Futbolda Averaj Nedir? Ne Anlama Gelir? 01.04.2020

Futbolda Averaj Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Averaj Nedir? Ne Anlama Gelir?

Futbolda averaj aralarında puan eşitliği olan takımlar için birbirlerine göre üstünlüklerinin belirlenmesi için yenilen gollerin farkına dayanan kurala verilen addır. Futbolda hem lig maçlarında hem de kupa maçlarında averaj uygulanır. Averaj futbol dışında eskirim sporlarında da kullanılan bir spor dalıdır. Eskirim sporu için averaj hesaplamasında yapılan averaj ile yediği tuşların farkı alınır. Örneğin bir oyuncu eğer maçta 5’e 4 yenilmişse bu durumda oyuncu averajı -1 olarak hesaplanır. Ancak maçı alan sporcu için averaj 1 olur. Averaj sayıları yapılırken takım sayısına göre hesaplanır.

Futbolda Averaj Nasıl Hesaplanır?

Futbolda averaj hesaplaması yapılırken takımların birlikte oynadıkları maçlar baz alınır. Lig sonunda herhangi bir puan eşitliği varsa takımlar 3’lü 2’li averajlara bakılarak üst tura çıkmış olurlar. Örneğin ligde puanları 6 olan 2 tane takım varsa, lig bitiminde A takımı toplamda 20 gol atması ve 8 gol yemesi halinde averajı artı 1 olacaktır. 2 takım arasında puan eşitliği olması halinde ve B takımının üstün geldiği durumda 2’li averaj kuralına göre B takımı üstte ve A takımının altta yer alması gerekecektir.

Futbolda 3’lü Averaj Kuralları Nelerdir?

Futbolda 3’lü averaj kuralları Türkiye Futbol Federasyonu’nda yer alan müsabaka statülerine göre oluşturulmuştur. Bu kurallar puanların eşitliği halinde futbol müsabaka talimatının onuncu maddesinin son paragrafında yer alır. Averajda ilk olarak takımların kendi aralarında oynadıkları müsabakalarda elde ettikleri üstünlüklerine bakılır. Eğer ligde diğer takımlarla maç yapmışlarsa, bu maçlar sistem içinde dahil edilmez. Takımların kendi aralarında müsabakalarda puan eşitliği olması durumunda gol averajına bakılır, averajların eşit olması halinde en çok gol atan takıma bakılır.

Bu şartlarda eşitliğin devam etmesi halinde hükmen yenilgisi olan takım üstün sayılacaktır. Buna göre bir tane müsabaka oynanır ve müsabakadan sonuç alınmadığı durumda, müsabaka 15 dakika uzatılır. Uzatma süresinde de beraberliğin bozulmaması halinde kazanan takımın kim olacağı seri penaltı atışları sonucunda belirlenir.

TFF Mevzuatında Averaj

TFF mevzuatında averaj kuralları gereği Süper Lig’de sezon sonunda ikili averaja bakılır. Takımların belirlenmiş fikstür gereği birbiri ile karşılaştırılması ve kazandıkları puana göre derecelendirilmesi durumuna puan usulü sistemi ismi verilir. Bu sisteme göre kazanan takım 3 puan alırken berabere kalan takımlara 1 puan verilir. Kayıp eden takma puan verilmez. Puan usulü ile müsabaka yapılmışsa en fazla puan kazanan takım birinci olur. Ondan sonra gelen takımlar ise ikinci ve devamı olarak sıralanır.

Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atan takım üstün sayılır. Aynı puana sahip takım sayısı üç ya da daha fazla ise, puan cetveli ile kesin sonuç belirlenmesi gerekir. Bunlar takımların birbiri ile oynadıkları müsabakaya göre karşılaştırma yapılır. Eğer puan cetvelinde iki ya da daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlara tekrar bakılmaz. Gol averajlarının eşit olduğu durumda daha fazla gol atan takıma bakılır.

Süper Lig’de Averaj Durumu Nedir?

Süper Lig’de averaj durumu ligin bitimine az bir zaman kalmasıyla gündeme geldi. Takımların birbirine yakın puanları olması olası averaj puanlarını gözler önüne serdi.

Galatasaray zirvedeki takımlardan bir tanesidir. Takım Başakşehir’i 2 0 yendi. Sezon ilk yarısında Galatasaray rakibine 5 1 yenilmiştir. Başakşehir Galatasaray’a karşı ikili averajda üstün olacak.

Başakşehir son yıllarda önemli takımlara karşı başarılı sonuçlar almıştır. Başakşehir Beşiktaş karşısında deplasmanda 1 1 berabere kaldığı için ikili averajda üstünlük kazanmıştır. M. Başakşehir, sezonun yarısında Kadıköy’de 3 2 üstünlük kazanmıştır. Ancak evinde Fenerbahçe karşısında 2 0 kayıp eden Başakşehir, ikili averaj üstünlüğünü Fenerbahçe’ye kaptırmıştır.

Aynı Puana Sahip 2 Takım Olduğunda Averaj

Aynı puana sahip iki takım olduğunda averaj için önce iki takımın kendi arasında oynadığı maçta üstünlüğe bakılır. Müsabakada atılan gollerde eşitlik olması halinde deplasmanda daha fazla gol atan takım üstün sayılmayacaktır. Bütün şartlara rağmen eşitliğin olması halinde hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılacaktır. Eşitliğin devam etmesi halinde tek maçlı eleme usülü uygulanır ve müsabaka sonrasında kazanan takım üstün sayılacaktır. Böylece nihai sonuç elde edilmiş olur.

3601 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu