Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir? 01.04.2020

Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir?

Futbolda Bosman kuralları Bosman kararları olarak da adlandırılmaktadır. Bosman kuralları özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu karar 1995 senesinde alınmıştır.
  • Karar Avrupa Adalet Divanı tarafından alınmıştır.
  • Bosman kuralları kararının alınması ile birlikte futbol tarihinde önemli değişimler yaşanmıştır.
  • Bosman kuralları ilk olarak Avrupa vatandaşı olunması koşulu ile sınırlandırılması söz konusu olmaktan çıkmıştır. Böylece yabancı oyuncu sınırlanması kaldırılmıştır.
  • Bosman kuralları ile birlikte futbol oyuncularının anlaşma süresi dolması halinde bon servis bedeli olmaksızın farklı bir kulübe geçmeleri söz konusu olmuştur.
  • Sporcular Bosman kuralları ile işçi haklarına sahip olmuştur.
  • Bu terimin Bosman adını almasının nedeni Jean Marc Bosman isimli futbolcunun başka bir takıma transfer olmasının önüne engel olan bon servis konusuna karşı mücadele vermesinden kaynaklanmaktadır.

Jean Marc Bosman Kimdir?

Jean Marc Bosman30 Ekim 1964 tarihinde doğmuş, Belçikalı eski futbolcudur. Bosman’ın futbol kariyeri olmaması rağmen, kulübe dava açması ile bütün dünya futbolunun seyrini değiştirmiştir. Bosman için futbol tarihini en çok etkileyen kişi denir. Belçika uyruklu futbolcu, 1 m 72 cm’dir. On numara mevkisinde oynamıştır. Takımına 1 Temmuz 1996 senesinde katılmıştır.

Bosman Olayı Nedir?

Bosman Olayıbaşlangıcı Belçika’nın RFC Liege takımında kontratın sona erdiği sezonda kulüple görüşme yapması ile olmuştur. Kulüp görüşme sırasında önceki sezona göre yüzde 60’a varan indirim yapmıştır. Bu durumla birlikte Fransız ekibi Dunkerque ile anlaşılmıştır. Bu anlaşma sonrasında Liege, 600 in Euro kadar yüksek fesih bedeli belirlenmiştir. Bu miktar açıklandığında Dunkerque parayı ödeyemeyeceğini belirtmiş ve oyuncuyu kiralamak istemiştir. Ayrıca Bosman kadro dışı bırakılmış ve idari ceza verilmiştir. Bu ceza ile birlikte Bosman futbolu değiştirecek davayı açmıştır.

Dava çok uzun yıllar sürmüştür. Mahkeme sonunda Bosman Kuralları olarak bilinen kararlar verişmiştir. Kararla birlikte profesyonel oyunculara serbest dolaşım hakkı tanınmıştır. Ayrıca kontrat bitiminde bonservis bedeli olmadan takımdan ayrılma kararı alındı. Kararlar yalnızca futbolu değil, basketbol gibi diğer takım sporlarını da etkiledi.

Bosman Davadan Nasıl Etkilenmiştir?

Bosman her ne kadar davadan istediği sonucu aldıysa da, davaların bittiği tarihte futbol hayatı bitmişti. Uzun süren mahkemeler ve mücadele diğer futbolcular için olumlu iken, Bosman için durum bu kadar parlak olmamıştır. Bosman davayı açtığında 1990 senesiydi ve oyuncu 26 yaşındaydı. Avrupa Adalet Divanı’nın kararı açıklaması ise 15 Aralık 1995 tarihini bulur. Oyuncu bu tarihte 31 yaşındaydı. Oyuncu futbolu bıraktıktan sonra başka kulüpler ona antrenörlük ya da farklı bir görev vermemiştir. Bosman her ne kadar mahkeme sonucunda 780 Euro kazandıysa da, kazandığı miktarın büyük bir çoğunluğu mahkeme masrafları için harcanmıştır.

Bosman Kuralları Avrupa Futbolunu Nasıl Etkilemiştir?

Bosman Kurallarının Avrupa futboluna etkisi liberal futbol devriminin başlaması şeklinde özetlenebilir. Futbol ekonomisi hızlı bir şekilde endüstriyel süreç içerisine gitmiştir. Kapitalist üretim ilişkileri sektörde egemen olmuştur. Sermayenin uluslar arası serbest dolaşımı serbest durumdayken futbolda aynı durum söz konusu değildi. Bosman Kuralları ile bu durum değişti. Futbolda yapılan diğer yenilikler de Bosman Kuralları’nın bir uzantısı olarak görülmüştür.

Futbolda Transfer Nedir?

Futbolda transfer beş yıllığa kadar sözleşme imzalanması ile yapılır. Futbolcuların sözleşme süresinden önce transfer olması halinde ödedikleri ücrete bon servis ücreti denmektedir. Bon servis ücreti transfer ücreti olarak da bilinmektedir. Yılda 2 kere transfer yapılmaktadır. Yabancı oyuncu satın alınması için 2 farklı dönemden en uzun olanı sezon arası dönemdir. Sezon ortasında da transfer yapılabilir. Ancak bu süre daha kısadır.

Kesin olarak hangi tarihlerde transfer yapılacağı futbol federasyonu tarafından belirlenir. Genellikle Avrupa ülkelerinde 31 Ağustos tarihinde yaz transfer sezonu kapanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 9 Ağustos tarihinde transfer sezonu kapanır.

Transfer yapıldıktan sonra transfer ücretinin tamamı oyuncu tarafından alınmaz. Menajer, transfer yapılan takım ücretten pay alırlar. Örneğin Neymar’ın rekor transferinde oyuncunun kendisi ile beraber babası, menajeri transferden para almıştır. Kulüpler transfer ücretinin yanı sıra telif haklarından da ücret alırlar. Örneğin PSG Neymar’a yıllık 45 milyon Euro ödeyecektir. Bu ödenen miktar fotoğraf ve isim içindir. Telif hakları sözleşmede kullanım hakkı olarak önemli bir madde olarak karşımıza çıkar. 

1804 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Galatasaray tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye Çekya ekibi Sparta Prag ile başlayalım.İlk karşılaşmada İstanbul'dan 3 2'lik yenilgiyle ayrılan Sparta Prag deplasmanda iyi bir mücadele etmişti.Kerem Demirbay , Mertens ve İcardi'nin golleriyle ilk maçı seyircisi önünde 3 2 kazanıp rövanş için avantaj elde eden sarı kırmızılılar maçta yaklaşık 20 dakikayı da eksik oynamıştı.İlk karşılaşmada olduğu gibi yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine gollü bir maç izleriz ayrıca Sparta Prag'ın deplasmandaki oyunu etkiliydi Galatasaray bu karşılaşmaya avantajlı da çıksa turu kaptırma ihtimalleri de devam ediyor ; Sparta Prag'ın kazanması muhtemel ancak öncelikli tercihim üst seçiminden yana olacaktır.

2,5 Üst - 1.50 - 23:00

Tahmini İncele
Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Roma ile Feyenoord karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Roma ile başlayalım.Son maçında Frosinone'yi deplasmanda 3 0 mağlup eden Roma ilk karşılaşmada Hollanda'dan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Seyircisi önünde Igor Paixao'nun golüyle 1 0 öne geçen Feyenoord ikinci yarıda skoru koruyamayıp karşılaşmadan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Bu karşılaşmaya gelirsek yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine ilk maçtaki gibi iki takımın da gol ve goller bulmasını bekliyorum.

Karşılıklı Gol Var - 1.55 - 23:00

Tahmini İncele
Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Karadağ ile Sporting Braga karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Karabağ ile başlayalım.İlk maçta Portekiz'de 4 2 kazanan Azerbaycan ekibi iç sahada skoru koruma peşinde.Braga ise zor olan tur ihtimalini kullanmak istiyor en az 2 farkla kazanması gereken Sporting Braga'nın açık oynayacağını ve gollü bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Üst - 1.52 - 20:45

Tahmini İncele
Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rennes ile Milan karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son maçında Clermont'u 3 1 mağlup eden Rennes geçen hafta Milan'a 3 0 kaybetmişti.Tur kapılarını sonuna kadar açan Milan son lig maçında Monza'ya deplasmanda 4 2 kaybetmişti.Rennes bu karşılaşmada rövanşı alma peşinde zorlu bir karşılaşma olacak sürpriz peşinde olan Rennes açık oynayacaktır gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.77 - 20:45

Tahmini İncele
Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Freiburg ile Lens tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Freiburg ile başlayalım.Son 5 resmi maçından 3 yenilgi , 2 beraberlikle ayrılan Alman ekibi Freiburg iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Lens ise 5 maçtır yenilmiyor son maçında Reims ile 1 1 berabere kalan Lens iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Fransa'da oynanan maçta olduğu gibi bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum taraf bahisi olarak seçim yapmak zor olacak ancak ilk yarı dengeli bir maç izleriz.

İlk Yarı Beraberlik - 1.96 - 20:45

Tahmini İncele
Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

UEFA Avrupa Liginde Toulouse ile Benfica tekrar karşı karşıya geliyor.Portekiz'de oynanan karşılaşma'yı Di Maria'nın penaltı golleriyle 2 1 kazanan Benfica Fransa'ya avantajlı gidiyor.Toulouse genç oyunculardan oluşan bir ekip son maçlarında Monaco'yu deplasmanda 2 1 mağlup etmişlerdi ilk karşılaşmada Benfica karşısında son dakikaya kadar iyi direnen Toulouse iç sahada sürpriz peşinde ancak Benfica'nın tecrübesiyle kazanıp tur atlayacağını düşünüyorum.

MS 2 - 1.67 - 20:45

Tahmini İncele
Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024 Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekiplerinden City ile ligin keyifli maçlar çıkaran sıradan ekiplerinden Brentford karşı karşıya geliyor. Ev sahibi City, deplasman ekibi Brentford'u ağırlıyor. Ev sahibi son haftalarda oyun olarak iyice toparlandı ve durdurulamıyor. Deplasman ekibi Brentford ise gol yollarında etkili olsa da savunmada ciddi anlamda zorlanıyor ve bu deplasmanda da işi çok zor olacak. Ev sahibinin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Porto ile Arsenal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Porto, eşleşmenin ilk ayağında deplasman ekibi Arsenal'i ağırlıyor. Ev sahibi Porto bu sene geçen seneki etkinliğinin uzağında ve bana Arsenal adına hiç korku vermiyor açıkçası. Portekiz Ligi'nde yine yollarında devam etseler de Avrupa'da o kadar iddialı durumda değiller ve oynadıkları oyun da sıradan. Deplasman ekibi Arsenal ise iyice form tuttu ve bu deplasmana da bu eşleşemye de net favori olarak çıkıyor. Ben Arsenal'in ilk maçtan rakibini mağlup edip üstünlüğü eline alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.50

Tahmini İncele
Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Napoli ile Barcelona karşı karşıya geliyor. Eşleşmenin ilk ayağında ev sahibi Napoli, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. 2 ekip için de şanslı bir eşleşme diyebilirim aslında çünkü 2 ekip de tarihlerindeki en kuvvetli dönemlerinden çok uzaktalar. Öyle ki hem Napoli hem de Barcelona bundan 2-3 sene öncesinden bile uzakta. Haliyle her 2 ekibin de şansı var ve oldukça motive bu eşleşmeye çıkacaklar. Ev sahibi Napoli iyi bir grup macerası geçirmedi açıkçası ve Real Madrid'e karşı pek varlık gösteremedi. Deplasman ekibi Barcelona da beklentilerin altındaydı ve ciddi anlamda güven vermiyor. Eşleşmenin oldukça karışık olduğunu düşünüyorum. Bu maçta da her 2 ekibin de işi zor. Genel itibariyle savunmalara öncelik verildiği bir 90 dakika olabilir. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.53

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu