Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Faul kuralı, futbol maçının süresi içerisinde gerçekleştirilen ve hakemler tarafından, maç kurallarının ihlali olarak sayılan hareketlerdir. Orta hakem tarafından yönetilen futbol maçları, yan hakemlerin de desteğiyle takip edilmektedir. Yarı sahaların her birinde gerçekleştirilen kural ihlalleri, yan hakemler tarafından takip edilir ve bayrak yardımıyla, orta hakeme bildirilir. Orta hakem faul tespiti yaptıktan sonra, maçı durdurur ve maç kurallarına göre takımlara gereken cezaları verir.

Faul Kuralının Özellikleri Nelerdir?

Faul kararı, futbol kurallarının 12. maddesinde yer almaktadır. Futbolcuların karşı takımdan bir oyuncuya karşı yaptıkları aykırı hareketler, faul olarak nitelendirilmektedir. Bu hareketler hakemler tarafından tespit edildikten sonra, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Futbol maçlarının belirli kurallar çevresinde yönetilmesi ve tüm oyuncuların bu kurallara uyum sağlaması, maçın gidişatını belirlemektedir. Futbol kurallarına aykırı davranan bir takım, karşı takıma ayrıcalık verilerek ya da maç cezası gibi yaptırımlara uğratılarak cezalandırılmaktadır. Faul yapan bir takım oyuncusu, harekete göre sarı kart ya da kırmızı kart alabilir. Hakemin değerlendirmesinin ardından belirlenen cezalar, genellikle oyuncunun oyundan çıkarılması ve karşı takıma istisna hakkı verilmesidir.

Hangi Durumlarda Faul Gerçekleşir?

Faul sayılan hareketler, futbol kuralları kapsamında belirtilmiştir. Futbol kurallarının faul hareketleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Futbol kurallarının 12. maddesinde belirtilen hareketlerden bir tanesi uygulandığında, faul kuralı geçerli olmaktadır.
 • Faul şartının oluşması için bu hareketlerin sahada yer alan oyunculardan herhangi birisi tarafından yapılması gerekir.
 • Saha sınırları içinde yapılan kural ihlalleri, faul olarak nitelendirilmektedir.
 • Kural ihlalinin, karşı takım oyuncusuna karşı gerçekleştirilmesi gerekir. Kendi takım arkadaşlarına ya da futbol hakemlerine zarar verildiğinde, faul değil fena hareket terimi kullanılmaktadır.
 • Davranışların faul olarak değerlendirilmesi için top saha içinde olmalı ve maç süresi devam etmelidir. Devre arasında yapılan tartışmalar ya da kural ihlalleri, faul niteliğinde değildir. Aynı şekilde, maç bitiminde yapılan davranışlar da faul sayılmamaktadır.

Futbol maçları içerisinde, karşı takım oyuncularından bir ya da birkaç tanesine, kasten zarar verilmelidir. Kaza sonucunda karşı takımdan bir kişinin zarar görmesi, kasten yapılan bir hareket olmadığından faul sayılmamaktadır. Ancak kasten yapılan tüm kural ihlalleri, faul niteliğine sahiptir.

Faul Kararı Sonrasında Verilen Cezalar Nelerdir?

Hakemin faul kararı sonrasında verilen cezalar, karşı takım oyuncusunun zarar görüp görmemesine göre değişmektedir. Faul kararı verildikten sonra, zarar gören oyuncunun yer aldığı karşı takıma serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Direk ya da endirek serbest vuruş olarak ikiye ayrılan bu haklar, faul hareketin gerçekleştirildiği alana göre değişebilir. Direk serbest vuruş kararında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesi, takıma 1 gol daha kazandırmaktadır. Endirek serbest vuruş kararında, topun kimseye değmeden kaleye girmesi gol sayılmamaktadır. Savunma halindeki takımın, kendine ait ceza sahası içerisinde yaptıkları faul hareketler sonucunda, karşı takıma penaltı kullanma hakkı verilmektedir. Faul hareketlerin fark edilmesinin ardından, hakemler tarafından uyarı amaçlı sarı kart gösterilmektedir. Sarı kartın anlamı, aynı hareketin tekrarında oyuncunun maçtan çıkarılacağıdır. Eğer faul hareketin boyutu çok yüksekse, sarı yerine kırmızı kart gösterilir ve faul yapan futbolcu oyundan çıkarılır.

Futbol Maçlarında Hakemlerin Görevleri Ve Yetkileri

Futbolda hakemin yetkileri, orta ve yan hakem olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir:

 • Bir futbol maçı içerisinde, 3 farklı hakem bulunmaktadır.
 • Hakemlerden iki tanesi, yarı sahalarda taç çizgisi üzerinde dururken, bir tanesi orta saha çizgisinde yer almaktadır.
 • Yarı sahalarda bulunan hakemler, yan hakem olarak değerlendirilir. Yarı saha hakemleri, futbol maçlarında orta hakeme yardımcı olmaktadır.
 • Orta hakem, futbol maçlarının yönetiminden sorumludur. Maçın başlatılması, topun sahaya girmesi, kural ihlallerinin tespit edilmesi, takımlara ceza verilmesi ve oyunun futbol kuralları içerisinde gerçekleştirilmesi, orta hakemin sorumluluğu altında gerçekleşir.
 • Orta hakeme yardımcı olan yan hakemler, gollerin gerçekleşip gerçekleşmediğini, ceza sahasında faul hareketlerin varlığını, ofsayt hareketlerinin olup olmadığını ve oyuncu değişikliğini takip etmektedir. Herhangi bir kural ihlali tespit eden yan hakemler, ellerindeki bayraklar ve düdüklerle, orta hakemi uyarmaktadır.
 • Kural ihlali yapan oyunculara, orta hakem tarafından kırmızı ya da sarı kart gösterilmektedir.
 • Oyuncuların maçtan çıkması ya da maça girmesi için orta hakemden izin alınır.
 • Hakem atışı uygulaması, orta hakemin kural ihlali tespit etmesi durumunda gerçekleştirilir.
4678 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu