Futbolda Averaj Nedir? Ne Anlama Gelir?01.04.2020

Futbolda Averaj Nedir? Ne Anlama Gelir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Averaj Nedir? Ne Anlama Gelir?

Futbolda averaj aralarında puan eşitliği olan takımlar için birbirlerine göre üstünlüklerinin belirlenmesi için yenilen gollerin farkına dayanan kurala verilen addır. Futbolda hem lig maçlarında hem de kupa maçlarında averaj uygulanır. Averaj futbol dışında eskirim sporlarında da kullanılan bir spor dalıdır. Eskirim sporu için averaj hesaplamasında yapılan averaj ile yediği tuşların farkı alınır. Örneğin bir oyuncu eğer maçta 5’e 4 yenilmişse bu durumda oyuncu averajı -1 olarak hesaplanır. Ancak maçı alan sporcu için averaj 1 olur. Averaj sayıları yapılırken takım sayısına göre hesaplanır.

Futbolda Averaj Nasıl Hesaplanır?

Futbolda averaj hesaplaması yapılırken takımların birlikte oynadıkları maçlar baz alınır. Lig sonunda herhangi bir puan eşitliği varsa takımlar 3’lü 2’li averajlara bakılarak üst tura çıkmış olurlar. Örneğin ligde puanları 6 olan 2 tane takım varsa, lig bitiminde A takımı toplamda 20 gol atması ve 8 gol yemesi halinde averajı artı 1 olacaktır. 2 takım arasında puan eşitliği olması halinde ve B takımının üstün geldiği durumda 2’li averaj kuralına göre B takımı üstte ve A takımının altta yer alması gerekecektir.

Futbolda 3’lü Averaj Kuralları Nelerdir?

Futbolda 3’lü averaj kuralları Türkiye Futbol Federasyonu’nda yer alan müsabaka statülerine göre oluşturulmuştur. Bu kurallar puanların eşitliği halinde futbol müsabaka talimatının onuncu maddesinin son paragrafında yer alır. Averajda ilk olarak takımların kendi aralarında oynadıkları müsabakalarda elde ettikleri üstünlüklerine bakılır. Eğer ligde diğer takımlarla maç yapmışlarsa, bu maçlar sistem içinde dahil edilmez. Takımların kendi aralarında müsabakalarda puan eşitliği olması durumunda gol averajına bakılır, averajların eşit olması halinde en çok gol atan takıma bakılır.

Bu şartlarda eşitliğin devam etmesi halinde hükmen yenilgisi olan takım üstün sayılacaktır. Buna göre bir tane müsabaka oynanır ve müsabakadan sonuç alınmadığı durumda, müsabaka 15 dakika uzatılır. Uzatma süresinde de beraberliğin bozulmaması halinde kazanan takımın kim olacağı seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.

TFF Mevzuatında Averaj

TFF mevzuatında averaj kuralları gereği Süper Lig’de sezon sonunda ikili averaja bakılır. Takımların belirlenmiş fikstür gereği birbiri ile karşılaştırılması ve kazandıkları puana göre derecelendirilmesi durumuna puan usulü sistemi ismi verilir. Bu sisteme göre kazanan takım 3 puan alırken berabere kalan takımlara 1 puan verilir. Kayıp eden takma puan verilmez. Puan usulü ile müsabaka yapılmışsa en fazla puan kazanan takım birinci olur. Ondan sonra gelen takımlar ise ikinci ve devamı olarak sıralanır.

Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atan takım üstün sayılır. Aynı puana sahip takım sayısı üç ya da daha fazla ise, puan cetveli ile kesin sonuç belirlenmesi gerekir. Bunlar takımların birbiri ile oynadıkları müsabakaya göre karşılaştırma yapılır. Eğer puan cetvelinde iki ya da daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlara tekrar bakılmaz. Gol averajlarının eşit olduğu durumda daha fazla gol atan takıma bakılır.

Süper Lig’de Averaj Durumu Nedir?

Süper Lig’de averaj durumu ligin bitimine az bir zaman kalmasıyla gündeme geldi. Takımların birbirine yakın puanları olması olası averaj puanlarını gözler önüne serdi.

Galatasaray zirvedeki takımlardan bir tanesidir. Takım Başakşehir’i 2 0 yendi. Sezon ilk yarısında Galatasaray rakibine 5 1 yenilmiştir. Başakşehir Galatasaray’a karşı ikili averajda üstün olacak.

Başakşehir son yıllarda önemli takımlara karşı başarılı sonuçlar almıştır. Başakşehir Beşiktaş karşısında deplasmanda 1 1 berabere kaldığı için ikili averajda üstünlük kazanmıştır. M. Başakşehir, sezonun yarısında Kadıköy’de 3 2 üstünlük kazanmıştır. Ancak evinde Fenerbahçe karşısında 2 0 kayıp eden Başakşehir, ikili averaj üstünlüğünü Fenerbahçe’ye kaptırmıştır.

Aynı Puana Sahip 2 Takım Olduğunda Averaj

Aynı puana sahip iki takım olduğunda averaj için önce iki takımın kendi arasında oynadığı maçta üstünlüğe bakılır. Müsabakada atılan gollerde eşitlik olması halinde deplasmanda daha fazla gol atan takım üstün sayılmayacaktır. Bütün şartlara rağmen eşitliğin olması halinde hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılacaktır. Eşitliğin devam etmesi halinde tek maçlı eleme usülü uygulanır ve müsabaka sonrasında kazanan takım üstün sayılacaktır. Böylece nihai sonuç elde edilmiş olur.

3343 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP