Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir? 01.04.2020

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş hakkı, rakip takımdan zarar gören takımlara verilmektedir. Direkt serbest vuruş oluşumu için takımlardan bir tanesinin, kasten diğer takım oyuncusuna zarar vermesi ya da kural ihlali yapması gerekir. Orta hakemin kararıyla belirlenen direkt serbest vuruş uygulaması, faul gibi hareketlerden sonra gerçekleştirilir. Rakip takım oyuncusuna yönelik yapılan saldırı ve ataklar sonucunda, takımların cezalandırılması için uygulanmakta ve karşı takımın lehine sonuçlanmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşun Özellikleri Nelerdir?

Futbolda direkt serbest vuruş kuralı, savunma halindeki takımın ceza sahası dışında topa dokunması ya da bir takım oyuncusunun, karşı takım oyuncusuna karşı faul yapması durumunda devreye girmektedir. Faul atışı kapsamında yer alan direkt serbest vuruşta, topun doğrudan kaleye girmesine izin verilmekte ve kaleye giren top gol olarak değerlendirilmektedir. Hakem direkt serbest vuruşa karar verdikten sonra, takım oyuncularını 9,15 metre toptan uzaklaştırmaktadır. Kendisine faul yapılmış oyuncu, topun başına getirilir ve vuruşunu yapması beklenir. Oyuncunun vuruşunun ardından, topun doğrudan kaleye girmesiyle gol gerçekleşir. Vuruş öncesinde, hakem tarafından geçici sprey kullanılır ve topun bulunduğu konum belirlenir. Frikikten kaleye doğru, direkt olarak gol atılmasıyla sayı alınır. Frikik faulle karşılaşan takımın kendisine ait yarı saha içerisinde olunursa, atış için baraj kurulmayacaktır. Direkt serbest vuruş esnasında, takımların baraj mesafesini ihlal etmemesi gerekir. Baraj sınırını aşan oyuncular, sarı kart cezasıyla uyarılmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşa Nedenleri Nelerdir?

Direkt serbest vuruş sebepleri, takım oyuncularının elli başlı kuralları ihlal etmesidir. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan kural ihlalleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atılmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş oluşturmaktadır.
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ya da çelme takılmaya uğraşılması, hakem tarafından direkt serbest vuruşla cezalandırılır.
 • Rakibe saldıran takım oyuncusu, direkt serbest vuruşla cezalandırılmaktadır.
 • Rakip oyuncuya şarj yapılması, direkt serbest vuruşa yol açmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna vurulması ya da vurulmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş sebebidir.
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesiyle, direkt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna el ya da ayakla müdahale edilmesi sonucunda, direkt serbest vuruş oluşmaktadır.

Direkt serbest vuruş nedenleri arasında yer alan diğer etkenler, maç kurallarının ihlal edilmesidir. Direkt serbest vuruş sebebi olan 3 kural ihlali şu şekildedir:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip takım oyuncusuna tükürülmesi
 • Kendi ceza alanında bulunan kaleci dışında, maç esnasında topa dokunulması

Maç kurallarının ihlal edilmesi, sert şekilde oynanması, kontrolsüz hareketler yapılması ya da rakip takımın oyuncusuna zarar verilmesi, direkt serbest vuruşa yol açacaktır. Bir oyuncunun kendi ceza sahası içerisinde bu ihlalleri yapması, rakip takıma penaltı kullanım hakkını vermektedir.

Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, bir takımın kalecisi ya da oyuncuları tarafından yapılan kural ihlalleriyle oluşmaktadır. Çift vuruş olarak da bilinen endirekt serbest vuruşlar, bir takım oyuncusuna karşı faul suçunun işlenmesi sebebiyle de gerçekleştirilir. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun bir başka oyuncuya temas ettikten sonra kaleye girmesi gerekir. Kendisine faul hareket yapılan oyuncu ve takım arkadaşları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Hakemin belirlediği noktaya koyulan topa, ilk olarak takım oyuncularından biri dokunur ve faul gören oyuncu topu kaleye gönderir. Bu uygulama esnasında, çalım, pas ya da orta oluşumu mümkündür. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesine izin verilmemektedir. Bir başka oyuncunun temas etmediği toplar kaleye girdiğinde, bu atışlar gol olarak sayılmayacaktır.

Endirekt Serbest Vuruşa Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş sebepleri, aşağıda listelenmiştir:

 • Kalecinin topu 6 saniyeden fazla tutmasıyla, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topa kimse temas etmeden dokunduğunda, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Takım arkadaşının bilerek verdiği çalım sonrasında topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa yol açacaktır.
 • Takım arkadaşının attığı taç atışıyla, doğrudan kaleye gelen topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa sebep olacaktır.

Endirekt serbest vuruşlar, sadece kaleci hatasıyla gerçekleştirilmemektedir. Tehlikeli şekilde oynayan futbolcular, rakip oyuncunun düşmesine yol açan oyuncular, topun üstüne yatıp oyunu engelleyen oyuncular ve oyunun durdurulmasına yol açan oyuncular sebebiyle, endirekt serbest vuruş oluşmaktadır.

3496 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu