Futbolda Forma Nasıl Olmalı? 01.04.2020

Futbolda Forma Nasıl Olmalı?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Forma Nasıl Olmalı?

Futbol formalarınınbelirli kurallara uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Futbolcuların her birine özel olarak hazırlanan formalar, yer alınan takımın simgesi olarak da kullanılmaktadır. Futbol maçlarında, takım oyuncularını ayırt etmek için de kullanılan formalar, futbol kuralları içerisinde, nizami düzene sahip olmak zorundadır. Oyuncuların hareketlerini kısıtlamayacak ve federasyon kurallarından çıkmayacak formaların, rakip takımla aynı olmamasına özen gösterilmelidir. Rakip takımla bire bir aynı renkte forma giyilmesi, maç kurallarına aykırıdır. Futbolda forma kuralları ve formalar için belirlenen temel kriterler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Futbol Formaları İçin Belirlenen Kurallar Nelerdir?

Futbol formalarının özellikleri, federasyon tarafından belirli kriterlerle sınırlandırılmıştır. Futbol maçlarında giyilecek formalar için belirlenen istatistikler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Futbolcuların giyecekleri kıyafetlerin ve iç çamaşırlarının, başka bir oyuncuya zarar vermeyecek şekilde olması gerekir.
 • Futbol formalarının sıfır kollu olmaması zorunludur. Yarım kollu ya da talebe göre uzun kollu forma giyilebilir.
 • Alt ve üst formanın birleşik olmaması, iki parçadan oluşması gerekir. Tulum şeklinde bütün forma giyilmesine izin verilmemektedir.
 • Şortun diz kapağının altına inmemesi gerekir.
 • Formaların renkleri, temsil edilen takımın renklerinden meydana gelmelidir. Tüm takım oyuncularının, aynı formadan giymesi gerekir.
 • Üst formanın sağ göğüs kısmında, temsil edilen ülkenin bayrağı bulunmalıdır.
 • Formanın sol göğüs kısmında, takıma ait logo, amblem ya da arma bulunmalıdır.
 • Formanın ön yüzünde, göğüs kafesinin olduğu bölgeye sponsor markanın ismi yazılmaktadır. Sponsorun ismi, sağ kolda da kullanılmalıdır.
 • Üst formanın arka yüzünde, ilk sıraya sponsor ismi eklenmektedir. Sponsor logosunun boyutu, en fazla 15 cm2 olabilir.
 • Sırt bölümünde, oyuncunun numarası yer alır. Oyuncu numarasının boyu, 25 ila 27 cm arasında değişmektedir.
 • Oyuncu numarasının hemen altında, oyuncunun ismi ya da soy ismi kullanılmaktadır. Oyuncu isminin maksimum boyu 7,5 cm’dir.
 • Alt formada sadece ön kısımda bilgiler kullanılmaktadır. Sporcunun sağ dizine denk gelen bölgeye sponsor reklamı eklenir. Sponsor reklamının boyutu, toplamda 100 cm2’dir.
 • Alt formanın sol dizinde, futbolcunun numarası yer almaktadır. Numara boyutları, 10 ila 12 cm arasında değişecektir.

Formaların üzerindeki işaretlerin, belirlenen kuralların dışına çıkmaması gerekir. Kuralların dışında forma giyen oyuncular, maç sonrasında uyarı almaktadır.

Futbolcularda Bulunması Zorunlu Olan Giysi ve Araçlar Nelerdir?

Futbolcuların giysi kuralları kapsamında, maç esnasında bulunması gereken giysi ve ekipmanlar şunlardır:

 • Kolları bulunan bir gömlek ya da forma giyilmelidir. Formanın kollarından dışarı çıkan iç kıyafetlerin, formanın kol rengiyle aynı olması gerekir.
 • Tüm futbolcuların, şort kullanması gerekmektedir. Şortun altından tayt giyildiğinde, tayt renginin siyah ya da şortun ana rengiyle aynı olması gerekmektedir.
 • Tüm sporcuların tozluk kullanması gerekir. Tozlukların üzerine bant kullanılacağı zaman, bantların tozluklarla aynı renklerde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tüm sporcuların tekmelik kullanması gerekir. Bölgenin rengiyle aynı renklerde olmasına dikkat edilmelidir. Tekmeliklerin, tozlukların altında kalması ve görünmemesi gerekir.
 • Tekmeliklerin, plastik ya da silikon gibi uygun malzemelerden hazırlanması gerekir. Futbolcuların sağlığını korumaya yeterli olmak zorundadır.
 • Tüm futbolcuların, çivili krampon kullanması gerekmektedir.

Futbolcu İç Çamaşırı Kuralları Nelerdir?

Futbolcu çamaşır kuralları, özellikle maç esnasında politik ve siyasi bir ifade kullanılmaması yönünde düzenlenmiştir. Formanın dışından görünen çamaşırların, forma rengiyle bire bir uyumlu olması gerekir. Politik fikir temsil eden, dini bir söylem içeren, siyasi ya da kişisel bir slogan barındıran çamaşırlar, maç esnasında kullanılamaz. Yasaklanan konularda herhangi bir ifade barındıran çamaşırların kullanılması durumunda, maç sonrasında FİFA ya da turnuva organizatörü tarafından cezai yaptırım uygulanacaktır. Futbolcuların bu simgeleri kasten göstermesi, cezai yaptırıma sebep olmaktadır.

Futbol Giysi Kurallarına Uyulmadığında Ne Olur?

Forma kurallarının ihlali durumunda uygulanan yaptırımlar ve karşılaşılan durumlar, aşağıda listelenmiştir:

 • Forma ve giysi ihlali durumunda, maçların durdurulması söz konusu değildir.
 • Giysi ihlali yapan oyuncular, hakemler tarafından tespit edilerek uyarılır. Eksiklerin tamamlanması için oyuncular oyun dışına alınmaktadır.
 • Topun ilk oyun dışı olacağı ana kadar, oyuncuların tüm eksik gereçlerini tamamlaması gerekir. Bu ana kadar eksiklerini düzeltmeyen oyuncular, top oyun dışı olduğu anda oyundan çıkarılmaktadır.
 • Oyun dışına alınan oyuncular tekrardan oyuna görmeden önce, hakem tarafından kontrol edilmektedir.

Futbol giysi kuralları sebebiyle oyun dışı bırakılan bir oyuncu, hakemin izni olmadan sahaya giremez. Oyuncuların izinsiz sahaya girmesi durumunda, ihtar cezası uygulanmaktadır.

1771 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu