Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı? 01.04.2020

Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?

Futbol maçlarında oyuncuların dizilişi, belirli stratejiler ve kurallar içerisinde gerçekleştirilmektedir. Sahada yer alan oyuncuların, hangi pozisyonlarda duracağını belirleyen diziliş terimi, oyun tarzına göre farklı türlerde uygulanabilir. Oyun tarzına ve oyunun kurallarına göre, takımlar arasında birbirinden farklı diziliş stratejileri geliştirilmektedir. Futbol maçlarındaki oyuncu dilişini tanımlamak için, sahanın boyuna doğru ortaya çıkan konumlar değerlendirilmektedir. Oyuncuların pozisyonlarına göre, diziliş yerleri belirlenmekte ve adlandırılmaktadır. Futbol maçları için belirlenen diziliş kurallarında, kaleciler yer almamaktadır. Futbolda diziliş türleri, uzun yıllardır kullanılmakta ve birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Futbolda Diziliş Seçimi Nasıl Yapılır, Diziliş Türleri Nelerdir?

Futbolda diziliş türleri, maçların özelliklerine ve geliştirilen stratejilere göre değişiklik gösterir.Futbolda kullanılan diziliş türleri, aşağıda sıralanmıştır:

  • Dar dizilişler
  • Geniş dizilişler
  • Hücum dizilişler
  • Savunma dizilişleri

İhtiyaç halinde, takımların oyun içerisinde farklı diziliş teknikleri kullanmaları gerekebilir. Savunma ve hücum dizilişleri, bu tür dizilişlere birer örnektir. Dört adet forvet oyuncusu, 2 adet defans oyuncusu ve 4 adet orta saha oyuncusunun yer aldığı dizilişler, 4-4-2 olarak nitelendirilmektedir. 4-4-2 oyunları, kendi içlerinde de farklı gruplara ayrılmaktadır. Alt grupları nitelendirmek amacıyla, daha fazla sayının bulunduğu diziliş terimleri kullanılmaktadır. 4-2-3-1 dizilişler, bu sayılara birer örnek niteliğindedir. 4-2-3-1 dizilişindeki orta saha oyuncuları, 2 adet defansif ve 3 adet ofansif gruba ayrılmıştır. Takımların stratejilerini belirlemek için sadece dizilişlerden faydalanmak yeterli olmayacaktır. Takımların stratejileri hakkında yanıltıcı bilgiler sunan dizilişler, teknik direktörün kararıyla tamamen değiştirilebilir.

Futbol Maçlarında Dar Dizilişlerin Kullanımı

Futbolda dar diziliş yöntemi, merkezindeki orta saha oyuncuları çok olan ya da merkez bölgeden daha iyi hücum yapma yeteneği bulunan takımlar tarafından tercih edilmektedir. Dar diziliş yönteminde, merkezde 4 ya da 5 farklı orta saha oyuncusu kullanılmaktadır. Dar diziliş yönteminde, 4-1-2-1-2 ya da 4-3-2-1 şeklinde sıralamalar kullanılabilir. Dar diziliş yöntemlerinin yanında, diziliş içerisinde genişliği sağlamak ve geniş alanlarda daha kolay hücum yapabilmek için bek oyuncuları kullanılır. Sağ bek ve sol bek oyuncuları sayesinde, hücum alanı kontrol altında tutulur.

Futbolda Geniş Dizilişler Nasıl Uygulanır?

Geniş diziliş yöntemleri, özellikle forvet kanatları çok güçlü takımlar tarafından tercih edilmektedir. Genelde 4-2-3-1 / 3-5-2 / 4-3-3 şeklinde uygulanan geniş dizilişler, hücum esnasında maçın daha geniş alandan kontrol edilmesini sağlamaktadır. Geniş dizilişler sayesinde, defans oyuncuları daha geniş alanlara odaklanabilirler. Takımların belirleyeceği dizilişler, oyun esnasındaki gidişata göre değişebilir.

Futbolda Hücum Dizilişlerinin Özellikleri

Hücum dizilişine geçiş stratejisi, maç esnasında belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Galibiyet hedefiyle mücadele eden futbol takımları, maçı kazanmak için savunma ya da orta saha oyuncularından bir tanesini feda etmektedir. Yer değişikliğinde feda ettikleri oyuncularını, forvet olarak maça dahil ederler ve maçın gidişatını değiştirmek için mücadele ederler. Maç esnasında gerçekleştirilen bu türdeki yer değişiklikleri, 4-5-1 oyununu 4-4-2 oyununa dönüştürebilir. Ayrıca 3-5-2 oyunları 3-4-3 dizilişine, 5-3-2 dizilişleri de 4-3-3 dizilişine dönüşebilir. 

Futbol Maçlarında Savunma Dizilişleri Nasıl Yapılmaktadır?

Savunma diziliş yöntemleri, özellikle maçı önde götüren takımlar tarafından tercih edilmektedir. Maç esnasında yapılan değişikliklerle ortaya çıkan savunma dizilişleri, teknik direktör tarafından belirlenmektedir. Teknik direktörün kararı sonrasında, hücumdaki oyunculardan bir tanesi feda edilir ve bu oyuncu yerine, yeni bir defans oyuncusu dahil edilir. Oyuna yeni katılan defans oyuncusu, savunma ya da orta sahada mücadele etmeye başlar. Oyuna yeni girdiği için enerji olarak daha yüksek olan defans oyuncuları, rakipleri kovalayarak maçın gidişatını koruma altına alır.

Futbol Maçlarında Tur Atlama ve Düşme Nedir?

Futbolda yükselme ve düşme kavramları, takımların sezon sonundaki başarılarının bir sonucu olarak nitelendirilmektedir. Bir sezon boyunca, tüm takımlardan daha fazla galibiyet kazanan ve daha fazla puan elde eden takımlar, gelecek sezonda bir üst ligde oynama fırsatı yakalayacaktır. Diğer takımlardan daha düşük puan alan takımlar ise, gelecek sezonda bir alt ligde yarışa devam etmektedir. Bir alt ligde oynayacak takımlar, küme düşmüş sayılmaktadır. Takımların küme düşmesi, tekrardan aynı pozisyona gelmek için 1 sezon daha çalışmak zorunda kalması anlamına gelmektedir. Futbol maçlarında tur atlama hakkı kazanan takımlar, üst ligdeki takımlarla mücadeleye devam ederler.

5836 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu