Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir? 01.04.2020

Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Bosman Kuralları Nelerdir?

Futbolda Bosman kuralları Bosman kararları olarak da adlandırılmaktadır. Bosman kuralları özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu karar 1995 senesinde alınmıştır.
  • Karar Avrupa Adalet Divanı tarafından alınmıştır.
  • Bosman kuralları kararının alınması ile birlikte futbol tarihinde önemli değişimler yaşanmıştır.
  • Bosman kuralları ilk olarak Avrupa vatandaşı olunması koşulu ile sınırlandırılması söz konusu olmaktan çıkmıştır. Böylece yabancı oyuncu sınırlanması kaldırılmıştır.
  • Bosman kuralları ile birlikte futbol oyuncularının anlaşma süresi dolması halinde bon servis bedeli olmaksızın farklı bir kulübe geçmeleri söz konusu olmuştur.
  • Sporcular Bosman kuralları ile işçi haklarına sahip olmuştur.
  • Bu terimin Bosman adını almasının nedeni Jean Marc Bosman isimli futbolcunun başka bir takıma transfer olmasının önüne engel olan bon servis konusuna karşı mücadele vermesinden kaynaklanmaktadır.

Jean Marc Bosman Kimdir?

Jean Marc Bosman30 Ekim 1964 tarihinde doğmuş, Belçikalı eski futbolcudur. Bosman’ın futbol kariyeri olmaması rağmen, kulübe dava açması ile bütün dünya futbolunun seyrini değiştirmiştir. Bosman için futbol tarihini en çok etkileyen kişi denir. Belçika uyruklu futbolcu, 1 m 72 cm’dir. On numara mevkisinde oynamıştır. Takımına 1 Temmuz 1996 senesinde katılmıştır.

Bosman Olayı Nedir?

Bosman Olayıbaşlangıcı Belçika’nın RFC Liege takımında kontratın sona erdiği sezonda kulüple görüşme yapması ile olmuştur. Kulüp görüşme sırasında önceki sezona göre yüzde 60’a varan indirim yapmıştır. Bu durumla birlikte Fransız ekibi Dunkerque ile anlaşılmıştır. Bu anlaşma sonrasında Liege, 600 in Euro kadar yüksek fesih bedeli belirlenmiştir. Bu miktar açıklandığında Dunkerque parayı ödeyemeyeceğini belirtmiş ve oyuncuyu kiralamak istemiştir. Ayrıca Bosman kadro dışı bırakılmış ve idari ceza verilmiştir. Bu ceza ile birlikte Bosman futbolu değiştirecek davayı açmıştır.

Dava çok uzun yıllar sürmüştür. Mahkeme sonunda Bosman Kuralları olarak bilinen kararlar verişmiştir. Kararla birlikte profesyonel oyunculara serbest dolaşım hakkı tanınmıştır. Ayrıca kontrat bitiminde bonservis bedeli olmadan takımdan ayrılma kararı alındı. Kararlar yalnızca futbolu değil, basketbol gibi diğer takım sporlarını da etkiledi.

Bosman Davadan Nasıl Etkilenmiştir?

Bosman her ne kadar davadan istediği sonucu aldıysa da, davaların bittiği tarihte futbol hayatı bitmişti. Uzun süren mahkemeler ve mücadele diğer futbolcular için olumlu iken, Bosman için durum bu kadar parlak olmamıştır. Bosman davayı açtığında 1990 senesiydi ve oyuncu 26 yaşındaydı. Avrupa Adalet Divanı’nın kararı açıklaması ise 15 Aralık 1995 tarihini bulur. Oyuncu bu tarihte 31 yaşındaydı. Oyuncu futbolu bıraktıktan sonra başka kulüpler ona antrenörlük ya da farklı bir görev vermemiştir. Bosman her ne kadar mahkeme sonucunda 780 Euro kazandıysa da, kazandığı miktarın büyük bir çoğunluğu mahkeme masrafları için harcanmıştır.

Bosman Kuralları Avrupa Futbolunu Nasıl Etkilemiştir?

Bosman Kurallarının Avrupa futboluna etkisi liberal futbol devriminin başlaması şeklinde özetlenebilir. Futbol ekonomisi hızlı bir şekilde endüstriyel süreç içerisine gitmiştir. Kapitalist üretim ilişkileri sektörde egemen olmuştur. Sermayenin uluslar arası serbest dolaşımı serbest durumdayken futbolda aynı durum söz konusu değildi. Bosman Kuralları ile bu durum değişti. Futbolda yapılan diğer yenilikler de Bosman Kuralları’nın bir uzantısı olarak görülmüştür.

Futbolda Transfer Nedir?

Futbolda transfer beş yıllığa kadar sözleşme imzalanması ile yapılır. Futbolcuların sözleşme süresinden önce transfer olması halinde ödedikleri ücrete bon servis ücreti denmektedir. Bon servis ücreti transfer ücreti olarak da bilinmektedir. Yılda 2 kere transfer yapılmaktadır. Yabancı oyuncu satın alınması için 2 farklı dönemden en uzun olanı sezon arası dönemdir. Sezon ortasında da transfer yapılabilir. Ancak bu süre daha kısadır.

Kesin olarak hangi tarihlerde transfer yapılacağı futbol federasyonu tarafından belirlenir. Genellikle Avrupa ülkelerinde 31 Ağustos tarihinde yaz transfer sezonu kapanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 9 Ağustos tarihinde transfer sezonu kapanır.

Transfer yapıldıktan sonra transfer ücretinin tamamı oyuncu tarafından alınmaz. Menajer, transfer yapılan takım ücretten pay alırlar. Örneğin Neymar’ın rekor transferinde oyuncunun kendisi ile beraber babası, menajeri transferden para almıştır. Kulüpler transfer ücretinin yanı sıra telif haklarından da ücret alırlar. Örneğin PSG Neymar’a yıllık 45 milyon Euro ödeyecektir. Bu ödenen miktar fotoğraf ve isim içindir. Telif hakları sözleşmede kullanım hakkı olarak önemli bir madde olarak karşımıza çıkar. 

1266 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu