Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?01.04.2020

Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Deplasman Golleri Kuralı Nedir?

Futbolda deplasman golleri olarak bilinen kural, rakip takımların deplasman sahalarında attıkları gollerin kendi sahalarında attıkları gollere oranlara daha yüksek skor getirmesi olarak açıklanmaktadır. Futbolda deplasman golleri kuralı, çoğunlukla Çift Maçlı Eliminasyon Sistemi içerisinde uygulanmaktadır.

Deplasman golleri kuralı ile, bozulmayan eşitlikler üzerinde doğru bir değerlendirme yapmak amaçlanmaktadır. İki maç boyunca toplam gol skorlarının eşit olması halinde bu değerlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Halk arasında, takımın kendi sahasındaki gol 1 olurken deplasmanda atılan gol 2 olur, şeklinde bir tabir bulunmaktadır. Bu tabir deplasman gollerinin genel skor değerlendirmesinde avantaj sağladığını göstermektedir.

Bu kural, her futbol liginde aynı şekilde uygulanmamaktadır. Ligler kendi içlerinde yeni uygulama sistemleri geliştirmekte ve buna göre bir değerlendirmede bulunmaktadırlar. 

Deplasman Golü Kuralına Yöneltilen Eleştiriler Nelerdir?

Deplasman golü kuralına yönelik eleştiriler, çoğunlukla kuralın eski yaşam şartlarına göre konulduğu ve şu an geçerliliğini korumadığı yönünde olmaktadır. Bu konuda yorumcu ArseneWenger şu geri bildirimleri sunmaktadır:

  • Deplasman sahasına giden oyuncuların artık ulaşım zorlukları yaşamadığı görülmektedir.
  • Futbol sahaları birbirine oldukça yakın bir yapıda olduğu için herhangi bir farklılık söz konusu olmamaktadır.
  • Günümüz şartlarına bakıldığında, kuralın yaklaşık 40-50 yıl önce çıkmış olması nedeniyle bu kuralın skor belirlemesine yönelik herhangi bir ihtiyaç durumu kalmamıştır.

ArseneWenger önemli bir futbol teknik direktörü olması nedeniyle, yaptığı eleştiri teknik bir yorum olarak da değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra sosyal çevrenin etkisi nedeniyle oluşan bu kurala yönelik geniş çaplı bir değerlendirme oluşturulmaktadır.

Hem ArseneWenger hem de farklı yorumcular tarafından yapılan bu geri bildirimler güncel futbol uygulamalarında herhangi bir değişiklik oluşturmamaktadır. Fakat her geçen gün modern futbol kurallarında değişiklik olması nedeniyle deplasman golü kuralında da güncelleme yapılacağı düşünülmektedir.

Deplasman Golü Kuralının Uygulanma Biçimleri Nelerdir?

Deplasman golü kuralının uygulanma biçimleri, ülkelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel kuralları değişmez olmakla birlikte, üzerinde farklı değişiklikler yapıldığı bilinmektedir. Futbolda deplasman golleri kuralı ile ilgili farklı uygulama biçimleri şunlardır:

  • CONMEBOL Turnuvası, deplasman golleri kuralı uygulaması içerisinde uzatmalar olmadan doğrudan penaltı atışları ile maç skorlarını değerlendirmektedir.
  • EFL Cup, deplasman golleri kuralını yalnızca uzatmalar sonrasında uygulamakta ve penaltı atışlarında değerlendirme yapmamaktadır.
  • English Football League, deplasman kuralı yerine uzatma süreleri içerisinde atılan golleri 2 gol olarak değerlendirmektedir.
  • UEFA Ligi, deplasman kuralını uzatma ve penaltıdan sonra üçüncü seçenek olarak uygulamaya almaktadır.

Bu farklılıklar ligler içerisinde değişiklik göstermekte olup deplasman kuralını ilk uygulayan lig 1965 yılında yapılan UEFA Galipler Kupası olarak bilinmektedir. Bu sebeple UEFA ligleri içerisinde hala aynı şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Deplasman Golü Kuralı Neden Uygulanır?

Deplasman golü kuralı uygulaması, takımların deplasman sahasına giderken karşılaştıkları olumsuz durumlar ve dezavantajlar üzerine bir ihtiyaç olarak oluşturulmuştur. 40 yıl öncesinde başlatılan bu uygulama günümüzde de geçerliliğini korumakta olan bir uygulama olarak bilinmektedir.

Buna ek olarak takımların kendi sahalarında antrenman yapmaları ve kendi sahalarına alışkın olmaları sebebiyle, eşitlik ve denge sağlanması da deplasman golü kuralının uygulanmasının temel nedeni olarak gösterilmektedir.

Bu nedenlerle birlikte deplasman golü kuralı, ilk olarak turnuvalarda uzun süren eşitliklerin nihayete erdirilmesi için de alternatif bir yol olarak uygulanmaya başlandığı futbol tarihi üzerinden okunabilmektedir.

Deplasman Golü Kuralı ile Şampiyonluk Alan Takımlar Hangileridir?

Deplasman golü kuralının uygulanması sonucunda şampiyon takımlar, turnuvalarda beraberliklerle karşılaşmalarının sonucu olarak bu kurala tabii tutulmuş ve sonucunda şampiyonluk alabilmişlerdir. Futbol tarihinde bilinen bu takımların sıralaması şu şekildedir:

  • PSV Eindhoven: 1987-1988 yıllarında oynanan maçlar sonucunda alınan bir galibiyettir.
  • AC Milan: 1989-1990 yıllarında alınan bir şampiyonluk olarak bilinmektedir.
  • Barcelona: 1991-1992 yıllarında Bakero tarafından atılan gol ile alınan galibiyettir.

Bunların yanı sıra deplasman golü kuralından mağdur olarak yenilgi alan takımlar da bulunmaktadır. Örneğin 1980-1981 yıllarında oynanan maç sonucunda Bayern Münih takımı son dakika golleri ile galibiyeti kaçırmıştır.

Futbolda deplasman golleri kuralı, bazı takımlar için olumlu sonuçlar doğururken bazı takımlar için de mağduriyet şeklinde nitelendirilmiştir. Değerlendirmelerin bu şekilde olması da deplasman golleri kuralına hem futbol severlerden hem de uzmanlardan eleştiri gelmesine neden olmaktadır.

1059 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP