Futbolda Altın Gol Nedir?25.03.2020

Futbolda Altın Gol Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda altın gol elemeli sistemlerde kullanılan ve beraberliğin bozulmadığı durumlarda geçerli olan yönteme verilen isimdir. Futbol tarihinde ilk altın gol kuralının uygulanması 1996 senesinde İngiltere’dedir. Altın gol özelliklerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Günümüzde uygulamada kalkmış bir yöntemdir.
 • Futbol tarihinde önemli bir yeri vardır.
 • Altın değerinde olduğu düşünüldüğü için bu adı almıştır.
 • Bu yöntem diğer spor dallarında değil, yalnızca futbol müsabakalarında uygulanmıştır.
 • Altın gol uygulamasının kullanılması için ilk önce elemeli futbol turnuvasının olması gerekmektedir.
 • İki devreden oluşan futbol müsabakalarında her iki devrenin de berabere sonuçlanmış olması şartı aranır.

Futbolda Altın Gol Uygulaması Artık Neden Kullanılmıyor?

Futbolda altın gol uygulamasının kullanılmaması nedeni futbol takımlarının itirazlarıdır. Altın gölü atmak futbolcular için büyük bir öneme sahipti. Çünkü bir kere bu golü atan futbolcu adını altın harflerle tarihe yazdırmış kadar olurdu. Uygulamanın itirazlar sonrasında kalkmasından sonra uzatma devreleri oynanmaya başlandı. Bu devreler 30 dk boyunca sürüyordu. Altın gol uygulamasına itirazların yapılma nedeni, bu yöntemin kaybeden taraf için büyük bir haksızlık doğurduğu yönünde idi.

 Futbolda Altın Gol Uygulaması İlk Ne Zaman Uygulandı?

Futbolda altın gol uygulamasının ilk defa yapılması 1996 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası ile olmuştur. Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere’de düzenlenmiştir. Maçın finallerine Türkiye’de katılmıştır. Avrupa Futbol Şampiyonası halk arasında Euro 96 olarak da anılmaktadır. Toplamda 8 şehirde oynanan maç 64 gole seyirci olmuştur. İngiltere 30 yıl aradan sonra ilk defa bu kadar büyük bir maça ev sahipliği yapmıştır. Şampiyon üçüncü kez Almanya olurken Çekya ikinci olmuştur. Toplam seyirci miktarı bir milyon 276 bindir. Maç başına 41 bin 166 seyirci bulunmaktadır.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Ne Olur?

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde penaltı atışları ile galip belirlenir. Penaltı vuruşları futbolda ceza terimini ifade eder. Futbolda hangi durumlarda penaltı olacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Topun kazanılması için ayakla müdahale edilmesiyle,
 • Rakibe tekme atılırsa ya da tekme atılmasına teşebbüste bulunulursa,
 • Rakibe küfür edilirse,
 • Top elle bilerek oynanırsa,
 • Rakip tutulursa,
 • Topa dokunmadan önce rakibe dokunulursa,
 • Rakibe çelme takılırsa ya da çekme takılmasına teşebbüs edilirse penaltı vuruşu verilir.

Lehine karar verilen takım, ceza sahası içinde bulunan beyaz noktadan atışı gerçekleştirir. Penaltı durumunda kişinin karşısında yalnızca kaleci olur ve oyuncu şut çeker. Atışın yapıldığı nokta penaltı noktası olarak bilinir. Bu nokta kale çizgisinden 11 metre uzaklıkta bulunur. Rakip kalecinin dışında bütün oyuncuların oyun alanın içinde fakat ceza sahasının dışında bulunması gerekir.

Penaltı vuruşu atıldıktan sonra topun 1 defa dönmesi ile oyunda kabul edilir. Atışı yapan oyuncu başka bir oyuncu oynamadan önce topa ikinci defa temas edemez. Penaltı atışını yapan oyuncu, pas olarak da atışını kullanabilir. Ancak atışın mutlaka kaleye doğru atılması gerekir. Eğer maçın bittiği anda normal ve uzatma süreleri ile birlikte denklik hala bozulmamışsa, temdit penaltısına başvurulabilir.

Altın Golde Uzatma Sonunda Gol Gelmezse Atılan Temdit Penaltısı

Altın golde uzatma sonunda gol gelmemesi halinde atılan temdit penaltı  için özel kuralların uygulanması gerekir. Atış golle sonuçlanmazsa diğer oyuncuların topa müdahale etmesi söz konusu olamaz. Top durduğu anda ya da oyun sahasını terk edince atış sona ermiş kabul edilmiştir. Eğer atılan temdit penaltısı ile birlikte gol olmuşsa takım hanesine 1 sayı yazılır. Eğer gol olmazsa atış yapılmış kabul edilir ve maç sona ermiş sayılır. Hakem maçın sona ermesi ile birlikte bitiş düdüğüne basar.

Temdit penaltı atışı sırasında hem atış yapan oyuncu hem de kalenin dışında bulunan oyuncular santra yuvarlığı adı verilen kısımda beklerler. Burada yapılan vuruşa başlama vuruşu denir. Her iki devrenin başında ve eğer oynanırsa uzatma devrelerinde de başlama vuruşu yapılarak oyun başlatılmış olur. İlk başlama vuruşu yapılırken para atışı yapılması gerekir. Para atışına her iki takımın kaptanı ile birlikte hakem hatışması gerekir. Kazanan takım ilk devrede hangi kaleye hücum yapacağını seçer. İkinci devre başladığında kaleler değiştirilir ve bu sefer oyun karşı takım tarafından başlatılması gerekir.

1170 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP