Futbolda Ofsayt Nedir? 01.04.2020

Futbolda Ofsayt Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda ofsayt oyuncunun herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olması anlamına gelir. Futbolda ofsayt Urs Lins imzası ile ülke federasyonlarına gönderilmiştir. Oyuncunun ofsayt olmadığı pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kale ile arasında oyuncu olmaması halinde oyuncunun topun arkasında olması,
  • Oyuncunun kendi yarı sahasına olması,
  • Son iki rakip oyuncuyla aynı hizada ise,
  • Sondan ikinci rakip oyuncuyla aynı hizadaysa.

Futbolda Ofsayt Sayılmayan Vuruşlar Nelerdir?

Futbolda ofsayt sayılmayan vuruşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Köşe vuruşu,
  • Kale vuruşu,
  • Taç atışı.

Bu haller dışında ofsayt olduğu zaman oyuncu farklı şekillerde cezalandırılabilir. Bu cezalandırmalar şu şekilde olabilir:

  • Oyuna müdahale ederek,
  • Bulunulan pozisyondan avantaj elde ederek,
  • Rakibe müdahale ederek.

Futbolda Ofsaytın Amacı Nedir?

Futbolda Ofsaytın amacı rakibe müdahale ederken haksızlık olmasının önüne geçmektir. Ayrıca oyuna müdahalenin kuralları ofsayt ile yazılmıştır. Ofsayt sayesinde haksız yere oyunun kesilmesinin önüne geçilmiş olur. IFAB ofsayt pozisyonunu bir takım arkadaşı tarafından verilen ya da dokunulan topla oynama ya da dokunma şeklinde açıklanmıştır. Futbolda ofsayt kavramının oluşması ile birlikte oyuna müdahale makro düzeyden mikro düzeye indirilmiş lur. Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu yani IFAB, hakemlerin ofsayt konusunda kanaatlerini yalnızca rakibe müdahale etmek şeklinde sınırlamışlardır. Yani avantaj elde etmek konularında hakemlerin verilen kararlarda yorum yapma hakkı bulunmaz.

Futbol Ofsaytında Aktif ve Pasif Ayrımı Nedir?

Futbol ofsaytında aktif ve pasif ayrımı bulunmaktadır. Buna göre uzun ve kısa paslarda, top kime gittiği önemli olmaksızın, rakip yarı alanda iken oyuncuların ofsayt ile cezalandırılmasının önlenmesine yöneliktir. Bu amaçla gelişen bekle gör uygulaması ofsaytta aktif ve pasif kavramlarından sonra başlatılmıştır. Daha önceden tartışmalara konu olan, rakibin kale çizgisine daha yakın olması ve buna benzer tartışmalar 2005 senesinde yeniden yorumlanan ofsayt terimi ile tartışma dışında bırakılmıştır. Eski futbolda 1925 yılına kadar, satranç oyununa benzer oyun oynanıyordu. Ofsayt kavramında yapılan değişiklikleri le beraber teknik, taktik, kuvvet ve sürat becerileri futbolda ön plana çıkmaya başlamıştır.

1990 senesinde ofsayt kuralında yapılan değişim ile birlikte yeni hücumlar, kale önlerindeki birebir mücadelelerin sayısı artmıştır. Aktif ve pasif kavramlarının gelişi ise 1995 yılına kadar dayanmaktadır. Bu kavramlarla beraber oyun kuralı yorumu genişletilmiş ayrıca hücum futboluna daha fazla prim tanınır olmuştur.

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında Ofsayt Nasıl Tanımlanmıştır?

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında ofsaytrakip kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncusuna aha yakın ise ofsayt pozisyonundadır şeklinde tanımlanmıştır. Ofsaytın tanımı ilk yapıldığında her ne kadar basit bir kavrammış gibi gelse de, kavram  zaman zaman anlaşılması güç bir hal alabiliyor. Diğer futbol oyun kuralları ile kıyaslandığı zaman, en az değiştirilen oyun kuralı olarak karşımıza ofsayt çıkıyor. Her ne kadar ofsaytın tanımı değişmese de yorumlamaların değiştiği gözlemleniyor. İlk olarak ofsaytın tanımı 1863 senesinde yapılmıştır. Bununla beraber ilk değişiklik 1866 yılında gelmiştir. Yapılan değişiklikte kale ile top arasında 3 rakip oyuncunun olması halinde oyuncular ofsayt sayılmamasına karar verilmiştir.

Futbolda Ofsaytı Kim Bulmuştur?

Futbolda ofsaytın ilk olarak Eton College tarafından bulunduğu söylenir. Eton College ayrıca en fazla başbakan yetiştiren okul olarak da bilinmektedir. Ofsayt kavramı ile birlikte futbol tarihi önemli ölçüde etkilenmiş oldu. Ofsaytın ilk bulunduğu tarihin 1800’li yıllar olduğu biliniyor. Okul hem dünya siyasetine yön vermiş hem de ofsayt kavramı ile futbol oyununu kökünden değiştirmeyi başarmıştır. Bu okulda o tarihlerde futbol yerine field game adı verilen oyun oynanıyordu. Field game oyununda sızma anlamına gelen sneaking isimli kural ortaya çıktı. Bu kural hücum yapan oyuncuların rakip oyuncuların arkasına saklanması ve kolay gol bulmasını önlemek amacı ile ortaya çıktı.

Bu kural o zamanlar hücum yapan oyuncunun rakip savunmaya bakmadan topun önünde bulunmasına ofsayt ismini veriyordu. Ancak zamanla bu kural iyileştirildi ve günümüzdeki şeklini almaya başladı. Her okul oyunu kendi kurallarına göre oynuyordu. Ta ki kral isteği ile kolejler arasında bir turnuva düzenlenen kadar bu durum bu şekilde devam etti. Sonra tek bir kural konuldu.

2638 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Darmstadt ile Köln karşı karşıya geliyor.9 puanla 15. sırada yer alan Darmstadt son 5 maçında da kazanamadı.Son olarak Freiburg ile 1 1 berabere kalan Darmstadt iç sahada kazanıp moral bulma peşinde.Köln ise 6 puanla ligin dibine demir atmış durumda son maçında iç sahada Bayern Münich'e tek golle kaybeden Köln güçlü rakibi karşısında fark yememişti.Bu maça gelirsek zorlu bir karşılaşma olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 22:30

Tahmini İncele
Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

İtalya Serie A'da Monza ile Juventus karşı karşıya geliyor.30 puanla 2. sırada yer alan Juventus son maçında lider Inter ile 1 1 berabere kalmıştı.İç sahadaöne geçmesine rağmen skoru koruyamayan Juventus Monza deplasmanında kazanıp maç fazlasıyla liderliğe yükselme peşinde.Monza ise 18 puanla 9. sırada bulunuyor , 4 maçtır yenilmeyen Monza son 4 maçının 3'ünden 1 1'lik skorlarla ayrıldı bu karşılaşmaya gelirsek liderlik için sahaya çıkan Juventus'u galibiyete yakın görüyorum risk alınabilir.

MS 2 - 1.81 - 22:45

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.14 puanla 14. sırada yer alan Fatih Karagümrük son maçında Fenerbahçe'ye deplasmanda 2 1 kaybetmişti.Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı önde tamamlamasına rağmen skoru koruyamayan Fatih Karagümrük iç saha İstanbulspor karşısında kazanmak istiyor.8 puanla ligin son sırasında yer alan İstanbulspor son maçında Hatayspor'u 2 1 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek zorlu bir maç olacak ev sahibi galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.59 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.17 puanla 10. sırada yer alan Hatayspor iç sahadaki son maçında Galatasaray'ı 2 1 mağlup etmişti ardından geçen hafta İstanbulspor'a 2 1 kaybeden sarı kırmızılılar iç sahada tekrar kazanıp moral bulmak istiyor.Antalyaspor ise son 4 lig maçından 9 puan çıkardı.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Antalyaspor deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum keyifli ve gollü bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.64 - 20:00

Tahmini İncele
Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Atalanta ile Sporting karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Grupta 10 puanla lider durumda olan Atalanta iç sahada kazanıp gruptan lider olarak çıkmayı garantilemek istiyor.Sporting ise 7 puanla Atalanta'nın 3 puan gerisinde.Son lig maçında Benfica'ya 2 1 kaybeden Sporting ilk maçta Atalanta'ya da Portekiz'de 2 1 kaybetmişti bu karşılaşmada da ev sahibi Atalanta'yı galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.87 - 20:45
 

Tahmini İncele
Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sturm Graz ile Rakow Czestochowa karşı karşıya geliyor.Grupta 4 puana sahip olan Sturm Graz gruptaki tek galibiyetini Rakow Czestochowa karşısında aldı.Rakow'un ise grupta 1 puanı bulunuyor grupta son sırada bulunan Rakow'un Avusturya'da da işini zor görüyorum , ilk 2 ihtimali düşük olan Sturm Graz yine de sonuna kadar mücadele edecektir iç sahada da kazanırlar.

MS 1 - 1.64 - 20:45

Tahmini İncele
Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rangers ile Aris Limassol karşı karşıya geliyor.7 puanla 2. sırada yer alan Rangers lider Real Betis'in 2 puan gerisinde.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Rangers ilk maçta Aris Limassol'a deplasmanda 2 1 kaybetmişti.4 maçtan sadece 1 galibiyet alabilen Aris Limassol grubun son sırasında ve İskoçya'da işleri zor.

MS 1 - 1.17 - 23:00

Tahmini İncele
Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Real Betis karşı karşıya geliyor.4 maçtan 4 puan toplayan Sparta Prag İspanya'da Real Betis'e 2 1 kaybetmişti.Real Betis ise oynadığı 4 maçtan 3 galibiyet aldı ve grupta lider durumda.Liderliğini korumak isteyen Real Betis'in deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.

X2 ÇS - 1.33 - 20:45

Tahmini İncele
Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Marsilya ile Ajax karşı karşıya geliyor.8 puanla grupta lider durumda olan Marsilya en yakın rakibi Brighton'un 1 puan üzerinde.Ajax ile oynadığı ilk maçtan 3 3'lük beraberlikle ayrılan Marsilya iç sahada kazanmak istiyor.4 maçtan 2 puan toplayabilen Ajax son lig maçında Vitesse'yi 5 0 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek ilk maçta olduğu gibi yine gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.43 - 23:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu