Futbolda Altın Gol Nedir? 25.03.2020

Futbolda Altın Gol Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda altın gol elemeli sistemlerde kullanılan ve beraberliğin bozulmadığı durumlarda geçerli olan yönteme verilen isimdir. Futbol tarihinde ilk altın gol kuralının uygulanması 1996 senesinde İngiltere’dedir. Altın gol özelliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Günümüzde uygulamada kalkmış bir yöntemdir.
 • Futbol tarihinde önemli bir yeri vardır.
 • Altın değerinde olduğu düşünüldüğü için bu adı almıştır.
 • Bu yöntem diğer spor dallarında değil, yalnızca futbol müsabakalarında uygulanmıştır.
 • Altın gol uygulamasının kullanılması için ilk önce elemeli futbol turnuvasının olması gerekmektedir.
 • İki devreden oluşan futbol müsabakalarında her iki devrenin de berabere sonuçlanmış olması şartı aranır.

Futbolda Altın Gol Uygulaması Artık Neden Kullanılmıyor?

Futbolda altın gol uygulamasının kullanılmaması nedeni futbol takımlarının itirazlarıdır. Altın gölü atmak futbolcular için büyük bir öneme sahipti. Çünkü bir kere bu golü atan futbolcu adını altın harflerle tarihe yazdırmış kadar olurdu. Uygulamanın itirazlar sonrasında kalkmasından sonra uzatma devreleri oynanmaya başlandı. Bu devreler 30 dk boyunca sürüyordu. Altın gol uygulamasına itirazların yapılma nedeni, bu yöntemin kaybeden taraf için büyük bir haksızlık doğurduğu yönünde idi.

 Futbolda Altın Gol Uygulaması İlk Ne Zaman Uygulandı?

Futbolda altın gol uygulamasının ilk defa yapılması 1996 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası ile olmuştur. Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere’de düzenlenmiştir. Maçın finallerine Türkiye’de katılmıştır. Avrupa Futbol Şampiyonası halk arasında Euro 96 olarak da anılmaktadır. Toplamda 8 şehirde oynanan maç 64 gole seyirci olmuştur. İngiltere 30 yıl aradan sonra ilk defa bu kadar büyük bir maça ev sahipliği yapmıştır. Şampiyon üçüncü kez Almanya olurken Çekya ikinci olmuştur. Toplam seyirci miktarı bir milyon 276 bindir. Maç başına 41 bin 166 seyirci bulunmaktadır.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Ne Olur?

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde penaltı atışları ile galip belirlenir. Penaltı vuruşları futbolda ceza terimini ifade eder. Futbolda hangi durumlarda penaltı olacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Topun kazanılması için ayakla müdahale edilmesiyle,
 • Rakibe tekme atılırsa ya da tekme atılmasına teşebbüste bulunulursa,
 • Rakibe küfür edilirse,
 • Top elle bilerek oynanırsa,
 • Rakip tutulursa,
 • Topa dokunmadan önce rakibe dokunulursa,
 • Rakibe çelme takılırsa ya da çekme takılmasına teşebbüs edilirse penaltı vuruşu verilir.

Lehine karar verilen takım, ceza sahası içinde bulunan beyaz noktadan atışı gerçekleştirir. Penaltı durumunda kişinin karşısında yalnızca kaleci olur ve oyuncu şut çeker. Atışın yapıldığı nokta penaltı noktası olarak bilinir. Bu nokta kale çizgisinden 11 metre uzaklıkta bulunur. Rakip kalecinin dışında bütün oyuncuların oyun alanın içinde fakat ceza sahasının dışında bulunması gerekir.

Penaltı vuruşu atıldıktan sonra topun 1 defa dönmesi ile oyunda kabul edilir. Atışı yapan oyuncu başka bir oyuncu oynamadan önce topa ikinci defa temas edemez. Penaltı atışını yapan oyuncu, pas olarak da atışını kullanabilir. Ancak atışın mutlaka kaleye doğru atılması gerekir. Eğer maçın bittiği anda normal ve uzatma süreleri ile birlikte denklik hala bozulmamışsa, temdit penaltısına başvurulabilir.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Atılan Temdit Penaltısı

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde atılan temdit penaltı  için özel kuralların uygulanması gerekir. Atış golle sonuçlanmazsa diğer oyuncuların topa müdahale etmesi söz konusu olamaz. Top durduğu anda ya da oyun sahasını terk edince atış sona ermiş kabul edilmiştir. Eğer atılan temdit penaltısı ile birlikte gol olmuşsa takım hanesine 1 sayı yazılır. Eğer gol olmazsa atış yapılmış kabul edilir ve maç sona ermiş sayılır. Hakem maçın sona ermesi ile birlikte bitiş düdüğüne basar.

Temdit penaltı atışı sırasında hem atış yapan oyuncu hem de kalenin dışında bulunan oyuncular santra yuvarlığı adı verilen kısımda beklerler. Burada yapılan vuruşa başlama vuruşu denir. Her iki devrenin başında ve eğer oynanırsa uzatma devrelerinde de başlama vuruşu yapılarak oyun başlatılmış olur. İlk başlama vuruşu yapılırken para atışı yapılması gerekir. Para atışına her iki takımın kaptanı ile birlikte hakem hatışması gerekir. Kazanan takım ilk devrede hangi kaleye hücum yapacağını seçer. İkinci devre başladığında kaleler değiştirilir ve bu sefer oyun karşı takım tarafından başlatılması gerekir.

1560 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Galatasaray tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye Çekya ekibi Sparta Prag ile başlayalım.İlk karşılaşmada İstanbul'dan 3 2'lik yenilgiyle ayrılan Sparta Prag deplasmanda iyi bir mücadele etmişti.Kerem Demirbay , Mertens ve İcardi'nin golleriyle ilk maçı seyircisi önünde 3 2 kazanıp rövanş için avantaj elde eden sarı kırmızılılar maçta yaklaşık 20 dakikayı da eksik oynamıştı.İlk karşılaşmada olduğu gibi yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine gollü bir maç izleriz ayrıca Sparta Prag'ın deplasmandaki oyunu etkiliydi Galatasaray bu karşılaşmaya avantajlı da çıksa turu kaptırma ihtimalleri de devam ediyor ; Sparta Prag'ın kazanması muhtemel ancak öncelikli tercihim üst seçiminden yana olacaktır.

2,5 Üst - 1.50 - 23:00

Tahmini İncele
Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Roma ile Feyenoord karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Roma ile başlayalım.Son maçında Frosinone'yi deplasmanda 3 0 mağlup eden Roma ilk karşılaşmada Hollanda'dan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Seyircisi önünde Igor Paixao'nun golüyle 1 0 öne geçen Feyenoord ikinci yarıda skoru koruyamayıp karşılaşmadan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Bu karşılaşmaya gelirsek yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine ilk maçtaki gibi iki takımın da gol ve goller bulmasını bekliyorum.

Karşılıklı Gol Var - 1.55 - 23:00

Tahmini İncele
Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Karadağ ile Sporting Braga karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Karabağ ile başlayalım.İlk maçta Portekiz'de 4 2 kazanan Azerbaycan ekibi iç sahada skoru koruma peşinde.Braga ise zor olan tur ihtimalini kullanmak istiyor en az 2 farkla kazanması gereken Sporting Braga'nın açık oynayacağını ve gollü bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Üst - 1.52 - 20:45

Tahmini İncele
Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rennes ile Milan karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son maçında Clermont'u 3 1 mağlup eden Rennes geçen hafta Milan'a 3 0 kaybetmişti.Tur kapılarını sonuna kadar açan Milan son lig maçında Monza'ya deplasmanda 4 2 kaybetmişti.Rennes bu karşılaşmada rövanşı alma peşinde zorlu bir karşılaşma olacak sürpriz peşinde olan Rennes açık oynayacaktır gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.77 - 20:45

Tahmini İncele
Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Freiburg ile Lens tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Freiburg ile başlayalım.Son 5 resmi maçından 3 yenilgi , 2 beraberlikle ayrılan Alman ekibi Freiburg iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Lens ise 5 maçtır yenilmiyor son maçında Reims ile 1 1 berabere kalan Lens iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Fransa'da oynanan maçta olduğu gibi bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum taraf bahisi olarak seçim yapmak zor olacak ancak ilk yarı dengeli bir maç izleriz.

İlk Yarı Beraberlik - 1.96 - 20:45

Tahmini İncele
Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

UEFA Avrupa Liginde Toulouse ile Benfica tekrar karşı karşıya geliyor.Portekiz'de oynanan karşılaşma'yı Di Maria'nın penaltı golleriyle 2 1 kazanan Benfica Fransa'ya avantajlı gidiyor.Toulouse genç oyunculardan oluşan bir ekip son maçlarında Monaco'yu deplasmanda 2 1 mağlup etmişlerdi ilk karşılaşmada Benfica karşısında son dakikaya kadar iyi direnen Toulouse iç sahada sürpriz peşinde ancak Benfica'nın tecrübesiyle kazanıp tur atlayacağını düşünüyorum.

MS 2 - 1.67 - 20:45

Tahmini İncele
Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024 Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekiplerinden City ile ligin keyifli maçlar çıkaran sıradan ekiplerinden Brentford karşı karşıya geliyor. Ev sahibi City, deplasman ekibi Brentford'u ağırlıyor. Ev sahibi son haftalarda oyun olarak iyice toparlandı ve durdurulamıyor. Deplasman ekibi Brentford ise gol yollarında etkili olsa da savunmada ciddi anlamda zorlanıyor ve bu deplasmanda da işi çok zor olacak. Ev sahibinin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Porto ile Arsenal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Porto, eşleşmenin ilk ayağında deplasman ekibi Arsenal'i ağırlıyor. Ev sahibi Porto bu sene geçen seneki etkinliğinin uzağında ve bana Arsenal adına hiç korku vermiyor açıkçası. Portekiz Ligi'nde yine yollarında devam etseler de Avrupa'da o kadar iddialı durumda değiller ve oynadıkları oyun da sıradan. Deplasman ekibi Arsenal ise iyice form tuttu ve bu deplasmana da bu eşleşemye de net favori olarak çıkıyor. Ben Arsenal'in ilk maçtan rakibini mağlup edip üstünlüğü eline alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.50

Tahmini İncele
Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Napoli ile Barcelona karşı karşıya geliyor. Eşleşmenin ilk ayağında ev sahibi Napoli, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. 2 ekip için de şanslı bir eşleşme diyebilirim aslında çünkü 2 ekip de tarihlerindeki en kuvvetli dönemlerinden çok uzaktalar. Öyle ki hem Napoli hem de Barcelona bundan 2-3 sene öncesinden bile uzakta. Haliyle her 2 ekibin de şansı var ve oldukça motive bu eşleşmeye çıkacaklar. Ev sahibi Napoli iyi bir grup macerası geçirmedi açıkçası ve Real Madrid'e karşı pek varlık gösteremedi. Deplasman ekibi Barcelona da beklentilerin altındaydı ve ciddi anlamda güven vermiyor. Eşleşmenin oldukça karışık olduğunu düşünüyorum. Bu maçta da her 2 ekibin de işi zor. Genel itibariyle savunmalara öncelik verildiği bir 90 dakika olabilir. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.53

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu