Futbolda Bonservis Nedir? Ne Anlama Gelir?01.04.2020

Futbolda Bonservis Nedir? Ne Anlama Gelir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Bonservis Nedir? Ne Anlama Gelir?

Futbolda bonservis bir takımla sözleşmesi hala devam eden oyuncu için başka bir takımla transfer görüşmesi yapabilmesi adına ödenmesi gereken ücretin adıdır. Futbolda eğer bir oyuncunun elinde bon servis varsa bu durum kişinin kulübü ile olan sözleşmesinin bitmek üzere olduğunu ya da bittiğini göstermektedir. Bu terim Fransızca’dan dilimize geçmiştir.

Futbolda En Yüksek Bonservis Bedellerini Alan Oyuncular Kimlerdir?

Futbolda en yüksek bonservis alan oyuncular şu şekilde sıralanmıştır:

  • Neymar, sol kanat pozisyonunda 222 milyon Euro ile transfer edilmiştir.
  • Kylian Mbappe, santrafor pozisyonunda 145 milyon Euro ile transfer edilmiştir.
  • Philippe Coutinho, on numara pozisyonunda 145 milyon Euro ile transfer edilmiştir.
  • Jaao Felix,forvet arkası pozisyonunda 126 milyon Euro ile transfer edilmiştir.
  • Ousmane Dembele sağ kanat pozisyonunda 125 milyon Euro ile transfer edilmiştir.
  • Antonie Griezmann, sol kanat pozisyonunda 120 milyon Euro ile transfer edilmiştir.
  • Cristiano Ronaldo, sol kanat pozisyonunda 117 milyon Euro ile transfer edilmiştir.

Futbolda Transferler Nasıl Yapılıyor?

Futbolda transferler için büyük paralar ödenmektedir. Futbol tarihinde yapılan büyük transferlerden bir tanesi Neymar için 222 milyon Euroluk yapılmıştır. Neymar Barcelona takımından Paris Sint German takımına transfer olmuştur. Paul Rogba ise Neymar transferinden kısa süre önce 125 milyon dolar değerinde transfer olmuştur. Transfer miktarlarında herhangi bir üst sınır bulunmuyor.

Futbol da bir piyasadır ve oyuncular sürekli takım değiştirirler. Ünlü futbolcular kariyerleri boyunca farklı takımlarda oynarlar. Örneğin efsanevi futbolcu David Beckham kariyeri boyunca Fransa, İtalya, ABD, İspanya ve İngiltere’de oynamıştır. Profesyonel futbolcular oynarken 5 senelik sözleşmeler imzalayarak transferi gerçekleştirirler. Futbolcu sözleşme süresinden önce başka bir takıma transfer olursa, yeni kulüp eski takımına bon servis bedeli öder.

Futbolda Transferler Ne Zaman Yapılır?

Futbolda transferlerin yapıldığı zaman yılda iki kere olarak belirlenmiştir. FIFA kurallarında kulüpler 2 dönemde oyuncu satın alabilirler. Sezon ortası dönem daha kısa iken sezon arası dönem daha uzun olur. Kesin tarihler her ülke için kendilerinin futbol federasyonları tarafından belirlenecektir. Amerika Birleşik Devletleri için transfer zamanı 9 Ağustos’tur. Avrupa ülkelerinde ise, büyük çoğunlukla yaz transfer sezonu 31 Ağustos tarihinde kapanır.

Transfer yapılırken oyuncular ile birlikte avukatlar, kulüp ve oyuncu menajerleri yeni sözleşme yaparlar. Kulüpte kalma primler, ücret ve imza konusunda kararlar sözleşmede açık şekilde belirtilir. Transfer yapılmadan önce oyuncular sağlık kontrolünden geçer. Eğer o ana kadar tespit edilmemiş bir sakatlık durumu ortaya çıkarsa, bu durum önceden konuşulmuş transfer ücretinin değişmesine neden olabilir.

Futbolda Transferlerin Parasını Kim Alıyor?

Futbolda transferlerin parasının tümü transfer olan oyuncuya gitmiyor. Örneğin Neymar’ın 222 milyon Euro değerinde transferini düşünecek olursak, bu para PSG tarafından Barcelona Futbol Kulübüne ödeniyor. Bu miktar Neymar’ın Barcelona takımı ile yapmış olduğu sözleşmede belirtilir. Kimin ne pay alacağı da yine sözleşmede yazar. Neymar için, Neymar’ın menajeri, Neymar’ın babası ve Neymar’ın kendisi 38 milyon Euro’yu paylaşmıştır.

Paylaşılan paraya ek olarak PSG Neymar’a yıllık 45 milyon Euro öder. PSG Neymar’ın isminden ve fotoğraflarından bu şekilde kar elde eder. Sözleşmede fotoğrafların kullanımı ile ilgili de telif haklarına ilişkin madde bulunur. Futbolcuların reklam ve medya kullanım hakları kulüpler tarafından kontrol edilmek istenir.

Futbol Transferi Hep Yüksek Ücretlerle mi Yapılıyor?

Futbolda transferi için yüksek ücretler günümüzdeki kadar hiçbir zaman olmamıştır. 1995 senesine kadar Avrupa kulübünde yabancı oyuncular için kota uygulama sistemi vardı. O sene içinde Bosman kararı adı verilen değişiklik yapıldı ve bu sınır ortadan kalkmış oldu. Kararla birlikte futbol kulüpleri arasında uluslar arası rekabet söz konusu oldu. Bu durum futbol kulüplerinin ücretlerini bir hayli yükseltti. Yabancı oyuncuların sayısı yükselmiş oldu. 2016 senesindeki istatistikler İngiliz Premier Ligi’nde futbolcuların yüzde 70’inin yabancı olduğunu göstermektedir.

Transferde ücretlerin yükselmesine etki eden diğer önemli neden TV gelirlerinin artmasıdır. 2016 yılında 20 Premier Lig Kulübünün tam 13,4 milyar dolar değerinde 3 senelik anlaşma imzaladığı bilinmektedir. Bu miktar halen futbol tarihinde en yüksek ücret olarak bilinmektedir. İngiltere, BT ve SKY yayın hakkı için maç başına 12,9 milyar dolar ödüyor

1038 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP