Futbolda Ceza Yayı Neresidir? 01.04.2020

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Futbol sahası içerisinde ceza yayı olarak adlandırılan bölge, ceza sahası dışında yer almaktadır. Penaltı noktası merkeze alınarak 9,15 metre ölçüsünde yarı çapı bulunan futbolda ceza yayı, penaltı atışlarının kurallar doğrultusunda yapılmasını sağlamaktadır.

Penaltı durumlarının oluşması halinde, futbolcunun bu çizginin dışında kalarak atış yapmaları gerekmektedir. Çizgi dahilinde yapılan penaltılar için geçersiz kanaati oluşmaktadır. Bu sebeple ceza yayının kontrol edilerek penaltı kullanılması önerilmektedir.

Penaltı atışlarının yanı sıra bazı serbest vuruşlarda da bu çizgi ile yer belirleme yapıldığı bilinmektedir. Baraj mesafesi olarak bilinen mesafenin korunması için ceza yayı ölçülerinden yola çıkarak bir atış planlaması yapılmaktadır.

Futbol Sahasının Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Futbol sahası ölçüleri, uluslararası standartlarla belirlenmekte olan ölçülerdir. Dikdörtgen olması planlanarak ölçüleri oluşturulmuştur. En olarak belirlenen kısa kenarın minimum 45 metre, maksimum 90 metre olması gerekmektedir. Boy ölçüsünün ise minimum değeri 90, maksimum değeri 120 metre olmalıdır.

Bu standartlar küçük sahalar ya da büyük sahalara göre değişkenlik gösterse de oranın aynı seviyede tutulması gerekmektedir. Örneğin milli maçlar için kullanılan genel saha ölçülerinin 64-75 metre ene, 105-120 metre boya sahip olduğu bilinmektedir.

Futbol sahası yeşil çimler üzerine çizilen beyaz çizgiler ile belirlenir, bu beyaz çizgiler aynı zamanda sahanın tam ortadan bölünerek her takıma yarım saha bölgesinin tahsis edilmesi ile planlanmaktadır.

Futbol sahanın ortasında maçın başladığı çember bulunmaktadır. Bu çemberin ölçüleri ise çapının minimum 9 metre, maksimum 15 metre olacak şekilde çizilmesi gerekmektedir. Bu ölçüler standart değerlendirmeler üzerinden yapılmaktadır.

Futbol sahasında bulunan kaleler ise her takım için bir kale olacak şekilde planlanmış ve sahanın iki karşı kenarında konumlanmaktadır. Kale olarak belirlenen bölgelerin en ölçüsü 7,32 santimetre olurken boy ölçüsü 2,44 santimetre olmaktadır.

Maç Başlama Noktaları Nerelerdir?

Maçların başlatılabildiği saha noktaları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Santra: Sahanın tam orta noktasında bulunan beyaz noktanın adıdır. Genelde maçların ilk başlangıçları bu noktadan yapılmaktadır.
 • Kale vuruşu: Karenin en uzun çizgisinin üzerinde bulunan serbest atış noktası olarak da bilinen bu nokta, aut olarak adlandırılan saha dışında yapılan atışlar sonrasında kullanılır.
 • Korner: Topun kale dışından çıktığı köşeye verilen addır. Bu noktadan yapılan atışlarda futbolcular ile arada belirli bir mesafe bulundurulması gerekmektedir.
 • Taç: Taç çizgisi olarak belirtilen bölge üzerinden el ile topun sahaya doğru atılmasını belirtir.

Futbolda ceza yayı olarak belirlenen yay çizgisi üzerinden atış noktaları belirlenmekte  ve hesaplamalar da aynı şekillerde yapılmaktadır.

Ceza Sahası Neresidir?

Ceza sahası olarak belirtilen alan, kalenin bulunduğu bölge içerisinde belirli ölçülerle oluşturulan bir alan olarak bilinmektedir. Ceza sahası için belirlenen ölçüler şu şekildedir:

 • Direklerin iç kenarından hesap edilerek 16,5 santimetre uzaklık
 • Saha içerisine doğru hesaplanan 16,5 santimetre yükseklik

Bu hesaplamalar kale ile paralel olarak çizilen bir çizgi ile birleştirilerek ceza sahasını oluşturmaktadır. Ceza sahası her iki kale bölgesinde de bulunmaktadır. Ceza sahasının içerisinde penaltı noktası da bulunmaktadır.

En Çok Bilinen Futbol Terimleri Nelerdir?

Halk arasında en çok kullanılan futbol terimleri ve anlamları şunlardır:

 • Penaltı: Rakip takım oyuncularından birisine faul yapılması yani kural dışı davranılması sonucu rakip takım oyuncularına belirlenen noktalardan atış yapma hakkının doğmasıdır.
 • Şut: Topun, herhangi bir paslaşma olmadan direkt kaleye atılmasıdır.
 • Kırmızı Kart: Kural dışı yapılan bir hareket sonucunda hakem tarafından oyuncunun diskalifiye edilmesidir.
 • Frikik: Yine faul sonrasında yapılan bir atış türüdür. Penaltıdan farklı bir noktadan yapılmaktadır.
 • Taç: Topun futbol sahası olarak belirlenen sınırlardan dışarı çıkmasıdır.
 • Aut: Topun kaleye isabet etmeyip, kaleni yakınından dışarı çıkmasıdır.

Top Hangi Durumlarda Oyun Dışı Olur?

Topun oyun dışı olması durumu, futbol kuralları içerisinde yer almaktadır. Bu kural iki şarta bağlı bulunmaktadır:

 • Top tamamen taç çizgisinden çıkarsa
 • Top kaleden dışarı çıkarsa
 • Oyun belirli bir nedenle hakem tarafından durdurulursa

Bu şartların sonucunda oyun durdurularak hakemin yönergesine göre bir müdahalede bulunulmaktadır. Futbolda ceza yayı ölçüleri de bu durumların tespit edilmesi için belirlenmiş ölçüler olmaktadır.

Hakem tarafından oyunun gidişatı ile ilgili kesin kanaat oluşturulamaması halinde, saha içerisindeki kameralar üzerinden değerlendirme yapılabilmektedir. 

2313 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu