Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir? 01.04.2020

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi olarak adlandırılan sistem, her iki takım içinde kendi sahalarında ve diğer takımın iç sahasında oynanan çift maçların skorları üzerinden bir değerlendirme yapılmasını içermektedir. Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi toplam skorlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu sistem, turnuvalardaki sıralamaları belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Toplam skorlardan hareketle hangi takımın daha üst sırada olacağı belirlenmektedir. Takımların kendi sahalarında oynamaları avantajının kullanıldığı bir sistem olarak da uygulanmaktadır.

Takımların kendi sahalarındaki değerlendirmelerin avantajları olmasının yanı sıra dezavantajı da bulunmaktadır. Averaj sistemi denen sistem üzerinden kendi sahasında gol yeme durumunda deplasman maçına göre daha dezavantajlı bir durum oluşmaktadır.

Bu durum çoğunlukla futbolcuların, kendi sahalarında gösterdikleri performans ile deplasmanda gösterdikleri performansların farklı olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple herhangi bir futbol kuralı değil fakat uygulanan bir sistem olarak bilinmektedir.

Çift Maçlı Eliminasyon Sisteminin Kuralları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi’nin Uygulanma Kuralları, uluslararası futbol kurallarına göre belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Her bir takımın hem kendi sahalarında hem de deplasmanda aldığı skorlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
  • Karşılaşmaların iki kez olması gerekmektedir.
  • Sistem içerisinde deplasman golleri kuralı uygulanır.
  • Skor değerlendirmelerinden üst skoru elde eden turnuva listesinde bir üst sıraya yerleşir.
  • Gol eşitliği durumunda uzatma uygulanır.
  • Uzatmanın yeterli olmaması halinde penaltı vuruşlarıyla maçlar sonlandırılır.

Bu kurallar dünya üzerinde oynanmakta olan tüm futbol maçları için geçerli kurallar olmakla beraber hakem heyeti tarafından değerlendirilmektedir. Daha adil bir yarış olması adına bu sistem geliştirilerek turnuva sıralamaları yapılmaktadır.

Deplasman Golü Kuralı Nasıldır?

Deplasman golü kuralı, çoğunlukla kupa liglerinde berabere biten maçlar üzerinde uygulanmakta olan bir kuraldır. Takımın şampiyonluk durumu bu kural doğrultusunda belirlenmektedir. Futbol maçlarının pek çoğunda uygulanan bu kural ile çoğunlukla çift maçlı sistemlerde karşılaşılmaktadır. 

Deplasman golü kuralı, berabere biten bir maç sonucunda deplasmanda atılan gol sayısının fazla olduğu takımın bir üst sıraya geçtiği bir kural olarak uygulanmaktadır. Fakat kuralın uygulanabilir olması, Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde geçerli olmaktadır.

Bu kural, deplasman maçlarının futbolcuların kendi sahasında olmamaları, deplasman sahasına giderken de rakip takımın futbolcularına göre daha yorgun olmaları gibi etkenlerin ortadan kaldırılması için konulduğu söylenmektedir. Günümüzde değişen ulaşım olanakları sonucunda bu kural özelinde eleştiriler de oluşmaya başlamıştır.

Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Tek maçlı eliminasyon sistemi, yalnızca bir maç üzerinden uygulanmaktadır. Berabere kalınması halinde turnuva kaybetme durumu yalnızca bu maç üzerinden yapılan değerlendirmeler ile belirlenmektedir.

Bu sistem içerisinde uzatmalara gerek kalmadan penaltı uygulaması ile skor durumlarının karşılaştırılması ile durum değerlendirmesi yapılabilmektedir. Maç oynanmadan önce takımlara ve taraftarlara hangi sistem ile oynanacağına yönelik bilgi verilmektedir.

Bu sistem özelinde herhangi bir averaj sistemi uygulaması bulunmamakta olup sonuçlar yalnızca oynanan maç ile birlikte belirlenmektedir. Çoğunlukla kısa süreli fakat heyecanlı süren bu maçların değerlendirmeleri ilgili hakem heyetleri tarafından yapılmaktadır.

Çift Maçlı Eliminasyon ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Farkları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi, turnuva süreçlerindeki takımların performanslarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sistemlerden hangisinin seçileceği ilgili kurul tarafından belirlenmektedir. Bu iki sistemin birbirinden farkları şunlardır:

  • Çift maçlı sistem içerisinde hem sahada hem de deplasmanda oynanan iki maç üzerinden değerlendirme yapılırken tek maçlı sistemde bir maç belirlenmekte ve bu sistemin kurallarına göre oynanmaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde deplasman golü kuralı uygulanırken, tek maçlı sistemde böyle bir kural bulunmamaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde oynanan maçlar uzatmalar ve sonrasında penaltılar ile devam etmektedir. Fakat tek maçlı sistemde uzatmalara gerek kalmadan doğrudan penaltılar ile maç sürdürülmektedir.

Bu farklılıkların yanı sıra turnuvaya ya da beraberlik durumuna bağlı olarak yeni faktörler de dahil edilebilmektedir. Bu sistemlere göre uygulanan maçlarda, kurul tarafından detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Futbolda Çift Maçlı EliminasyonSistemi ile maç oynanmak istenmesi halinde, skorların değerleri belirlenirken deplasman golleri takımların kendi sahalarında attıkları golden daha avantajlı konumda bulunmaktadır.

Tek Maçlı Eliminasyon sistemi seçilmesi halinde ise herhangi bir skor farkı söz konusu olmadan eşit değerler ile maç skorları oluşturulmaktadır.

2996 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gimcheon Sangmu, iç saha maçlarında genellikle iyi performans sergileyen bir takım ve FC Seoul'e karşı ev sahibi avantajını kullanmak isteyecektir. FC Seoul ise deplasmanlarda zaman zaman zorlanabiliyor ama tecrübeli bir ekip olmasının avantajını mutlaka kullanacaktır. Gimcheon Sangmu'nun hücumdaki etkinliği ve FC Seoul'ün savunma yapısı göz önüne alındığında, gollü bir maç beklenebilir. Her iki takımın da son maçlarda gol atma ve yeme istatistikleri dikkate alındığında, karşılıklı goller kaçınılmaz gibi görünüyor. Özellikle Gimcheon Sangmu'nun hedefleri doğrultusunda galibiyete daha yakın olduğunu söylemek mümkün. FC Seoul ise deplasmanda direnç gösterecektir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Avai ve Goias arasındaki son maçlar oldukça dengeli geçmiş, iki takım da birbirine karşı galibiyetler almış. 2022 yılında oynanan son iki karşılaşma ise bol gollü ve çekişmeli geçmiş. Avai evinde oynadığı maçlarda Goias'ı genellikle zorlamış, ancak deplasman performansları beklentinin altında kalmış. Goias ise son dönemde daha istikrarlı görünüyor ve deplasmanda da etkili olabiliyor. Avai'nin ev sahibi avantajı olsa da, Goias'ın formu ve son dönemdeki performansı göz önüne alındığında bu maçın zorlu geçeceği ortada. İki takımın da gol bulma potansiyeli yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.95

Tahmini İncele
Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Botafogo SP, istikrarlı bir savunma performansı sergiliyor ve son maçlarda evinde iyi sonuçlar aldı. Novorizontino ise hücumda etkili olup, dış sahada zaman zaman zorluk yaşıyor. İki takımın da son maçlarda gol bulma konusunda istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Botafogo SP'nin savunma disiplinine karşı, Novorizontino'nun hücum gücü dikkat çekiyor. Maça dengeli bir şekilde başlanabileceği ve iki takımın da gol bulabileceği bir senaryo muhtemel görünüyor. Ancak, ev sahibi avantajını da göz önüne alarak Botafogo SP'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Tahmin MS 1 Oran 2.47

Tahmini İncele
Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gwangju ve Pohang Steelers arasındaki son karşılaşmalarda Pohang Steelers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Özellikle son sezonlarda Pohang, Gwangju'ya karşı daha başarılı sonuçlar aldı. Ancak Gwangju, özellikle iç saha maçlarında zaman zaman sürpriz sonuçlar elde edebiliyor. İki takım arasındaki maçlar genellikle gollü geçiyor, fakat bazı karşılaşmalar düşük skorlu sonuçlanabiliyor. Pohang Steelers, bu sezon istikrarlı performansıyla öne çıkarken, Gwangju zaman zaman dalgalanan bir performans sergiliyor. Maçın dengede geçeceğini ön görmekle birlikte Pohang'ın galibiyete daha yakın olduğu düşünülebilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.73

Tahmini İncele
Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Hartberg, ev sahibi avantajını kullanarak son haftalarda çıkış arayışında olacak. Austria Wien ise deplasman performanslarını iyileştirmek için mücadele edecektir. İki takımın da savunma zafiyetleri dikkat çekiyor ve bu nedenle maçta bol gol görme ihtimalimiz yüksek. Hartberg'in son haftalardaki iç saha performansı göz önüne alındığında, galibiyet elde etme olasılıkları yüksek. Austria Wien ise hızlı hücumlarla gol bulma potansiyeline sahip. Maçta iki tarafın da gol bulma olasılığı yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Coritiba ile Operario PR arasındaki karşılaşmalar genellikle oldukça dengeli geçiyor. İki takım da son maçlarında istikrarsız sonuçlar almış gibi görünüyor, ancak Coritiba ev sahibi avantajını kullanarak daha iyi bir performans sergileyebilir. Coritiba, son dönemlerde evinde gol yollarında daha etkili görünüyor. Operario PR ise, dış sahada savunma ağırlıklı bir oyun yapısı benimsiyor. Coritiba'nın evinde oynadığı maçlarda genel olarak az gol çıktığını, Operario PR'nın da deplasmandaki maçlarında kısır sonuçlar aldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla, maçta düşük skorlu bir sonuç beklemek mantıklı olacaktır.

Tahmin MS 1 Oran 1.68

Tahmini İncele
Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu