Futbolda Ceza Yayı Neresidir?01.04.2020

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Futbol sahası içerisinde ceza yayı olarak adlandırılan bölge, ceza sahası dışında yer almaktadır. Penaltı noktası merkeze alınarak 9,15 metre ölçüsünde yarı çapı bulunan futbolda ceza yayı, penaltı atışlarının kurallar doğrultusunda yapılmasını sağlamaktadır.

Penaltı durumlarının oluşması halinde, futbolcunun bu çizginin dışında kalarak atış yapmaları gerekmektedir. Çizgi dahilinde yapılan penaltılar için geçersiz kanaati oluşmaktadır. Bu sebeple ceza yayının kontrol edilerek penaltı kullanılması önerilmektedir.

Penaltı atışlarının yanı sıra bazı serbest vuruşlarda da bu çizgi ile yer belirleme yapıldığı bilinmektedir. Baraj mesafesi olarak bilinen mesafenin korunması için ceza yayı ölçülerinden yola çıkarak bir atış planlaması yapılmaktadır.

Futbol Sahasının Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Futbol sahası ölçüleri, uluslararası standartlarla belirlenmekte olan ölçülerdir. Dikdörtgen olması planlanarak ölçüleri oluşturulmuştur. En olarak belirlenen kısa kenarın minimum 45 metre, maksimum 90 metre olması gerekmektedir. Boy ölçüsünün ise minimum değeri 90, maksimum değeri 120 metre olmalıdır.

Bu standartlar küçük sahalar ya da büyük sahalara göre değişkenlik gösterse de oranın aynı seviyede tutulması gerekmektedir. Örneğin milli maçlar için kullanılan genel saha ölçülerinin 64-75 metre ene, 105-120 metre boya sahip olduğu bilinmektedir.

Futbol sahası yeşil çimler üzerine çizilen beyaz çizgiler ile belirlenir, bu beyaz çizgiler aynı zamanda sahanın tam ortadan bölünerek her takıma yarım saha bölgesinin tahsis edilmesi ile planlanmaktadır.

Futbol sahanın ortasında maçın başladığı çember bulunmaktadır. Bu çemberin ölçüleri ise çapının minimum 9 metre, maksimum 15 metre olacak şekilde çizilmesi gerekmektedir. Bu ölçüler standart değerlendirmeler üzerinden yapılmaktadır.

Futbol sahasında bulunan kaleler ise her takım için bir kale olacak şekilde planlanmış ve sahanın iki karşı kenarında konumlanmaktadır. Kale olarak belirlenen bölgelerin en ölçüsü 7,32 santimetre olurken boy ölçüsü 2,44 santimetre olmaktadır.

Maç Başlama Noktaları Nerelerdir?

Maçların başlatılabildiği saha noktaları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Santra: Sahanın tam orta noktasında bulunan beyaz noktanın adıdır. Genelde maçların ilk başlangıçları bu noktadan yapılmaktadır.
 • Kale vuruşu: Karenin en uzun çizgisinin üzerinde bulunan serbest atış noktası olarak da bilinen bu nokta, aut olarak adlandırılan saha dışında yapılan atışlar sonrasında kullanılır.
 • Korner: Topun kale dışından çıktığı köşeye verilen addır. Bu noktadan yapılan atışlarda futbolcular ile arada belirli bir mesafe bulundurulması gerekmektedir.
 • Taç: Taç çizgisi olarak belirtilen bölge üzerinden el ile topun sahaya doğru atılmasını belirtir.

Futbolda ceza yayı olarak belirlenen yay çizgisi üzerinden atış noktaları belirlenmekte  ve hesaplamalar da aynı şekillerde yapılmaktadır.

Ceza Sahası Neresidir?

Ceza sahası olarak belirtilen alan, kalenin bulunduğu bölge içerisinde belirli ölçülerle oluşturulan bir alan olarak bilinmektedir. Ceza sahası için belirlenen ölçüler şu şekildedir:

 • Direklerin iç kenarından hesap edilerek 16,5 santimetre uzaklık
 • Saha içerisine doğru hesaplanan 16,5 santimetre yükseklik

Bu hesaplamalar kale ile paralel olarak çizilen bir çizgi ile birleştirilerek ceza sahasını oluşturmaktadır. Ceza sahası her iki kale bölgesinde de bulunmaktadır. Ceza sahasının içerisinde penaltı noktası da bulunmaktadır.

En Çok Bilinen Futbol Terimleri Nelerdir?

Halk arasında en çok kullanılan futbol terimleri ve anlamları şunlardır:

 • Penaltı: Rakip takım oyuncularından birisine faul yapılması yani kural dışı davranılması sonucu rakip takım oyuncularına belirlenen noktalardan atış yapma hakkının doğmasıdır.
 • Şut: Topun, herhangi bir paslaşma olmadan direkt kaleye atılmasıdır.
 • Kırmızı Kart: Kural dışı yapılan bir hareket sonucunda hakem tarafından oyuncunun diskalifiye edilmesidir.
 • Frikik: Yine faul sonrasında yapılan bir atış türüdür. Penaltıdan farklı bir noktadan yapılmaktadır.
 • Taç: Topun futbol sahası olarak belirlenen sınırlardan dışarı çıkmasıdır.
 • Aut: Topun kaleye isabet etmeyip, kaleni yakınından dışarı çıkmasıdır.

Top Hangi Durumlarda Oyun Dışı Olur?

Topun oyun dışı olması durumu, futbol kuralları içerisinde yer almaktadır. Bu kural iki şarta bağlı bulunmaktadır:

 • Top tamamen taç çizgisinden çıkarsa
 • Top kaleden dışarı çıkarsa
 • Oyun belirli bir nedenle hakem tarafından durdurulursa

Bu şartların sonucunda oyun durdurularak hakemin yönergesine göre bir müdahalede bulunulmaktadır. Futbolda ceza yayı ölçüleri de bu durumların tespit edilmesi için belirlenmiş ölçüler olmaktadır.

Hakem tarafından oyunun gidişatı ile ilgili kesin kanaat oluşturulamaması halinde, saha içerisindeki kameralar üzerinden değerlendirme yapılabilmektedir. 

1907 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP