Futbolda Ceza Yayı Neresidir? 01.04.2020

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Futbol sahası içerisinde ceza yayı olarak adlandırılan bölge, ceza sahası dışında yer almaktadır. Penaltı noktası merkeze alınarak 9,15 metre ölçüsünde yarı çapı bulunan futbolda ceza yayı, penaltı atışlarının kurallar doğrultusunda yapılmasını sağlamaktadır.

Penaltı durumlarının oluşması halinde, futbolcunun bu çizginin dışında kalarak atış yapmaları gerekmektedir. Çizgi dahilinde yapılan penaltılar için geçersiz kanaati oluşmaktadır. Bu sebeple ceza yayının kontrol edilerek penaltı kullanılması önerilmektedir.

Penaltı atışlarının yanı sıra bazı serbest vuruşlarda da bu çizgi ile yer belirleme yapıldığı bilinmektedir. Baraj mesafesi olarak bilinen mesafenin korunması için ceza yayı ölçülerinden yola çıkarak bir atış planlaması yapılmaktadır.

Futbol Sahasının Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Futbol sahası ölçüleri, uluslararası standartlarla belirlenmekte olan ölçülerdir. Dikdörtgen olması planlanarak ölçüleri oluşturulmuştur. En olarak belirlenen kısa kenarın minimum 45 metre, maksimum 90 metre olması gerekmektedir. Boy ölçüsünün ise minimum değeri 90, maksimum değeri 120 metre olmalıdır.

Bu standartlar küçük sahalar ya da büyük sahalara göre değişkenlik gösterse de oranın aynı seviyede tutulması gerekmektedir. Örneğin milli maçlar için kullanılan genel saha ölçülerinin 64-75 metre ene, 105-120 metre boya sahip olduğu bilinmektedir.

Futbol sahası yeşil çimler üzerine çizilen beyaz çizgiler ile belirlenir, bu beyaz çizgiler aynı zamanda sahanın tam ortadan bölünerek her takıma yarım saha bölgesinin tahsis edilmesi ile planlanmaktadır.

Futbol sahanın ortasında maçın başladığı çember bulunmaktadır. Bu çemberin ölçüleri ise çapının minimum 9 metre, maksimum 15 metre olacak şekilde çizilmesi gerekmektedir. Bu ölçüler standart değerlendirmeler üzerinden yapılmaktadır.

Futbol sahasında bulunan kaleler ise her takım için bir kale olacak şekilde planlanmış ve sahanın iki karşı kenarında konumlanmaktadır. Kale olarak belirlenen bölgelerin en ölçüsü 7,32 santimetre olurken boy ölçüsü 2,44 santimetre olmaktadır.

Maç Başlama Noktaları Nerelerdir?

Maçların başlatılabildiği saha noktaları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Santra: Sahanın tam orta noktasında bulunan beyaz noktanın adıdır. Genelde maçların ilk başlangıçları bu noktadan yapılmaktadır.
 • Kale vuruşu: Karenin en uzun çizgisinin üzerinde bulunan serbest atış noktası olarak da bilinen bu nokta, aut olarak adlandırılan saha dışında yapılan atışlar sonrasında kullanılır.
 • Korner: Topun kale dışından çıktığı köşeye verilen addır. Bu noktadan yapılan atışlarda futbolcular ile arada belirli bir mesafe bulundurulması gerekmektedir.
 • Taç: Taç çizgisi olarak belirtilen bölge üzerinden el ile topun sahaya doğru atılmasını belirtir.

Futbolda ceza yayı olarak belirlenen yay çizgisi üzerinden atış noktaları belirlenmekte  ve hesaplamalar da aynı şekillerde yapılmaktadır.

Ceza Sahası Neresidir?

Ceza sahası olarak belirtilen alan, kalenin bulunduğu bölge içerisinde belirli ölçülerle oluşturulan bir alan olarak bilinmektedir. Ceza sahası için belirlenen ölçüler şu şekildedir:

 • Direklerin iç kenarından hesap edilerek 16,5 santimetre uzaklık
 • Saha içerisine doğru hesaplanan 16,5 santimetre yükseklik

Bu hesaplamalar kale ile paralel olarak çizilen bir çizgi ile birleştirilerek ceza sahasını oluşturmaktadır. Ceza sahası her iki kale bölgesinde de bulunmaktadır. Ceza sahasının içerisinde penaltı noktası da bulunmaktadır.

En Çok Bilinen Futbol Terimleri Nelerdir?

Halk arasında en çok kullanılan futbol terimleri ve anlamları şunlardır:

 • Penaltı: Rakip takım oyuncularından birisine faul yapılması yani kural dışı davranılması sonucu rakip takım oyuncularına belirlenen noktalardan atış yapma hakkının doğmasıdır.
 • Şut: Topun, herhangi bir paslaşma olmadan direkt kaleye atılmasıdır.
 • Kırmızı Kart: Kural dışı yapılan bir hareket sonucunda hakem tarafından oyuncunun diskalifiye edilmesidir.
 • Frikik: Yine faul sonrasında yapılan bir atış türüdür. Penaltıdan farklı bir noktadan yapılmaktadır.
 • Taç: Topun futbol sahası olarak belirlenen sınırlardan dışarı çıkmasıdır.
 • Aut: Topun kaleye isabet etmeyip, kaleni yakınından dışarı çıkmasıdır.

Top Hangi Durumlarda Oyun Dışı Olur?

Topun oyun dışı olması durumu, futbol kuralları içerisinde yer almaktadır. Bu kural iki şarta bağlı bulunmaktadır:

 • Top tamamen taç çizgisinden çıkarsa
 • Top kaleden dışarı çıkarsa
 • Oyun belirli bir nedenle hakem tarafından durdurulursa

Bu şartların sonucunda oyun durdurularak hakemin yönergesine göre bir müdahalede bulunulmaktadır. Futbolda ceza yayı ölçüleri de bu durumların tespit edilmesi için belirlenmiş ölçüler olmaktadır.

Hakem tarafından oyunun gidişatı ile ilgili kesin kanaat oluşturulamaması halinde, saha içerisindeki kameralar üzerinden değerlendirme yapılabilmektedir. 

2584 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Alanyaspor Kasımpaşa İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Alanyaspor Kasımpaşa İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Alanyaspor ile Kasımpaşa karşı karşıya geliyor.Ligin orta sıralarında yer alan iki takımın mücadelesinin keyifli ve gollü geçmesini bekliyorum son maçında Kayserispor'u deplasmanda 4 0 mağlup eden Alanyaspor iç sahada da kazanmayı bilir ayrıca gol barajı aşılır.

2,5 Üst - 1.33 - 20:00

Tahmini İncele
Ankaragücü Galatasaray İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Ankaragücü Galatasaray İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Ankaragücü ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.39 puanla 12. sırada yer alan Ankaragücü Türkiye kupasında Başakşehir'i eleyerek finale çıkmayı başarmıştı.Son maçında Ümraniyespor'u yenerek ligde kalma konusunda önemli bir galibiyet alan Ankaragücü kalan maçlarına biraz daha rahat çıkacak.Sarı kırmızılılara gelecek olursak kazanmaları durumunda şampiyon olacak olan Galatasaray şampiyonluğu Fenerbahçe maçına bırakmak istemiyor.Deplasmanda kazanarak şampiyonluk turuna çıkmak isteyen Galatasaray kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.34 - 20:00

Tahmini İncele
Sivasspor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Sivasspor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Sivasspor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.37 puanla 14. sırada yer alan Sivasspor son maçında Türkiye Kupasında Fenerbahçe'ye 3 0 kaybederek yarı finalde elenmişti.Konyaspor ise 49 puanla 7. sırada yer alıyor , son maçında Alanyaspor'u 3 0 ile geçen Konyaspor deplasmanda da puan ve puanlar peşinde.Son haftalara girilirken Sivasspor'un düşme tehlikesi mevcut ve iç sahada kazanıp ligde kalmayı garantilemek istiyorlar , zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.93 - 20:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Fenerbahçe Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.74 puanla 2. sırada yer alan sarı lacivertliler Türkiye Kupasında finale çıkmayı başardı ve ligde de şampiyonluk ihtimalleri oldukça düşük ama yine de Fenerbahçe seyircisi önünde rahat bir galibiyet alır.38 puanla düşme potasının 4 puan üzerinde olan Antalyaspor 3 maçtır kazanamıyor bu karşılaşmada da işleri zor.

MS 1 - 1.22 - 20:00

Tahmini İncele
İstanbulspor Adana Demirspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 İstanbulspor Adana Demirspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Adana Demirspor karşı karşıya geliyor.35 puanla 15. sırada yer alan İstanbulspor düşme potasının 1 puan üzerinde bulunuyor , Adana Demirspor ise 63 puanla 4. sırada yer almakta.Son maçında Beşiktaş'a iç sahada 4 1 kaybeden Adana Demirspor İstanbulspor deplasmanından puan ve puanlar peşinde.Zorlu bir karşılaşma olacak düşme potasından uzaklaşmak isteyen İstanbulspor'u iç sahada galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 2.00 - 20:00

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük Kayserispor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Fatih Karagümrük Kayserispor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile Kayserispor karşı karşıya geliyor.Ligin orta sıralarında yer alan iki ekibin mücadelesinin keyifli ve gollü geçmesini bekliyorum.Son maçında Trabzonspor'a 4 1 kaybeden Fatih Karagümrük iç sahada kazanmak istiyor , Kayserispor da son maçınd iç sahada Alanyaspor'a 4 0 kaybetmişti bu karşılaşmada da işleri zor ayrıca gollü geçer.

2,5 Üst - 1.24 - 20:00

Tahmini İncele
Giresunspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023 Giresunspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 30 Mayıs 2023

 

Süper Ligde Giresunspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Mutlaka kazanmak zorunda olan Giresunspor 34 puanla 16. sırada yer alıyor.Son lig maçında Fenerbahçe ile iç sahada 1 1 berabere kalan Giresunspor bu kritik karşılaşmada 3 puan peşinde.Trabzonspor ise 51 puanla 6. sırada bulunuyor , avrupa ihtimali kalmayan bordo mavililerin deplasmandan eli boş döneceklerini düşünüyorum.

MS 1 - 2.35 - 20:00

Tahmini İncele
Sevilla Roma İddaa Maç Tahmini 31 Mayıs 2023 Sevilla Roma İddaa Maç Tahmini 31 Mayıs 2023

UEFA Avrupa Ligi'nde final mücadelesi geldi çattı.. Bir yanda bu kupanın gediklisi Sevilla, diğer yanda Mourinho'nun ekibi Roma. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak.. 

Sevilla buraya kadar hak ederek geldi ve özellikle serilerin 2. maçlarını çok iyi oynamayı başardı. Teknik ekip rakiplere çok iyi hazırlanıyor ve istediği skoru almayı başarıyor. Bu maçta takımın sol beki Acuna forma giyemeyecek kart cezası sebebiyle ve ben bu eksikliğin takımı ateşlemek adına önemli olduğunu düşünüyorum. 

Roma da buraya hak ederek geldi ve Mourinho bence kısıtlı kadrosuna çok iyi bir top oynatıyor. Özellikle orta sahada etkililer ve bu maçta da bana kalırsa Rakitic-Lamela-Fernando gibi yaşlı isimlerin olduğu bir orta sahaya üstünlük kuracaklardır. Yine de çok zor bir maç olması olası. Dybala, Matic ve Spinazzolla'nın durumu belli değil. Eğer bu 3 isim oynayabilirse Roma için daha avantajlı bir maç olacak. 

Tahmini ciddi anlamda zor bir maç. Ben her 2 ekibin de önceliği savunmaya vereceğini ve özellikle ilk yarıda eşitliğin bozulmayacağını düşünüyorum. Hatta gol görmemiz dahi kolay görünmüyor. 

Tahmin IY 0 Oran 1.67

Tahmini İncele
Juventus Milan İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2023 Juventus Milan İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Milan karşı karşıya geliyor.10 puanı silinen Juventus 7. sıraya gerilemiş durumda.İç sahada kazanıp en azından ilk 5'i zorlamak isteyen Juventus bu sezon iç sahadaki 18 maçının 13'ünü kazanmayı bildi.Milan ise 64 puanla 4. sırada yer alıyor.İlk 4'teki yerini garantileyen Milan ilk dönem Juventus'u 2 0 mağlup etmişti bu kez Juventus rövanşı alır.

MS 1 - 2.09 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu