Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı? 01.04.2020

Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?

Futbol maçlarında oyuncuların dizilişi, belirli stratejiler ve kurallar içerisinde gerçekleştirilmektedir. Sahada yer alan oyuncuların, hangi pozisyonlarda duracağını belirleyen diziliş terimi, oyun tarzına göre farklı türlerde uygulanabilir. Oyun tarzına ve oyunun kurallarına göre, takımlar arasında birbirinden farklı diziliş stratejileri geliştirilmektedir. Futbol maçlarındaki oyuncu dilişini tanımlamak için, sahanın boyuna doğru ortaya çıkan konumlar değerlendirilmektedir. Oyuncuların pozisyonlarına göre, diziliş yerleri belirlenmekte ve adlandırılmaktadır. Futbol maçları için belirlenen diziliş kurallarında, kaleciler yer almamaktadır. Futbolda diziliş türleri, uzun yıllardır kullanılmakta ve birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Futbolda Diziliş Seçimi Nasıl Yapılır, Diziliş Türleri Nelerdir?

Futbolda diziliş türleri, maçların özelliklerine ve geliştirilen stratejilere göre değişiklik gösterir.Futbolda kullanılan diziliş türleri, aşağıda sıralanmıştır:

  • Dar dizilişler
  • Geniş dizilişler
  • Hücum dizilişler
  • Savunma dizilişleri

İhtiyaç halinde, takımların oyun içerisinde farklı diziliş teknikleri kullanmaları gerekebilir. Savunma ve hücum dizilişleri, bu tür dizilişlere birer örnektir. Dört adet forvet oyuncusu, 2 adet defans oyuncusu ve 4 adet orta saha oyuncusunun yer aldığı dizilişler, 4-4-2 olarak nitelendirilmektedir. 4-4-2 oyunları, kendi içlerinde de farklı gruplara ayrılmaktadır. Alt grupları nitelendirmek amacıyla, daha fazla sayının bulunduğu diziliş terimleri kullanılmaktadır. 4-2-3-1 dizilişler, bu sayılara birer örnek niteliğindedir. 4-2-3-1 dizilişindeki orta saha oyuncuları, 2 adet defansif ve 3 adet ofansif gruba ayrılmıştır. Takımların stratejilerini belirlemek için sadece dizilişlerden faydalanmak yeterli olmayacaktır. Takımların stratejileri hakkında yanıltıcı bilgiler sunan dizilişler, teknik direktörün kararıyla tamamen değiştirilebilir.

Futbol Maçlarında Dar Dizilişlerin Kullanımı

Futbolda dar diziliş yöntemi, merkezindeki orta saha oyuncuları çok olan ya da merkez bölgeden daha iyi hücum yapma yeteneği bulunan takımlar tarafından tercih edilmektedir. Dar diziliş yönteminde, merkezde 4 ya da 5 farklı orta saha oyuncusu kullanılmaktadır. Dar diziliş yönteminde, 4-1-2-1-2 ya da 4-3-2-1 şeklinde sıralamalar kullanılabilir. Dar diziliş yöntemlerinin yanında, diziliş içerisinde genişliği sağlamak ve geniş alanlarda daha kolay hücum yapabilmek için bek oyuncuları kullanılır. Sağ bek ve sol bek oyuncuları sayesinde, hücum alanı kontrol altında tutulur.

Futbolda Geniş Dizilişler Nasıl Uygulanır?

Geniş diziliş yöntemleri, özellikle forvet kanatları çok güçlü takımlar tarafından tercih edilmektedir. Genelde 4-2-3-1 / 3-5-2 / 4-3-3 şeklinde uygulanan geniş dizilişler, hücum esnasında maçın daha geniş alandan kontrol edilmesini sağlamaktadır. Geniş dizilişler sayesinde, defans oyuncuları daha geniş alanlara odaklanabilirler. Takımların belirleyeceği dizilişler, oyun esnasındaki gidişata göre değişebilir.

Futbolda Hücum Dizilişlerinin Özellikleri

Hücum dizilişine geçiş stratejisi, maç esnasında belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Galibiyet hedefiyle mücadele eden futbol takımları, maçı kazanmak için savunma ya da orta saha oyuncularından bir tanesini feda etmektedir. Yer değişikliğinde feda ettikleri oyuncularını, forvet olarak maça dahil ederler ve maçın gidişatını değiştirmek için mücadele ederler. Maç esnasında gerçekleştirilen bu türdeki yer değişiklikleri, 4-5-1 oyununu 4-4-2 oyununa dönüştürebilir. Ayrıca 3-5-2 oyunları 3-4-3 dizilişine, 5-3-2 dizilişleri de 4-3-3 dizilişine dönüşebilir. 

Futbol Maçlarında Savunma Dizilişleri Nasıl Yapılmaktadır?

Savunma diziliş yöntemleri, özellikle maçı önde götüren takımlar tarafından tercih edilmektedir. Maç esnasında yapılan değişikliklerle ortaya çıkan savunma dizilişleri, teknik direktör tarafından belirlenmektedir. Teknik direktörün kararı sonrasında, hücumdaki oyunculardan bir tanesi feda edilir ve bu oyuncu yerine, yeni bir defans oyuncusu dahil edilir. Oyuna yeni katılan defans oyuncusu, savunma ya da orta sahada mücadele etmeye başlar. Oyuna yeni girdiği için enerji olarak daha yüksek olan defans oyuncuları, rakipleri kovalayarak maçın gidişatını koruma altına alır.

Futbol Maçlarında Tur Atlama ve Düşme Nedir?

Futbolda yükselme ve düşme kavramları, takımların sezon sonundaki başarılarının bir sonucu olarak nitelendirilmektedir. Bir sezon boyunca, tüm takımlardan daha fazla galibiyet kazanan ve daha fazla puan elde eden takımlar, gelecek sezonda bir üst ligde oynama fırsatı yakalayacaktır. Diğer takımlardan daha düşük puan alan takımlar ise, gelecek sezonda bir alt ligde yarışa devam etmektedir. Bir alt ligde oynayacak takımlar, küme düşmüş sayılmaktadır. Takımların küme düşmesi, tekrardan aynı pozisyona gelmek için 1 sezon daha çalışmak zorunda kalması anlamına gelmektedir. Futbol maçlarında tur atlama hakkı kazanan takımlar, üst ligdeki takımlarla mücadeleye devam ederler.

4652 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu