Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir? 01.04.2020

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş hakkı, rakip takımdan zarar gören takımlara verilmektedir. Direkt serbest vuruş oluşumu için takımlardan bir tanesinin, kasten diğer takım oyuncusuna zarar vermesi ya da kural ihlali yapması gerekir. Orta hakemin kararıyla belirlenen direkt serbest vuruş uygulaması, faul gibi hareketlerden sonra gerçekleştirilir. Rakip takım oyuncusuna yönelik yapılan saldırı ve ataklar sonucunda, takımların cezalandırılması için uygulanmakta ve karşı takımın lehine sonuçlanmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşun Özellikleri Nelerdir?

Futbolda direkt serbest vuruş kuralı, savunma halindeki takımın ceza sahası dışında topa dokunması ya da bir takım oyuncusunun, karşı takım oyuncusuna karşı faul yapması durumunda devreye girmektedir. Faul atışı kapsamında yer alan direkt serbest vuruşta, topun doğrudan kaleye girmesine izin verilmekte ve kaleye giren top gol olarak değerlendirilmektedir. Hakem direkt serbest vuruşa karar verdikten sonra, takım oyuncularını 9,15 metre toptan uzaklaştırmaktadır. Kendisine faul yapılmış oyuncu, topun başına getirilir ve vuruşunu yapması beklenir. Oyuncunun vuruşunun ardından, topun doğrudan kaleye girmesiyle gol gerçekleşir. Vuruş öncesinde, hakem tarafından geçici sprey kullanılır ve topun bulunduğu konum belirlenir. Frikikten kaleye doğru, direkt olarak gol atılmasıyla sayı alınır. Frikik faulle karşılaşan takımın kendisine ait yarı saha içerisinde olunursa, atış için baraj kurulmayacaktır. Direkt serbest vuruş esnasında, takımların baraj mesafesini ihlal etmemesi gerekir. Baraj sınırını aşan oyuncular, sarı kart cezasıyla uyarılmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşa Nedenleri Nelerdir?

Direkt serbest vuruş sebepleri, takım oyuncularının elli başlı kuralları ihlal etmesidir. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan kural ihlalleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atılmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş oluşturmaktadır.
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ya da çelme takılmaya uğraşılması, hakem tarafından direkt serbest vuruşla cezalandırılır.
 • Rakibe saldıran takım oyuncusu, direkt serbest vuruşla cezalandırılmaktadır.
 • Rakip oyuncuya şarj yapılması, direkt serbest vuruşa yol açmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna vurulması ya da vurulmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş sebebidir.
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesiyle, direkt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna el ya da ayakla müdahale edilmesi sonucunda, direkt serbest vuruş oluşmaktadır.

Direkt serbest vuruş nedenleri arasında yer alan diğer etkenler, maç kurallarının ihlal edilmesidir. Direkt serbest vuruş sebebi olan 3 kural ihlali şu şekildedir:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip takım oyuncusuna tükürülmesi
 • Kendi ceza alanında bulunan kaleci dışında, maç esnasında topa dokunulması

Maç kurallarının ihlal edilmesi, sert şekilde oynanması, kontrolsüz hareketler yapılması ya da rakip takımın oyuncusuna zarar verilmesi, direkt serbest vuruşa yol açacaktır. Bir oyuncunun kendi ceza sahası içerisinde bu ihlalleri yapması, rakip takıma penaltı kullanım hakkını vermektedir.

Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, bir takımın kalecisi ya da oyuncuları tarafından yapılan kural ihlalleriyle oluşmaktadır. Çift vuruş olarak da bilinen endirekt serbest vuruşlar, bir takım oyuncusuna karşı faul suçunun işlenmesi sebebiyle de gerçekleştirilir. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun bir başka oyuncuya temas ettikten sonra kaleye girmesi gerekir. Kendisine faul hareket yapılan oyuncu ve takım arkadaşları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Hakemin belirlediği noktaya koyulan topa, ilk olarak takım oyuncularından biri dokunur ve faul gören oyuncu topu kaleye gönderir. Bu uygulama esnasında, çalım, pas ya da orta oluşumu mümkündür. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesine izin verilmemektedir. Bir başka oyuncunun temas etmediği toplar kaleye girdiğinde, bu atışlar gol olarak sayılmayacaktır.

Endirekt Serbest Vuruşa Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş sebepleri, aşağıda listelenmiştir:

 • Kalecinin topu 6 saniyeden fazla tutmasıyla, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topa kimse temas etmeden dokunduğunda, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Takım arkadaşının bilerek verdiği çalım sonrasında topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa yol açacaktır.
 • Takım arkadaşının attığı taç atışıyla, doğrudan kaleye gelen topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa sebep olacaktır.

Endirekt serbest vuruşlar, sadece kaleci hatasıyla gerçekleştirilmemektedir. Tehlikeli şekilde oynayan futbolcular, rakip oyuncunun düşmesine yol açan oyuncular, topun üstüne yatıp oyunu engelleyen oyuncular ve oyunun durdurulmasına yol açan oyuncular sebebiyle, endirekt serbest vuruş oluşmaktadır.

3998 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Lyon Lens İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Lyon Lens İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Lyon ile Lens karşı karşıya geliyor.28 puanla 10. sırada yer alan Lyon son 6 karşılaşmadan 5 galibiyet , 1 beraberlikle ayrıldı.Lens'e gelecek olursak 36 puanla 6. sırada yer alan Lens 4 maçtır akzanamıyor.Avrupaya da veda eden Lens ilk dönem Lyon'u 3 2 mağlup etmişti bu karşılaşmanın da ilk dönemdeki gibi gollü geçmesini bekliyorum.

2,5 Üst - 1.73 - 22:45

Tahmini İncele
Rennes Lorient İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Rennes Lorient İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Rennes ile Lorient karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son 10 karşılaşmadan 7 galibiyet elde eden Rennes 35 puanla 7. sırada yer almakta.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Rennes Lorient karşısında 3 maçtır kaybediyor.22 puana sahip olan Lorient son maçında Nantes'e 1 0 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelirsek Lorient için zorlu bir karşılaşma olacak Rennes iç sahada galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.27 - 19:05

Tahmini İncele
Brest Le Havre İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Brest Le Havre İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Brest ile Le Havre karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Brest ile başlayalım.43 puanla 2. sırada yer alan Brest son 2 maçını da kazanmayı bildi.Son maçında Strasbourg'u 3 0 mağlup eden Brest iç sahadaki son maçındaysa Marsilya'yı 1 0 ile geçmişti.Le Havre ise 24 puanla 14. sırada bulunuyor son 6 maçta da kazanamayan Le Havre 6 karşılaşmadan 2 puan çıkarabildi.İkinciliği korumak isteyen Brest'in iç sahada kazanmasını bekliyorum.

MS 1 - 1.43 - 17:00

Tahmini İncele
Toulouse Nice İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Toulouse Nice İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

Fransa Ligue 1'de Toulouse ile Nice karşı karşıya geliyor.26 puanla 11. sırada yer alan Toulouse son maçında Lille'i 3 1 mağlup etti.UEFA'da ise Benfica ile 0 0 berabere kalan Toulouse avrupaya veda etti.Nice ise 40 puanla 4. sırada bulunuyor.Son 4 lig maçını da kazanamayan Nice deplasmanda bu kez kaznamak istiyor.Nice karşısında 6 maçtır kazanamayan Toulouse bu kez galibiyet peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Alt - 1.43 - 15:00

Tahmini İncele
Manchester City Manchester United İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Manchester City Manchester United İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İngiltere Premier Ligde Manchester City ile Manchester United karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye maviler ile başlayalım.59 puanla 2. sırada yer alan City son 10 resmi maçından 9 galibiyet elde etti ve lider Liverpool'un 1 puan gerisinde haftaya başladılar.Manchester United ise 44 puana sahip ve son 7 maçının 6'sını kazanmayı bildi.Güzel bir seri oluşturan Manchester United deplasmanda sürpriz peşinde.City karşısında oynadığı son 6 maçın 5'ini kaybeden Manchester United'ın yine işini zor görüyorum.Zirve yarışında puan kayıplarının telafisi olmayacak City iç sahada rahat kazanır ; gollü bir maç olur.

Manchester City İlk Yarıyı Kazanır - 1.50 - 18:30

Tahmini İncele
Villarreal Granada İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Villarreal Granada İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Villarreal ile Granada karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Villarreal ile başlayalım.Son 6 maçında da kaybetmeyen Villarreal iç sahada kazanıp üst sıralara yaklaşma peşinde.Granada ise 14 puanla düşme potasında bulunuyor son 10 maçından sadece 1 galibiyet alabilen Granada'nın deplasmanda işini zor görüyorum ; Granada karşısına iç sahada oynadığı 9 maçı da kaybetmeyen Villarreal yine galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.45 - 16:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Betis İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Atletico Madrid Real Betis İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Atletico Madrid ile Real Betis karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atletico Madrid ile başlayalım.52 puanla 4. sırada yer alan Atletico Madrid iç sahada kazanıp zirveye yaklaşma peşinde.Son maçında kupada Athletico Bilbao'ya 3 0 kaybeden Atletico Madrid Real Betis karşısında oynadığı son 9 maçın 7'sini kazanırken diğer 2 karşılaşmadan da beraberlikle ayrılmıştı.9 maçtır Atletico Madrid karşısında kazanamayan Real Betis'in yine işini zor görüyorum.

MS 1 - 1.39 - 18:15

Tahmini İncele
Mallorca Girona İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Mallorca Girona İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Mallorca ile Girona karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Mallorca ile başlayalım.Son 7 maçından 1 galibiyet elde edebilen Mallorca son maçında Real Sociedad ile 1 1 berabere kalmıştı.Alt sıralardan uzaklaşma isteyen Mallorca düşme potasının 6 puan üzerinde yer almakta.Girona ise 59 puanla 2. sırada bulunuyor.Lider Real Madrid'in 6 puan gerisinde olan Girona son maçında Rayo Vallecano'yu 3 0 mağlup etmişti.Deplasmanda pek etkili olamayan Girona'yı bu karşılaşmada galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 2.04 - 20:30

Tahmini İncele
Burnley Bournemouth İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Burnley Bournemouth İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

İngiltere Premier Liginde Burnley ile Bournemouth karşı karşıya geliyor.13 puanla düşme potasında yer alan Burnley son 9 maçından 2 puan çıkarabildi.Oldukça etkisiz olan Burnley son 3 maçınd kalesinde 11 gol gördü.Bournemouth ise 28 puanla 14. sırada yer almakta son 2 maçını da iç sahada 1 0'lık skorlarla Manchester City ve Leicester City'e kaybeden Bournemouth deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olacak gollü geçer.

2,5 Üst - 1.50 - 16:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu