Futbolda Başlama Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Başlama Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Başlama Vuruşu Nedir?

Futbolda başlama vuruşu oyunun başlaması için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Hem iki devrenin başlangıcında hem atılan gol sonrasında hem de eğer varsa uzatma devresinin sonunda oyunun başlaması için başlama vuruşu yapılır. Hangi takımın başlama vuruşu yapacağının belirlenmesi için para atışı yönteminden faydalanılır. Eğer futbolda vuruş yapan oyuncu başka birisi dokunmadan topa ikinci kere dokunursa bu durumda ihlal yapılan noktadan en direk serbest vuruş verilmesi gerekir. Eğer başlama vuruşu başka bir nedenden dolayı ihlal edilirse de vuruşun tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Başlama Vuruşu Nasıl Atılır?

Futbolda başlama vuruşu atılması için topun ilk olarak sahanın tam ortasında bulunan noktada hareketsiz şekilde durması gerekir. Hakem işaret verince vuruşu yapacak olan takım topa vurur ve maç başlamış olur. Daha önceden başlama vuruşu atılırken topun ileriye doğru hareket etme zorunluluğu bulunuyordu. Ancak 2016 senesinde yapılan değişiklikle beraber bu kural ortadan kalkmıştır. Başlama vuruşu yapılırken her iki takımın da kendi yarı sahasında bulunması gerekir. Atış sırasında ise rakip takım oyuncuları 9,15 m yani 10 yardlık mesafede bulunmak zorundadır.

Futbolda Başlama Vuruşundan Sonra Savunma Nasıl Yapılır?

Futbolda başlama vuruşundan sonra savunma için markaj yapılır. Markaj, rakip takımının bir üyesinin topun kontrol edilmesinin önlenmesini amaçlayan bir organize savunma stratejisidir. Futbolda farklı markaj stratejilerinin kullanılması gerekebilir. Bu stratejiler defans oyuncularına, topsuz alan tarzına ve pozisyon almaya göre değişiklik göstermektedir. Markajın bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Adam adama markaj yapıldığında savunmacılar sahaya odaklanmaz. Bunun yerine rakip oyuncuya odaklanılır.
 • Adam adama markaj ilk olarak 1970’lerde İtalyan takımlarında kullanılmaya başlandı.
 • Adam adama markaj ile AC Milan ve Inter Milan takımları özdeşleşmiştir.
 • Savunma stratejisi olarak kullanılan adam adama markaj son senelerde popülerliğini kayıp etmiştir.
 • Genellikle düşük seviyeli olan takımlar kendinden güçlü olan rakiplere karşı bunu kullanmaktadır.
 • Bölgesel markaj belli bir oyuncuya odaklanmaksızın sahayı kaplar.
 • Bölgesel markaj esnek olduğu için sık tercih edilir.
 • Bölgesel markaj tekniğinin geliştirilmesi için antrenmanlarda renkli koniler ve 5 metre uzunluğunda ipler kullanılmaktadır.
 • Günümüzde daha çok 3 5 2 ve savunmada 5 3 2 dizilişleri için her iki markajın da karışımları kullanılmaktadır.
 • Son zamanlarda daha çok bölgesel markaja önem verilir.

Futbolda Başlama Vuruşu İhlal Edilirse Ne Olur?

Futbolda başlama vuruşunun ihlal edilmesi durumunda endirekt serbest vuruş verilir. Endirekt serbest vuruş verilen durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Rakibin ilerlemesine mani olunursa,
 • Oyuncu tehlikeli bir tarzda oynarsa,
 • Kalecinin elindeki topu oyuna sokmaya engel bir durum olursa,
 • Top kimsenin alamayacağı şekilde üstüne yatılır ya da ayakla kıstırılırsa,
 • Oyuncunun ihraç ya da ihtar edilmesine neden olan bir durumla karşılaşılırsa,
 • Takım arkadaşının verdiği topa ilerek elle dokunulursa,
 • Top elle kontrol edildikten sonra altı saniye içinde bırakılmazsa.

Endirek serbest vuruş çift vuruş olarak da adlandırılmaktadır. Faul olduğu zaman oyunun takım arkadaşı ile birlikte top arkasında durulur ve orta açılabilir. Şut atmak ya da orta açmak kararı futbolcuya bırakılmış bir karardır. Eğer endirekt serbest vuruşu ile top kaleye direk gönderilirse, gol değeri olmaz. Bu durumda rakip takımın oyuna kale atışı ile başlaması gerekir. Topun gol değeri kazanması için, vuruş kullanıldıktan sonra en az bir oyuncuyla temas içinde olunması gerekmektedir.

Futbolda Başlama Vuruşunun İhlal Edilmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Futbolda başlama vuruşunun ihlal edilmesine neden olan durumlar kabaca faul olarak tanımlanabilir. Hangi durumlarda faul olacağı Futbol Kuralları 12.maddede yer almaktadır. Bu maddelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Topun oyunda olduğu sırada faul olabilir.
 • Futbol Kuralları’nın 12. Maddesinin birinin ihlal edilmesi faul olması için yeterlidir.
 • Faul baka bir oyuncuya yapılabilir.
 • Faul sayılması için sahada olan oyunculardan biri tarafından faul yapılması gerekir.
 • Faul rakip oyuncuya yapılabilir. Kişinin kendi takım arkadaşına yaptığı hareketler fena hareket olarak bilinmektedir.

Faul olması halinde hakem endirekt serbest vuruş verilmesine ya da direk serbest vuruş v vermesine karar verebilir. Hangi vuruşun verileceğine kanaat getirilmesi için durumun hakem tarafından değerlendirilmesi gerekir. Durumun şiddeti karar verilmesine etkili olur.

3634 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu