Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Faul kuralı, futbol maçının süresi içerisinde gerçekleştirilen ve hakemler tarafından, maç kurallarının ihlali olarak sayılan hareketlerdir. Orta hakem tarafından yönetilen futbol maçları, yan hakemlerin de desteğiyle takip edilmektedir. Yarı sahaların her birinde gerçekleştirilen kural ihlalleri, yan hakemler tarafından takip edilir ve bayrak yardımıyla, orta hakeme bildirilir. Orta hakem faul tespiti yaptıktan sonra, maçı durdurur ve maç kurallarına göre takımlara gereken cezaları verir.

Faul Kuralının Özellikleri Nelerdir?

Faul kararı, futbol kurallarının 12. maddesinde yer almaktadır. Futbolcuların karşı takımdan bir oyuncuya karşı yaptıkları aykırı hareketler, faul olarak nitelendirilmektedir. Bu hareketler hakemler tarafından tespit edildikten sonra, gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Futbol maçlarının belirli kurallar çevresinde yönetilmesi ve tüm oyuncuların bu kurallara uyum sağlaması, maçın gidişatını belirlemektedir. Futbol kurallarına aykırı davranan bir takım, karşı takıma ayrıcalık verilerek ya da maç cezası gibi yaptırımlara uğratılarak cezalandırılmaktadır. Faul yapan bir takım oyuncusu, harekete göre sarı kart ya da kırmızı kart alabilir. Hakemin değerlendirmesinin ardından belirlenen cezalar, genellikle oyuncunun oyundan çıkarılması ve karşı takıma istisna hakkı verilmesidir.

Hangi Durumlarda Faul Gerçekleşir?

Faul sayılan hareketler, futbol kuralları kapsamında belirtilmiştir. Futbol kurallarının faul hareketleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Futbol kurallarının 12. maddesinde belirtilen hareketlerden bir tanesi uygulandığında, faul kuralı geçerli olmaktadır.
 • Faul şartının oluşması için bu hareketlerin sahada yer alan oyunculardan herhangi birisi tarafından yapılması gerekir.
 • Saha sınırları içinde yapılan kural ihlalleri, faul olarak nitelendirilmektedir.
 • Kural ihlalinin, karşı takım oyuncusuna karşı gerçekleştirilmesi gerekir. Kendi takım arkadaşlarına ya da futbol hakemlerine zarar verildiğinde, faul değil fena hareket terimi kullanılmaktadır.
 • Davranışların faul olarak değerlendirilmesi için top saha içinde olmalı ve maç süresi devam etmelidir. Devre arasında yapılan tartışmalar ya da kural ihlalleri, faul niteliğinde değildir. Aynı şekilde, maç bitiminde yapılan davranışlar da faul sayılmamaktadır.

Futbol maçları içerisinde, karşı takım oyuncularından bir ya da birkaç tanesine, kasten zarar verilmelidir. Kaza sonucunda karşı takımdan bir kişinin zarar görmesi, kasten yapılan bir hareket olmadığından faul sayılmamaktadır. Ancak kasten yapılan tüm kural ihlalleri, faul niteliğine sahiptir.

Faul Kararı Sonrasında Verilen Cezalar Nelerdir?

Hakemin faul kararı sonrasında verilen cezalar, karşı takım oyuncusunun zarar görüp görmemesine göre değişmektedir. Faul kararı verildikten sonra, zarar gören oyuncunun yer aldığı karşı takıma serbest vuruş hakkı tanınmaktadır. Direk ya da endirek serbest vuruş olarak ikiye ayrılan bu haklar, faul hareketin gerçekleştirildiği alana göre değişebilir. Direk serbest vuruş kararında, topun kimseye temas etmeden kaleye girmesi, takıma 1 gol daha kazandırmaktadır. Endirek serbest vuruş kararında, topun kimseye değmeden kaleye girmesi gol sayılmamaktadır. Savunma halindeki takımın, kendine ait ceza sahası içerisinde yaptıkları faul hareketler sonucunda, karşı takıma penaltı kullanma hakkı verilmektedir. Faul hareketlerin fark edilmesinin ardından, hakemler tarafından uyarı amaçlı sarı kart gösterilmektedir. Sarı kartın anlamı, aynı hareketin tekrarında oyuncunun maçtan çıkarılacağıdır. Eğer faul hareketin boyutu çok yüksekse, sarı yerine kırmızı kart gösterilir ve faul yapan futbolcu oyundan çıkarılır.

Futbol Maçlarında Hakemlerin Görevleri Ve Yetkileri

Futbolda hakemin yetkileri, orta ve yan hakem olarak iki ayrı kategoride incelenmektedir:

 • Bir futbol maçı içerisinde, 3 farklı hakem bulunmaktadır.
 • Hakemlerden iki tanesi, yarı sahalarda taç çizgisi üzerinde dururken, bir tanesi orta saha çizgisinde yer almaktadır.
 • Yarı sahalarda bulunan hakemler, yan hakem olarak değerlendirilir. Yarı saha hakemleri, futbol maçlarında orta hakeme yardımcı olmaktadır.
 • Orta hakem, futbol maçlarının yönetiminden sorumludur. Maçın başlatılması, topun sahaya girmesi, kural ihlallerinin tespit edilmesi, takımlara ceza verilmesi ve oyunun futbol kuralları içerisinde gerçekleştirilmesi, orta hakemin sorumluluğu altında gerçekleşir.
 • Orta hakeme yardımcı olan yan hakemler, gollerin gerçekleşip gerçekleşmediğini, ceza sahasında faul hareketlerin varlığını, ofsayt hareketlerinin olup olmadığını ve oyuncu değişikliğini takip etmektedir. Herhangi bir kural ihlali tespit eden yan hakemler, ellerindeki bayraklar ve düdüklerle, orta hakemi uyarmaktadır.
 • Kural ihlali yapan oyunculara, orta hakem tarafından kırmızı ya da sarı kart gösterilmektedir.
 • Oyuncuların maçtan çıkması ya da maça girmesi için orta hakemden izin alınır.
 • Hakem atışı uygulaması, orta hakemin kural ihlali tespit etmesi durumunda gerçekleştirilir.
8504 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Atalanta Fiorentina İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Atalanta Fiorentina İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

 

 

İtalya Kupasında Atalanta ile Fiorentina karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Son lig maçında Monza karşısında deplasmnada 2 1 kazanan Atalanta UEFA Avrupa Liginde de Liverpool'u elemeyi başarmıştı.Fiorentina ise Konferans Liginde Viktoria Plzen'i elemeyi bilmişti.Son maçında Salernitana'yı 2 0 mağlup eden Fiorentina ilk karşılaşmada Atalanta'yı 1 0 mağlup etmişti.Rövanşı almak isteyen Atalanta'yı iç sahada galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.60 - 22:00

Tahmini İncele
Trabzonspor Fatih Karagümrük İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Trabzonspor Fatih Karagümrük İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

 

Türkiye Kupasında Trabzonspor ile Fatih Karagümrük karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Trabzonspor ile başlayalım.Geçen ay bu stadda karşı karşıya gelen iki takımın karşılaşmasını 5 1'lik Trabzonspor galbiiyetiyle sonuçlanmıştı son lig maçında da Kayserispor'u deplasmanda 2 1 mağlup etmişti.Fatih Karagümrük ise son maçında ligin dibindeki İstanbulspor'u 2 1 mağlup etmeyi başarmıştı.Bordo mavililer karşısında da kazanıp finale çıkma açısında avantaj elde etmek isteyen Fatih Karagümrük'ün işini zor görüyorum.Trabzonspor iç sahada galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.44 - 20:30

Tahmini İncele
Monaco Lille İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Monaco Lille İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, Şampiyonlar Ligi mücadelesi veren 2 ekip karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Monaco, deplasman ekibi Lille'i ağırlıyor. Ev sahibi Monaco formda bir dönemden geçiyor ve ligin 2.si. Deplasman ekibi Lille de keza iyi bir sezon geçiriyor ve Monaco'nun sadece 2 puan gerisinde. Bu mücadelede her 2 ekip de galibiyet için sahada olacak fakat 2 ekibin de işi oldukça zor. 2 ekibin de savunmada oldukça zorlanacağını düşünüyorum. 1.51'lik orandan 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.51

Tahmini İncele
Lorient PSG İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Lorient PSG İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligde kalma mücadelesi veren Lorient ile ligin devi ve lideri PSG karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lorient, deplasman ekibi PSG'yi ağırlıyor. Ev sahibi Lorient şu ana kadar sıradan bir oyun oynadı ve güven vermiyor. Ateş hattının hemen içindeler ve ciddi bir savaşın içindeler. Deplasman ekibi PSG ise çok iyi bir oyun oynuyor ve ciddi anlamda da formda. Bu deplasmanda da ben PSG'nin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 & 1.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Marsilya Nice İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Marsilya Nice İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligin 2 kaliteli ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Marsilya, deplasman ekibi Nice'i ağırlıyor. Ev sahibi Marsiyla ligin 2. devresinde ciddi anlamda aşağılara düştü ve Avrupa Ligleri mücadelesi bile veremiyor. Deplasman ekibi Nice ise Şampiyonlar Ligi mücadelesi vermeye çalışıyor ve daha fazla puan kaybı yapmamalı. Bu deplasmanda ise işi çok zor olacak. Ben her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.59

Tahmini İncele
Manchester United Sheffield United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Manchester United Sheffield United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin beklentilerin altında kalan dev ekiplerinden Manchester United ile ligin dibine demir atan ve ligde kalma mücadelesi bile veremeyen Sheffield United karşı karşıya geiyor. Ev sahibi Manchester United, deplasman ekibi Sheffield United'ı ağırlıyor. Ev sahibinde sakatlar yavaş yavaş düzeldi ve oyun olarak da bence sene başından daha iyi bir seviyedeler. Deplasman ekibi ise oyun olarak korkunç görünüyor ve hiçbir varlık gösteremiyor. Ev sahibinin bol gollü bir galibiyet almasını bekliyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Crystal Palace Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Crystal Palace Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin zayıf ekiplerinden Crystal Palace ile ligin kaliteli ekiplerinden Newcastle United karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Crystal Palace, deplasman ekibi Newcastle United'ı ağırlıyor. Ev sahibi şu ana kadar çok zayıf bir oyun oynadı ve kadro olarak da yeterli bir seviyede değil. Ligde kalma mücadelesi veriyorlar ve işleri çok zor olmasa da çok kolay da değil. Deplasman ekibi Newcastle United ise iyi bir oyun oynuyor ve Avrupa Ligleri mücadelesi veriyor. Bu deplasmanda da benim için Newcastle net favori. Kolay bir 90 dakika olmayacaktır fakat yüksek orandan deplasman ekibi denenmeli. 

Tahmin MS 2 Oran 2.13

Tahmini İncele
Everton Liverpool İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Everton Liverpool İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin zayıf ekiplerinden Everton ile ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekibi Liverpool karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Everton, deplasman ekibi Liverpool'u ağırlıyor. Ev sahibi Everton şu ana kadar çok sıradan bir oyun oynadı ve kadro olarak da zayıf bir ekip. Deplasman ekibi Liverpool ise Crystal Palace'a mağlup olarak liderliğini kaybetti ve daha fazla puan kaybı yapmamalı. Bu deplasmanda da ben Liverpool'un çok net favori olduğunu düşünüyorum. Gollü bir Liverpool galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 2.5 ÜST Oran 1.68

Tahmini İncele
Real Madrid Baskonia İddaa Maç Tahmini 23 Nisan 2024 Real Madrid Baskonia İddaa Maç Tahmini 23 Nisan 2024

Euroleague Çeyrek Final eşleşmelerinde, Real Madrid ile Baskonia karşı karşıya geliyor. Eşleşmede ev sahipliği yapan Real Madrid, eşleşmenin ilk maçında Baskonia'yı ağırlıyor. Bu mücadelede de, bu eşleşmede de Real Madrid'in net favori olduğunu düşünüyorum fakat Baskonia sürpriz yapabilecek bir ekip. Howard eğer tempoyu yakalarsa, saçma sapan sayılara çıkabiliyor ve bu maçta da ben Baskonia'nın sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Yüksek tempolu bir maç bekliyorum. 

Tahmin 168.5 ÜST Oran 1.44

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu