Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?01.04.2020

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Faul kuralı, futbol maçının süresi içerisinde gerçekleştirilen ve hakemler tarafından, maç kurallarının ihlali olarak sayılan hareketlerdir. Orta hakem tarafından yönetilen futbol maçları, yan hakemlerin de desteğiyle takip edilmektedir. Yarı sahaların her birinde gerçekleştirilen kural ihlalleri, yan hakemler tarafından takip edilir ve bayrak yardımıyla, orta hakeme bildirilir. Orta hakem faul tespiti yaptıktan sonra, maçı durdurur ve maç kurallarına göre takımlara gereken cezaları verir.

Faul Kuralının Özellikleri Nelerdir?

Faul kararı, futbol kurallarının 12. maddesinde yer almaktadır. Futbolcuların karşı takımdan bir oyuncuya karşı yaptıkları aykırı hareketler, faul olarak nitelendirilmektedir. Bu hareketler hakemler tarafından tespit edildikten sonra, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Futbol maçlarının belirli kurallar çevresinde yönetilmesi ve tüm oyuncuların bu kurallara uyum sağlaması, maçın gidişatını belirlemektedir. Futbol kurallarına aykırı davranan bir takım, karşı takıma ayrıcalık verilerek ya da maç cezası gibi yaptırımlara uğratılarak cezalandırılmaktadır. Faul yapan bir takım oyuncusu, harekete göre sarı kart ya da kırmızı kart alabilir. Hakemin değerlendirmesinin ardından belirlenen cezalar, genellikle oyuncunun oyundan çıkarılması ve karşı takıma istisna hakkı verilmesidir.

Hangi Durumlarda Faul Gerçekleşir?

Faul sayılan hareketler, futbol kuralları kapsamında belirtilmiştir. Futbol kurallarının faul hareketleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Futbol kurallarının 12. maddesinde belirtilen hareketlerden bir tanesi uygulandığında, faul kuralı geçerli olmaktadır.
 • Faul şartının oluşması için bu hareketlerin sahada yer alan oyunculardan herhangi birisi tarafından yapılması gerekir.
 • Saha sınırları içinde yapılan kural ihlalleri, faul olarak nitelendirilmektedir.
 • Kural ihlalinin, karşı takım oyuncusuna karşı gerçekleştirilmesi gerekir. Kendi takım arkadaşlarına ya da futbol hakemlerine zarar verildiğinde, faul değil fena hareket terimi kullanılmaktadır.
 • Davranışların faul olarak değerlendirilmesi için top saha içinde olmalı ve maç süresi devam etmelidir. Devre arasında yapılan tartışmalar ya da kural ihlalleri, faul niteliğinde değildir. Aynı şekilde, maç bitiminde yapılan davranışlar da faul sayılmamaktadır.

Futbol maçları içerisinde, karşı takım oyuncularından bir ya da birkaç tanesine, kasten zarar verilmelidir. Kaza sonucunda karşı takımdan bir kişinin zarar görmesi, kasten yapılan bir hareket olmadığından faul sayılmamaktadır. Ancak kasten yapılan tüm kural ihlalleri, faul niteliğine sahiptir.

Faul Kararı Sonrasında Verilen Cezalar Nelerdir?

Hakemin faul kararı sonrasında verilen cezalar, karşı takım oyuncusunun zarar görüp görmemesine göre değişmektedir. Faul kararı verildikten sonra, zarar gören oyuncunun yer aldığı karşı takıma serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Direk ya da endirek serbest vuruş olarak ikiye ayrılan bu haklar, faul hareketin gerçekleştirildiği alana göre değişebilir. Direk serbest vuruş kararında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesi, takıma 1 gol daha kazandırmaktadır. Endirek serbest vuruş kararında, topun kimseye değmeden kaleye girmesi gol sayılmamaktadır. Savunma halindeki takımın, kendine ait ceza sahası içerisinde yaptıkları faul hareketler sonucunda, karşı takıma penaltı kullanma hakkı verilmektedir. Faul hareketlerin fark edilmesinin ardından, hakemler tarafından uyarı amaçlı sarı kart gösterilmektedir. Sarı kartın anlamı, aynı hareketin tekrarında oyuncunun maçtan çıkarılacağıdır. Eğer faul hareketin boyutu çok yüksekse, sarı yerine kırmızı kart gösterilir ve faul yapan futbolcu oyundan çıkarılır.

Futbol Maçlarında Hakemlerin Görevleri Ve Yetkileri

Futbolda hakemin yetkileri, orta ve yan hakem olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir:

 • Bir futbol maçı içerisinde, 3 farklı hakem bulunmaktadır.
 • Hakemlerden iki tanesi, yarı sahalarda taç çizgisi üzerinde dururken, bir tanesi orta saha çizgisinde yer almaktadır.
 • Yarı sahalarda bulunan hakemler, yan hakem olarak değerlendirilir. Yarı saha hakemleri, futbol maçlarında orta hakeme yardımcı olmaktadır.
 • Orta hakem, futbol maçlarının yönetiminden sorumludur. Maçın başlatılması, topun sahaya girmesi, kural ihlallerinin tespit edilmesi, takımlara ceza verilmesi ve oyunun futbol kuralları içerisinde gerçekleştirilmesi, orta hakemin sorumluluğu altında gerçekleşir.
 • Orta hakeme yardımcı olan yan hakemler, gollerin gerçekleşip gerçekleşmediğini, ceza sahasında faul hareketlerin varlığını, ofsayt hareketlerinin olup olmadığını ve oyuncu değişikliğini takip etmektedir. Herhangi bir kural ihlali tespit eden yan hakemler, ellerindeki bayraklar ve düdüklerle, orta hakemi uyarmaktadır.
 • Kural ihlali yapan oyunculara, orta hakem tarafından kırmızı ya da sarı kart gösterilmektedir.
 • Oyuncuların maçtan çıkması ya da maça girmesi için orta hakemden izin alınır.
 • Hakem atışı uygulaması, orta hakemin kural ihlali tespit etmesi durumunda gerçekleştirilir.
3784 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP