Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir? 01.04.2020

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Nedir?

Endirekt serbest vuruş hakkı, takımlar arasında faul hareketin gerçekleştirilmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Sadece faul hareketler sorasında değil, takımın kendine ait ceza sahası içinde gerçekleştirilen 4 kusurlu hareket sonrasında da endirekt serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Kural ihlali yapan ya da faul yapan bir takıma ceza olarak, karşı takıma endirekt serbest vuruş yapma hakkı verilir. Bu serbest vuruş esnasında, topun doğrudan kaleye girmemesi gerekir. Farklı bir oyuncuya temas etmeden, doğrudan kaleye giren toplar gol niteliğinde olmayacaktır. Endirekt serbest vuruş hakkında merak edilen tüm kurallar, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

Endirekt Serbest Vuruş Özellikleri Nelerdir?

Endirekt serbest vuruş kuralı, takım oyuncusunun karşı takımdan bir oyuncuya zarar vermesi, faul gerçekleşmesi ya da kalecinin kendi ceza sahası içerisinde faul yapması durumunda, karşı takıma verilmektedir. Kendisine faul yapılan bir takım oyucusu ve o takımın diğer oyuncuları, topun arkasında yay şeklinde dizilmektedir. Faul yapılan oyuncunun takım arkadaşları topa dokunduktan sonra, o kişi ya da diğer takım oyuncularından bir tanesi, şut, pas ya da orta açma hakkına sahiptir. Endirekt serbest vuruşun, doğrudan kaleye atılmasına izin verilmemekte ve topun ilk önce bir oyuncuya temas etmesi gerekmektedir. Endirekt serbest vuruş esnasında, 2 takım oyuncusuna değen topu kaleye girerse, o takım lehine +1 gol yazılmaktadır. Kaleciler ve takım oyuncuları tarafından yapılan kural ihlallerinin ardından, karşı takıma endirekt serbest vuruş yapma fırsatı verilecektir.

Endirekt Serbest Vuruş Hakkı Doğuran Hareketler Nelerdir?

Endirekt vuruşu oluşturan durumlar, aşağıda tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Kaleci topu eline aldıktan sonra, en fazla 6 saniye boyunca topa dokunma hakkına sahiptir. 6 saniyenin sonunda, topun oyuna sokulmaması durumunda, rakip takıma endirekt serbest vuruş hakkı verilmektedir.
 • Kaleci topu oyuna bıraktıktan sonra, topun başka bir oyuncuya temas etmesi gerekir. Top bir başka oyuncuya temas etmeden, tekrardan topa dokunan kaleci, endirek serbest vuruşa sebep olmaktadır.
 • Kendi takım arkadaşının, ayakla kasten verdiği topu eline alan kaleciler, endirek serbest vuruş oluşumuna sebep olmaktadır.
 • Takım arkadaşı tarafından yapılan taç atışında, kimseye temas etmeye topu elleyen kaleciler, endirek serbest vuruş oluşturmaktadır.

Endirekt serbest vuruş kararı, sadece kalecilerin hataları sonucunda oluşmamaktadır. Oyun kurallarının dışında hareket eden takım oyuncuları da endirekt serbest vuruş hakkına yol açabilir. Takım oyuncularının, endirekt serbest vuruşa sebep olduğu durumlar şunlardır:

 • Maç içerisinde tehlikeli hareketler yapılması
 • Maç kurallarının ihlal edilmesi
 • Rakip oyuncunun hareketine ve ilerlemesine engel olunması
 • Kalecinin elinde tuttuğu topun, oyuna sokulmasına engel olunması
 • Faul işlenmesi
 • Futbolcunun uyarılmasına ya da oyundan atılmasına sebep olan hareketler yapılması

Direkt Serbest Vuruş Nedir?

Direkt serbest vuruş kuralı, takım oyuncularının kural ihlali işlemeleri durumunda uygulanmaktadır. Rakip oyuncuya zarar verilmesi, rakip takımın hareketlerinin engellenmesi ve futbol kurallarının ihlal edilmesi sebebiyle, karşı takıma direkt serbest vuruş hakkı verilmektedir. Orta hakemin kanaati sonrasında uygulanan direkt serbest vuruş hakkı, özellikle dikkatsiz ve kontrolsüzce hareket eden takımlara ceza niteliğindedir. Direkt serbest vuruşlarda, topun bir başka oyuncuya temas etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Rakip takım oyuncularından bir tanesi, hakemin belirlediği alandan topa vurur ve topun kaleye girmesini sağlarsa, takım lehine +1 gol yazılmaktadır. Endirekt serbest vuruşla direkt serbest vuruş arasındaki fark, direkt serbest vuruşlarda topun bir başka oyuncuya temas etme zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Hangi Durumlarda Direkt Serbest Vuruş Hakkı Tanınmaktadır?

Direkt serbest vuruş sebepleri, futbol kurallarına aykırı bulunan davranışlardır. Direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan davranışlar, aşağıda sıralanmıştır:

 • Rakip takım oyuncusuna tekme atılması ya da tekme atmaya teşebbüs edilmesi
 • Rakip oyuncuya çelme takılması ve teşebbüs edilmesi
 • Rakip oyuncunun üstüne kasıtlı olarak sıçraması
 • Rakip takım oyununa şarj yapılması
 • Rakip oyuncuya vurulması ya da vurma teşebbüsünde bulunulması
 • Rakip takım oyuncusunun itilmesi
 • Rakip oyuncuya ayakla müdahale edilmesi

Maç içerisinde direkt serbest vuruş oluşumuna yol açan, 3 temel kural ihlali bulunmaktadır:

 • Rakip takım oyuncusunun tutulması
 • Rakip oyuncuya tükürülmesi
 • Kaleci dışında topa bilerek dokunulması

Yukarıda belirtilen kural ihlalleri ve hareketler sonucunda, rakip takım lehine direkt serbest vuruş verilmektedir.

3066 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu