Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir? 01.04.2020

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi olarak adlandırılan sistem, her iki takım içinde kendi sahalarında ve diğer takımın iç sahasında oynanan çift maçların skorları üzerinden bir değerlendirme yapılmasını içermektedir. Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi toplam skorlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu sistem, turnuvalardaki sıralamaları belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Toplam skorlardan hareketle hangi takımın daha üst sırada olacağı belirlenmektedir. Takımların kendi sahalarında oynamaları avantajının kullanıldığı bir sistem olarak da uygulanmaktadır.

Takımların kendi sahalarındaki değerlendirmelerin avantajları olmasının yanı sıra dezavantajı da bulunmaktadır. Averaj sistemi denen sistem üzerinden kendi sahasında gol yeme durumunda deplasman maçına göre daha dezavantajlı bir durum oluşmaktadır.

Bu durum çoğunlukla futbolcuların, kendi sahalarında gösterdikleri performans ile deplasmanda gösterdikleri performansların farklı olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple herhangi bir futbol kuralı değil fakat uygulanan bir sistem olarak bilinmektedir.

Çift Maçlı Eliminasyon Sisteminin Kuralları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi’nin Uygulanma Kuralları, uluslararası futbol kurallarına göre belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Her bir takımın hem kendi sahalarında hem de deplasmanda aldığı skorlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
  • Karşılaşmaların iki kez olması gerekmektedir.
  • Sistem içerisinde deplasman golleri kuralı uygulanır.
  • Skor değerlendirmelerinden üst skoru elde eden turnuva listesinde bir üst sıraya yerleşir.
  • Gol eşitliği durumunda uzatma uygulanır.
  • Uzatmanın yeterli olmaması halinde penaltı vuruşlarıyla maçlar sonlandırılır.

Bu kurallar dünya üzerinde oynanmakta olan tüm futbol maçları için geçerli kurallar olmakla beraber hakem heyeti tarafından değerlendirilmektedir. Daha adil bir yarış olması adına bu sistem geliştirilerek turnuva sıralamaları yapılmaktadır.

Deplasman Golü Kuralı Nasıldır?

Deplasman golü kuralı, çoğunlukla kupa liglerinde berabere biten maçlar üzerinde uygulanmakta olan bir kuraldır. Takımın şampiyonluk durumu bu kural doğrultusunda belirlenmektedir. Futbol maçlarının pek çoğunda uygulanan bu kural ile çoğunlukla çift maçlı sistemlerde karşılaşılmaktadır. 

Deplasman golü kuralı, berabere biten bir maç sonucunda deplasmanda atılan gol sayısının fazla olduğu takımın bir üst sıraya geçtiği bir kural olarak uygulanmaktadır. Fakat kuralın uygulanabilir olması, Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde geçerli olmaktadır.

Bu kural, deplasman maçlarının futbolcuların kendi sahasında olmamaları, deplasman sahasına giderken de rakip takımın futbolcularına göre daha yorgun olmaları gibi etkenlerin ortadan kaldırılması için konulduğu söylenmektedir. Günümüzde değişen ulaşım olanakları sonucunda bu kural özelinde eleştiriler de oluşmaya başlamıştır.

Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Tek maçlı eliminasyon sistemi, yalnızca bir maç üzerinden uygulanmaktadır. Berabere kalınması halinde turnuva kaybetme durumu yalnızca bu maç üzerinden yapılan değerlendirmeler ile belirlenmektedir.

Bu sistem içerisinde uzatmalara gerek kalmadan penaltı uygulaması ile skor durumlarının karşılaştırılması ile durum değerlendirmesi yapılabilmektedir. Maç oynanmadan önce takımlara ve taraftarlara hangi sistem ile oynanacağına yönelik bilgi verilmektedir.

Bu sistem özelinde herhangi bir averaj sistemi uygulaması bulunmamakta olup sonuçlar yalnızca oynanan maç ile birlikte belirlenmektedir. Çoğunlukla kısa süreli fakat heyecanlı süren bu maçların değerlendirmeleri ilgili hakem heyetleri tarafından yapılmaktadır.

Çift Maçlı Eliminasyon ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Farkları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi, turnuva süreçlerindeki takımların performanslarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sistemlerden hangisinin seçileceği ilgili kurul tarafından belirlenmektedir. Bu iki sistemin birbirinden farkları şunlardır:

  • Çift maçlı sistem içerisinde hem sahada hem de deplasmanda oynanan iki maç üzerinden değerlendirme yapılırken tek maçlı sistemde bir maç belirlenmekte ve bu sistemin kurallarına göre oynanmaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde deplasman golü kuralı uygulanırken, tek maçlı sistemde böyle bir kural bulunmamaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde oynanan maçlar uzatmalar ve sonrasında penaltılar ile devam etmektedir. Fakat tek maçlı sistemde uzatmalara gerek kalmadan doğrudan penaltılar ile maç sürdürülmektedir.

Bu farklılıkların yanı sıra turnuvaya ya da beraberlik durumuna bağlı olarak yeni faktörler de dahil edilebilmektedir. Bu sistemlere göre uygulanan maçlarda, kurul tarafından detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Futbolda Çift Maçlı EliminasyonSistemi ile maç oynanmak istenmesi halinde, skorların değerleri belirlenirken deplasman golleri takımların kendi sahalarında attıkları golden daha avantajlı konumda bulunmaktadır.

Tek Maçlı Eliminasyon sistemi seçilmesi halinde ise herhangi bir skor farkı söz konusu olmadan eşit değerler ile maç skorları oluşturulmaktadır.

2473 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Torino Atalanta İddaa Maç Tahmini 4 Aralık 2023 Torino Atalanta İddaa Maç Tahmini 4 Aralık 2023

 

 

İtalya Serie A'da Torino ile Atalanta karşı karşıya geliyor.20 puanla 7. sırada yer alan Atalanta son maçında Sporting ile 1 1 berabere kalmıştı.3 maçtır kazanamayan Atalanta deplasmanda kazanıp moral bulmak istiyor.Torino ise 16 puanla 12. sırada yer almakta.Son maçında Bologna'ya deplasmanda 2 0 kaybeden Torino'nun Atalanta karşısında da işini zor görüyorum.Torino karşısında 2 maçtır kazanan Atalanta yine galibiyete yakın.

MS 2 - 2.16 - 22:45

Tahmini İncele
Fenerbahçe Sivasspor İddaa Maç Tahmini 4 Aralık 2023 Fenerbahçe Sivasspor İddaa Maç Tahmini 4 Aralık 2023

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile Sivasspor karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Fenerbahçe ile başlayalım.34 puanla 2. sırada yer alan sarı lacivertliler son maçında Konferans Liginde Nordsjaelland'a deplasmanda 6 1 kaybettiler.İç sahada kazanıp Beşiktaş maçı öncesi moral bulmak isteyen Fenerbahçe'nin zorlanacağını düşünmüyorum.15 puanla 13. sırada yer alan Sivasspor son 4 maçında da kazanamadı yine işleri zor olacak.Sarı lacivertliler Kadıköy'de farklı kazanıp tekrar moral bulur.

H1 - 1.56 - 20:00

Tahmini İncele
Celta Vigo Cadiz İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Celta Vigo Cadiz İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

İspanya La Liga'da, haftanın kapanış mücadelesinde ligin 2 zayıf ekibi Celta Vigo ile Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Celta Vigo, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Celta Vigo bir şekilde toparlanıp galibiyet serilerine başlamak istiyor fakat işi kolay değil. Yine de Cadiz gibi zayıf ekiplere karşı Celta Vigo her zaman üstünlük kurma ihtimali yüksek bir ekiptir. Deplasman ekibi Cadiz de oynadığı zayıf oyun ile buna ihtimal veriyor. Ben ev sahibinin taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanabilir. 

Tahmin MS 1 Oran 1.42

Tahmini İncele
Marsilya Rennes İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Marsilya Rennes İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

Fransa Ligue 1'de, haftanın önemli mücadelelerinden birinde, Marsilya ile Rennes karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Marsilya, deplasman ekibi Rennes'i ağırlıyor. Ev sahibi Marsilya lige iyi bir giriş yapmıştı ama devamını getiremedi. Deplasman ekibi Rennes de oyun olarak iyi seviyede değil son maçlarını kazanmış olsa da fakat güven vermiyor. Ben ev sahibi Marsilya'nın taraftarının önünde galibiyete yakın olduğunu düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal. 

Tahmin MS 1 Oran 1.67 

Tahmini İncele
Le Havre PSG İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Le Havre PSG İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin yeni ve zayıf ekiplerinden Le Havre ile ligin dev ekibi PSG karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Le Havre, deplasman ekibi PSG'yi ağırlıyor. Ev sahibi Le Havre şu ana kadar hiç fena bir oyun oynamadı ve orta sıralarda kendisine yer buldu. Deplasman ekibi PSG ise benim beklentilerimin altında oynuyor şimdilik. Bu deplasmanda ise her koşulda favoriler fakat ben ofansif anlamda zorlanabileceklerini düşünüyorum. Az gollü bir galibiyet izleyebiliriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.48

Tahmini İncele
Monaco Montpellier İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Monaco Montpellier İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin kaliteli ekiplerinden Monaco ile ligde keyifli maçlar çıkaran ekiplerden Montpellier karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Monaco, deplasman ekibi Montpellier'i ağırlıyor. Ev sahibi Monaco ofansif anlamda yine çok keyif veriyor fakat savunmada zorlanıyor. Deplasman ekibi Montpellier de tempolu maçlar çıkarıyor. Bu mücadelede de ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de savunmada zorlanabilir. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Lille Metz İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Lille Metz İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin kaliteli ekiplerinden Lille ile ligin zayıf ekiplerinden Metz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Metz'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon iyi bir oyun oynuyor ve ofansif anlamda üretken. Deplasman ekibi Metz ise sıradan bir takım ve hem kadro hem de oyun olarak güven vermiyor. Bu mücadelede ben ev sahibi Lille'in taraftarının da desteğiyle rahat bir maç çıkarıp gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 1.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Sevilla Villarreal İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Sevilla Villarreal İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

İspanya La Liga'da, ligin orta halli ekiplerinden Sevilla ile Villarreal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Villarreal'i ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla bu sezon da alt sıralarda kendisine yer buldu ve hiç iyi bir oyun oynamıyor. Deplasman ekibi Villarreal de benim beklentilerimin uzağında bir oyun oynuyor fakat rakibinden çok daha potansiyelli. Bu deplasmanda da ben en azından 1 puana uzanmalarını bekliyorum. 

Tahmin ÇŞ 02 Oran 1.47

Tahmini İncele
Barcelona Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023 Barcelona Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 3 Aralık 2023

İspanya La Liga'da, ligin derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Barcelona, diğer yanda Atletico Madrid.. 2 ekip de şampiyonluk için rakibini mağlup etmek istiyor ve galibiyet için sahada olacaklar. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak.. 

Ev sahibi Barcelona bu sezon da iyi bir oyun oynuyor fakat hücumda zaman zaman tıkanabiliyor. Deplasman ekibi Atletico Madrid ise benim beklentilerimin üstünde bir oyun oynadı şu ana kadar özellikle ofansif anlamda ve güven verdi. Bu maçta ise bence gösterilenden daha büyük şansları var. Ev sahibinde Gavi'nin oynayamayacak olması büyük bir eksiklik bana kalırsa çünkü Barcelona'nın orta sahasının en önemli parçası. Gavi'nin yokluğunda deplasman ekibi Atletico Madrid orta sahada maçı lehine çevirebilir. 

En az Barcelona kadar şansı olduğunu düşünüyorum deplasman ekibinin, 1 puana uzanırlar. 

Tahmin ÇŞ 02 Oran 1.55

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu