Futbolda Ofsayt Nedir? 01.04.2020

Futbolda Ofsayt Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ofsayt Nedir?

Futbolda ofsayt oyuncunun herhangi bir bölümünün rakibin kale çizgisine toptan ve sondan ikinci rakipten daha yakın olması anlamına gelir. Futbolda ofsayt Urs Lins imzası ile ülke federasyonlarına gönderilmiştir. Oyuncunun ofsayt olmadığı pozisyonlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kale ile arasında oyuncu olmaması halinde oyuncunun topun arkasında olması,
  • Oyuncunun kendi yarı sahasına olması,
  • Son iki rakip oyuncuyla aynı hizada ise,
  • Sondan ikinci rakip oyuncuyla aynı hizadaysa.

Futbolda Ofsayt Sayılmayan Vuruşlar Nelerdir?

Futbolda ofsayt sayılmayan vuruşlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Köşe vuruşu,
  • Kale vuruşu,
  • Taç atışı.

Bu haller dışında ofsayt olduğu zaman oyuncu farklı şekillerde cezalandırılabilir. Bu cezalandırmalar şu şekilde olabilir:

  • Oyuna müdahale ederek,
  • Bulunulan pozisyondan avantaj elde ederek,
  • Rakibe müdahale ederek.

Futbolda Ofsaytın Amacı Nedir?

Futbolda Ofsaytın amacı rakibe müdahale ederken haksızlık olmasının önüne geçmektir. Ayrıca oyuna müdahalenin kuralları ofsayt ile yazılmıştır. Ofsayt sayesinde haksız yere oyunun kesilmesinin önüne geçilmiş olur. IFAB ofsayt pozisyonunu bir takım arkadaşı tarafından verilen ya da dokunulan topla oynama ya da dokunma şeklinde açıklanmıştır. Futbolda ofsayt kavramının oluşması ile birlikte oyuna müdahale makro düzeyden mikro düzeye indirilmiş lur. Uluslar arası Futbol Birliği Kurulu yani IFAB, hakemlerin ofsayt konusunda kanaatlerini yalnızca rakibe müdahale etmek şeklinde sınırlamışlardır. Yani avantaj elde etmek konularında hakemlerin verilen kararlarda yorum yapma hakkı bulunmaz.

Futbol Ofsaytında Aktif ve Pasif Ayrımı Nedir?

Futbol ofsaytında aktif ve pasif ayrımı bulunmaktadır. Buna göre uzun ve kısa paslarda, top kime gittiği önemli olmaksızın, rakip yarı alanda iken oyuncuların ofsayt ile cezalandırılmasının önlenmesine yöneliktir. Bu amaçla gelişen bekle gör uygulaması ofsaytta aktif ve pasif kavramlarından sonra başlatılmıştır. Daha önceden tartışmalara konu olan, rakibin kale çizgisine daha yakın olması ve buna benzer tartışmalar 2005 senesinde yeniden yorumlanan ofsayt terimi ile tartışma dışında bırakılmıştır. Eski futbolda 1925 yılına kadar, satranç oyununa benzer oyun oynanıyordu. Ofsayt kavramında yapılan değişiklikleri le beraber teknik, taktik, kuvvet ve sürat becerileri futbolda ön plana çıkmaya başlamıştır.

1990 senesinde ofsayt kuralında yapılan değişim ile birlikte yeni hücumlar, kale önlerindeki birebir mücadelelerin sayısı artmıştır. Aktif ve pasif kavramlarının gelişi ise 1995 yılına kadar dayanmaktadır. Bu kavramlarla beraber oyun kuralı yorumu genişletilmiş ayrıca hücum futboluna daha fazla prim tanınır olmuştur.

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında Ofsayt Nasıl Tanımlanmıştır?

Futbolda Oyun Kuralları Kitabında ofsaytrakip kale çizgisine toptan ya da sondan ikinci rakip oyuncusuna aha yakın ise ofsayt pozisyonundadır şeklinde tanımlanmıştır. Ofsaytın tanımı ilk yapıldığında her ne kadar basit bir kavrammış gibi gelse de, kavram  zaman zaman anlaşılması güç bir hal alabiliyor. Diğer futbol oyun kuralları ile kıyaslandığı zaman, en az değiştirilen oyun kuralı olarak karşımıza ofsayt çıkıyor. Her ne kadar ofsaytın tanımı değişmese de yorumlamaların değiştiği gözlemleniyor. İlk olarak ofsaytın tanımı 1863 senesinde yapılmıştır. Bununla beraber ilk değişiklik 1866 yılında gelmiştir. Yapılan değişiklikte kale ile top arasında 3 rakip oyuncunun olması halinde oyuncular ofsayt sayılmamasına karar verilmiştir.

Futbolda Ofsaytı Kim Bulmuştur?

Futbolda ofsaytın ilk olarak Eton College tarafından bulunduğu söylenir. Eton College ayrıca en fazla başbakan yetiştiren okul olarak da bilinmektedir. Ofsayt kavramı ile birlikte futbol tarihi önemli ölçüde etkilenmiş oldu. Ofsaytın ilk bulunduğu tarihin 1800’li yıllar olduğu biliniyor. Okul hem dünya siyasetine yön vermiş hem de ofsayt kavramı ile futbol oyununu kökünden değiştirmeyi başarmıştır. Bu okulda o tarihlerde futbol yerine field game adı verilen oyun oynanıyordu. Field game oyununda sızma anlamına gelen sneaking isimli kural ortaya çıktı. Bu kural hücum yapan oyuncuların rakip oyuncuların arkasına saklanması ve kolay gol bulmasını önlemek amacı ile ortaya çıktı.

Bu kural o zamanlar hücum yapan oyuncunun rakip savunmaya bakmadan topun önünde bulunmasına ofsayt ismini veriyordu. Ancak zamanla bu kural iyileştirildi ve günümüzdeki şeklini almaya başladı. Her okul oyunu kendi kurallarına göre oynuyordu. Ta ki kral isteği ile kolejler arasında bir turnuva düzenlenen kadar bu durum bu şekilde devam etti. Sonra tek bir kural konuldu.

3370 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gimcheon Sangmu, iç saha maçlarında genellikle iyi performans sergileyen bir takım ve FC Seoul'e karşı ev sahibi avantajını kullanmak isteyecektir. FC Seoul ise deplasmanlarda zaman zaman zorlanabiliyor ama tecrübeli bir ekip olmasının avantajını mutlaka kullanacaktır. Gimcheon Sangmu'nun hücumdaki etkinliği ve FC Seoul'ün savunma yapısı göz önüne alındığında, gollü bir maç beklenebilir. Her iki takımın da son maçlarda gol atma ve yeme istatistikleri dikkate alındığında, karşılıklı goller kaçınılmaz gibi görünüyor. Özellikle Gimcheon Sangmu'nun hedefleri doğrultusunda galibiyete daha yakın olduğunu söylemek mümkün. FC Seoul ise deplasmanda direnç gösterecektir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Avai ve Goias arasındaki son maçlar oldukça dengeli geçmiş, iki takım da birbirine karşı galibiyetler almış. 2022 yılında oynanan son iki karşılaşma ise bol gollü ve çekişmeli geçmiş. Avai evinde oynadığı maçlarda Goias'ı genellikle zorlamış, ancak deplasman performansları beklentinin altında kalmış. Goias ise son dönemde daha istikrarlı görünüyor ve deplasmanda da etkili olabiliyor. Avai'nin ev sahibi avantajı olsa da, Goias'ın formu ve son dönemdeki performansı göz önüne alındığında bu maçın zorlu geçeceği ortada. İki takımın da gol bulma potansiyeli yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.95

Tahmini İncele
Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Botafogo SP, istikrarlı bir savunma performansı sergiliyor ve son maçlarda evinde iyi sonuçlar aldı. Novorizontino ise hücumda etkili olup, dış sahada zaman zaman zorluk yaşıyor. İki takımın da son maçlarda gol bulma konusunda istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Botafogo SP'nin savunma disiplinine karşı, Novorizontino'nun hücum gücü dikkat çekiyor. Maça dengeli bir şekilde başlanabileceği ve iki takımın da gol bulabileceği bir senaryo muhtemel görünüyor. Ancak, ev sahibi avantajını da göz önüne alarak Botafogo SP'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Tahmin MS 1 Oran 2.47

Tahmini İncele
Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gwangju ve Pohang Steelers arasındaki son karşılaşmalarda Pohang Steelers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Özellikle son sezonlarda Pohang, Gwangju'ya karşı daha başarılı sonuçlar aldı. Ancak Gwangju, özellikle iç saha maçlarında zaman zaman sürpriz sonuçlar elde edebiliyor. İki takım arasındaki maçlar genellikle gollü geçiyor, fakat bazı karşılaşmalar düşük skorlu sonuçlanabiliyor. Pohang Steelers, bu sezon istikrarlı performansıyla öne çıkarken, Gwangju zaman zaman dalgalanan bir performans sergiliyor. Maçın dengede geçeceğini ön görmekle birlikte Pohang'ın galibiyete daha yakın olduğu düşünülebilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.73

Tahmini İncele
Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Hartberg, ev sahibi avantajını kullanarak son haftalarda çıkış arayışında olacak. Austria Wien ise deplasman performanslarını iyileştirmek için mücadele edecektir. İki takımın da savunma zafiyetleri dikkat çekiyor ve bu nedenle maçta bol gol görme ihtimalimiz yüksek. Hartberg'in son haftalardaki iç saha performansı göz önüne alındığında, galibiyet elde etme olasılıkları yüksek. Austria Wien ise hızlı hücumlarla gol bulma potansiyeline sahip. Maçta iki tarafın da gol bulma olasılığı yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Coritiba ile Operario PR arasındaki karşılaşmalar genellikle oldukça dengeli geçiyor. İki takım da son maçlarında istikrarsız sonuçlar almış gibi görünüyor, ancak Coritiba ev sahibi avantajını kullanarak daha iyi bir performans sergileyebilir. Coritiba, son dönemlerde evinde gol yollarında daha etkili görünüyor. Operario PR ise, dış sahada savunma ağırlıklı bir oyun yapısı benimsiyor. Coritiba'nın evinde oynadığı maçlarda genel olarak az gol çıktığını, Operario PR'nın da deplasmandaki maçlarında kısır sonuçlar aldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla, maçta düşük skorlu bir sonuç beklemek mantıklı olacaktır.

Tahmin MS 1 Oran 1.68

Tahmini İncele
Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu