Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir? 13.03.2021

Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda alt yapı sistemialt yapı eğitimi olarak da adlandırılmaktadır. Bu eğitimin ortalama 8’li yaşlarda başlaması gerekir. Futbol için bu dönemin 15’li yaşlara kadar devam etmesi gerekir. Bu eğitim sisteminin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelişim özellikleri ve bilişsel, psikomotor çıktılar dikkate alınmalıdır.
 • Bu eğitim süreci 8 ile 15 arası yaşları kapsamaktadır.
 • Bazı çocuklar için eğitim yaşı 7 olabilir. Bu istisnai bir durumdur.
 • 8’li yaşların ideal olmasının sebebi, çocukların bu yaşta motor gelişimlerinin tamamlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Futbolda Altyapı Sisteminde Süreç Nasıl İşler?

Futbolda alt yapı sisteminde süreç as takıma yeni oyuncuların kazandırılması için işler. Alt takımda oynayan oyuncular ya as takıma yükselirler ya da düşük bütçeli diğer takımlara satılabilirler. Nereye yerleştirileceklerine kişinin potansiyeline göre karar verilir. Genelde başta Latin Amerika ve Avrupa olmak üzere futbol kulüplerinin kendi oyuncularını kendilerinin yetiştirdiği bilinmektedir.

Futbol Altyapı Sisteminde Uygulanan Eğitim

Futbol alt yapı sisteminde uygulanan eğitim hem teknik hem de pratik anlamda verilmelidir. Çocuklara verilen eğitimde verilen önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuklar oyunlarını sınırlandırılmış bir alan içinde oynamalıdırlar.
 • Alan içinde konumların sürekli olarak değişmesi gerekir.
 • Bir çocuk sürekli aynı noktada kalmamalıdır.
 • Çocuklar aynı alan içinde önce az insanla başlayıp daha sonra oyuncuların sayısı artırılmalıdır.
 • Çocukların yalnızca kare değil, bundan farklı olarak yamuk, dikdörtegn ve çokgen başta olmak üzere diğer şekil alanlarda da oynaması sağlanmalıdır.
 • Alan hem dikine hem de yatay olarak kullanılabilmelidir.

Çocukların alt yapı sisteminde toptan kaynaklı değil, mekanda konumlanış şeklinden kaynaklı oyunu kayıp edebilecekleri unutulmamalıdır. Dünyada en iyi oyun oynayan oyuncular incelendiği zaman, bütün hepsinin oynadıkları alan içinde gereken davranışları en iyi şekilde yaptıkları bilinmektedir.

Futbolda Altyapı Olgusu Nedir?

Futbolda altyapı olgusu kazanılmış ve yaşama dair edinilen bütün öğrenmeler olarak açıklanabilir. Günlük hayattan örnek verecek olursak, şu anda bir kişinin konuşuyor olması o kişinin daha önceden kelimeleri, heceleri, cümleleri zamanında kazanmış olması ile ilgilidir. Konuşmak için seslerin, hecelerin, kelimelerin ve sonra cümlelerin öğrenilmesi ve ardından konuşulması gerekir. Futbol için de altyapıyı, sonradan gerekenler için ön koşulları yerine getirme olarak tanımlamak mümkündür. Altyapı sonradan gerekenleri önceden yapmak ile ilgili değildir. Altyapıya halk arasında temel yapı ve ön yapı olarak tanımlar da yapılabilmektedir.

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı13 ile 15 yaş aralığında olan gençlere hizmet vermektedir. Bu tesiste gençlerin konaklama imkanı da bulunmaktadır. Tesiste en önemli nokta gençlerin kişisel gelişimlerinin tamamlanması ve teknik anlamda yeterli düzeye oluşmaktır. Önemli Fransız kulüplerinin büyük bir çoğunluğu merkezde yetişmiş olan oyuncuları transfer etmiştir. Bu alt yapıda yetişen futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Louis Saha,
 • GabrielObertan,
 • Thierry Henry,
 • William Gallas,
 • AbouDiaby,
 • Hatem Ben Arfa.

Ajax De Toekomst Alt yapısı

Ajax De Toekomst Alt yapısı 6 milyon Euro değerinde bütçeye sahiptir. Kulübün dünyanın neredeyse en iyi alt yapısına sahip olduğu söyleniyor. Altyapı her sezon A takım için en az 3 tane futbolcu kazandırmak hedefini taşır. Ajax yalnızca futbolcu üreterek değil aynı zamanda bon servis bedeli üzerinden de ciddi gelir elde etmiş bir takımdır. Kulüp her şu ana kadar her dönemde kendi kendini finanse etmeyi başarmıştır. Böylece takım eglişimi için gerekli olan bütçeyi sağlamıştır. Kulübün üyeleri olan önemli futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • WesleySnejder,
 • Frank de Boer,
 • PatrickKluivert,
 • ClarenceSeedorf,
 • DennisBergkamp,
 • JohanCruyff.

Bu oyunculardan Bergamp Inter kulübüne giderek 17.5 milyon Euro Bonservis bedeli almıştır. En yüksek bon servis bedelinde ikinci sırada 7.5 milyon Euro ile Frank de Boer geliyor. Boer Barcelona’ya 1999 yılında gitmiştir. Diğer önemli alt yapılardan olduğu bilinenLa Masia Alt yapısıgeçtiğimiz yıllarda borcunun 331 milyon Euro olduğunu açıklamıştır. Kulüp alt yapısı için bütçesine 20 milyon Euro ayırmaktadır. Bütçe miktarı 2014 sezonunda Genel Kurul tarafından onaylanmıştır. Oylamaya rakamlar sunulurken gelir miktarı olarak 508.5 milyon Euro gider için ise 457.7 euro olarak açıklama yapılmıştır. 

2948 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Alanyaspor Kasımpaşa İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Alanyaspor Kasımpaşa İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Alanyaspor ile Kasımpaşa karşı karşıya geliyor.Ligin orta sıralarında yer alan iki takımın mücadelesinin keyifli ve gollü geçmesini bekliyorum son maçında Kayserispor'u deplasmanda 4 0 mağlup eden Alanyaspor iç sahada da kazanmayı bilir ayrıca gol barajı aşılır.

2,5 Üst - 1.33 - 20:00

Tahmini İncele
Ankaragücü Galatasaray İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Ankaragücü Galatasaray İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Ankaragücü ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.39 puanla 12. sırada yer alan Ankaragücü Türkiye kupasında Başakşehir'i eleyerek finale çıkmayı başarmıştı.Son maçında Ümraniyespor'u yenerek ligde kalma konusunda önemli bir galibiyet alan Ankaragücü kalan maçlarına biraz daha rahat çıkacak.Sarı kırmızılılara gelecek olursak kazanmaları durumunda şampiyon olacak olan Galatasaray şampiyonluğu Fenerbahçe maçına bırakmak istemiyor.Deplasmanda kazanarak şampiyonluk turuna çıkmak isteyen Galatasaray kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.34 - 20:00

Tahmini İncele
Sivasspor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Sivasspor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Sivasspor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.37 puanla 14. sırada yer alan Sivasspor son maçında Türkiye Kupasında Fenerbahçe'ye 3 0 kaybederek yarı finalde elenmişti.Konyaspor ise 49 puanla 7. sırada yer alıyor , son maçında Alanyaspor'u 3 0 ile geçen Konyaspor deplasmanda da puan ve puanlar peşinde.Son haftalara girilirken Sivasspor'un düşme tehlikesi mevcut ve iç sahada kazanıp ligde kalmayı garantilemek istiyorlar , zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.93 - 20:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Fenerbahçe Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.74 puanla 2. sırada yer alan sarı lacivertliler Türkiye Kupasında finale çıkmayı başardı ve ligde de şampiyonluk ihtimalleri oldukça düşük ama yine de Fenerbahçe seyircisi önünde rahat bir galibiyet alır.38 puanla düşme potasının 4 puan üzerinde olan Antalyaspor 3 maçtır kazanamıyor bu karşılaşmada da işleri zor.

MS 1 - 1.22 - 20:00

Tahmini İncele
İstanbulspor Adana Demirspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 İstanbulspor Adana Demirspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Adana Demirspor karşı karşıya geliyor.35 puanla 15. sırada yer alan İstanbulspor düşme potasının 1 puan üzerinde bulunuyor , Adana Demirspor ise 63 puanla 4. sırada yer almakta.Son maçında Beşiktaş'a iç sahada 4 1 kaybeden Adana Demirspor İstanbulspor deplasmanından puan ve puanlar peşinde.Zorlu bir karşılaşma olacak düşme potasından uzaklaşmak isteyen İstanbulspor'u iç sahada galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 2.00 - 20:00

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük Kayserispor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Fatih Karagümrük Kayserispor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile Kayserispor karşı karşıya geliyor.Ligin orta sıralarında yer alan iki ekibin mücadelesinin keyifli ve gollü geçmesini bekliyorum.Son maçında Trabzonspor'a 4 1 kaybeden Fatih Karagümrük iç sahada kazanmak istiyor , Kayserispor da son maçınd iç sahada Alanyaspor'a 4 0 kaybetmişti bu karşılaşmada da işleri zor ayrıca gollü geçer.

2,5 Üst - 1.24 - 20:00

Tahmini İncele
Giresunspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Giresunspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

Süper Ligde Giresunspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Mutlaka kazanmak zorunda olan Giresunspor 34 puanla 16. sırada yer alıyor.Son lig maçında Fenerbahçe ile iç sahada 1 1 berabere kalan Giresunspor bu kritik karşılaşmada 3 puan peşinde.Trabzonspor ise 51 puanla 6. sırada bulunuyor , avrupa ihtimali kalmayan bordo mavililerin deplasmandan eli boş döneceklerini düşünüyorum.

MS 1 - 2.35 - 20:00

Tahmini İncele
Sevilla Roma İddaa Maç Tahmini 31 Mayıs 2023 Sevilla Roma İddaa Maç Tahmini 31 Mayıs 2023

UEFA Avrupa Ligi'nde final mücadelesi geldi çattı.. Bir yanda bu kupanın gediklisi Sevilla, diğer yanda Mourinho'nun ekibi Roma. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak.. 

Sevilla buraya kadar hak ederek geldi ve özellikle serilerin 2. maçlarını çok iyi oynamayı başardı. Teknik ekip rakiplere çok iyi hazırlanıyor ve istediği skoru almayı başarıyor. Bu maçta takımın sol beki Acuna forma giyemeyecek kart cezası sebebiyle ve ben bu eksikliğin takımı ateşlemek adına önemli olduğunu düşünüyorum. 

Roma da buraya hak ederek geldi ve Mourinho bence kısıtlı kadrosuna çok iyi bir top oynatıyor. Özellikle orta sahada etkililer ve bu maçta da bana kalırsa Rakitic-Lamela-Fernando gibi yaşlı isimlerin olduğu bir orta sahaya üstünlük kuracaklardır. Yine de çok zor bir maç olması olası. Dybala, Matic ve Spinazzolla'nın durumu belli değil. Eğer bu 3 isim oynayabilirse Roma için daha avantajlı bir maç olacak. 

Tahmini ciddi anlamda zor bir maç. Ben her 2 ekibin de önceliği savunmaya vereceğini ve özellikle ilk yarıda eşitliğin bozulmayacağını düşünüyorum. Hatta gol görmemiz dahi kolay görünmüyor. 

Tahmin IY 0 Oran 1.67

Tahmini İncele
Juventus Milan İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2023 Juventus Milan İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Milan karşı karşıya geliyor.10 puanı silinen Juventus 7. sıraya gerilemiş durumda.İç sahada kazanıp en azından ilk 5'i zorlamak isteyen Juventus bu sezon iç sahadaki 18 maçının 13'ünü kazanmayı bildi.Milan ise 64 puanla 4. sırada yer alıyor.İlk 4'teki yerini garantileyen Milan ilk dönem Juventus'u 2 0 mağlup etmişti bu kez Juventus rövanşı alır.

MS 1 - 2.09 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu