Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir? 13.03.2021

Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda alt yapı sistemialt yapı eğitimi olarak da adlandırılmaktadır. Bu eğitimin ortalama 8’li yaşlarda başlaması gerekir. Futbol için bu dönemin 15’li yaşlara kadar devam etmesi gerekir. Bu eğitim sisteminin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelişim özellikleri ve bilişsel, psikomotor çıktılar dikkate alınmalıdır.
 • Bu eğitim süreci 8 ile 15 arası yaşları kapsamaktadır.
 • Bazı çocuklar için eğitim yaşı 7 olabilir. Bu istisnai bir durumdur.
 • 8’li yaşların ideal olmasının sebebi, çocukların bu yaşta motor gelişimlerinin tamamlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Futbolda Altyapı Sisteminde Süreç Nasıl İşler?

Futbolda alt yapı sisteminde süreç as takıma yeni oyuncuların kazandırılması için işler. Alt takımda oynayan oyuncular ya as takıma yükselirler ya da düşük bütçeli diğer takımlara satılabilirler. Nereye yerleştirileceklerine kişinin potansiyeline göre karar verilir. Genelde başta Latin Amerika ve Avrupa olmak üzere futbol kulüplerinin kendi oyuncularını kendilerinin yetiştirdiği bilinmektedir.

Futbol Altyapı Sisteminde Uygulanan Eğitim

Futbol alt yapı sisteminde uygulanan eğitim hem teknik hem de pratik anlamda verilmelidir. Çocuklara verilen eğitimde verilen önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuklar oyunlarını sınırlandırılmış bir alan içinde oynamalıdırlar.
 • Alan içinde konumların sürekli olarak değişmesi gerekir.
 • Bir çocuk sürekli aynı noktada kalmamalıdır.
 • Çocuklar aynı alan içinde önce az insanla başlayıp daha sonra oyuncuların sayısı artırılmalıdır.
 • Çocukların yalnızca kare değil, bundan farklı olarak yamuk, dikdörtegn ve çokgen başta olmak üzere diğer şekil alanlarda da oynaması sağlanmalıdır.
 • Alan hem dikine hem de yatay olarak kullanılabilmelidir.

Çocukların alt yapı sisteminde toptan kaynaklı değil, mekanda konumlanış şeklinden kaynaklı oyunu kayıp edebilecekleri unutulmamalıdır. Dünyada en iyi oyun oynayan oyuncular incelendiği zaman, bütün hepsinin oynadıkları alan içinde gereken davranışları en iyi şekilde yaptıkları bilinmektedir.

Futbolda Altyapı Olgusu Nedir?

Futbolda altyapı olgusu kazanılmış ve yaşama dair edinilen bütün öğrenmeler olarak açıklanabilir. Günlük hayattan örnek verecek olursak, şu anda bir kişinin konuşuyor olması o kişinin daha önceden kelimeleri, heceleri, cümleleri zamanında kazanmış olması ile ilgilidir. Konuşmak için seslerin, hecelerin, kelimelerin ve sonra cümlelerin öğrenilmesi ve ardından konuşulması gerekir. Futbol için de altyapıyı, sonradan gerekenler için ön koşulları yerine getirme olarak tanımlamak mümkündür. Altyapı sonradan gerekenleri önceden yapmak ile ilgili değildir. Altyapıya halk arasında temel yapı ve ön yapı olarak tanımlar da yapılabilmektedir.

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı13 ile 15 yaş aralığında olan gençlere hizmet vermektedir. Bu tesiste gençlerin konaklama imkanı da bulunmaktadır. Tesiste en önemli nokta gençlerin kişisel gelişimlerinin tamamlanması ve teknik anlamda yeterli düzeye oluşmaktır. Önemli Fransız kulüplerinin büyük bir çoğunluğu merkezde yetişmiş olan oyuncuları transfer etmiştir. Bu alt yapıda yetişen futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Louis Saha,
 • GabrielObertan,
 • Thierry Henry,
 • William Gallas,
 • AbouDiaby,
 • Hatem Ben Arfa.

Ajax De Toekomst Alt yapısı

Ajax De Toekomst Alt yapısı 6 milyon Euro değerinde bütçeye sahiptir. Kulübün dünyanın neredeyse en iyi alt yapısına sahip olduğu söyleniyor. Altyapı her sezon A takım için en az 3 tane futbolcu kazandırmak hedefini taşır. Ajax yalnızca futbolcu üreterek değil aynı zamanda bon servis bedeli üzerinden de ciddi gelir elde etmiş bir takımdır. Kulüp her şu ana kadar her dönemde kendi kendini finanse etmeyi başarmıştır. Böylece takım eglişimi için gerekli olan bütçeyi sağlamıştır. Kulübün üyeleri olan önemli futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • WesleySnejder,
 • Frank de Boer,
 • PatrickKluivert,
 • ClarenceSeedorf,
 • DennisBergkamp,
 • JohanCruyff.

Bu oyunculardan Bergamp Inter kulübüne giderek 17.5 milyon Euro Bonservis bedeli almıştır. En yüksek bon servis bedelinde ikinci sırada 7.5 milyon Euro ile Frank de Boer geliyor. Boer Barcelona’ya 1999 yılında gitmiştir. Diğer önemli alt yapılardan olduğu bilinenLa Masia Alt yapısıgeçtiğimiz yıllarda borcunun 331 milyon Euro olduğunu açıklamıştır. Kulüp alt yapısı için bütçesine 20 milyon Euro ayırmaktadır. Bütçe miktarı 2014 sezonunda Genel Kurul tarafından onaylanmıştır. Oylamaya rakamlar sunulurken gelir miktarı olarak 508.5 milyon Euro gider için ise 457.7 euro olarak açıklama yapılmıştır. 

2623 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu