Futbolda Başlama Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Başlama Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Başlama Vuruşu Nedir?

Futbolda başlama vuruşu oyunun başlaması için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Hem iki devrenin başlangıcında hem atılan gol sonrasında hem de eğer varsa uzatma devresinin sonunda oyunun başlaması için başlama vuruşu yapılır. Hangi takımın başlama vuruşu yapacağının belirlenmesi için para atışı yönteminden faydalanılır. Eğer futbolda vuruş yapan oyuncu başka birisi dokunmadan topa ikinci kere dokunursa bu durumda ihlal yapılan noktadan en direk serbest vuruş verilmesi gerekir. Eğer başlama vuruşu başka bir nedenden dolayı ihlal edilirse de vuruşun tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Başlama Vuruşu Nasıl Atılır?

Futbolda başlama vuruşu atılması için topun ilk olarak sahanın tam ortasında bulunan noktada hareketsiz şekilde durması gerekir. Hakem işaret verince vuruşu yapacak olan takım topa vurur ve maç başlamış olur. Daha önceden başlama vuruşu atılırken topun ileriye doğru hareket etme zorunluluğu bulunuyordu. Ancak 2016 senesinde yapılan değişiklikle beraber bu kural ortadan kalkmıştır. Başlama vuruşu yapılırken her iki takımın da kendi yarı sahasında bulunması gerekir. Atış sırasında ise rakip takım oyuncuları 9,15 m yani 10 yardlık mesafede bulunmak zorundadır.

Futbolda Başlama Vuruşundan Sonra Savunma Nasıl Yapılır?

Futbolda başlama vuruşundan sonra savunma için markaj yapılır. Markaj, rakip takımının bir üyesinin topun kontrol edilmesinin önlenmesini amaçlayan bir organize savunma stratejisidir. Futbolda farklı markaj stratejilerinin kullanılması gerekebilir. Bu stratejiler defans oyuncularına, topsuz alan tarzına ve pozisyon almaya göre değişiklik göstermektedir. Markajın bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Adam adama markaj yapıldığında savunmacılar sahaya odaklanmaz. Bunun yerine rakip oyuncuya odaklanılır.
 • Adam adama markaj ilk olarak 1970’lerde İtalyan takımlarında kullanılmaya başlandı.
 • Adam adama markaj ile AC Milan ve Inter Milan takımları özdeşleşmiştir.
 • Savunma stratejisi olarak kullanılan adam adama markaj son senelerde popülerliğini kayıp etmiştir.
 • Genellikle düşük seviyeli olan takımlar kendinden güçlü olan rakiplere karşı bunu kullanmaktadır.
 • Bölgesel markaj belli bir oyuncuya odaklanmaksızın sahayı kaplar.
 • Bölgesel markaj esnek olduğu için sık tercih edilir.
 • Bölgesel markaj tekniğinin geliştirilmesi için antrenmanlarda renkli koniler ve 5 metre uzunluğunda ipler kullanılmaktadır.
 • Günümüzde daha çok 3 5 2 ve savunmada 5 3 2 dizilişleri için her iki markajın da karışımları kullanılmaktadır.
 • Son zamanlarda daha çok bölgesel markaja önem verilir.

Futbolda Başlama Vuruşu İhlal Edilirse Ne Olur?

Futbolda başlama vuruşunun ihlal edilmesi durumunda endirekt serbest vuruş verilir. Endirekt serbest vuruş verilen durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Rakibin ilerlemesine mani olunursa,
 • Oyuncu tehlikeli bir tarzda oynarsa,
 • Kalecinin elindeki topu oyuna sokmaya engel bir durum olursa,
 • Top kimsenin alamayacağı şekilde üstüne yatılır ya da ayakla kıstırılırsa,
 • Oyuncunun ihraç ya da ihtar edilmesine neden olan bir durumla karşılaşılırsa,
 • Takım arkadaşının verdiği topa ilerek elle dokunulursa,
 • Top elle kontrol edildikten sonra altı saniye içinde bırakılmazsa.

Endirek serbest vuruş çift vuruş olarak da adlandırılmaktadır. Faul olduğu zaman oyunun takım arkadaşı ile birlikte top arkasında durulur ve orta açılabilir. Şut atmak ya da orta açmak kararı futbolcuya bırakılmış bir karardır. Eğer endirekt serbest vuruşu ile top kaleye direk gönderilirse, gol değeri olmaz. Bu durumda rakip takımın oyuna kale atışı ile başlaması gerekir. Topun gol değeri kazanması için, vuruş kullanıldıktan sonra en az bir oyuncuyla temas içinde olunması gerekmektedir.

Futbolda Başlama Vuruşunun İhlal Edilmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Futbolda başlama vuruşunun ihlal edilmesine neden olan durumlar kabaca faul olarak tanımlanabilir. Hangi durumlarda faul olacağı Futbol Kuralları 12.maddede yer almaktadır. Bu maddelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Topun oyunda olduğu sırada faul olabilir.
 • Futbol Kuralları’nın 12. Maddesinin birinin ihlal edilmesi faul olması için yeterlidir.
 • Faul baka bir oyuncuya yapılabilir.
 • Faul sayılması için sahada olan oyunculardan biri tarafından faul yapılması gerekir.
 • Faul rakip oyuncuya yapılabilir. Kişinin kendi takım arkadaşına yaptığı hareketler fena hareket olarak bilinmektedir.

Faul olması halinde hakem endirekt serbest vuruş verilmesine ya da direk serbest vuruş v vermesine karar verebilir. Hangi vuruşun verileceğine kanaat getirilmesi için durumun hakem tarafından değerlendirilmesi gerekir. Durumun şiddeti karar verilmesine etkili olur.

2743 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu