Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Faul kuralı, futbol maçının süresi içerisinde gerçekleştirilen ve hakemler tarafından, maç kurallarının ihlali olarak sayılan hareketlerdir. Orta hakem tarafından yönetilen futbol maçları, yan hakemlerin de desteğiyle takip edilmektedir. Yarı sahaların her birinde gerçekleştirilen kural ihlalleri, yan hakemler tarafından takip edilir ve bayrak yardımıyla, orta hakeme bildirilir. Orta hakem faul tespiti yaptıktan sonra, maçı durdurur ve maç kurallarına göre takımlara gereken cezaları verir.

Faul Kuralının Özellikleri Nelerdir?

Faul kararı, futbol kurallarının 12. maddesinde yer almaktadır. Futbolcuların karşı takımdan bir oyuncuya karşı yaptıkları aykırı hareketler, faul olarak nitelendirilmektedir. Bu hareketler hakemler tarafından tespit edildikten sonra, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Futbol maçlarının belirli kurallar çevresinde yönetilmesi ve tüm oyuncuların bu kurallara uyum sağlaması, maçın gidişatını belirlemektedir. Futbol kurallarına aykırı davranan bir takım, karşı takıma ayrıcalık verilerek ya da maç cezası gibi yaptırımlara uğratılarak cezalandırılmaktadır. Faul yapan bir takım oyuncusu, harekete göre sarı kart ya da kırmızı kart alabilir. Hakemin değerlendirmesinin ardından belirlenen cezalar, genellikle oyuncunun oyundan çıkarılması ve karşı takıma istisna hakkı verilmesidir.

Hangi Durumlarda Faul Gerçekleşir?

Faul sayılan hareketler, futbol kuralları kapsamında belirtilmiştir. Futbol kurallarının faul hareketleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Futbol kurallarının 12. maddesinde belirtilen hareketlerden bir tanesi uygulandığında, faul kuralı geçerli olmaktadır.
 • Faul şartının oluşması için bu hareketlerin sahada yer alan oyunculardan herhangi birisi tarafından yapılması gerekir.
 • Saha sınırları içinde yapılan kural ihlalleri, faul olarak nitelendirilmektedir.
 • Kural ihlalinin, karşı takım oyuncusuna karşı gerçekleştirilmesi gerekir. Kendi takım arkadaşlarına ya da futbol hakemlerine zarar verildiğinde, faul değil fena hareket terimi kullanılmaktadır.
 • Davranışların faul olarak değerlendirilmesi için top saha içinde olmalı ve maç süresi devam etmelidir. Devre arasında yapılan tartışmalar ya da kural ihlalleri, faul niteliğinde değildir. Aynı şekilde, maç bitiminde yapılan davranışlar da faul sayılmamaktadır.

Futbol maçları içerisinde, karşı takım oyuncularından bir ya da birkaç tanesine, kasten zarar verilmelidir. Kaza sonucunda karşı takımdan bir kişinin zarar görmesi, kasten yapılan bir hareket olmadığından faul sayılmamaktadır. Ancak kasten yapılan tüm kural ihlalleri, faul niteliğine sahiptir.

Faul Kararı Sonrasında Verilen Cezalar Nelerdir?

Hakemin faul kararı sonrasında verilen cezalar, karşı takım oyuncusunun zarar görüp görmemesine göre değişmektedir. Faul kararı verildikten sonra, zarar gören oyuncunun yer aldığı karşı takıma serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Direk ya da endirek serbest vuruş olarak ikiye ayrılan bu haklar, faul hareketin gerçekleştirildiği alana göre değişebilir. Direk serbest vuruş kararında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesi, takıma 1 gol daha kazandırmaktadır. Endirek serbest vuruş kararında, topun kimseye değmeden kaleye girmesi gol sayılmamaktadır. Savunma halindeki takımın, kendine ait ceza sahası içerisinde yaptıkları faul hareketler sonucunda, karşı takıma penaltı kullanma hakkı verilmektedir. Faul hareketlerin fark edilmesinin ardından, hakemler tarafından uyarı amaçlı sarı kart gösterilmektedir. Sarı kartın anlamı, aynı hareketin tekrarında oyuncunun maçtan çıkarılacağıdır. Eğer faul hareketin boyutu çok yüksekse, sarı yerine kırmızı kart gösterilir ve faul yapan futbolcu oyundan çıkarılır.

Futbol Maçlarında Hakemlerin Görevleri Ve Yetkileri

Futbolda hakemin yetkileri, orta ve yan hakem olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir:

 • Bir futbol maçı içerisinde, 3 farklı hakem bulunmaktadır.
 • Hakemlerden iki tanesi, yarı sahalarda taç çizgisi üzerinde dururken, bir tanesi orta saha çizgisinde yer almaktadır.
 • Yarı sahalarda bulunan hakemler, yan hakem olarak değerlendirilir. Yarı saha hakemleri, futbol maçlarında orta hakeme yardımcı olmaktadır.
 • Orta hakem, futbol maçlarının yönetiminden sorumludur. Maçın başlatılması, topun sahaya girmesi, kural ihlallerinin tespit edilmesi, takımlara ceza verilmesi ve oyunun futbol kuralları içerisinde gerçekleştirilmesi, orta hakemin sorumluluğu altında gerçekleşir.
 • Orta hakeme yardımcı olan yan hakemler, gollerin gerçekleşip gerçekleşmediğini, ceza sahasında faul hareketlerin varlığını, ofsayt hareketlerinin olup olmadığını ve oyuncu değişikliğini takip etmektedir. Herhangi bir kural ihlali tespit eden yan hakemler, ellerindeki bayraklar ve düdüklerle, orta hakemi uyarmaktadır.
 • Kural ihlali yapan oyunculara, orta hakem tarafından kırmızı ya da sarı kart gösterilmektedir.
 • Oyuncuların maçtan çıkması ya da maça girmesi için orta hakemden izin alınır.
 • Hakem atışı uygulaması, orta hakemin kural ihlali tespit etmesi durumunda gerçekleştirilir.
6368 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu