Futbolda Ofsayt Nedir? 01.04.2020

Futbolda Ofsayt Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda ofsayt oyuncunun herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olması anlamına gelir. Futbolda ofsayt Urs Lins imzası ile ülke federasyonlarına gönderilmiştir. Oyuncunun ofsayt olmadığı pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kale ile arasında oyuncu olmaması halinde oyuncunun topun arkasında olması,
  • Oyuncunun kendi yarı sahasına olması,
  • Son iki rakip oyuncuyla aynı hizada ise,
  • Sondan ikinci rakip oyuncuyla aynı hizadaysa.

Futbolda Ofsayt Sayılmayan Vuruşlar Nelerdir?

Futbolda ofsayt sayılmayan vuruşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Köşe vuruşu,
  • Kale vuruşu,
  • Taç atışı.

Bu haller dışında ofsayt olduğu zaman oyuncu farklı şekillerde cezalandırılabilir. Bu cezalandırmalar şu şekilde olabilir:

  • Oyuna müdahale ederek,
  • Bulunulan pozisyondan avantaj elde ederek,
  • Rakibe müdahale ederek.

Futbolda Ofsaytın Amacı Nedir?

Futbolda Ofsaytın amacı rakibe müdahale ederken haksızlık olmasının önüne geçmektir. Ayrıca oyuna müdahalenin kuralları ofsayt ile yazılmıştır. Ofsayt sayesinde haksız yere oyunun kesilmesinin önüne geçilmiş olur. IFAB ofsayt pozisyonunu bir takım arkadaşı tarafından verilen ya da dokunulan topla oynama ya da dokunma şeklinde açıklanmıştır. Futbolda ofsayt kavramının oluşması ile birlikte oyuna müdahale makro düzeyden mikro düzeye indirilmiş lur. Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu yani IFAB, hakemlerin ofsayt konusunda kanaatlerini yalnızca rakibe müdahale etmek şeklinde sınırlamışlardır. Yani avantaj elde etmek konularında hakemlerin verilen kararlarda yorum yapma hakkı bulunmaz.

Futbol Ofsaytında Aktif ve Pasif Ayrımı Nedir?

Futbol ofsaytında aktif ve pasif ayrımı bulunmaktadır. Buna göre uzun ve kısa paslarda, top kime gittiği önemli olmaksızın, rakip yarı alanda iken oyuncuların ofsayt ile cezalandırılmasının önlenmesine yöneliktir. Bu amaçla gelişen bekle gör uygulaması ofsaytta aktif ve pasif kavramlarından sonra başlatılmıştır. Daha önceden tartışmalara konu olan, rakibin kale çizgisine daha yakın olması ve buna benzer tartışmalar 2005 senesinde yeniden yorumlanan ofsayt terimi ile tartışma dışında bırakılmıştır. Eski futbolda 1925 yılına kadar, satranç oyununa benzer oyun oynanıyordu. Ofsayt kavramında yapılan değişiklikleri le beraber teknik, taktik, kuvvet ve sürat becerileri futbolda ön plana çıkmaya başlamıştır.

1990 senesinde ofsayt kuralında yapılan değişim ile birlikte yeni hücumlar, kale önlerindeki birebir mücadelelerin sayısı artmıştır. Aktif ve pasif kavramlarının gelişi ise 1995 yılına kadar dayanmaktadır. Bu kavramlarla beraber oyun kuralı yorumu genişletilmiş ayrıca hücum futboluna daha fazla prim tanınır olmuştur.

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında Ofsayt Nasıl Tanımlanmıştır?

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında ofsaytrakip kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncusuna aha yakın ise ofsayt pozisyonundadır şeklinde tanımlanmıştır. Ofsaytın tanımı ilk yapıldığında her ne kadar basit bir kavrammış gibi gelse de, kavram  zaman zaman anlaşılması güç bir hal alabiliyor. Diğer futbol oyun kuralları ile kıyaslandığı zaman, en az değiştirilen oyun kuralı olarak karşımıza ofsayt çıkıyor. Her ne kadar ofsaytın tanımı değişmese de yorumlamaların değiştiği gözlemleniyor. İlk olarak ofsaytın tanımı 1863 senesinde yapılmıştır. Bununla beraber ilk değişiklik 1866 yılında gelmiştir. Yapılan değişiklikte kale ile top arasında 3 rakip oyuncunun olması halinde oyuncular ofsayt sayılmamasına karar verilmiştir.

Futbolda Ofsaytı Kim Bulmuştur?

Futbolda ofsaytın ilk olarak Eton College tarafından bulunduğu söylenir. Eton College ayrıca en fazla başbakan yetiştiren okul olarak da bilinmektedir. Ofsayt kavramı ile birlikte futbol tarihi önemli ölçüde etkilenmiş oldu. Ofsaytın ilk bulunduğu tarihin 1800’li yıllar olduğu biliniyor. Okul hem dünya siyasetine yön vermiş hem de ofsayt kavramı ile futbol oyununu kökünden değiştirmeyi başarmıştır. Bu okulda o tarihlerde futbol yerine field game adı verilen oyun oynanıyordu. Field game oyununda sızma anlamına gelen sneaking isimli kural ortaya çıktı. Bu kural hücum yapan oyuncuların rakip oyuncuların arkasına saklanması ve kolay gol bulmasını önlemek amacı ile ortaya çıktı.

Bu kural o zamanlar hücum yapan oyuncunun rakip savunmaya bakmadan topun önünde bulunmasına ofsayt ismini veriyordu. Ancak zamanla bu kural iyileştirildi ve günümüzdeki şeklini almaya başladı. Her okul oyunu kendi kurallarına göre oynuyordu. Ta ki kral isteği ile kolejler arasında bir turnuva düzenlenen kadar bu durum bu şekilde devam etti. Sonra tek bir kural konuldu.

1942 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Alanyaspor Kasımpaşa İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Alanyaspor Kasımpaşa İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Alanyaspor ile Kasımpaşa karşı karşıya geliyor.Ligin orta sıralarında yer alan iki takımın mücadelesinin keyifli ve gollü geçmesini bekliyorum son maçında Kayserispor'u deplasmanda 4 0 mağlup eden Alanyaspor iç sahada da kazanmayı bilir ayrıca gol barajı aşılır.

2,5 Üst - 1.33 - 20:00

Tahmini İncele
Ankaragücü Galatasaray İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Ankaragücü Galatasaray İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Ankaragücü ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.39 puanla 12. sırada yer alan Ankaragücü Türkiye kupasında Başakşehir'i eleyerek finale çıkmayı başarmıştı.Son maçında Ümraniyespor'u yenerek ligde kalma konusunda önemli bir galibiyet alan Ankaragücü kalan maçlarına biraz daha rahat çıkacak.Sarı kırmızılılara gelecek olursak kazanmaları durumunda şampiyon olacak olan Galatasaray şampiyonluğu Fenerbahçe maçına bırakmak istemiyor.Deplasmanda kazanarak şampiyonluk turuna çıkmak isteyen Galatasaray kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.34 - 20:00

Tahmini İncele
Sivasspor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Sivasspor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Sivasspor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.37 puanla 14. sırada yer alan Sivasspor son maçında Türkiye Kupasında Fenerbahçe'ye 3 0 kaybederek yarı finalde elenmişti.Konyaspor ise 49 puanla 7. sırada yer alıyor , son maçında Alanyaspor'u 3 0 ile geçen Konyaspor deplasmanda da puan ve puanlar peşinde.Son haftalara girilirken Sivasspor'un düşme tehlikesi mevcut ve iç sahada kazanıp ligde kalmayı garantilemek istiyorlar , zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.93 - 20:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Fenerbahçe Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.74 puanla 2. sırada yer alan sarı lacivertliler Türkiye Kupasında finale çıkmayı başardı ve ligde de şampiyonluk ihtimalleri oldukça düşük ama yine de Fenerbahçe seyircisi önünde rahat bir galibiyet alır.38 puanla düşme potasının 4 puan üzerinde olan Antalyaspor 3 maçtır kazanamıyor bu karşılaşmada da işleri zor.

MS 1 - 1.22 - 20:00

Tahmini İncele
İstanbulspor Adana Demirspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 İstanbulspor Adana Demirspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Adana Demirspor karşı karşıya geliyor.35 puanla 15. sırada yer alan İstanbulspor düşme potasının 1 puan üzerinde bulunuyor , Adana Demirspor ise 63 puanla 4. sırada yer almakta.Son maçında Beşiktaş'a iç sahada 4 1 kaybeden Adana Demirspor İstanbulspor deplasmanından puan ve puanlar peşinde.Zorlu bir karşılaşma olacak düşme potasından uzaklaşmak isteyen İstanbulspor'u iç sahada galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 2.00 - 20:00

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük Kayserispor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Fatih Karagümrük Kayserispor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile Kayserispor karşı karşıya geliyor.Ligin orta sıralarında yer alan iki ekibin mücadelesinin keyifli ve gollü geçmesini bekliyorum.Son maçında Trabzonspor'a 4 1 kaybeden Fatih Karagümrük iç sahada kazanmak istiyor , Kayserispor da son maçınd iç sahada Alanyaspor'a 4 0 kaybetmişti bu karşılaşmada da işleri zor ayrıca gollü geçer.

2,5 Üst - 1.24 - 20:00

Tahmini İncele
Giresunspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Giresunspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

Süper Ligde Giresunspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Mutlaka kazanmak zorunda olan Giresunspor 34 puanla 16. sırada yer alıyor.Son lig maçında Fenerbahçe ile iç sahada 1 1 berabere kalan Giresunspor bu kritik karşılaşmada 3 puan peşinde.Trabzonspor ise 51 puanla 6. sırada bulunuyor , avrupa ihtimali kalmayan bordo mavililerin deplasmandan eli boş döneceklerini düşünüyorum.

MS 1 - 2.35 - 20:00

Tahmini İncele
Sevilla Roma İddaa Maç Tahmini 31 Mayıs 2023 Sevilla Roma İddaa Maç Tahmini 31 Mayıs 2023

UEFA Avrupa Ligi'nde final mücadelesi geldi çattı.. Bir yanda bu kupanın gediklisi Sevilla, diğer yanda Mourinho'nun ekibi Roma. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak.. 

Sevilla buraya kadar hak ederek geldi ve özellikle serilerin 2. maçlarını çok iyi oynamayı başardı. Teknik ekip rakiplere çok iyi hazırlanıyor ve istediği skoru almayı başarıyor. Bu maçta takımın sol beki Acuna forma giyemeyecek kart cezası sebebiyle ve ben bu eksikliğin takımı ateşlemek adına önemli olduğunu düşünüyorum. 

Roma da buraya hak ederek geldi ve Mourinho bence kısıtlı kadrosuna çok iyi bir top oynatıyor. Özellikle orta sahada etkililer ve bu maçta da bana kalırsa Rakitic-Lamela-Fernando gibi yaşlı isimlerin olduğu bir orta sahaya üstünlük kuracaklardır. Yine de çok zor bir maç olması olası. Dybala, Matic ve Spinazzolla'nın durumu belli değil. Eğer bu 3 isim oynayabilirse Roma için daha avantajlı bir maç olacak. 

Tahmini ciddi anlamda zor bir maç. Ben her 2 ekibin de önceliği savunmaya vereceğini ve özellikle ilk yarıda eşitliğin bozulmayacağını düşünüyorum. Hatta gol görmemiz dahi kolay görünmüyor. 

Tahmin IY 0 Oran 1.67

Tahmini İncele
Juventus Milan İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2023 Juventus Milan İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Milan karşı karşıya geliyor.10 puanı silinen Juventus 7. sıraya gerilemiş durumda.İç sahada kazanıp en azından ilk 5'i zorlamak isteyen Juventus bu sezon iç sahadaki 18 maçının 13'ünü kazanmayı bildi.Milan ise 64 puanla 4. sırada yer alıyor.İlk 4'teki yerini garantileyen Milan ilk dönem Juventus'u 2 0 mağlup etmişti bu kez Juventus rövanşı alır.

MS 1 - 2.09 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu