Futbolda Ofsayt Nedir? 01.04.2020

Futbolda Ofsayt Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda ofsayt oyuncunun herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olması anlamına gelir. Futbolda ofsayt Urs Lins imzası ile ülke federasyonlarına gönderilmiştir. Oyuncunun ofsayt olmadığı pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kale ile arasında oyuncu olmaması halinde oyuncunun topun arkasında olması,
  • Oyuncunun kendi yarı sahasına olması,
  • Son iki rakip oyuncuyla aynı hizada ise,
  • Sondan ikinci rakip oyuncuyla aynı hizadaysa.

Futbolda Ofsayt Sayılmayan Vuruşlar Nelerdir?

Futbolda ofsayt sayılmayan vuruşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Köşe vuruşu,
  • Kale vuruşu,
  • Taç atışı.

Bu haller dışında ofsayt olduğu zaman oyuncu farklı şekillerde cezalandırılabilir. Bu cezalandırmalar şu şekilde olabilir:

  • Oyuna müdahale ederek,
  • Bulunulan pozisyondan avantaj elde ederek,
  • Rakibe müdahale ederek.

Futbolda Ofsaytın Amacı Nedir?

Futbolda Ofsaytın amacı rakibe müdahale ederken haksızlık olmasının önüne geçmektir. Ayrıca oyuna müdahalenin kuralları ofsayt ile yazılmıştır. Ofsayt sayesinde haksız yere oyunun kesilmesinin önüne geçilmiş olur. IFAB ofsayt pozisyonunu bir takım arkadaşı tarafından verilen ya da dokunulan topla oynama ya da dokunma şeklinde açıklanmıştır. Futbolda ofsayt kavramının oluşması ile birlikte oyuna müdahale makro düzeyden mikro düzeye indirilmiş lur. Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu yani IFAB, hakemlerin ofsayt konusunda kanaatlerini yalnızca rakibe müdahale etmek şeklinde sınırlamışlardır. Yani avantaj elde etmek konularında hakemlerin verilen kararlarda yorum yapma hakkı bulunmaz.

Futbol Ofsaytında Aktif ve Pasif Ayrımı Nedir?

Futbol ofsaytında aktif ve pasif ayrımı bulunmaktadır. Buna göre uzun ve kısa paslarda, top kime gittiği önemli olmaksızın, rakip yarı alanda iken oyuncuların ofsayt ile cezalandırılmasının önlenmesine yöneliktir. Bu amaçla gelişen bekle gör uygulaması ofsaytta aktif ve pasif kavramlarından sonra başlatılmıştır. Daha önceden tartışmalara konu olan, rakibin kale çizgisine daha yakın olması ve buna benzer tartışmalar 2005 senesinde yeniden yorumlanan ofsayt terimi ile tartışma dışında bırakılmıştır. Eski futbolda 1925 yılına kadar, satranç oyununa benzer oyun oynanıyordu. Ofsayt kavramında yapılan değişiklikleri le beraber teknik, taktik, kuvvet ve sürat becerileri futbolda ön plana çıkmaya başlamıştır.

1990 senesinde ofsayt kuralında yapılan değişim ile birlikte yeni hücumlar, kale önlerindeki birebir mücadelelerin sayısı artmıştır. Aktif ve pasif kavramlarının gelişi ise 1995 yılına kadar dayanmaktadır. Bu kavramlarla beraber oyun kuralı yorumu genişletilmiş ayrıca hücum futboluna daha fazla prim tanınır olmuştur.

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında Ofsayt Nasıl Tanımlanmıştır?

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında ofsaytrakip kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncusuna aha yakın ise ofsayt pozisyonundadır şeklinde tanımlanmıştır. Ofsaytın tanımı ilk yapıldığında her ne kadar basit bir kavrammış gibi gelse de, kavram  zaman zaman anlaşılması güç bir hal alabiliyor. Diğer futbol oyun kuralları ile kıyaslandığı zaman, en az değiştirilen oyun kuralı olarak karşımıza ofsayt çıkıyor. Her ne kadar ofsaytın tanımı değişmese de yorumlamaların değiştiği gözlemleniyor. İlk olarak ofsaytın tanımı 1863 senesinde yapılmıştır. Bununla beraber ilk değişiklik 1866 yılında gelmiştir. Yapılan değişiklikte kale ile top arasında 3 rakip oyuncunun olması halinde oyuncular ofsayt sayılmamasına karar verilmiştir.

Futbolda Ofsaytı Kim Bulmuştur?

Futbolda ofsaytın ilk olarak Eton College tarafından bulunduğu söylenir. Eton College ayrıca en fazla başbakan yetiştiren okul olarak da bilinmektedir. Ofsayt kavramı ile birlikte futbol tarihi önemli ölçüde etkilenmiş oldu. Ofsaytın ilk bulunduğu tarihin 1800’li yıllar olduğu biliniyor. Okul hem dünya siyasetine yön vermiş hem de ofsayt kavramı ile futbol oyununu kökünden değiştirmeyi başarmıştır. Bu okulda o tarihlerde futbol yerine field game adı verilen oyun oynanıyordu. Field game oyununda sızma anlamına gelen sneaking isimli kural ortaya çıktı. Bu kural hücum yapan oyuncuların rakip oyuncuların arkasına saklanması ve kolay gol bulmasını önlemek amacı ile ortaya çıktı.

Bu kural o zamanlar hücum yapan oyuncunun rakip savunmaya bakmadan topun önünde bulunmasına ofsayt ismini veriyordu. Ancak zamanla bu kural iyileştirildi ve günümüzdeki şeklini almaya başladı. Her okul oyunu kendi kurallarına göre oynuyordu. Ta ki kral isteği ile kolejler arasında bir turnuva düzenlenen kadar bu durum bu şekilde devam etti. Sonra tek bir kural konuldu.

1808 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu