Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?01.04.2020

Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Diziliş Nasıl Olmalı?

Futbol maçlarında oyuncuların dizilişi, belirli stratejiler ve kurallar içerisinde gerçekleştirilmektedir. Sahada yer alan oyuncuların, hangi pozisyonlarda duracağını belirleyen diziliş terimi, oyun tarzına göre farklı türlerde uygulanabilir. Oyun tarzına ve oyunun kurallarına göre, takımlar arasında birbirinden farklı diziliş stratejileri geliştirilmektedir. Futbol maçlarındaki oyuncu dilişini tanımlamak için, sahanın boyuna doğru ortaya çıkan konumlar değerlendirilmektedir. Oyuncuların pozisyonlarına göre, diziliş yerleri belirlenmekte ve adlandırılmaktadır. Futbol maçları için belirlenen diziliş kurallarında, kaleciler yer almamaktadır. Futbolda diziliş türleri, uzun yıllardır kullanılmakta ve birbirinden farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Futbolda Diziliş Seçimi Nasıl Yapılır, Diziliş Türleri Nelerdir?

Futbolda diziliş türleri, maçların özelliklerine ve geliştirilen stratejilere göre değişiklik gösterir.Futbolda kullanılan diziliş türleri, aşağıda sıralanmıştır:

  • Dar dizilişler
  • Geniş dizilişler
  • Hücum dizilişler
  • Savunma dizilişleri

İhtiyaç halinde, takımların oyun içerisinde farklı diziliş teknikleri kullanmaları gerekebilir. Savunma ve hücum dizilişleri, bu tür dizilişlere birer örnektir. Dört adet forvet oyuncusu, 2 adet defans oyuncusu ve 4 adet orta saha oyuncusunun yer aldığı dizilişler, 4-4-2 olarak nitelendirilmektedir. 4-4-2 oyunları, kendi içlerinde de farklı gruplara ayrılmaktadır. Alt grupları nitelendirmek amacıyla, daha fazla sayının bulunduğu diziliş terimleri kullanılmaktadır. 4-2-3-1 dizilişler, bu sayılara birer örnek niteliğindedir. 4-2-3-1 dizilişindeki orta saha oyuncuları, 2 adet defansif ve 3 adet ofansif gruba ayrılmıştır. Takımların stratejilerini belirlemek için sadece dizilişlerden faydalanmak yeterli olmayacaktır. Takımların stratejileri hakkında yanıltıcı bilgiler sunan dizilişler, teknik direktörün kararıyla tamamen değiştirilebilir.

Futbol Maçlarında Dar Dizilişlerin Kullanımı

Futbolda dar diziliş yöntemi, merkezindeki orta saha oyuncuları çok olan ya da merkez bölgeden daha iyi hücum yapma yeteneği bulunan takımlar tarafından tercih edilmektedir. Dar diziliş yönteminde, merkezde 4 ya da 5 farklı orta saha oyuncusu kullanılmaktadır. Dar diziliş yönteminde, 4-1-2-1-2 ya da 4-3-2-1 şeklinde sıralamalar kullanılabilir. Dar diziliş yöntemlerinin yanında, diziliş içerisinde genişliği sağlamak ve geniş alanlarda daha kolay hücum yapabilmek için bek oyuncuları kullanılır. Sağ bek ve sol bek oyuncuları sayesinde, hücum alanı kontrol altında tutulur.

Futbolda Geniş Dizilişler Nasıl Uygulanır?

Geniş diziliş yöntemleri, özellikle forvet kanatları çok güçlü takımlar tarafından tercih edilmektedir. Genelde 4-2-3-1 / 3-5-2 / 4-3-3 şeklinde uygulanan geniş dizilişler, hücum esnasında maçın daha geniş alandan kontrol edilmesini sağlamaktadır. Geniş dizilişler sayesinde, defans oyuncuları daha geniş alanlara odaklanabilirler. Takımların belirleyeceği dizilişler, oyun esnasındaki gidişata göre değişebilir.

Futbolda Hücum Dizilişlerinin Özellikleri

Hücum dizilişine geçiş stratejisi, maç esnasında belirlenmekte ve uygulanmaktadır. Galibiyet hedefiyle mücadele eden futbol takımları, maçı kazanmak için savunma ya da orta saha oyuncularından bir tanesini feda etmektedir. Yer değişikliğinde feda ettikleri oyuncularını, forvet olarak maça dahil ederler ve maçın gidişatını değiştirmek için mücadele ederler. Maç esnasında gerçekleştirilen bu türdeki yer değişiklikleri, 4-5-1 oyununu 4-4-2 oyununa dönüştürebilir. Ayrıca 3-5-2 oyunları 3-4-3 dizilişine, 5-3-2 dizilişleri de 4-3-3 dizilişine dönüşebilir. 

Futbol Maçlarında Savunma Dizilişleri Nasıl Yapılmaktadır?

Savunma diziliş yöntemleri, özellikle maçı önde götüren takımlar tarafından tercih edilmektedir. Maç esnasında yapılan değişikliklerle ortaya çıkan savunma dizilişleri, teknik direktör tarafından belirlenmektedir. Teknik direktörün kararı sonrasında, hücumdaki oyunculardan bir tanesi feda edilir ve bu oyuncu yerine, yeni bir defans oyuncusu dahil edilir. Oyuna yeni katılan defans oyuncusu, savunma ya da orta sahada mücadele etmeye başlar. Oyuna yeni girdiği için enerji olarak daha yüksek olan defans oyuncuları, rakipleri kovalayarak maçın gidişatını koruma altına alır.

Futbol Maçlarında Tur Atlama ve Düşme Nedir?

Futbolda yükselme ve düşme kavramları, takımların sezon sonundaki başarılarının bir sonucu olarak nitelendirilmektedir. Bir sezon boyunca, tüm takımlardan daha fazla galibiyet kazanan ve daha fazla puan elde eden takımlar, gelecek sezonda bir üst ligde oynama fırsatı yakalayacaktır. Diğer takımlardan daha düşük puan alan takımlar ise, gelecek sezonda bir alt ligde yarışa devam etmektedir. Bir alt ligde oynayacak takımlar, küme düşmüş sayılmaktadır. Takımların küme düşmesi, tekrardan aynı pozisyona gelmek için 1 sezon daha çalışmak zorunda kalması anlamına gelmektedir. Futbol maçlarında tur atlama hakkı kazanan takımlar, üst ligdeki takımlarla mücadeleye devam ederler.

3979 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP