Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir? 01.04.2020

Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?

Futbolda deplasman golleri olarak bilinen kural, rakip takımların deplasman sahalarında attıkları gollerin kendi sahalarında attıkları gollere oranlara daha yüksek skor getirmesi olarak açıklanmaktadır. Futbolda deplasman golleri kuralı, çoğunlukla Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde uygulanmaktadır.

Deplasman golleri kuralı ile, bozulmayan eşitlikler üzerinde doğru bir değerlendirme yapmak amaçlanmaktadır. İki maç boyunca toplam gol skorlarının eşit olması halinde bu değerlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Halk arasında, takımın kendi sahasındaki gol 1 olurken deplasmanda atılan gol 2 olur, şeklinde bir tabir bulunmaktadır. Bu tabir deplasman gollerinin genel skor değerlendirmesinde avantaj sağladığını göstermektedir.

Bu kural, her futbol liginde aynı şekilde uygulanmamaktadır. Ligler kendi içlerinde yeni uygulama sistemleri geliştirmekte ve buna göre bir değerlendirmede bulunmaktadırlar. 

Deplasman Golü Kuralına Yöneltilen Eleştiriler Nelerdir?

Deplasman golü kuralına yönelik eleştiriler, çoğunlukla kuralın eski yaşam şartlarına göre konulduğu ve şu an geçerliliğini korumadığı yönünde olmaktadır. Bu konuda yorumcu ArseneWenger şu geri bildirimleri sunmaktadır:

  • Deplasman sahasına giden oyuncuların artık ulaşım zorlukları yaşamadığı görülmektedir.
  • Futbol sahaları birbirine oldukça yakın bir yapıda olduğu için herhangi bir farklılık söz konusu olmamaktadır.
  • Günümüz şartlarına bakıldığında, kuralın yaklaşık 40-50 yıl önce çıkmış olması nedeniyle bu kuralın skor belirlemesine yönelik herhangi bir ihtiyaç durumu kalmamıştır.

ArseneWenger önemli bir futbol teknik direktörü olması nedeniyle, yaptığı eleştiri teknik bir yorum olarak da değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal çevrenin etkisi nedeniyle oluşan bu kurala yönelik geniş çaplı bir değerlendirme oluşturulmaktadır.

Hem ArseneWenger hem de farklı yorumcular tarafından yapılan bu geri bildirimler güncel futbol uygulamalarında herhangi bir değişiklik oluşturmamaktadır. Fakat her geçen gün modern futbol kurallarında değişiklik olması nedeniyle deplasman golü kuralında da güncelleme yapılacağı düşünülmektedir.

Deplasman Golü Kuralının Uygulanma Biçimleri Nelerdir?

Deplasman golü kuralının uygulanma biçimleri, ülkelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel kuralları değişmez olmakla birlikte, üzerinde farklı değişiklikler yapıldığı bilinmektedir. Futbolda deplasman golleri kuralı ile ilgili farklı uygulama biçimleri şunlardır:

  • CONMEBOL Turnuvası, deplasman golleri kuralı uygulaması içerisinde uzatmalar olmadan doğrudan penaltı atışları ile maç skorlarını değerlendirmektedir.
  • EFL Cup, deplasman golleri kuralını yalnızca uzatmalar sonrasında uygulamakta ve penaltı atışlarında değerlendirme yapmamaktadır.
  • English Football League, deplasman kuralı yerine uzatma süreleri içerisinde atılan golleri 2 gol olarak değerlendirmektedir.
  • UEFA Ligi, deplasman kuralını uzatma ve penaltıdan sonra üçüncü seçenek olarak uygulamaya almaktadır.

Bu farklılıklar ligler içerisinde değişiklik göstermekte olup deplasman kuralını ilk uygulayan lig 1965 yılında yapılan UEFA Galipler Kupası olarak bilinmektedir. Bu sebeple UEFA ligleri içerisinde hala aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Deplasman Golü Kuralı Neden Uygulanır?

Deplasman golü kuralı uygulaması, takımların deplasman sahasına giderken karşılaştıkları olumsuz durumlar ve dezavantajlar üzerine bir ihtiyaç olarak oluşturulmuştur. 40 yıl öncesinde başlatılan bu uygulama günümüzde de geçerliliğini korumakta olan bir uygulama olarak bilinmektedir.

Buna ek olarak takımların kendi sahalarında antrenman yapmaları ve kendi sahalarına alışkın olmaları sebebiyle, eşitlik ve denge sağlanması da deplasman golü kuralının uygulanmasının temel nedeni olarak gösterilmektedir.

Bu nedenlerle birlikte deplasman golü kuralı, ilk olarak turnuvalarda uzun süren eşitliklerin nihayete erdirilmesi için de alternatif bir yol olarak uygulanmaya başlandığı futbol tarihi üzerinden okunabilmektedir.

Deplasman Golü Kuralı ile Şampiyonluk Alan Takımlar Hangileridir?

Deplasman golü kuralının uygulanması sonucunda şampiyon takımlar, turnuvalarda beraberliklerle karşılaşmalarının sonucu olarak bu kurala tabii tutulmuş ve sonucunda şampiyonluk alabilmişlerdir. Futbol tarihinde bilinen bu takımların sıralaması şu şekildedir:

  • PSV Eindhoven: 1987-1988 yıllarında oynanan maçlar sonucunda alınan bir galibiyettir.
  • AC Milan: 1989-1990 yıllarında alınan bir şampiyonluk olarak bilinmektedir.
  • Barcelona: 1991-1992 yıllarında Bakero tarafından atılan gol ile alınan galibiyettir.

Bunların yanı sıra deplasman golü kuralından mağdur olarak yenilgi alan takımlar da bulunmaktadır. Örneğin 1980-1981 yıllarında oynanan maç sonucunda Bayern Münih takımı son dakika golleri ile galibiyeti kaçırmıştır.

Futbolda deplasman golleri kuralı, bazı takımlar için olumlu sonuçlar doğururken bazı takımlar için de mağduriyet şeklinde nitelendirilmiştir. Değerlendirmelerin bu şekilde olması da deplasman golleri kuralına hem futbol severlerden hem de uzmanlardan eleştiri gelmesine neden olmaktadır.

1287 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu