Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir? 01.04.2020

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, takımlar arasında faul hareketin gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Sadece faul hareketler sorasında değil, takımın kendine ait ceza sahası içinde gerçekleştirilen 4 kusurlu hareket sonrasında da endirekt serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Kural ihlali yapan ya da faul yapan bir takıma ceza olarak, karşı takıma endirekt serbest vuruş yapma hakkı verilir. Bu serbest vuruş esnasında, topun doğrudan kaleye girmemesi gerekir. Farklı bir oyuncuya temas etmeden, doğrudan kaleye giren toplar gol niteliğinde olmayacaktır. Endirekt serbest vuruş hakkında merak edilen tüm kurallar, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Endirekt Serbest Vuruş Özellikleri Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş kuralı, takım oyuncusunun karşı takımdan bir oyuncuya zarar vermesi, faul gerçekleşmesi ya da kalecinin kendi ceza sahası içerisinde faul yapması durumunda, karşı takıma verilmektedir. Kendisine faul yapılan bir takım oyucusu ve o takımın diğer oyuncuları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Faul yapılan oyuncunun takım arkadaşları topa dokunduktan sonra, o kişi ya da diğer takım oyuncularından bir tanesi, şut, pas ya da orta açma hakkına sahiptir. Endirekt serbest vuruşun, doğrudan kaleye atılmasına izin verilmemekte ve topun ilk önce bir oyuncuya temas etmesi gerekmektedir. Endirekt serbest vuruş esnasında, 2 takım oyuncusuna değen topu kaleye girerse, o takım lehine +1 gol yazılmaktadır. Kaleciler ve takım oyuncuları tarafından yapılan kural ihlallerinin ardından, karşı takıma endirekt serbest vuruş yapma fırsatı verilecektir.

Endirekt Serbest Vuruş Hakkı Doğuran Hareketler Nelerdir?

Endirekt vuruşu oluşturan durumlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Kaleci topu eline aldıktan sonra, en fazla 6 saniye boyunca topa dokunma hakkına sahiptir. 6 saniyenin sonunda, topun oyuna sokulmaması durumunda, rakip takıma endirekt serbest vuruş hakkı verilmektedir.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topun başka bir oyuncuya temas etmesi gerekir. Top bir başka oyuncuya temas etmeden, tekrardan topa dokunan kaleci, endirek serbest vuruşa sebep olmaktadır.
 • Kendi takım arkadaşının, ayakla kasten verdiği topu eline alan kaleciler, endirek serbest vuruş oluşumuna sebep olmaktadır.
 • Takım arkadaşı tarafından yapılan taç atışında, kimseye temas etmeye topu elleyen kaleciler, endirek serbest vuruş oluşturmaktadır.

Endirekt serbest vuruş kararı, sadece kalecilerin hataları sonucunda oluşmamaktadır. Oyun kurallarının dışında hareket eden takım oyuncuları da endirekt serbest vuruş hakkına yol açabilir. Takım oyuncularının, endirekt serbest vuruşa sebep olduğu durumlar şunlardır:

 • Maç içerisinde tehlikeli hareketler yapılması
 • Maç kurallarının ihlal edilmesi
 • Rakip oyuncunun hareketine ve ilerlemesine engel olunması
 • Kalecinin elinde tuttuğu topun, oyuna sokulmasına engel olunması
 • Faul işlenmesi
 • Futbolcunun uyarılmasına ya da oyundan atılmasına sebep olan hareketler yapılması

Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş kuralı, takım oyuncularının kural ihlali işlemeleri durumunda uygulanmaktadır. Rakip oyuncuya zarar verilmesi, rakip takımın hareketlerinin engellenmesi ve futbol kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle, karşı takıma direkt serbest vuruş hakkı verilmektedir. Orta hakemin kanaati sonrasında uygulanan direkt serbest vuruş hakkı, özellikle dikkatsiz ve kontrolsüzce hareket eden takımlara ceza niteliğindedir. Direkt serbest vuruşlarda, topun bir başka oyuncuya temas etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Rakip takım oyuncularından bir tanesi, hakemin belirlediği alandan topa vurur ve topun kaleye girmesini sağlarsa, takım lehine +1 gol yazılmaktadır. Endirekt serbest vuruşla direkt serbest vuruş arasındaki fark, direkt serbest vuruşlarda topun bir başka oyuncuya temas etme zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Hangi Durumlarda Direkt Serbest Vuruş Hakkı Tanınmaktadır?

Direkt serbest vuruş sebepleri, futbol kurallarına aykırı bulunan davranışlardır. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan davranışlar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atmaya teşebbüs edilmesi
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ve teşebbüs edilmesi
 • Rakip oyuncunun üstüne kasıtlı olarak sıçraması
 • Rakip takım oyununa şarj yapılması
 • Rakip oyuncuya vurulması ya da vurma teşebbüsünde bulunulması
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesi
 • Rakip oyuncuya ayakla müdahale edilmesi

Maç içerisinde direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan, 3 temel kural ihlali bulunmaktadır:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip oyuncuya tükürülmesi
 • Kaleci dışında topa bilerek dokunulması

Yukarıda belirtilen kural ihlalleri ve hareketler sonucunda, rakip takım lehine direkt serbest vuruş verilmektedir.

6091 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Galatasaray tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye Çekya ekibi Sparta Prag ile başlayalım.İlk karşılaşmada İstanbul'dan 3 2'lik yenilgiyle ayrılan Sparta Prag deplasmanda iyi bir mücadele etmişti.Kerem Demirbay , Mertens ve İcardi'nin golleriyle ilk maçı seyircisi önünde 3 2 kazanıp rövanş için avantaj elde eden sarı kırmızılılar maçta yaklaşık 20 dakikayı da eksik oynamıştı.İlk karşılaşmada olduğu gibi yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine gollü bir maç izleriz ayrıca Sparta Prag'ın deplasmandaki oyunu etkiliydi Galatasaray bu karşılaşmaya avantajlı da çıksa turu kaptırma ihtimalleri de devam ediyor ; Sparta Prag'ın kazanması muhtemel ancak öncelikli tercihim üst seçiminden yana olacaktır.

2,5 Üst - 1.50 - 23:00

Tahmini İncele
Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Roma ile Feyenoord karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Roma ile başlayalım.Son maçında Frosinone'yi deplasmanda 3 0 mağlup eden Roma ilk karşılaşmada Hollanda'dan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Seyircisi önünde Igor Paixao'nun golüyle 1 0 öne geçen Feyenoord ikinci yarıda skoru koruyamayıp karşılaşmadan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Bu karşılaşmaya gelirsek yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine ilk maçtaki gibi iki takımın da gol ve goller bulmasını bekliyorum.

Karşılıklı Gol Var - 1.55 - 23:00

Tahmini İncele
Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Karadağ ile Sporting Braga karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Karabağ ile başlayalım.İlk maçta Portekiz'de 4 2 kazanan Azerbaycan ekibi iç sahada skoru koruma peşinde.Braga ise zor olan tur ihtimalini kullanmak istiyor en az 2 farkla kazanması gereken Sporting Braga'nın açık oynayacağını ve gollü bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Üst - 1.52 - 20:45

Tahmini İncele
Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rennes ile Milan karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son maçında Clermont'u 3 1 mağlup eden Rennes geçen hafta Milan'a 3 0 kaybetmişti.Tur kapılarını sonuna kadar açan Milan son lig maçında Monza'ya deplasmanda 4 2 kaybetmişti.Rennes bu karşılaşmada rövanşı alma peşinde zorlu bir karşılaşma olacak sürpriz peşinde olan Rennes açık oynayacaktır gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.77 - 20:45

Tahmini İncele
Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Freiburg ile Lens tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Freiburg ile başlayalım.Son 5 resmi maçından 3 yenilgi , 2 beraberlikle ayrılan Alman ekibi Freiburg iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Lens ise 5 maçtır yenilmiyor son maçında Reims ile 1 1 berabere kalan Lens iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Fransa'da oynanan maçta olduğu gibi bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum taraf bahisi olarak seçim yapmak zor olacak ancak ilk yarı dengeli bir maç izleriz.

İlk Yarı Beraberlik - 1.96 - 20:45

Tahmini İncele
Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

UEFA Avrupa Liginde Toulouse ile Benfica tekrar karşı karşıya geliyor.Portekiz'de oynanan karşılaşma'yı Di Maria'nın penaltı golleriyle 2 1 kazanan Benfica Fransa'ya avantajlı gidiyor.Toulouse genç oyunculardan oluşan bir ekip son maçlarında Monaco'yu deplasmanda 2 1 mağlup etmişlerdi ilk karşılaşmada Benfica karşısında son dakikaya kadar iyi direnen Toulouse iç sahada sürpriz peşinde ancak Benfica'nın tecrübesiyle kazanıp tur atlayacağını düşünüyorum.

MS 2 - 1.67 - 20:45

Tahmini İncele
Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024 Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekiplerinden City ile ligin keyifli maçlar çıkaran sıradan ekiplerinden Brentford karşı karşıya geliyor. Ev sahibi City, deplasman ekibi Brentford'u ağırlıyor. Ev sahibi son haftalarda oyun olarak iyice toparlandı ve durdurulamıyor. Deplasman ekibi Brentford ise gol yollarında etkili olsa da savunmada ciddi anlamda zorlanıyor ve bu deplasmanda da işi çok zor olacak. Ev sahibinin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Porto ile Arsenal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Porto, eşleşmenin ilk ayağında deplasman ekibi Arsenal'i ağırlıyor. Ev sahibi Porto bu sene geçen seneki etkinliğinin uzağında ve bana Arsenal adına hiç korku vermiyor açıkçası. Portekiz Ligi'nde yine yollarında devam etseler de Avrupa'da o kadar iddialı durumda değiller ve oynadıkları oyun da sıradan. Deplasman ekibi Arsenal ise iyice form tuttu ve bu deplasmana da bu eşleşemye de net favori olarak çıkıyor. Ben Arsenal'in ilk maçtan rakibini mağlup edip üstünlüğü eline alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.50

Tahmini İncele
Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Napoli ile Barcelona karşı karşıya geliyor. Eşleşmenin ilk ayağında ev sahibi Napoli, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. 2 ekip için de şanslı bir eşleşme diyebilirim aslında çünkü 2 ekip de tarihlerindeki en kuvvetli dönemlerinden çok uzaktalar. Öyle ki hem Napoli hem de Barcelona bundan 2-3 sene öncesinden bile uzakta. Haliyle her 2 ekibin de şansı var ve oldukça motive bu eşleşmeye çıkacaklar. Ev sahibi Napoli iyi bir grup macerası geçirmedi açıkçası ve Real Madrid'e karşı pek varlık gösteremedi. Deplasman ekibi Barcelona da beklentilerin altındaydı ve ciddi anlamda güven vermiyor. Eşleşmenin oldukça karışık olduğunu düşünüyorum. Bu maçta da her 2 ekibin de işi zor. Genel itibariyle savunmalara öncelik verildiği bir 90 dakika olabilir. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.53

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu