Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir? 13.03.2021

Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda alt yapı sistemialt yapı eğitimi olarak da adlandırılmaktadır. Bu eğitimin ortalama 8’li yaşlarda başlaması gerekir. Futbol için bu dönemin 15’li yaşlara kadar devam etmesi gerekir. Bu eğitim sisteminin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelişim özellikleri ve bilişsel, psikomotor çıktılar dikkate alınmalıdır.
 • Bu eğitim süreci 8 ile 15 arası yaşları kapsamaktadır.
 • Bazı çocuklar için eğitim yaşı 7 olabilir. Bu istisnai bir durumdur.
 • 8’li yaşların ideal olmasının sebebi, çocukların bu yaşta motor gelişimlerinin tamamlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Futbolda Altyapı Sisteminde Süreç Nasıl İşler?

Futbolda alt yapı sisteminde süreç as takıma yeni oyuncuların kazandırılması için işler. Alt takımda oynayan oyuncular ya as takıma yükselirler ya da düşük bütçeli diğer takımlara satılabilirler. Nereye yerleştirileceklerine kişinin potansiyeline göre karar verilir. Genelde başta Latin Amerika ve Avrupa olmak üzere futbol kulüplerinin kendi oyuncularını kendilerinin yetiştirdiği bilinmektedir.

Futbol Altyapı Sisteminde Uygulanan Eğitim

Futbol alt yapı sisteminde uygulanan eğitim hem teknik hem de pratik anlamda verilmelidir. Çocuklara verilen eğitimde verilen önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuklar oyunlarını sınırlandırılmış bir alan içinde oynamalıdırlar.
 • Alan içinde konumların sürekli olarak değişmesi gerekir.
 • Bir çocuk sürekli aynı noktada kalmamalıdır.
 • Çocuklar aynı alan içinde önce az insanla başlayıp daha sonra oyuncuların sayısı artırılmalıdır.
 • Çocukların yalnızca kare değil, bundan farklı olarak yamuk, dikdörtegn ve çokgen başta olmak üzere diğer şekil alanlarda da oynaması sağlanmalıdır.
 • Alan hem dikine hem de yatay olarak kullanılabilmelidir.

Çocukların alt yapı sisteminde toptan kaynaklı değil, mekanda konumlanış şeklinden kaynaklı oyunu kayıp edebilecekleri unutulmamalıdır. Dünyada en iyi oyun oynayan oyuncular incelendiği zaman, bütün hepsinin oynadıkları alan içinde gereken davranışları en iyi şekilde yaptıkları bilinmektedir.

Futbolda Altyapı Olgusu Nedir?

Futbolda altyapı olgusu kazanılmış ve yaşama dair edinilen bütün öğrenmeler olarak açıklanabilir. Günlük hayattan örnek verecek olursak, şu anda bir kişinin konuşuyor olması o kişinin daha önceden kelimeleri, heceleri, cümleleri zamanında kazanmış olması ile ilgilidir. Konuşmak için seslerin, hecelerin, kelimelerin ve sonra cümlelerin öğrenilmesi ve ardından konuşulması gerekir. Futbol için de altyapıyı, sonradan gerekenler için ön koşulları yerine getirme olarak tanımlamak mümkündür. Altyapı sonradan gerekenleri önceden yapmak ile ilgili değildir. Altyapıya halk arasında temel yapı ve ön yapı olarak tanımlar da yapılabilmektedir.

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı13 ile 15 yaş aralığında olan gençlere hizmet vermektedir. Bu tesiste gençlerin konaklama imkanı da bulunmaktadır. Tesiste en önemli nokta gençlerin kişisel gelişimlerinin tamamlanması ve teknik anlamda yeterli düzeye oluşmaktır. Önemli Fransız kulüplerinin büyük bir çoğunluğu merkezde yetişmiş olan oyuncuları transfer etmiştir. Bu alt yapıda yetişen futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Louis Saha,
 • GabrielObertan,
 • Thierry Henry,
 • William Gallas,
 • AbouDiaby,
 • Hatem Ben Arfa.

Ajax De Toekomst Alt yapısı

Ajax De Toekomst Alt yapısı 6 milyon Euro değerinde bütçeye sahiptir. Kulübün dünyanın neredeyse en iyi alt yapısına sahip olduğu söyleniyor. Altyapı her sezon A takım için en az 3 tane futbolcu kazandırmak hedefini taşır. Ajax yalnızca futbolcu üreterek değil aynı zamanda bon servis bedeli üzerinden de ciddi gelir elde etmiş bir takımdır. Kulüp her şu ana kadar her dönemde kendi kendini finanse etmeyi başarmıştır. Böylece takım eglişimi için gerekli olan bütçeyi sağlamıştır. Kulübün üyeleri olan önemli futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • WesleySnejder,
 • Frank de Boer,
 • PatrickKluivert,
 • ClarenceSeedorf,
 • DennisBergkamp,
 • JohanCruyff.

Bu oyunculardan Bergamp Inter kulübüne giderek 17.5 milyon Euro Bonservis bedeli almıştır. En yüksek bon servis bedelinde ikinci sırada 7.5 milyon Euro ile Frank de Boer geliyor. Boer Barcelona’ya 1999 yılında gitmiştir. Diğer önemli alt yapılardan olduğu bilinenLa Masia Alt yapısıgeçtiğimiz yıllarda borcunun 331 milyon Euro olduğunu açıklamıştır. Kulüp alt yapısı için bütçesine 20 milyon Euro ayırmaktadır. Bütçe miktarı 2014 sezonunda Genel Kurul tarafından onaylanmıştır. Oylamaya rakamlar sunulurken gelir miktarı olarak 508.5 milyon Euro gider için ise 457.7 euro olarak açıklama yapılmıştır. 

3750 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Darmstadt ile Köln karşı karşıya geliyor.9 puanla 15. sırada yer alan Darmstadt son 5 maçında da kazanamadı.Son olarak Freiburg ile 1 1 berabere kalan Darmstadt iç sahada kazanıp moral bulma peşinde.Köln ise 6 puanla ligin dibine demir atmış durumda son maçında iç sahada Bayern Münich'e tek golle kaybeden Köln güçlü rakibi karşısında fark yememişti.Bu maça gelirsek zorlu bir karşılaşma olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 22:30

Tahmini İncele
Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

İtalya Serie A'da Monza ile Juventus karşı karşıya geliyor.30 puanla 2. sırada yer alan Juventus son maçında lider Inter ile 1 1 berabere kalmıştı.İç sahadaöne geçmesine rağmen skoru koruyamayan Juventus Monza deplasmanında kazanıp maç fazlasıyla liderliğe yükselme peşinde.Monza ise 18 puanla 9. sırada bulunuyor , 4 maçtır yenilmeyen Monza son 4 maçının 3'ünden 1 1'lik skorlarla ayrıldı bu karşılaşmaya gelirsek liderlik için sahaya çıkan Juventus'u galibiyete yakın görüyorum risk alınabilir.

MS 2 - 1.81 - 22:45

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.14 puanla 14. sırada yer alan Fatih Karagümrük son maçında Fenerbahçe'ye deplasmanda 2 1 kaybetmişti.Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı önde tamamlamasına rağmen skoru koruyamayan Fatih Karagümrük iç saha İstanbulspor karşısında kazanmak istiyor.8 puanla ligin son sırasında yer alan İstanbulspor son maçında Hatayspor'u 2 1 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek zorlu bir maç olacak ev sahibi galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.59 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.17 puanla 10. sırada yer alan Hatayspor iç sahadaki son maçında Galatasaray'ı 2 1 mağlup etmişti ardından geçen hafta İstanbulspor'a 2 1 kaybeden sarı kırmızılılar iç sahada tekrar kazanıp moral bulmak istiyor.Antalyaspor ise son 4 lig maçından 9 puan çıkardı.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Antalyaspor deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum keyifli ve gollü bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.64 - 20:00

Tahmini İncele
Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Atalanta ile Sporting karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Grupta 10 puanla lider durumda olan Atalanta iç sahada kazanıp gruptan lider olarak çıkmayı garantilemek istiyor.Sporting ise 7 puanla Atalanta'nın 3 puan gerisinde.Son lig maçında Benfica'ya 2 1 kaybeden Sporting ilk maçta Atalanta'ya da Portekiz'de 2 1 kaybetmişti bu karşılaşmada da ev sahibi Atalanta'yı galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.87 - 20:45
 

Tahmini İncele
Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sturm Graz ile Rakow Czestochowa karşı karşıya geliyor.Grupta 4 puana sahip olan Sturm Graz gruptaki tek galibiyetini Rakow Czestochowa karşısında aldı.Rakow'un ise grupta 1 puanı bulunuyor grupta son sırada bulunan Rakow'un Avusturya'da da işini zor görüyorum , ilk 2 ihtimali düşük olan Sturm Graz yine de sonuna kadar mücadele edecektir iç sahada da kazanırlar.

MS 1 - 1.64 - 20:45

Tahmini İncele
Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rangers ile Aris Limassol karşı karşıya geliyor.7 puanla 2. sırada yer alan Rangers lider Real Betis'in 2 puan gerisinde.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Rangers ilk maçta Aris Limassol'a deplasmanda 2 1 kaybetmişti.4 maçtan sadece 1 galibiyet alabilen Aris Limassol grubun son sırasında ve İskoçya'da işleri zor.

MS 1 - 1.17 - 23:00

Tahmini İncele
Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Real Betis karşı karşıya geliyor.4 maçtan 4 puan toplayan Sparta Prag İspanya'da Real Betis'e 2 1 kaybetmişti.Real Betis ise oynadığı 4 maçtan 3 galibiyet aldı ve grupta lider durumda.Liderliğini korumak isteyen Real Betis'in deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.

X2 ÇS - 1.33 - 20:45

Tahmini İncele
Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Marsilya ile Ajax karşı karşıya geliyor.8 puanla grupta lider durumda olan Marsilya en yakın rakibi Brighton'un 1 puan üzerinde.Ajax ile oynadığı ilk maçtan 3 3'lük beraberlikle ayrılan Marsilya iç sahada kazanmak istiyor.4 maçtan 2 puan toplayabilen Ajax son lig maçında Vitesse'yi 5 0 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek ilk maçta olduğu gibi yine gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.43 - 23:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu