Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?01.04.2020

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi olarak adlandırılan sistem, her iki takım içinde kendi sahalarında ve diğer takımın iç sahasında oynanan çift maçların skorları üzerinden bir değerlendirme yapılmasını içermektedir. Futbolda Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi toplam skorlar üzerinden hesaplanmaktadır.

Bu sistem, turnuvalardaki sıralamaları belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Toplam skorlardan hareketle hangi takımın daha üst sırada olacağı belirlenmektedir. Takımların kendi sahalarında oynamaları avantajının kullanıldığı bir sistem olarak da uygulanmaktadır.

Takımların kendi sahalarındaki değerlendirmelerin avantajları olmasının yanı sıra dezavantajı da bulunmaktadır. Averaj sistemi denen sistem üzerinden kendi sahasında gol yeme durumunda deplasman maçına göre daha dezavantajlı bir durum oluşmaktadır.

Bu durum çoğunlukla futbolcuların, kendi sahalarında gösterdikleri performans ile deplasmanda gösterdikleri performansların farklı olması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple herhangi bir futbol kuralı değil fakat uygulanan bir sistem olarak bilinmektedir.

Çift Maçlı Eliminasyon Sisteminin Kuralları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi’nin Uygulanma Kuralları, uluslararası futbol kurallarına göre belirlenmekte olup şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Her bir takımın hem kendi sahalarında hem de deplasmanda aldığı skorlar ayrı ayrı değerlendirilmektedir.
  • Karşılaşmaların iki kez olması gerekmektedir.
  • Sistem içerisinde deplasman golleri kuralı uygulanır.
  • Skor değerlendirmelerinden üst skoru elde eden turnuva listesinde bir üst sıraya yerleşir.
  • Gol eşitliği durumunda uzatma uygulanır.
  • Uzatmanın yeterli olmaması halinde penaltı vuruşlarıyla maçlar sonlandırılır.

Bu kurallar dünya üzerinde oynanmakta olan tüm futbol maçları için geçerli kurallar olmakla beraber hakem heyeti tarafından değerlendirilmektedir. Daha adil bir yarış olması adına bu sistem geliştirilerek turnuva sıralamaları yapılmaktadır.

Deplasman Golü Kuralı Nasıldır?

Deplasman golü kuralı, çoğunlukla kupa liglerinde berabere biten maçlar üzerinde uygulanmakta olan bir kuraldır. Takımın şampiyonluk durumu bu kural doğrultusunda belirlenmektedir. Futbol maçlarının pek çoğunda uygulanan bu kural ile çoğunlukla çift maçlı sistemlerde karşılaşılmaktadır. 

Deplasman golü kuralı, berabere biten bir maç sonucunda deplasmanda atılan gol sayısının fazla olduğu takımın bir üst sıraya geçtiği bir kural olarak uygulanmaktadır. Fakat kuralın uygulanabilir olması, Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde geçerli olmaktadır.

Bu kural, deplasman maçlarının futbolcuların kendi sahasında olmamaları, deplasman sahasına giderken de rakip takımın futbolcularına göre daha yorgun olmaları gibi etkenlerin ortadan kaldırılması için konulduğu söylenmektedir. Günümüzde değişen ulaşım olanakları sonucunda bu kural özelinde eleştiriler de oluşmaya başlamıştır.

Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Nedir?

Tek maçlı eliminasyon sistemi, yalnızca bir maç üzerinden uygulanmaktadır. Berabere kalınması halinde turnuva kaybetme durumu yalnızca bu maç üzerinden yapılan değerlendirmeler ile belirlenmektedir.

Bu sistem içerisinde uzatmalara gerek kalmadan penaltı uygulaması ile skor durumlarının karşılaştırılması ile durum değerlendirmesi yapılabilmektedir. Maç oynanmadan önce takımlara ve taraftarlara hangi sistem ile oynanacağına yönelik bilgi verilmektedir.

Bu sistem özelinde herhangi bir averaj sistemi uygulaması bulunmamakta olup sonuçlar yalnızca oynanan maç ile birlikte belirlenmektedir. Çoğunlukla kısa süreli fakat heyecanlı süren bu maçların değerlendirmeleri ilgili hakem heyetleri tarafından yapılmaktadır.

Çift Maçlı Eliminasyon ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi Farkları Nelerdir?

Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi ve Tek Maçlı Eliminasyon Sistemi, turnuva süreçlerindeki takımların performanslarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sistemlerden hangisinin seçileceği ilgili kurul tarafından belirlenmektedir. Bu iki sistemin birbirinden farkları şunlardır:

  • Çift maçlı sistem içerisinde hem sahada hem de deplasmanda oynanan iki maç üzerinden değerlendirme yapılırken tek maçlı sistemde bir maç belirlenmekte ve bu sistemin kurallarına göre oynanmaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde deplasman golü kuralı uygulanırken, tek maçlı sistemde böyle bir kural bulunmamaktadır.
  • Çift maçlı sistem içerisinde oynanan maçlar uzatmalar ve sonrasında penaltılar ile devam etmektedir. Fakat tek maçlı sistemde uzatmalara gerek kalmadan doğrudan penaltılar ile maç sürdürülmektedir.

Bu farklılıkların yanı sıra turnuvaya ya da beraberlik durumuna bağlı olarak yeni faktörler de dahil edilebilmektedir. Bu sistemlere göre uygulanan maçlarda, kurul tarafından detaylı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Futbolda Çift Maçlı EliminasyonSistemi ile maç oynanmak istenmesi halinde, skorların değerleri belirlenirken deplasman golleri takımların kendi sahalarında attıkları golden daha avantajlı konumda bulunmaktadır.

Tek Maçlı Eliminasyon sistemi seçilmesi halinde ise herhangi bir skor farkı söz konusu olmadan eşit değerler ile maç skorları oluşturulmaktadır.

1341 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP