Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir? 13.03.2021

Futbolda Altyapı Sistemi Nedir? Altyapıda kaç yaşında çocuklar yetişir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda alt yapı sistemialt yapı eğitimi olarak da adlandırılmaktadır. Bu eğitimin ortalama 8’li yaşlarda başlaması gerekir. Futbol için bu dönemin 15’li yaşlara kadar devam etmesi gerekir. Bu eğitim sisteminin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelişim özellikleri ve bilişsel, psikomotor çıktılar dikkate alınmalıdır.
 • Bu eğitim süreci 8 ile 15 arası yaşları kapsamaktadır.
 • Bazı çocuklar için eğitim yaşı 7 olabilir. Bu istisnai bir durumdur.
 • 8’li yaşların ideal olmasının sebebi, çocukların bu yaşta motor gelişimlerinin tamamlanmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Futbolda Altyapı Sisteminde Süreç Nasıl İşler?

Futbolda alt yapı sisteminde süreç as takıma yeni oyuncuların kazandırılması için işler. Alt takımda oynayan oyuncular ya as takıma yükselirler ya da düşük bütçeli diğer takımlara satılabilirler. Nereye yerleştirileceklerine kişinin potansiyeline göre karar verilir. Genelde başta Latin Amerika ve Avrupa olmak üzere futbol kulüplerinin kendi oyuncularını kendilerinin yetiştirdiği bilinmektedir.

Futbol Altyapı Sisteminde Uygulanan Eğitim

Futbol alt yapı sisteminde uygulanan eğitim hem teknik hem de pratik anlamda verilmelidir. Çocuklara verilen eğitimde verilen önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çocuklar oyunlarını sınırlandırılmış bir alan içinde oynamalıdırlar.
 • Alan içinde konumların sürekli olarak değişmesi gerekir.
 • Bir çocuk sürekli aynı noktada kalmamalıdır.
 • Çocuklar aynı alan içinde önce az insanla başlayıp daha sonra oyuncuların sayısı artırılmalıdır.
 • Çocukların yalnızca kare değil, bundan farklı olarak yamuk, dikdörtegn ve çokgen başta olmak üzere diğer şekil alanlarda da oynaması sağlanmalıdır.
 • Alan hem dikine hem de yatay olarak kullanılabilmelidir.

Çocukların alt yapı sisteminde toptan kaynaklı değil, mekanda konumlanış şeklinden kaynaklı oyunu kayıp edebilecekleri unutulmamalıdır. Dünyada en iyi oyun oynayan oyuncular incelendiği zaman, bütün hepsinin oynadıkları alan içinde gereken davranışları en iyi şekilde yaptıkları bilinmektedir.

Futbolda Altyapı Olgusu Nedir?

Futbolda altyapı olgusu kazanılmış ve yaşama dair edinilen bütün öğrenmeler olarak açıklanabilir. Günlük hayattan örnek verecek olursak, şu anda bir kişinin konuşuyor olması o kişinin daha önceden kelimeleri, heceleri, cümleleri zamanında kazanmış olması ile ilgilidir. Konuşmak için seslerin, hecelerin, kelimelerin ve sonra cümlelerin öğrenilmesi ve ardından konuşulması gerekir. Futbol için de altyapıyı, sonradan gerekenler için ön koşulları yerine getirme olarak tanımlamak mümkündür. Altyapı sonradan gerekenleri önceden yapmak ile ilgili değildir. Altyapıya halk arasında temel yapı ve ön yapı olarak tanımlar da yapılabilmektedir.

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı

Futbolda Fransa INF Clairefontine Alt yapısı13 ile 15 yaş aralığında olan gençlere hizmet vermektedir. Bu tesiste gençlerin konaklama imkanı da bulunmaktadır. Tesiste en önemli nokta gençlerin kişisel gelişimlerinin tamamlanması ve teknik anlamda yeterli düzeye oluşmaktır. Önemli Fransız kulüplerinin büyük bir çoğunluğu merkezde yetişmiş olan oyuncuları transfer etmiştir. Bu alt yapıda yetişen futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Louis Saha,
 • GabrielObertan,
 • Thierry Henry,
 • William Gallas,
 • AbouDiaby,
 • Hatem Ben Arfa.

Ajax De Toekomst Alt yapısı

Ajax De Toekomst Alt yapısı 6 milyon Euro değerinde bütçeye sahiptir. Kulübün dünyanın neredeyse en iyi alt yapısına sahip olduğu söyleniyor. Altyapı her sezon A takım için en az 3 tane futbolcu kazandırmak hedefini taşır. Ajax yalnızca futbolcu üreterek değil aynı zamanda bon servis bedeli üzerinden de ciddi gelir elde etmiş bir takımdır. Kulüp her şu ana kadar her dönemde kendi kendini finanse etmeyi başarmıştır. Böylece takım eglişimi için gerekli olan bütçeyi sağlamıştır. Kulübün üyeleri olan önemli futbolculardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • WesleySnejder,
 • Frank de Boer,
 • PatrickKluivert,
 • ClarenceSeedorf,
 • DennisBergkamp,
 • JohanCruyff.

Bu oyunculardan Bergamp Inter kulübüne giderek 17.5 milyon Euro Bonservis bedeli almıştır. En yüksek bon servis bedelinde ikinci sırada 7.5 milyon Euro ile Frank de Boer geliyor. Boer Barcelona’ya 1999 yılında gitmiştir. Diğer önemli alt yapılardan olduğu bilinenLa Masia Alt yapısıgeçtiğimiz yıllarda borcunun 331 milyon Euro olduğunu açıklamıştır. Kulüp alt yapısı için bütçesine 20 milyon Euro ayırmaktadır. Bütçe miktarı 2014 sezonunda Genel Kurul tarafından onaylanmıştır. Oylamaya rakamlar sunulurken gelir miktarı olarak 508.5 milyon Euro gider için ise 457.7 euro olarak açıklama yapılmıştır. 

4547 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gimcheon Sangmu, iç saha maçlarında genellikle iyi performans sergileyen bir takım ve FC Seoul'e karşı ev sahibi avantajını kullanmak isteyecektir. FC Seoul ise deplasmanlarda zaman zaman zorlanabiliyor ama tecrübeli bir ekip olmasının avantajını mutlaka kullanacaktır. Gimcheon Sangmu'nun hücumdaki etkinliği ve FC Seoul'ün savunma yapısı göz önüne alındığında, gollü bir maç beklenebilir. Her iki takımın da son maçlarda gol atma ve yeme istatistikleri dikkate alındığında, karşılıklı goller kaçınılmaz gibi görünüyor. Özellikle Gimcheon Sangmu'nun hedefleri doğrultusunda galibiyete daha yakın olduğunu söylemek mümkün. FC Seoul ise deplasmanda direnç gösterecektir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Avai ve Goias arasındaki son maçlar oldukça dengeli geçmiş, iki takım da birbirine karşı galibiyetler almış. 2022 yılında oynanan son iki karşılaşma ise bol gollü ve çekişmeli geçmiş. Avai evinde oynadığı maçlarda Goias'ı genellikle zorlamış, ancak deplasman performansları beklentinin altında kalmış. Goias ise son dönemde daha istikrarlı görünüyor ve deplasmanda da etkili olabiliyor. Avai'nin ev sahibi avantajı olsa da, Goias'ın formu ve son dönemdeki performansı göz önüne alındığında bu maçın zorlu geçeceği ortada. İki takımın da gol bulma potansiyeli yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.95

Tahmini İncele
Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Botafogo SP, istikrarlı bir savunma performansı sergiliyor ve son maçlarda evinde iyi sonuçlar aldı. Novorizontino ise hücumda etkili olup, dış sahada zaman zaman zorluk yaşıyor. İki takımın da son maçlarda gol bulma konusunda istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Botafogo SP'nin savunma disiplinine karşı, Novorizontino'nun hücum gücü dikkat çekiyor. Maça dengeli bir şekilde başlanabileceği ve iki takımın da gol bulabileceği bir senaryo muhtemel görünüyor. Ancak, ev sahibi avantajını da göz önüne alarak Botafogo SP'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Tahmin MS 1 Oran 2.47

Tahmini İncele
Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gwangju ve Pohang Steelers arasındaki son karşılaşmalarda Pohang Steelers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Özellikle son sezonlarda Pohang, Gwangju'ya karşı daha başarılı sonuçlar aldı. Ancak Gwangju, özellikle iç saha maçlarında zaman zaman sürpriz sonuçlar elde edebiliyor. İki takım arasındaki maçlar genellikle gollü geçiyor, fakat bazı karşılaşmalar düşük skorlu sonuçlanabiliyor. Pohang Steelers, bu sezon istikrarlı performansıyla öne çıkarken, Gwangju zaman zaman dalgalanan bir performans sergiliyor. Maçın dengede geçeceğini ön görmekle birlikte Pohang'ın galibiyete daha yakın olduğu düşünülebilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.73

Tahmini İncele
Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Hartberg, ev sahibi avantajını kullanarak son haftalarda çıkış arayışında olacak. Austria Wien ise deplasman performanslarını iyileştirmek için mücadele edecektir. İki takımın da savunma zafiyetleri dikkat çekiyor ve bu nedenle maçta bol gol görme ihtimalimiz yüksek. Hartberg'in son haftalardaki iç saha performansı göz önüne alındığında, galibiyet elde etme olasılıkları yüksek. Austria Wien ise hızlı hücumlarla gol bulma potansiyeline sahip. Maçta iki tarafın da gol bulma olasılığı yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Coritiba ile Operario PR arasındaki karşılaşmalar genellikle oldukça dengeli geçiyor. İki takım da son maçlarında istikrarsız sonuçlar almış gibi görünüyor, ancak Coritiba ev sahibi avantajını kullanarak daha iyi bir performans sergileyebilir. Coritiba, son dönemlerde evinde gol yollarında daha etkili görünüyor. Operario PR ise, dış sahada savunma ağırlıklı bir oyun yapısı benimsiyor. Coritiba'nın evinde oynadığı maçlarda genel olarak az gol çıktığını, Operario PR'nın da deplasmandaki maçlarında kısır sonuçlar aldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla, maçta düşük skorlu bir sonuç beklemek mantıklı olacaktır.

Tahmin MS 1 Oran 1.68

Tahmini İncele
Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu