Futbolda Başlama Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Başlama Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Başlama Vuruşu Nedir?

Futbolda başlama vuruşu oyunun başlaması için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Hem iki devrenin başlangıcında hem atılan gol sonrasında hem de eğer varsa uzatma devresinin sonunda oyunun başlaması için başlama vuruşu yapılır. Hangi takımın başlama vuruşu yapacağının belirlenmesi için para atışı yönteminden faydalanılır. Eğer futbolda vuruş yapan oyuncu başka birisi dokunmadan topa ikinci kere dokunursa bu durumda ihlal yapılan noktadan en direk serbest vuruş verilmesi gerekir. Eğer başlama vuruşu başka bir nedenden dolayı ihlal edilirse de vuruşun tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Başlama Vuruşu Nasıl Atılır?

Futbolda başlama vuruşu atılması için topun ilk olarak sahanın tam ortasında bulunan noktada hareketsiz şekilde durması gerekir. Hakem işaret verince vuruşu yapacak olan takım topa vurur ve maç başlamış olur. Daha önceden başlama vuruşu atılırken topun ileriye doğru hareket etme zorunluluğu bulunuyordu. Ancak 2016 senesinde yapılan değişiklikle beraber bu kural ortadan kalkmıştır. Başlama vuruşu yapılırken her iki takımın da kendi yarı sahasında bulunması gerekir. Atış sırasında ise rakip takım oyuncuları 9,15 m yani 10 yardlık mesafede bulunmak zorundadır.

Futbolda Başlama Vuruşundan Sonra Savunma Nasıl Yapılır?

Futbolda başlama vuruşundan sonra savunma için markaj yapılır. Markaj, rakip takımının bir üyesinin topun kontrol edilmesinin önlenmesini amaçlayan bir organize savunma stratejisidir. Futbolda farklı markaj stratejilerinin kullanılması gerekebilir. Bu stratejiler defans oyuncularına, topsuz alan tarzına ve pozisyon almaya göre değişiklik göstermektedir. Markajın bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Adam adama markaj yapıldığında savunmacılar sahaya odaklanmaz. Bunun yerine rakip oyuncuya odaklanılır.
 • Adam adama markaj ilk olarak 1970’lerde İtalyan takımlarında kullanılmaya başlandı.
 • Adam adama markaj ile AC Milan ve Inter Milan takımları özdeşleşmiştir.
 • Savunma stratejisi olarak kullanılan adam adama markaj son senelerde popülerliğini kayıp etmiştir.
 • Genellikle düşük seviyeli olan takımlar kendinden güçlü olan rakiplere karşı bunu kullanmaktadır.
 • Bölgesel markaj belli bir oyuncuya odaklanmaksızın sahayı kaplar.
 • Bölgesel markaj esnek olduğu için sık tercih edilir.
 • Bölgesel markaj tekniğinin geliştirilmesi için antrenmanlarda renkli koniler ve 5 metre uzunluğunda ipler kullanılmaktadır.
 • Günümüzde daha çok 3 5 2 ve savunmada 5 3 2 dizilişleri için her iki markajın da karışımları kullanılmaktadır.
 • Son zamanlarda daha çok bölgesel markaja önem verilir.

Futbolda Başlama Vuruşu İhlal Edilirse Ne Olur?

Futbolda başlama vuruşunun ihlal edilmesi durumunda endirekt serbest vuruş verilir. Endirekt serbest vuruş verilen durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Rakibin ilerlemesine mani olunursa,
 • Oyuncu tehlikeli bir tarzda oynarsa,
 • Kalecinin elindeki topu oyuna sokmaya engel bir durum olursa,
 • Top kimsenin alamayacağı şekilde üstüne yatılır ya da ayakla kıstırılırsa,
 • Oyuncunun ihraç ya da ihtar edilmesine neden olan bir durumla karşılaşılırsa,
 • Takım arkadaşının verdiği topa ilerek elle dokunulursa,
 • Top elle kontrol edildikten sonra altı saniye içinde bırakılmazsa.

Endirek serbest vuruş çift vuruş olarak da adlandırılmaktadır. Faul olduğu zaman oyunun takım arkadaşı ile birlikte top arkasında durulur ve orta açılabilir. Şut atmak ya da orta açmak kararı futbolcuya bırakılmış bir karardır. Eğer endirekt serbest vuruşu ile top kaleye direk gönderilirse, gol değeri olmaz. Bu durumda rakip takımın oyuna kale atışı ile başlaması gerekir. Topun gol değeri kazanması için, vuruş kullanıldıktan sonra en az bir oyuncuyla temas içinde olunması gerekmektedir.

Futbolda Başlama Vuruşunun İhlal Edilmesine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Futbolda başlama vuruşunun ihlal edilmesine neden olan durumlar kabaca faul olarak tanımlanabilir. Hangi durumlarda faul olacağı Futbol Kuralları 12.maddede yer almaktadır. Bu maddelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Topun oyunda olduğu sırada faul olabilir.
 • Futbol Kuralları’nın 12. Maddesinin birinin ihlal edilmesi faul olması için yeterlidir.
 • Faul baka bir oyuncuya yapılabilir.
 • Faul sayılması için sahada olan oyunculardan biri tarafından faul yapılması gerekir.
 • Faul rakip oyuncuya yapılabilir. Kişinin kendi takım arkadaşına yaptığı hareketler fena hareket olarak bilinmektedir.

Faul olması halinde hakem endirekt serbest vuruş verilmesine ya da direk serbest vuruş v vermesine karar verebilir. Hangi vuruşun verileceğine kanaat getirilmesi için durumun hakem tarafından değerlendirilmesi gerekir. Durumun şiddeti karar verilmesine etkili olur.

4513 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Clermont Montpellier İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Clermont Montpellier İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligin dibine demir atan Clermont ile ligde kalma mücadelesi veren Montpellier karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Clermont, deplasman ekibi Montpellier'i ağırlıyor. Ev sahibi uzun süredir çok formsuz ve ligin dibine oturdu. Gol yollarında zaman zaman etkili olabilse de savunmada çok zorlanıyor. Deplasman ekibi Montpellier de gol yollarında etkili olsa da savunmada sıradan bir ekip. Her 2 ekibin de galibiyet için sahada olmasını bekliyorum. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.55

Tahmini İncele
Lyon Brest İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Lyon Brest İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, lige çok kötü bir giriş yapan fakat devamında toparlanan Lyon ile ligin sürpriz ekibi Brest karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lyon, deplasman ekibi Brest'i ağırlıyor. Ev sahibi Lyon uzun süredir mağlup olmuyor ve kendisini toparladı. Deplasman ekibi Brest de halen daha iyi bir oyun oynuyor fakat çok zor bir deplasmana geliyor. Ben temponun kolay kolay yükseleceğini zannetmiyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.58

Tahmini İncele
Real Sociedad Almeria İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Real Sociedad Almeria İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

İspanya La Liga'da, ligin kaliteli ekiplerinden Sociedad ile ligin dibine demir atan Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sociedad, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sociedad şu ana kadar çok iyi bir oyun oynamadı fakat Şampiyonlar Ligi mücadelesi veriyor. Deplasman ekibi Almeria ise şu ana kadar çok zayıf bir oyun oynadı ve kadro olarak da ciddi anlamda zayıf bir ekip. Bu mücadelede ben ev sahibinin rahat bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 1.5 ÜST Oran 1.35

Tahmini İncele
Las Palmas Sevilla İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Las Palmas Sevilla İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

İspanya La Liga'da, ligde kalma mücadelesi veren 2 ekip karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Las Palmas, deplasman ekibi Sevilla'yı ağırlıyor. Ev sahibi Las Palmas benim beklentilerimin üstünde bir oyun oynadı şu ana kadar ve ateş hattının üstünde çok rahat duruyor şimdilik. Deplasman ekibi Sevilla ise beklentilerin çok ama çok altında oynadı şu ana kadar ve kadro olarak da bence geçen senelerin çok uzağında. Bu mücadele özelinde de işi kolay olmayacak bana kalırsa Sevilla'nın. Las Palmas da güvenilir değil bu maç özelinde. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.50

Tahmini İncele
Athletic Bilbao Villarreal İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Athletic Bilbao Villarreal İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

İspanya La Liga'da, ligin kaliteli ekiplerinden Athletic Bilbao ile ligin orta halli ekiplerinden Villarreal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Bilbao, deplasman ekibi Villarreal'i ağırlıyor. Ev sahibi Bilbao şu ana kadar beklentilerin de üstünde bir oyun oynadı ve Şampiyonlar Ligi mücadelesi veriyor. Deplasman ekibi Villarreal ise beklentilerin altında kaldı ve oyun olarak iyi seviyede değil. Bu deplasmanda da ben Villarreal'in işinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Ev sahibi Bilbao galibiyete uzanır. 

Tahmin MS 1 Oran 1.52

Tahmini İncele
Arsenal Aston Villa İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Arsenal Aston Villa İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, şampiyonluk mücadelesi veren dev ekiplerden ev sahibi Arsenal ile ligin sürpriz ekiplerinden Aston Villa karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Arsenal, deplasman ekibi Aston Villa'yı ağırlıyor. Ev sahibi Arsenal şu ana kadar gol yollarında çok etkiliydi ve oyun olarak da çok iyi bir seviyede. Deplasman ekibi Villa ise beklentilerimin de üstünde bir oyun oynuyor fakat Arsenal gibi ekiplere karşı oyunu alabilecek seviyede değil. Bu mücadelede de ben ev sahibi Arsenal'in rahat bir maç çıkarıp gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
West Ham Fulham İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 West Ham Fulham İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin kalbur üstü ekiplerinden West Ham ile ligde keyifli maçlar çıkaran ekiplerden Fulham karşı karşıya geliyor. Ev sahibi West Ham, deplasman ekibi Fulham'ı ağırlıyor. Ev sahibi şu ana kadar gol yollarında etkiliydi fakat savunmada zorlandı. Deplasman ekibi Fulham da savunmada tel tel dökülmesine rağmen gol yollarında etkiliydi. Bu mücadelede ev sahibi favori olarak görünse de, ben savunmasının zorlanacağını düşünüyorum. 2.5 üstü seçeneği çok daha ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.45

Tahmini İncele
Liverpool Crystal Palace İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Liverpool Crystal Palace İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, şampiyonluk mücadelesi veren ligin dev ekibi Liverpool ile ligin zayıf ekiplerinden Crystal Palace karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Liverpool, deplasman ekibi Crystal Palace'ı ağırlıyor. Ev sahibi şu ana kadar çok iyi bir oyun oynadı ve beklentilerimin de üstündeydi. Ofansif anlamda durdurulamıyorlar ve Klopp'un son senesinde şampiyonluk istiyorlar. Deplasman ekibi ise hem kadro hem de oyun olarak zayıf bir ekip ve bu deplasmanda da şansı yok. Ev sahibi Liverpool, rahat bir galibiyet alacaktır. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.35

Tahmini İncele
Bayer Leverkusen Werder Bremen İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024 Bayer Leverkusen Werder Bremen İddaa Maç Tahmini 14 Nisan 2024

 

 

Almanya Bundesliga'da Leverkusen ile Werder Bremen karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Leverkusen ile başlayalım.76 puanla lider durumda olan Leverkusen en yakın rakibi Bayern Münich'in 16 puan üzerinde.Avrupada da yoluna dolu dizgin devam eden Leverkusen hafta içi West Ham'ı 2 0 mağlup etmişti.Bremen sie 31 puanla 12. sırada yer almakta son 7 maçında da kazanamayan Werder Bremen'in bu deplasmanda da işi zor.

İlk Yarı Leverkusen Kazanır - 1.43 - 18:30

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu