Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir? 01.04.2020

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş hakkı, rakip takımdan zarar gören takımlara verilmektedir. Direkt serbest vuruş oluşumu için takımlardan bir tanesinin, kasten diğer takım oyuncusuna zarar vermesi ya da kural ihlali yapması gerekir. Orta hakemin kararıyla belirlenen direkt serbest vuruş uygulaması, faul gibi hareketlerden sonra gerçekleştirilir. Rakip takım oyuncusuna yönelik yapılan saldırı ve ataklar sonucunda, takımların cezalandırılması için uygulanmakta ve karşı takımın lehine sonuçlanmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşun Özellikleri Nelerdir?

Futbolda direkt serbest vuruş kuralı, savunma halindeki takımın ceza sahası dışında topa dokunması ya da bir takım oyuncusunun, karşı takım oyuncusuna karşı faul yapması durumunda devreye girmektedir. Faul atışı kapsamında yer alan direkt serbest vuruşta, topun doğrudan kaleye girmesine izin verilmekte ve kaleye giren top gol olarak değerlendirilmektedir. Hakem direkt serbest vuruşa karar verdikten sonra, takım oyuncularını 9,15 metre toptan uzaklaştırmaktadır. Kendisine faul yapılmış oyuncu, topun başına getirilir ve vuruşunu yapması beklenir. Oyuncunun vuruşunun ardından, topun doğrudan kaleye girmesiyle gol gerçekleşir. Vuruş öncesinde, hakem tarafından geçici sprey kullanılır ve topun bulunduğu konum belirlenir. Frikikten kaleye doğru, direkt olarak gol atılmasıyla sayı alınır. Frikik faulle karşılaşan takımın kendisine ait yarı saha içerisinde olunursa, atış için baraj kurulmayacaktır. Direkt serbest vuruş esnasında, takımların baraj mesafesini ihlal etmemesi gerekir. Baraj sınırını aşan oyuncular, sarı kart cezasıyla uyarılmaktadır.

Direkt Serbest Vuruşa Nedenleri Nelerdir?

Direkt serbest vuruş sebepleri, takım oyuncularının elli başlı kuralları ihlal etmesidir. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan kural ihlalleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atılmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş oluşturmaktadır.
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ya da çelme takılmaya uğraşılması, hakem tarafından direkt serbest vuruşla cezalandırılır.
 • Rakibe saldıran takım oyuncusu, direkt serbest vuruşla cezalandırılmaktadır.
 • Rakip oyuncuya şarj yapılması, direkt serbest vuruşa yol açmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna vurulması ya da vurulmaya teşebbüs edilmesi, direkt serbest vuruş sebebidir.
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesiyle, direkt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Rakip takım oyuncusuna el ya da ayakla müdahale edilmesi sonucunda, direkt serbest vuruş oluşmaktadır.

Direkt serbest vuruş nedenleri arasında yer alan diğer etkenler, maç kurallarının ihlal edilmesidir. Direkt serbest vuruş sebebi olan 3 kural ihlali şu şekildedir:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip takım oyuncusuna tükürülmesi
 • Kendi ceza alanında bulunan kaleci dışında, maç esnasında topa dokunulması

Maç kurallarının ihlal edilmesi, sert şekilde oynanması, kontrolsüz hareketler yapılması ya da rakip takımın oyuncusuna zarar verilmesi, direkt serbest vuruşa yol açacaktır. Bir oyuncunun kendi ceza sahası içerisinde bu ihlalleri yapması, rakip takıma penaltı kullanım hakkını vermektedir.

Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, bir takımın kalecisi ya da oyuncuları tarafından yapılan kural ihlalleriyle oluşmaktadır. Çift vuruş olarak da bilinen endirekt serbest vuruşlar, bir takım oyuncusuna karşı faul suçunun işlenmesi sebebiyle de gerçekleştirilir. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun bir başka oyuncuya temas ettikten sonra kaleye girmesi gerekir. Kendisine faul hareket yapılan oyuncu ve takım arkadaşları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Hakemin belirlediği noktaya koyulan topa, ilk olarak takım oyuncularından biri dokunur ve faul gören oyuncu topu kaleye gönderir. Bu uygulama esnasında, çalım, pas ya da orta oluşumu mümkündür. Endirekt serbest vuruş esnasında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesine izin verilmemektedir. Bir başka oyuncunun temas etmediği toplar kaleye girdiğinde, bu atışlar gol olarak sayılmayacaktır.

Endirekt Serbest Vuruşa Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş sebepleri, aşağıda listelenmiştir:

 • Kalecinin topu 6 saniyeden fazla tutmasıyla, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topa kimse temas etmeden dokunduğunda, endirekt serbest vuruş hakkı doğmaktadır.
 • Takım arkadaşının bilerek verdiği çalım sonrasında topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa yol açacaktır.
 • Takım arkadaşının attığı taç atışıyla, doğrudan kaleye gelen topa dokunan kaleciler, endirekt serbest vuruşa sebep olacaktır.

Endirekt serbest vuruşlar, sadece kaleci hatasıyla gerçekleştirilmemektedir. Tehlikeli şekilde oynayan futbolcular, rakip oyuncunun düşmesine yol açan oyuncular, topun üstüne yatıp oyunu engelleyen oyuncular ve oyunun durdurulmasına yol açan oyuncular sebebiyle, endirekt serbest vuruş oluşmaktadır.

2827 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu