Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir? 01.04.2020

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, takımlar arasında faul hareketin gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Sadece faul hareketler sorasında değil, takımın kendine ait ceza sahası içinde gerçekleştirilen 4 kusurlu hareket sonrasında da endirekt serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Kural ihlali yapan ya da faul yapan bir takıma ceza olarak, karşı takıma endirekt serbest vuruş yapma hakkı verilir. Bu serbest vuruş esnasında, topun doğrudan kaleye girmemesi gerekir. Farklı bir oyuncuya temas etmeden, doğrudan kaleye giren toplar gol niteliğinde olmayacaktır. Endirekt serbest vuruş hakkında merak edilen tüm kurallar, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Endirekt Serbest Vuruş Özellikleri Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş kuralı, takım oyuncusunun karşı takımdan bir oyuncuya zarar vermesi, faul gerçekleşmesi ya da kalecinin kendi ceza sahası içerisinde faul yapması durumunda, karşı takıma verilmektedir. Kendisine faul yapılan bir takım oyucusu ve o takımın diğer oyuncuları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Faul yapılan oyuncunun takım arkadaşları topa dokunduktan sonra, o kişi ya da diğer takım oyuncularından bir tanesi, şut, pas ya da orta açma hakkına sahiptir. Endirekt serbest vuruşun, doğrudan kaleye atılmasına izin verilmemekte ve topun ilk önce bir oyuncuya temas etmesi gerekmektedir. Endirekt serbest vuruş esnasında, 2 takım oyuncusuna değen topu kaleye girerse, o takım lehine +1 gol yazılmaktadır. Kaleciler ve takım oyuncuları tarafından yapılan kural ihlallerinin ardından, karşı takıma endirekt serbest vuruş yapma fırsatı verilecektir.

Endirekt Serbest Vuruş Hakkı Doğuran Hareketler Nelerdir?

Endirekt vuruşu oluşturan durumlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Kaleci topu eline aldıktan sonra, en fazla 6 saniye boyunca topa dokunma hakkına sahiptir. 6 saniyenin sonunda, topun oyuna sokulmaması durumunda, rakip takıma endirekt serbest vuruş hakkı verilmektedir.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topun başka bir oyuncuya temas etmesi gerekir. Top bir başka oyuncuya temas etmeden, tekrardan topa dokunan kaleci, endirek serbest vuruşa sebep olmaktadır.
 • Kendi takım arkadaşının, ayakla kasten verdiği topu eline alan kaleciler, endirek serbest vuruş oluşumuna sebep olmaktadır.
 • Takım arkadaşı tarafından yapılan taç atışında, kimseye temas etmeye topu elleyen kaleciler, endirek serbest vuruş oluşturmaktadır.

Endirekt serbest vuruş kararı, sadece kalecilerin hataları sonucunda oluşmamaktadır. Oyun kurallarının dışında hareket eden takım oyuncuları da endirekt serbest vuruş hakkına yol açabilir. Takım oyuncularının, endirekt serbest vuruşa sebep olduğu durumlar şunlardır:

 • Maç içerisinde tehlikeli hareketler yapılması
 • Maç kurallarının ihlal edilmesi
 • Rakip oyuncunun hareketine ve ilerlemesine engel olunması
 • Kalecinin elinde tuttuğu topun, oyuna sokulmasına engel olunması
 • Faul işlenmesi
 • Futbolcunun uyarılmasına ya da oyundan atılmasına sebep olan hareketler yapılması

Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş kuralı, takım oyuncularının kural ihlali işlemeleri durumunda uygulanmaktadır. Rakip oyuncuya zarar verilmesi, rakip takımın hareketlerinin engellenmesi ve futbol kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle, karşı takıma direkt serbest vuruş hakkı verilmektedir. Orta hakemin kanaati sonrasında uygulanan direkt serbest vuruş hakkı, özellikle dikkatsiz ve kontrolsüzce hareket eden takımlara ceza niteliğindedir. Direkt serbest vuruşlarda, topun bir başka oyuncuya temas etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Rakip takım oyuncularından bir tanesi, hakemin belirlediği alandan topa vurur ve topun kaleye girmesini sağlarsa, takım lehine +1 gol yazılmaktadır. Endirekt serbest vuruşla direkt serbest vuruş arasındaki fark, direkt serbest vuruşlarda topun bir başka oyuncuya temas etme zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Hangi Durumlarda Direkt Serbest Vuruş Hakkı Tanınmaktadır?

Direkt serbest vuruş sebepleri, futbol kurallarına aykırı bulunan davranışlardır. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan davranışlar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atmaya teşebbüs edilmesi
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ve teşebbüs edilmesi
 • Rakip oyuncunun üstüne kasıtlı olarak sıçraması
 • Rakip takım oyununa şarj yapılması
 • Rakip oyuncuya vurulması ya da vurma teşebbüsünde bulunulması
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesi
 • Rakip oyuncuya ayakla müdahale edilmesi

Maç içerisinde direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan, 3 temel kural ihlali bulunmaktadır:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip oyuncuya tükürülmesi
 • Kaleci dışında topa bilerek dokunulması

Yukarıda belirtilen kural ihlalleri ve hareketler sonucunda, rakip takım lehine direkt serbest vuruş verilmektedir.

4678 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu