayan Çaykur Rizespor'un ligde tek yenilgisi bulunuyor , son 3 lig maçını da kazanmayı bilen Çaykur Rizespor seyiricisi önünde bu karşılaşmayı da kazanmak istiyor.Sivasspor ise 5 maçtan 5 puan topladı son maçında Ankaragücü'ne iç sahada 3 1 kaybeden Sivasspor'un ; Çaykur Rizespor karşısında işini zor görüyorum.Karadeniz ekibi iç sahada galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.92 - 17:00

Tahmini İncele
Alaves Athletic Bilbao İddaa Maç Tahmini 22 Eylül 2023 Alaves Athletic Bilbao İddaa Maç Tahmini 22 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Alaves ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Athletic Bilbao haftanın açılış mücadelesinde karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Alaves, deplasman ekibi Athletic Bilbao'yu ağırlıyor. Ev sahibi Alaves ligin kadro olarak ve oyun olarak zayıf ekiplerinden birisi ve hiç güven vermiyor. Deplasman ekibi Bilbao ise iyi bir oyun oynuyor ve bu maçın da bence net favorisi. Kolay bir 90 dakika olmayabilir fakat Bilbao bence galibiyete yakın. 

Tahmin MS 2 Oran 1.95

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu