Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir? 01.04.2020

Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?

Futbolda deplasman golleri olarak bilinen kural, rakip takımların deplasman sahalarında attıkları gollerin kendi sahalarında attıkları gollere oranlara daha yüksek skor getirmesi olarak açıklanmaktadır. Futbolda deplasman golleri kuralı, çoğunlukla Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde uygulanmaktadır.

Deplasman golleri kuralı ile, bozulmayan eşitlikler üzerinde doğru bir değerlendirme yapmak amaçlanmaktadır. İki maç boyunca toplam gol skorlarının eşit olması halinde bu değerlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Halk arasında, takımın kendi sahasındaki gol 1 olurken deplasmanda atılan gol 2 olur, şeklinde bir tabir bulunmaktadır. Bu tabir deplasman gollerinin genel skor değerlendirmesinde avantaj sağladığını göstermektedir.

Bu kural, her futbol liginde aynı şekilde uygulanmamaktadır. Ligler kendi içlerinde yeni uygulama sistemleri geliştirmekte ve buna göre bir değerlendirmede bulunmaktadırlar. 

Deplasman Golü Kuralına Yöneltilen Eleştiriler Nelerdir?

Deplasman golü kuralına yönelik eleştiriler, çoğunlukla kuralın eski yaşam şartlarına göre konulduğu ve şu an geçerliliğini korumadığı yönünde olmaktadır. Bu konuda yorumcu ArseneWenger şu geri bildirimleri sunmaktadır:

  • Deplasman sahasına giden oyuncuların artık ulaşım zorlukları yaşamadığı görülmektedir.
  • Futbol sahaları birbirine oldukça yakın bir yapıda olduğu için herhangi bir farklılık söz konusu olmamaktadır.
  • Günümüz şartlarına bakıldığında, kuralın yaklaşık 40-50 yıl önce çıkmış olması nedeniyle bu kuralın skor belirlemesine yönelik herhangi bir ihtiyaç durumu kalmamıştır.

ArseneWenger önemli bir futbol teknik direktörü olması nedeniyle, yaptığı eleştiri teknik bir yorum olarak da değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal çevrenin etkisi nedeniyle oluşan bu kurala yönelik geniş çaplı bir değerlendirme oluşturulmaktadır.

Hem ArseneWenger hem de farklı yorumcular tarafından yapılan bu geri bildirimler güncel futbol uygulamalarında herhangi bir değişiklik oluşturmamaktadır. Fakat her geçen gün modern futbol kurallarında değişiklik olması nedeniyle deplasman golü kuralında da güncelleme yapılacağı düşünülmektedir.

Deplasman Golü Kuralının Uygulanma Biçimleri Nelerdir?

Deplasman golü kuralının uygulanma biçimleri, ülkelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel kuralları değişmez olmakla birlikte, üzerinde farklı değişiklikler yapıldığı bilinmektedir. Futbolda deplasman golleri kuralı ile ilgili farklı uygulama biçimleri şunlardır:

  • CONMEBOL Turnuvası, deplasman golleri kuralı uygulaması içerisinde uzatmalar olmadan doğrudan penaltı atışları ile maç skorlarını değerlendirmektedir.
  • EFL Cup, deplasman golleri kuralını yalnızca uzatmalar sonrasında uygulamakta ve penaltı atışlarında değerlendirme yapmamaktadır.
  • English Football League, deplasman kuralı yerine uzatma süreleri içerisinde atılan golleri 2 gol olarak değerlendirmektedir.
  • UEFA Ligi, deplasman kuralını uzatma ve penaltıdan sonra üçüncü seçenek olarak uygulamaya almaktadır.

Bu farklılıklar ligler içerisinde değişiklik göstermekte olup deplasman kuralını ilk uygulayan lig 1965 yılında yapılan UEFA Galipler Kupası olarak bilinmektedir. Bu sebeple UEFA ligleri içerisinde hala aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Deplasman Golü Kuralı Neden Uygulanır?

Deplasman golü kuralı uygulaması, takımların deplasman sahasına giderken karşılaştıkları olumsuz durumlar ve dezavantajlar üzerine bir ihtiyaç olarak oluşturulmuştur. 40 yıl öncesinde başlatılan bu uygulama günümüzde de geçerliliğini korumakta olan bir uygulama olarak bilinmektedir.

Buna ek olarak takımların kendi sahalarında antrenman yapmaları ve kendi sahalarına alışkın olmaları sebebiyle, eşitlik ve denge sağlanması da deplasman golü kuralının uygulanmasının temel nedeni olarak gösterilmektedir.

Bu nedenlerle birlikte deplasman golü kuralı, ilk olarak turnuvalarda uzun süren eşitliklerin nihayete erdirilmesi için de alternatif bir yol olarak uygulanmaya başlandığı futbol tarihi üzerinden okunabilmektedir.

Deplasman Golü Kuralı ile Şampiyonluk Alan Takımlar Hangileridir?

Deplasman golü kuralının uygulanması sonucunda şampiyon takımlar, turnuvalarda beraberliklerle karşılaşmalarının sonucu olarak bu kurala tabii tutulmuş ve sonucunda şampiyonluk alabilmişlerdir. Futbol tarihinde bilinen bu takımların sıralaması şu şekildedir:

  • PSV Eindhoven: 1987-1988 yıllarında oynanan maçlar sonucunda alınan bir galibiyettir.
  • AC Milan: 1989-1990 yıllarında alınan bir şampiyonluk olarak bilinmektedir.
  • Barcelona: 1991-1992 yıllarında Bakero tarafından atılan gol ile alınan galibiyettir.

Bunların yanı sıra deplasman golü kuralından mağdur olarak yenilgi alan takımlar da bulunmaktadır. Örneğin 1980-1981 yıllarında oynanan maç sonucunda Bayern Münih takımı son dakika golleri ile galibiyeti kaçırmıştır.

Futbolda deplasman golleri kuralı, bazı takımlar için olumlu sonuçlar doğururken bazı takımlar için de mağduriyet şeklinde nitelendirilmiştir. Değerlendirmelerin bu şekilde olması da deplasman golleri kuralına hem futbol severlerden hem de uzmanlardan eleştiri gelmesine neden olmaktadır.

1172 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu