Futbolda Ceza Yayı Neresidir? 01.04.2020

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Ceza Yayı Neresidir?

Futbol sahası içerisinde ceza yayı olarak adlandırılan bölge, ceza sahası dışında yer almaktadır. Penaltı noktası merkeze alınarak 9,15 metre ölçüsünde yarı çapı bulunan futbolda ceza yayı, penaltı atışlarının kurallar doğrultusunda yapılmasını sağlamaktadır.

Penaltı durumlarının oluşması halinde, futbolcunun bu çizginin dışında kalarak atış yapmaları gerekmektedir. Çizgi dahilinde yapılan penaltılar için geçersiz kanaati oluşmaktadır. Bu sebeple ceza yayının kontrol edilerek penaltı kullanılması önerilmektedir.

Penaltı atışlarının yanı sıra bazı serbest vuruşlarda da bu çizgi ile yer belirleme yapıldığı bilinmektedir. Baraj mesafesi olarak bilinen mesafenin korunması için ceza yayı ölçülerinden yola çıkarak bir atış planlaması yapılmaktadır.

Futbol Sahasının Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Futbol sahası ölçüleri, uluslararası standartlarla belirlenmekte olan ölçülerdir. Dikdörtgen olması planlanarak ölçüleri oluşturulmuştur. En olarak belirlenen kısa kenarın minimum 45 metre, maksimum 90 metre olması gerekmektedir. Boy ölçüsünün ise minimum değeri 90, maksimum değeri 120 metre olmalıdır.

Bu standartlar küçük sahalar ya da büyük sahalara göre değişkenlik gösterse de oranın aynı seviyede tutulması gerekmektedir. Örneğin milli maçlar için kullanılan genel saha ölçülerinin 64-75 metre ene, 105-120 metre boya sahip olduğu bilinmektedir.

Futbol sahası yeşil çimler üzerine çizilen beyaz çizgiler ile belirlenir, bu beyaz çizgiler aynı zamanda sahanın tam ortadan bölünerek her takıma yarım saha bölgesinin tahsis edilmesi ile planlanmaktadır.

Futbol sahanın ortasında maçın başladığı çember bulunmaktadır. Bu çemberin ölçüleri ise çapının minimum 9 metre, maksimum 15 metre olacak şekilde çizilmesi gerekmektedir. Bu ölçüler standart değerlendirmeler üzerinden yapılmaktadır.

Futbol sahasında bulunan kaleler ise her takım için bir kale olacak şekilde planlanmış ve sahanın iki karşı kenarında konumlanmaktadır. Kale olarak belirlenen bölgelerin en ölçüsü 7,32 santimetre olurken boy ölçüsü 2,44 santimetre olmaktadır.

Maç Başlama Noktaları Nerelerdir?

Maçların başlatılabildiği saha noktaları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Santra: Sahanın tam orta noktasında bulunan beyaz noktanın adıdır. Genelde maçların ilk başlangıçları bu noktadan yapılmaktadır.
 • Kale vuruşu: Karenin en uzun çizgisinin üzerinde bulunan serbest atış noktası olarak da bilinen bu nokta, aut olarak adlandırılan saha dışında yapılan atışlar sonrasında kullanılır.
 • Korner: Topun kale dışından çıktığı köşeye verilen addır. Bu noktadan yapılan atışlarda futbolcular ile arada belirli bir mesafe bulundurulması gerekmektedir.
 • Taç: Taç çizgisi olarak belirtilen bölge üzerinden el ile topun sahaya doğru atılmasını belirtir.

Futbolda ceza yayı olarak belirlenen yay çizgisi üzerinden atış noktaları belirlenmekte  ve hesaplamalar da aynı şekillerde yapılmaktadır.

Ceza Sahası Neresidir?

Ceza sahası olarak belirtilen alan, kalenin bulunduğu bölge içerisinde belirli ölçülerle oluşturulan bir alan olarak bilinmektedir. Ceza sahası için belirlenen ölçüler şu şekildedir:

 • Direklerin iç kenarından hesap edilerek 16,5 santimetre uzaklık
 • Saha içerisine doğru hesaplanan 16,5 santimetre yükseklik

Bu hesaplamalar kale ile paralel olarak çizilen bir çizgi ile birleştirilerek ceza sahasını oluşturmaktadır. Ceza sahası her iki kale bölgesinde de bulunmaktadır. Ceza sahasının içerisinde penaltı noktası da bulunmaktadır.

En Çok Bilinen Futbol Terimleri Nelerdir?

Halk arasında en çok kullanılan futbol terimleri ve anlamları şunlardır:

 • Penaltı: Rakip takım oyuncularından birisine faul yapılması yani kural dışı davranılması sonucu rakip takım oyuncularına belirlenen noktalardan atış yapma hakkının doğmasıdır.
 • Şut: Topun, herhangi bir paslaşma olmadan direkt kaleye atılmasıdır.
 • Kırmızı Kart: Kural dışı yapılan bir hareket sonucunda hakem tarafından oyuncunun diskalifiye edilmesidir.
 • Frikik: Yine faul sonrasında yapılan bir atış türüdür. Penaltıdan farklı bir noktadan yapılmaktadır.
 • Taç: Topun futbol sahası olarak belirlenen sınırlardan dışarı çıkmasıdır.
 • Aut: Topun kaleye isabet etmeyip, kaleni yakınından dışarı çıkmasıdır.

Top Hangi Durumlarda Oyun Dışı Olur?

Topun oyun dışı olması durumu, futbol kuralları içerisinde yer almaktadır. Bu kural iki şarta bağlı bulunmaktadır:

 • Top tamamen taç çizgisinden çıkarsa
 • Top kaleden dışarı çıkarsa
 • Oyun belirli bir nedenle hakem tarafından durdurulursa

Bu şartların sonucunda oyun durdurularak hakemin yönergesine göre bir müdahalede bulunulmaktadır. Futbolda ceza yayı ölçüleri de bu durumların tespit edilmesi için belirlenmiş ölçüler olmaktadır.

Hakem tarafından oyunun gidişatı ile ilgili kesin kanaat oluşturulamaması halinde, saha içerisindeki kameralar üzerinden değerlendirme yapılabilmektedir. 

3563 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Darmstadt ile Köln karşı karşıya geliyor.9 puanla 15. sırada yer alan Darmstadt son 5 maçında da kazanamadı.Son olarak Freiburg ile 1 1 berabere kalan Darmstadt iç sahada kazanıp moral bulma peşinde.Köln ise 6 puanla ligin dibine demir atmış durumda son maçında iç sahada Bayern Münich'e tek golle kaybeden Köln güçlü rakibi karşısında fark yememişti.Bu maça gelirsek zorlu bir karşılaşma olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 22:30

Tahmini İncele
Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

İtalya Serie A'da Monza ile Juventus karşı karşıya geliyor.30 puanla 2. sırada yer alan Juventus son maçında lider Inter ile 1 1 berabere kalmıştı.İç sahadaöne geçmesine rağmen skoru koruyamayan Juventus Monza deplasmanında kazanıp maç fazlasıyla liderliğe yükselme peşinde.Monza ise 18 puanla 9. sırada bulunuyor , 4 maçtır yenilmeyen Monza son 4 maçının 3'ünden 1 1'lik skorlarla ayrıldı bu karşılaşmaya gelirsek liderlik için sahaya çıkan Juventus'u galibiyete yakın görüyorum risk alınabilir.

MS 2 - 1.81 - 22:45

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.14 puanla 14. sırada yer alan Fatih Karagümrük son maçında Fenerbahçe'ye deplasmanda 2 1 kaybetmişti.Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı önde tamamlamasına rağmen skoru koruyamayan Fatih Karagümrük iç saha İstanbulspor karşısında kazanmak istiyor.8 puanla ligin son sırasında yer alan İstanbulspor son maçında Hatayspor'u 2 1 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek zorlu bir maç olacak ev sahibi galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.59 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.17 puanla 10. sırada yer alan Hatayspor iç sahadaki son maçında Galatasaray'ı 2 1 mağlup etmişti ardından geçen hafta İstanbulspor'a 2 1 kaybeden sarı kırmızılılar iç sahada tekrar kazanıp moral bulmak istiyor.Antalyaspor ise son 4 lig maçından 9 puan çıkardı.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Antalyaspor deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum keyifli ve gollü bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.64 - 20:00

Tahmini İncele
Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Atalanta ile Sporting karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Grupta 10 puanla lider durumda olan Atalanta iç sahada kazanıp gruptan lider olarak çıkmayı garantilemek istiyor.Sporting ise 7 puanla Atalanta'nın 3 puan gerisinde.Son lig maçında Benfica'ya 2 1 kaybeden Sporting ilk maçta Atalanta'ya da Portekiz'de 2 1 kaybetmişti bu karşılaşmada da ev sahibi Atalanta'yı galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.87 - 20:45
 

Tahmini İncele
Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sturm Graz ile Rakow Czestochowa karşı karşıya geliyor.Grupta 4 puana sahip olan Sturm Graz gruptaki tek galibiyetini Rakow Czestochowa karşısında aldı.Rakow'un ise grupta 1 puanı bulunuyor grupta son sırada bulunan Rakow'un Avusturya'da da işini zor görüyorum , ilk 2 ihtimali düşük olan Sturm Graz yine de sonuna kadar mücadele edecektir iç sahada da kazanırlar.

MS 1 - 1.64 - 20:45

Tahmini İncele
Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rangers ile Aris Limassol karşı karşıya geliyor.7 puanla 2. sırada yer alan Rangers lider Real Betis'in 2 puan gerisinde.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Rangers ilk maçta Aris Limassol'a deplasmanda 2 1 kaybetmişti.4 maçtan sadece 1 galibiyet alabilen Aris Limassol grubun son sırasında ve İskoçya'da işleri zor.

MS 1 - 1.17 - 23:00

Tahmini İncele
Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Real Betis karşı karşıya geliyor.4 maçtan 4 puan toplayan Sparta Prag İspanya'da Real Betis'e 2 1 kaybetmişti.Real Betis ise oynadığı 4 maçtan 3 galibiyet aldı ve grupta lider durumda.Liderliğini korumak isteyen Real Betis'in deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.

X2 ÇS - 1.33 - 20:45

Tahmini İncele
Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Marsilya ile Ajax karşı karşıya geliyor.8 puanla grupta lider durumda olan Marsilya en yakın rakibi Brighton'un 1 puan üzerinde.Ajax ile oynadığı ilk maçtan 3 3'lük beraberlikle ayrılan Marsilya iç sahada kazanmak istiyor.4 maçtan 2 puan toplayabilen Ajax son lig maçında Vitesse'yi 5 0 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek ilk maçta olduğu gibi yine gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.43 - 23:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu