Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?01.04.2020

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş hakkı, rakip takımdan zarar gören takımlara verilmektedir. Direkt serbest vuruş oluşumu için takımlardan bir tanesinin, kasten diğer takım oyuncusuna zarar vermesi ya da kural ihlali yapması gerekir. Orta hakemin kararıyla belirlenen direkt serbest vuruş uygulaması, faul gibi hareketlerden sonra gerçekleştirilir. Rakip takım oyuncusuna yönelik yapılan saldırı ve ataklar sonucunda, takımların cezalandırılması için uygulanmakta ve karşı takımın lehine sonuçlanmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşun Özellikleri Nelerdir?

Futbolda direkt serbest vuruş kuralı, savunma halindeki takımın ceza sahası dışında topa dokunması ya da bir takım oyuncusunun, karşı takım oyuncusuna karşı faul yapması durumunda devreye girmektedir. Faul atışı kapsamında yer alan direkt serbest vuruşta, topun doğrudan kaleye girmesine izin verilmekte ve kaleye giren top gol olarak değerlendirilmektedir. Hakem direkt serbest vuruşa karar verdikten sonra, takım oyuncularını 9,15 metre toptan uzaklaştırmaktadır. Kendisine faul yapılmış oyuncu, topun başına getirilir ve vuruşunu yapması beklenir. Oyuncunun vuruşunun ardından, topun doğrudan kaleye girmesiyle gol gerçekleşir. Vuruş öncesinde, hakem tarafından geçici sprey kullanılır ve topun bulunduğu konum belirlenir. Frikikten kaleye doğru, direkt olarak gol atılmasıyla sayı alınır. Frikik faulle karşılaşan takımın kendisine ait yarı saha içerisinde olunursa, atış için baraj kurulmayacaktır. Direkt serbest vuruş esnasında, takımların baraj mesafesini ihlal etmemesi gerekir. Baraj sınırını aşan oyuncular, sarı kart cezasıyla uyarılmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşa Nedenleri Nelerdir?

Direkt serbest vuruş sebepleri, takım oyuncularının elli başlı kuralları ihlal etmesidir. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan kural ihlalleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atılmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş oluşturmaktadır.
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ya da çelme takılmaya uğraşılması, hakem tarafından direkt serbest vuruşla cezalandırılır.
 • Rakibe saldıran takım oyuncusu, direkt serbest vuruşla cezalandırılmaktadır.
 • Rakip oyuncuya şarj yapılması, direkt serbest vuruşa yol açmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna vurulması ya da vurulmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş sebebidir.
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesiyle, direkt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna el ya da ayakla müdahale edilmesi sonucunda, direkt serbest vuruş oluşmaktadır.

Direkt serbest vuruş nedenleri arasında yer alan diğer etkenler, maç kurallarının ihlal edilmesidir. Direkt serbest vuruş sebebi olan 3 kural ihlali şu şekildedir:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip takım oyuncusuna tükürülmesi
 • Kendi ceza alanında bulunan kaleci dışında, maç esnasında topa dokunulması

Maç kurallarının ihlal edilmesi, sert şekilde oynanması, kontrolsüz hareketler yapılması ya da rakip takımın oyuncusuna zarar verilmesi, direkt serbest vuruşa yol açacaktır. Bir oyuncunun kendi ceza sahası içerisinde bu ihlalleri yapması, rakip takıma penaltı kullanım hakkını vermektedir.

Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, bir takımın kalecisi ya da oyuncuları tarafından yapılan kural ihlalleriyle oluşmaktadır. Çift vuruş olarak da bilinen endirekt serbest vuruşlar, bir takım oyuncusuna karşı faul suçunun işlenmesi sebebiyle de gerçekleştirilir. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun bir başka oyuncuya temas ettikten sonra kaleye girmesi gerekir. Kendisine faul hareket yapılan oyuncu ve takım arkadaşları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Hakemin belirlediği noktaya koyulan topa, ilk olarak takım oyuncularından biri dokunur ve faul gören oyuncu topu kaleye gönderir. Bu uygulama esnasında, çalım, pas ya da orta oluşumu mümkündür. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesine izin verilmemektedir. Bir başka oyuncunun temas etmediği toplar kaleye girdiğinde, bu atışlar gol olarak sayılmayacaktır.

Endirekt Serbest Vuruşa Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş sebepleri, aşağıda listelenmiştir:

 • Kalecinin topu 6 saniyeden fazla tutmasıyla, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topa kimse temas etmeden dokunduğunda, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Takım arkadaşının bilerek verdiği çalım sonrasında topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa yol açacaktır.
 • Takım arkadaşının attığı taç atışıyla, doğrudan kaleye gelen topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa sebep olacaktır.

Endirekt serbest vuruşlar, sadece kaleci hatasıyla gerçekleştirilmemektedir. Tehlikeli şekilde oynayan futbolcular, rakip oyuncunun düşmesine yol açan oyuncular, topun üstüne yatıp oyunu engelleyen oyuncular ve oyunun durdurulmasına yol açan oyuncular sebebiyle, endirekt serbest vuruş oluşmaktadır.

2521 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP