Futbolda Altın Gol Nedir? 25.03.2020

Futbolda Altın Gol Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda altın gol elemeli sistemlerde kullanılan ve beraberliğin bozulmadığı durumlarda geçerli olan yönteme verilen isimdir. Futbol tarihinde ilk altın gol kuralının uygulanması 1996 senesinde İngiltere’dedir. Altın gol özelliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Günümüzde uygulamada kalkmış bir yöntemdir.
 • Futbol tarihinde önemli bir yeri vardır.
 • Altın değerinde olduğu düşünüldüğü için bu adı almıştır.
 • Bu yöntem diğer spor dallarında değil, yalnızca futbol müsabakalarında uygulanmıştır.
 • Altın gol uygulamasının kullanılması için ilk önce elemeli futbol turnuvasının olması gerekmektedir.
 • İki devreden oluşan futbol müsabakalarında her iki devrenin de berabere sonuçlanmış olması şartı aranır.

Futbolda Altın Gol Uygulaması Artık Neden Kullanılmıyor?

Futbolda altın gol uygulamasının kullanılmaması nedeni futbol takımlarının itirazlarıdır. Altın gölü atmak futbolcular için büyük bir öneme sahipti. Çünkü bir kere bu golü atan futbolcu adını altın harflerle tarihe yazdırmış kadar olurdu. Uygulamanın itirazlar sonrasında kalkmasından sonra uzatma devreleri oynanmaya başlandı. Bu devreler 30 dk boyunca sürüyordu. Altın gol uygulamasına itirazların yapılma nedeni, bu yöntemin kaybeden taraf için büyük bir haksızlık doğurduğu yönünde idi.

 Futbolda Altın Gol Uygulaması İlk Ne Zaman Uygulandı?

Futbolda altın gol uygulamasının ilk defa yapılması 1996 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası ile olmuştur. Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere’de düzenlenmiştir. Maçın finallerine Türkiye’de katılmıştır. Avrupa Futbol Şampiyonası halk arasında Euro 96 olarak da anılmaktadır. Toplamda 8 şehirde oynanan maç 64 gole seyirci olmuştur. İngiltere 30 yıl aradan sonra ilk defa bu kadar büyük bir maça ev sahipliği yapmıştır. Şampiyon üçüncü kez Almanya olurken Çekya ikinci olmuştur. Toplam seyirci miktarı bir milyon 276 bindir. Maç başına 41 bin 166 seyirci bulunmaktadır.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Ne Olur?

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde penaltı atışları ile galip belirlenir. Penaltı vuruşları futbolda ceza terimini ifade eder. Futbolda hangi durumlarda penaltı olacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Topun kazanılması için ayakla müdahale edilmesiyle,
 • Rakibe tekme atılırsa ya da tekme atılmasına teşebbüste bulunulursa,
 • Rakibe küfür edilirse,
 • Top elle bilerek oynanırsa,
 • Rakip tutulursa,
 • Topa dokunmadan önce rakibe dokunulursa,
 • Rakibe çelme takılırsa ya da çekme takılmasına teşebbüs edilirse penaltı vuruşu verilir.

Lehine karar verilen takım, ceza sahası içinde bulunan beyaz noktadan atışı gerçekleştirir. Penaltı durumunda kişinin karşısında yalnızca kaleci olur ve oyuncu şut çeker. Atışın yapıldığı nokta penaltı noktası olarak bilinir. Bu nokta kale çizgisinden 11 metre uzaklıkta bulunur. Rakip kalecinin dışında bütün oyuncuların oyun alanın içinde fakat ceza sahasının dışında bulunması gerekir.

Penaltı vuruşu atıldıktan sonra topun 1 defa dönmesi ile oyunda kabul edilir. Atışı yapan oyuncu başka bir oyuncu oynamadan önce topa ikinci defa temas edemez. Penaltı atışını yapan oyuncu, pas olarak da atışını kullanabilir. Ancak atışın mutlaka kaleye doğru atılması gerekir. Eğer maçın bittiği anda normal ve uzatma süreleri ile birlikte denklik hala bozulmamışsa, temdit penaltısına başvurulabilir.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Atılan Temdit Penaltısı

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde atılan temdit penaltı  için özel kuralların uygulanması gerekir. Atış golle sonuçlanmazsa diğer oyuncuların topa müdahale etmesi söz konusu olamaz. Top durduğu anda ya da oyun sahasını terk edince atış sona ermiş kabul edilmiştir. Eğer atılan temdit penaltısı ile birlikte gol olmuşsa takım hanesine 1 sayı yazılır. Eğer gol olmazsa atış yapılmış kabul edilir ve maç sona ermiş sayılır. Hakem maçın sona ermesi ile birlikte bitiş düdüğüne basar.

Temdit penaltı atışı sırasında hem atış yapan oyuncu hem de kalenin dışında bulunan oyuncular santra yuvarlığı adı verilen kısımda beklerler. Burada yapılan vuruşa başlama vuruşu denir. Her iki devrenin başında ve eğer oynanırsa uzatma devrelerinde de başlama vuruşu yapılarak oyun başlatılmış olur. İlk başlama vuruşu yapılırken para atışı yapılması gerekir. Para atışına her iki takımın kaptanı ile birlikte hakem hatışması gerekir. Kazanan takım ilk devrede hangi kaleye hücum yapacağını seçer. İkinci devre başladığında kaleler değiştirilir ve bu sefer oyun karşı takım tarafından başlatılması gerekir.

1310 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu