Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir? 01.04.2020

Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir?

Futbolda Bosman kuralları Bosman kararları olarak da adlandırılmaktadır. Bosman kuralları özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu karar 1995 senesinde alınmıştır.
  • Karar Avrupa Adalet Divanı tarafından alınmıştır.
  • Bosman kuralları kararının alınması ile birlikte futbol tarihinde önemli değişimler yaşanmıştır.
  • Bosman kuralları ilk olarak Avrupa vatandaşı olunması koşulu ile sınırlandırılması söz konusu olmaktan çıkmıştır. Böylece yabancı oyuncu sınırlanması kaldırılmıştır.
  • Bosman kuralları ile birlikte futbol oyuncularının anlaşma süresi dolması halinde bon servis bedeli olmaksızın farklı bir kulübe geçmeleri söz konusu olmuştur.
  • Sporcular Bosman kuralları ile işçi haklarına sahip olmuştur.
  • Bu terimin Bosman adını almasının nedeni Jean Marc Bosman isimli futbolcunun başka bir takıma transfer olmasının önüne engel olan bon servis konusuna karşı mücadele vermesinden kaynaklanmaktadır.

Jean Marc Bosman Kimdir?

Jean Marc Bosman30 Ekim 1964 tarihinde doğmuş, Belçikalı eski futbolcudur. Bosman’ın futbol kariyeri olmaması rağmen, kulübe dava açması ile bütün dünya futbolunun seyrini değiştirmiştir. Bosman için futbol tarihini en çok etkileyen kişi denir. Belçika uyruklu futbolcu, 1 m 72 cm’dir. On numara mevkisinde oynamıştır. Takımına 1 Temmuz 1996 senesinde katılmıştır.

Bosman Olayı Nedir?

Bosman Olayıbaşlangıcı Belçika’nın RFC Liege takımında kontratın sona erdiği sezonda kulüple görüşme yapması ile olmuştur. Kulüp görüşme sırasında önceki sezona göre yüzde 60’a varan indirim yapmıştır. Bu durumla birlikte Fransız ekibi Dunkerque ile anlaşılmıştır. Bu anlaşma sonrasında Liege, 600 in Euro kadar yüksek fesih bedeli belirlenmiştir. Bu miktar açıklandığında Dunkerque parayı ödeyemeyeceğini belirtmiş ve oyuncuyu kiralamak istemiştir. Ayrıca Bosman kadro dışı bırakılmış ve idari ceza verilmiştir. Bu ceza ile birlikte Bosman futbolu değiştirecek davayı açmıştır.

Dava çok uzun yıllar sürmüştür. Mahkeme sonunda Bosman Kuralları olarak bilinen kararlar verişmiştir. Kararla birlikte profesyonel oyunculara serbest dolaşım hakkı tanınmıştır. Ayrıca kontrat bitiminde bonservis bedeli olmadan takımdan ayrılma kararı alındı. Kararlar yalnızca futbolu değil, basketbol gibi diğer takım sporlarını da etkiledi.

Bosman Davadan Nasıl Etkilenmiştir?

Bosman her ne kadar davadan istediği sonucu aldıysa da, davaların bittiği tarihte futbol hayatı bitmişti. Uzun süren mahkemeler ve mücadele diğer futbolcular için olumlu iken, Bosman için durum bu kadar parlak olmamıştır. Bosman davayı açtığında 1990 senesiydi ve oyuncu 26 yaşındaydı. Avrupa Adalet Divanı’nın kararı açıklaması ise 15 Aralık 1995 tarihini bulur. Oyuncu bu tarihte 31 yaşındaydı. Oyuncu futbolu bıraktıktan sonra başka kulüpler ona antrenörlük ya da farklı bir görev vermemiştir. Bosman her ne kadar mahkeme sonucunda 780 Euro kazandıysa da, kazandığı miktarın büyük bir çoğunluğu mahkeme masrafları için harcanmıştır.

Bosman Kuralları Avrupa Futbolunu Nasıl Etkilemiştir?

Bosman Kurallarının Avrupa futboluna etkisi liberal futbol devriminin başlaması şeklinde özetlenebilir. Futbol ekonomisi hızlı bir şekilde endüstriyel süreç içerisine gitmiştir. Kapitalist üretim ilişkileri sektörde egemen olmuştur. Sermayenin uluslar arası serbest dolaşımı serbest durumdayken futbolda aynı durum söz konusu değildi. Bosman Kuralları ile bu durum değişti. Futbolda yapılan diğer yenilikler de Bosman Kuralları’nın bir uzantısı olarak görülmüştür.

Futbolda Transfer Nedir?

Futbolda transfer beş yıllığa kadar sözleşme imzalanması ile yapılır. Futbolcuların sözleşme süresinden önce transfer olması halinde ödedikleri ücrete bon servis ücreti denmektedir. Bon servis ücreti transfer ücreti olarak da bilinmektedir. Yılda 2 kere transfer yapılmaktadır. Yabancı oyuncu satın alınması için 2 farklı dönemden en uzun olanı sezon arası dönemdir. Sezon ortasında da transfer yapılabilir. Ancak bu süre daha kısadır.

Kesin olarak hangi tarihlerde transfer yapılacağı futbol federasyonu tarafından belirlenir. Genellikle Avrupa ülkelerinde 31 Ağustos tarihinde yaz transfer sezonu kapanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 9 Ağustos tarihinde transfer sezonu kapanır.

Transfer yapıldıktan sonra transfer ücretinin tamamı oyuncu tarafından alınmaz. Menajer, transfer yapılan takım ücretten pay alırlar. Örneğin Neymar’ın rekor transferinde oyuncunun kendisi ile beraber babası, menajeri transferden para almıştır. Kulüpler transfer ücretinin yanı sıra telif haklarından da ücret alırlar. Örneğin PSG Neymar’a yıllık 45 milyon Euro ödeyecektir. Bu ödenen miktar fotoğraf ve isim içindir. Telif hakları sözleşmede kullanım hakkı olarak önemli bir madde olarak karşımıza çıkar. 

1487 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu