Futbolda Cruyff Dönüşü Nedir?01.04.2020

Futbolda Cruyff Dönüşü Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Cruyff Dönüşü Nedir?

Futbol içerisinde Cruyff Dönüşü olarak adlandırılan şey, Hollanda özelinde oluşturulmuş bir terim olup dünya maçlarında etki oluşturarak kullanılmaya başlanmıştır. Futbolda Cruyff Dönüşü, Hollandalı bir futbolcu olarak bilinen Johan Cruyff tarafından ilk kez yapılmıştır.

Cruyff Dönüşü, oyuncunun kendi sahasına doğru dönük olmasına rağmen topu ceza sahasından uzaklaştırmak için bacağıyla 180 derecelik açıyla döndürerek kurtarması olarak bilinmektedir.

Bu terim futbolda çok duyulan bir terim değildir. Çünkü oyuncuların bu şekilde bir atış yapmaları oldukça zordur. Bu sebeple, Cruyff dönüşü yapabilen oyuncular için seyirciler tarafından olumlu tepkiler sunulmaktadır.

Cruyff Dönüşü teriminin futbol literatürüne girmesi ile birlikte bu hareketten doğan yeni terimler de gelişmeye başlamıştır. Örneğin aynı dönüş ile yapılan penaltı atışları için Cruyff penaltısı terimi kullanılabilmektedir.

Cruyff Dönüşü İlk Ne Zaman Yapıldı?

Cruyff Dönüşünün ilk defa görülmesi, 1974 yılında yapılan Hollanda ve İsveç maçında olmaktadır. Bu maç berabere biten bir skora sahip olmasına rağmen Johan Cruyff tarafından futbol tarihinde görülen ilk hareketi bulundurması sebebiyle seyircilerde büyük bir etki uyandırmıştı.

Johan Cruyff, heyecanla devam eden maçta İsveçli rakibi Jan Olsson’dan topu kurtarmak için 180 derece açıyla topu döndürerek ilginç bir çalım yaptı. Bu çalım o tarihten itibaren Cruyff Dönüşü olarak adlandırıldı.

Bu hareketin yapıldığı maç Hollanda takımı için diğer maçlara göre daha düşük bir skorla kapanmasına rağmen, galibiyet getiren maçlara göre daha fazla konuşulmaya başlandı. Maç esnasında yapılan hareket, çok da önemli bir skor değeri olmayan maçın unutulmaz bir maç olarak anılmasını sağladı.

Johan Cruyff Kimdir?

Johan Cruyff, Hollanda’nın en iyi futbolcularından biri olmanın yanı sıra teknik direktör olarak da futbol camiasında hizmet vermiş bir isimdir. Johan Cruyff olarak bilinen futbolcu şu şekilde tanımlanmaktadır:

 • Teknik direktör olduğu dönemlerde pek çok kupa kazanmış ve kazandırmıştır.
 • 1999 yılında yüzyılın futbolcusu seçilmiştir. Uluslararası Tarih ve İstatistik Federasyonu tarafından verilen bu birinciliğin yanı sıra bir Fransız dergisi tarafından da en iyi üçüncü futbolcu olarak listelenmiştir.
 • Hollanda Milli Takımı kapsamında uzun yıllar futbolcu olarak çalıştı.
 • Çok fazla kupa kazanması nedeniyle kupa koleksiyoneri olarak da bilinmektedir.
 • Özellikle 1970’li yıllarda en çok bilinen futbolcular içerisinde yer almaktaydı. Yalnızca Türkiye’de değil dünya ülkelerinde tanınmış olmayı başardı.
 • Avrupa kapsamında üç defa en iyi futbolcu olarak tanıtıldı.
 • Total Futbol dahilinde en iyi yorumcular içerisinde değerlendirildi.
 • Futbolu bir oyun olmaktan ziyade bir felsefe biçimi olarak görmesi nedeniyle diğer futbolculardan ayrılmaktaydı.
 • Futbolda Cruyff Dönüşü olarak bilinen kavramı futbol literatürüne yerleştirdi.

Johan Cruyff’ın Aldığı Kupalar Nelerdir?

Johan Cruyff kupaları hem Hollanda özelinde hem de dünya ülkelerinde olacak şekilde çeşitlenmektedir. Bilinen bazı kupaları şunlardır:

 • 1 Avrupa Süper Kupası
 • 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası
 • 2 Avrupa Kupa Galipler Kupası
 • 4 La Liga Şampiyonluğu
 • 1 İspanya Kral Kupası
 • 2 Hollanda Kupası

Johan Cruyff, bu kupaları koleksiyonunda saklamakta olup isteyen hayranlarının inceleyebilmesine de olanak sunmaktaydı. Futbol tarihinde bilinen en önemli kupaları aldığı için önemli futbolcular arasında yer almaktadır.

“Futbol basit bir oyundur ama basiti oynamak zordur.” Diyerek futbolun bir oyunun yanı sıra bir teknik sistemi olduğunu da belirtmesi, aldığı kupaların içerisinde entelektüel birikimini de göstermektedir.

Bu kupaların yanı sıra futbolcu, Fransa’da çok ünlü bir spor dergisinin seçtiği en iyi üç futbolcu arasında değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmenin ardından Avrupa futbol dünyasında da en iyi isimler arasında yer almaya başlamıştır.

Johan Cruyff Ne Zaman Vefat Etti?

Johan Cruyff vefatı, 2016 yılının mart ayında meydana gelmiştir. Bu döneme kadar Total futbol mucidi olarak futbol tarihinin modernleşmesine önemli katkılar sunmuştur. Vefatından sonra ise paylaştığı teknikler ve futbol tarihinde gösterdiği performanslar ile futbol dünyasına önemli bir miras bıraktığı bilinmektedir.

Futbolda Cruyff Dönüşü olarak bilinen hareket sonrasında, Cruyff çalımı, Cruyff penaltısı gibi çeşitlenmelere uğrayarak futbol literatürü içerisine yerleşmiştir. Bu anlamda futbol için felsefi kazanımlarının da olduğu futbol camiası tarafından bilinmektedir.

Cruyff, yaşadığı süre boyunca futbol oyunu içerisinde yeni bir sistem geliştirmeyi amaçladı. Geliştirmeye çalıştığı sistem var olan futbol kuralları içerisine yenilikler getirmek olarak hedeflenmekteydi.

1449 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP