Futbolda Altın Gol Nedir? 25.03.2020

Futbolda Altın Gol Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda altın gol elemeli sistemlerde kullanılan ve beraberliğin bozulmadığı durumlarda geçerli olan yönteme verilen isimdir. Futbol tarihinde ilk altın gol kuralının uygulanması 1996 senesinde İngiltere’dedir. Altın gol özelliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Günümüzde uygulamada kalkmış bir yöntemdir.
 • Futbol tarihinde önemli bir yeri vardır.
 • Altın değerinde olduğu düşünüldüğü için bu adı almıştır.
 • Bu yöntem diğer spor dallarında değil, yalnızca futbol müsabakalarında uygulanmıştır.
 • Altın gol uygulamasının kullanılması için ilk önce elemeli futbol turnuvasının olması gerekmektedir.
 • İki devreden oluşan futbol müsabakalarında her iki devrenin de berabere sonuçlanmış olması şartı aranır.

Futbolda Altın Gol Uygulaması Artık Neden Kullanılmıyor?

Futbolda altın gol uygulamasının kullanılmaması nedeni futbol takımlarının itirazlarıdır. Altın gölü atmak futbolcular için büyük bir öneme sahipti. Çünkü bir kere bu golü atan futbolcu adını altın harflerle tarihe yazdırmış kadar olurdu. Uygulamanın itirazlar sonrasında kalkmasından sonra uzatma devreleri oynanmaya başlandı. Bu devreler 30 dk boyunca sürüyordu. Altın gol uygulamasına itirazların yapılma nedeni, bu yöntemin kaybeden taraf için büyük bir haksızlık doğurduğu yönünde idi.

 Futbolda Altın Gol Uygulaması İlk Ne Zaman Uygulandı?

Futbolda altın gol uygulamasının ilk defa yapılması 1996 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası ile olmuştur. Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere’de düzenlenmiştir. Maçın finallerine Türkiye’de katılmıştır. Avrupa Futbol Şampiyonası halk arasında Euro 96 olarak da anılmaktadır. Toplamda 8 şehirde oynanan maç 64 gole seyirci olmuştur. İngiltere 30 yıl aradan sonra ilk defa bu kadar büyük bir maça ev sahipliği yapmıştır. Şampiyon üçüncü kez Almanya olurken Çekya ikinci olmuştur. Toplam seyirci miktarı bir milyon 276 bindir. Maç başına 41 bin 166 seyirci bulunmaktadır.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Ne Olur?

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde penaltı atışları ile galip belirlenir. Penaltı vuruşları futbolda ceza terimini ifade eder. Futbolda hangi durumlarda penaltı olacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Topun kazanılması için ayakla müdahale edilmesiyle,
 • Rakibe tekme atılırsa ya da tekme atılmasına teşebbüste bulunulursa,
 • Rakibe küfür edilirse,
 • Top elle bilerek oynanırsa,
 • Rakip tutulursa,
 • Topa dokunmadan önce rakibe dokunulursa,
 • Rakibe çelme takılırsa ya da çekme takılmasına teşebbüs edilirse penaltı vuruşu verilir.

Lehine karar verilen takım, ceza sahası içinde bulunan beyaz noktadan atışı gerçekleştirir. Penaltı durumunda kişinin karşısında yalnızca kaleci olur ve oyuncu şut çeker. Atışın yapıldığı nokta penaltı noktası olarak bilinir. Bu nokta kale çizgisinden 11 metre uzaklıkta bulunur. Rakip kalecinin dışında bütün oyuncuların oyun alanın içinde fakat ceza sahasının dışında bulunması gerekir.

Penaltı vuruşu atıldıktan sonra topun 1 defa dönmesi ile oyunda kabul edilir. Atışı yapan oyuncu başka bir oyuncu oynamadan önce topa ikinci defa temas edemez. Penaltı atışını yapan oyuncu, pas olarak da atışını kullanabilir. Ancak atışın mutlaka kaleye doğru atılması gerekir. Eğer maçın bittiği anda normal ve uzatma süreleri ile birlikte denklik hala bozulmamışsa, temdit penaltısına başvurulabilir.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Atılan Temdit Penaltısı

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde atılan temdit penaltı  için özel kuralların uygulanması gerekir. Atış golle sonuçlanmazsa diğer oyuncuların topa müdahale etmesi söz konusu olamaz. Top durduğu anda ya da oyun sahasını terk edince atış sona ermiş kabul edilmiştir. Eğer atılan temdit penaltısı ile birlikte gol olmuşsa takım hanesine 1 sayı yazılır. Eğer gol olmazsa atış yapılmış kabul edilir ve maç sona ermiş sayılır. Hakem maçın sona ermesi ile birlikte bitiş düdüğüne basar.

Temdit penaltı atışı sırasında hem atış yapan oyuncu hem de kalenin dışında bulunan oyuncular santra yuvarlığı adı verilen kısımda beklerler. Burada yapılan vuruşa başlama vuruşu denir. Her iki devrenin başında ve eğer oynanırsa uzatma devrelerinde de başlama vuruşu yapılarak oyun başlatılmış olur. İlk başlama vuruşu yapılırken para atışı yapılması gerekir. Para atışına her iki takımın kaptanı ile birlikte hakem hatışması gerekir. Kazanan takım ilk devrede hangi kaleye hücum yapacağını seçer. İkinci devre başladığında kaleler değiştirilir ve bu sefer oyun karşı takım tarafından başlatılması gerekir.

1433 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Granada ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Granada, deplasman ekibi Real Betis'i ağırlıyor. Ev sahibi Granada şu ana kadar iyi bir oyun oynamadı ve kadro olarak da zayıf. Deplasman ekibi Real Betis ise kadro olarak bence iyi bir seviyede olsa da oyun olarak tam anlamıyla istediği seviyede değil. Yine de Granada gibi ekiplere karşı çok zorlanacaklarını zannetmiyorum. Bu mücadelede de ben Real Betis'in galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 2.11

Tahmini İncele
Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Celta Vigo ile Alaves karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Celta Vigo, deplasman ekibi Alaves'i ağırlıyor. Ev sahibi hafta sonu Barcelona'ya karşı son dakikalarda yediği 3 gol ile mağlup oldu ve moral olarak iyice çöktü. Deplasman ekibi Alaves ise iyi bir oyun oynamıyor sene başından beri ve bu maçta da güven vermiyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin taraftarının da desteğiyle bir şekilde maçı kazanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.50

Tahmini İncele
Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Osasuna ile ligin bir hayli formda ve dev ekiplerinden Atletico Madrid karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Osasuna, deplasman ekibi Atletico Madrid'i ağırlıyor. Ev sahibi Osasuna oldukça zayıf göründü şu ana kadar hem oyun hem de kadro olarak ve bu maçta da güven vermiyor. Deplasman ekibi Atletico Madrid ise hafta sonu Real Madrid'e karşı çok net bir galibiyet aldı ve büyük moral depoladı. Bu deplasmanda da net favori Atletico Madrd gibi görünüyor. Kolay kolay güvenmem pek Atletico Madrid'e fakat Real Madrid galibiyetinin ardından devam etmelerini bekliyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.91

Tahmini İncele
Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Cadiz ile ligin orta halli ekiplerinden Rayo Vallecano'yu ağırlıyor. Ev sahibi Cadiz, kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi fakat lige fena bir giriş yapmadı. Deplasman ekibi Rayo Vallecano ise orta sıraların altında ekiplerinden birisi fakat oyun olarak bence fena seviyede değil. Ben bu mücadelede her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.42

Tahmini İncele
Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin orta halli 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Valencia, deplasman ekibi Real Sociedad'ı ağırlıyor. Ev sahibi Valencia da, deplasman ekibi Sociedad da çok fena bir oyun oynamadılar şu ana kadar ve özellikle Sociedad keyif veriyor. Yine de bu tarz zorlu maçlarda her 2 ekip de savunmaya önem veriyor ve bu maçta da savunmalar konuşacaktır. Ben temponun kolay kolay yükselmeyeceğini düşünüyorum bu mücadelede. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.40

Tahmini İncele
Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin dev ekibi Real Madrid ile ligin zayıf ekiplerinden Las Palmas karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Madrid, deplasman ekibi Las Palmas'ı ağırlıyor. Ev sahibi Real Madrid haftasonu Atletico Madrid deplasmanında net bir mağlubiyet aldı ve çok zayıf göründü. Öyle bir derbi mağlubiyetinin ardından toparlanmaları oldukça olası görünüyor ve rakipleri de çok uygun. Deplasman ekibi Las Palmas'ın bu maça tutunabileceğini zannetmiyorum. Gollü bir Madrid galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.38

Tahmini İncele
Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, lige iyi bir giriş yapan Athletic Bilbao ile ligin sıradan ekiplerinden Getafe karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Athletic Bilbao, deplasman ekibi Getafe'yi ağırlıyor. Ev sahibi Athletic Bilbao iyi bir oyun oynuyor ve keyif veriyor. Deplasman ekibi Getafe ise bu sezon da zayıf bir oyun oynuyor ve ligde kalması yine kolay olmayacak. Ben bu mücadelede ev sahibinin taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.43

Tahmini İncele
Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Villarreal, deplasman ekibi Girona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Villarreal oldukça keyifli maçlar çıkarıyor fakat istediği puanların uzağında kalıyor. Deplasman ekibi Girona ise geçen seneki oyununun üstüne koymayı başardı bu sezon ve oldukça güven veriyor. Bu deplasmanda da ofansif anlamda çok etkili bir Girona bekliyorum. Ev sahibi de gol yollarında etkili olacaktır. Genel itibariyle tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.41

Tahmini İncele
Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Genoa ile Roma karşı karşıya geliyor.5 maçtan 4 puan çıkarabilen Genoa son 3 maçını da kazanamadı.Son lig maçında Lecce'ye 1 0 kaybeden Genoa karşılaşmayı da 10 kişi tamamlamıştı.Roma ise 5 maçtan 5 puan topladı.Son maçında Torino ile deplasmanda 1 1 berabere kalan Roma Lukaku'nun golüyle öne geçse de skoru koruyamamıştı.Bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum ancak artık Roma kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.89 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu