Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir? 01.04.2020

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi olarak adlandırılan sistem, her iki takım içinde kendi sahalarında ve diğer takımın iç sahasında oynanan çift maçların skorları üzerinden bir değerlendirme yapılmasını içermektedir. Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi toplam skorlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu sistem, turnuvalardaki sıralamaları belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Toplam skorlardan hareketle hangi takımın daha üst sırada olacağı belirlenmektedir. Takımların kendi sahalarında oynamaları avantajının kullanıldığı bir sistem olarak da uygulanmaktadır.

Takımların kendi sahalarındaki değerlendirmelerin avantajları olmasının yanı sıra dezavantajı da bulunmaktadır. Averaj sistemi denen sistem üzerinden kendi sahasında gol yeme durumunda deplasman maçına göre daha dezavantajlı bir durum oluşmaktadır.

Bu durum çoğunlukla futbolcuların, kendi sahalarında gösterdikleri performans ile deplasmanda gösterdikleri performansların farklı olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple herhangi bir futbol kuralı değil fakat uygulanan bir sistem olarak bilinmektedir.

Çift Maçlı Eliminasyon Sisteminin Kuralları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi’nin Uygulanma Kuralları, uluslararası futbol kurallarına göre belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Her bir takımın hem kendi sahalarında hem de deplasmanda aldığı skorlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
  • Karşılaşmaların iki kez olması gerekmektedir.
  • Sistem içerisinde deplasman golleri kuralı uygulanır.
  • Skor değerlendirmelerinden üst skoru elde eden turnuva listesinde bir üst sıraya yerleşir.
  • Gol eşitliği durumunda uzatma uygulanır.
  • Uzatmanın yeterli olmaması halinde penaltı vuruşlarıyla maçlar sonlandırılır.

Bu kurallar dünya üzerinde oynanmakta olan tüm futbol maçları için geçerli kurallar olmakla beraber hakem heyeti tarafından değerlendirilmektedir. Daha adil bir yarış olması adına bu sistem geliştirilerek turnuva sıralamaları yapılmaktadır.

Deplasman Golü Kuralı Nasıldır?

Deplasman golü kuralı, çoğunlukla kupa liglerinde berabere biten maçlar üzerinde uygulanmakta olan bir kuraldır. Takımın şampiyonluk durumu bu kural doğrultusunda belirlenmektedir. Futbol maçlarının pek çoğunda uygulanan bu kural ile çoğunlukla çift maçlı sistemlerde karşılaşılmaktadır. 

Deplasman golü kuralı, berabere biten bir maç sonucunda deplasmanda atılan gol sayısının fazla olduğu takımın bir üst sıraya geçtiği bir kural olarak uygulanmaktadır. Fakat kuralın uygulanabilir olması, Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde geçerli olmaktadır.

Bu kural, deplasman maçlarının futbolcuların kendi sahasında olmamaları, deplasman sahasına giderken de rakip takımın futbolcularına göre daha yorgun olmaları gibi etkenlerin ortadan kaldırılması için konulduğu söylenmektedir. Günümüzde değişen ulaşım olanakları sonucunda bu kural özelinde eleştiriler de oluşmaya başlamıştır.

Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Tek maçlı eliminasyon sistemi, yalnızca bir maç üzerinden uygulanmaktadır. Berabere kalınması halinde turnuva kaybetme durumu yalnızca bu maç üzerinden yapılan değerlendirmeler ile belirlenmektedir.

Bu sistem içerisinde uzatmalara gerek kalmadan penaltı uygulaması ile skor durumlarının karşılaştırılması ile durum değerlendirmesi yapılabilmektedir. Maç oynanmadan önce takımlara ve taraftarlara hangi sistem ile oynanacağına yönelik bilgi verilmektedir.

Bu sistem özelinde herhangi bir averaj sistemi uygulaması bulunmamakta olup sonuçlar yalnızca oynanan maç ile birlikte belirlenmektedir. Çoğunlukla kısa süreli fakat heyecanlı süren bu maçların değerlendirmeleri ilgili hakem heyetleri tarafından yapılmaktadır.

Çift Maçlı Eliminasyon ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Farkları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi, turnuva süreçlerindeki takımların performanslarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sistemlerden hangisinin seçileceği ilgili kurul tarafından belirlenmektedir. Bu iki sistemin birbirinden farkları şunlardır:

  • Çift maçlı sistem içerisinde hem sahada hem de deplasmanda oynanan iki maç üzerinden değerlendirme yapılırken tek maçlı sistemde bir maç belirlenmekte ve bu sistemin kurallarına göre oynanmaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde deplasman golü kuralı uygulanırken, tek maçlı sistemde böyle bir kural bulunmamaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde oynanan maçlar uzatmalar ve sonrasında penaltılar ile devam etmektedir. Fakat tek maçlı sistemde uzatmalara gerek kalmadan doğrudan penaltılar ile maç sürdürülmektedir.

Bu farklılıkların yanı sıra turnuvaya ya da beraberlik durumuna bağlı olarak yeni faktörler de dahil edilebilmektedir. Bu sistemlere göre uygulanan maçlarda, kurul tarafından detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Futbolda Çift Maçlı EliminasyonSistemi ile maç oynanmak istenmesi halinde, skorların değerleri belirlenirken deplasman golleri takımların kendi sahalarında attıkları golden daha avantajlı konumda bulunmaktadır.

Tek Maçlı Eliminasyon sistemi seçilmesi halinde ise herhangi bir skor farkı söz konusu olmadan eşit değerler ile maç skorları oluşturulmaktadır.

1693 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu