Futbolda Forma Nasıl Olmalı? 01.04.2020

Futbolda Forma Nasıl Olmalı?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Forma Nasıl Olmalı?

Futbol formalarınınbelirli kurallara uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Futbolcuların her birine özel olarak hazırlanan formalar, yer alınan takımın simgesi olarak da kullanılmaktadır. Futbol maçlarında, takım oyuncularını ayırt etmek için de kullanılan formalar, futbol kuralları içerisinde, nizami düzene sahip olmak zorundadır. Oyuncuların hareketlerini kısıtlamayacak ve federasyon kurallarından çıkmayacak formaların, rakip takımla aynı olmamasına özen gösterilmelidir. Rakip takımla bire bir aynı renkte forma giyilmesi, maç kurallarına aykırıdır. Futbolda forma kuralları ve formalar için belirlenen temel kriterler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Futbol Formaları İçin Belirlenen Kurallar Nelerdir?

Futbol formalarının özellikleri, federasyon tarafından belirli kriterlerle sınırlandırılmıştır. Futbol maçlarında giyilecek formalar için belirlenen istatistikler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Futbolcuların giyecekleri kıyafetlerin ve iç çamaşırlarının, başka bir oyuncuya zarar vermeyecek şekilde olması gerekir.
 • Futbol formalarının sıfır kollu olmaması zorunludur. Yarım kollu ya da talebe göre uzun kollu forma giyilebilir.
 • Alt ve üst formanın birleşik olmaması, iki parçadan oluşması gerekir. Tulum şeklinde bütün forma giyilmesine izin verilmemektedir.
 • Şortun diz kapağının altına inmemesi gerekir.
 • Formaların renkleri, temsil edilen takımın renklerinden meydana gelmelidir. Tüm takım oyuncularının, aynı formadan giymesi gerekir.
 • Üst formanın sağ göğüs kısmında, temsil edilen ülkenin bayrağı bulunmalıdır.
 • Formanın sol göğüs kısmında, takıma ait logo, amblem ya da arma bulunmalıdır.
 • Formanın ön yüzünde, göğüs kafesinin olduğu bölgeye sponsor markanın ismi yazılmaktadır. Sponsorun ismi, sağ kolda da kullanılmalıdır.
 • Üst formanın arka yüzünde, ilk sıraya sponsor ismi eklenmektedir. Sponsor logosunun boyutu, en fazla 15 cm2 olabilir.
 • Sırt bölümünde, oyuncunun numarası yer alır. Oyuncu numarasının boyu, 25 ila 27 cm arasında değişmektedir.
 • Oyuncu numarasının hemen altında, oyuncunun ismi ya da soy ismi kullanılmaktadır. Oyuncu isminin maksimum boyu 7,5 cm’dir.
 • Alt formada sadece ön kısımda bilgiler kullanılmaktadır. Sporcunun sağ dizine denk gelen bölgeye sponsor reklamı eklenir. Sponsor reklamının boyutu, toplamda 100 cm2’dir.
 • Alt formanın sol dizinde, futbolcunun numarası yer almaktadır. Numara boyutları, 10 ila 12 cm arasında değişecektir.

Formaların üzerindeki işaretlerin, belirlenen kuralların dışına çıkmaması gerekir. Kuralların dışında forma giyen oyuncular, maç sonrasında uyarı almaktadır.

Futbolcularda Bulunması Zorunlu Olan Giysi ve Araçlar Nelerdir?

Futbolcuların giysi kuralları kapsamında, maç esnasında bulunması gereken giysi ve ekipmanlar şunlardır:

 • Kolları bulunan bir gömlek ya da forma giyilmelidir. Formanın kollarından dışarı çıkan iç kıyafetlerin, formanın kol rengiyle aynı olması gerekir.
 • Tüm futbolcuların, şort kullanması gerekmektedir. Şortun altından tayt giyildiğinde, tayt renginin siyah ya da şortun ana rengiyle aynı olması gerekmektedir.
 • Tüm sporcuların tozluk kullanması gerekir. Tozlukların üzerine bant kullanılacağı zaman, bantların tozluklarla aynı renklerde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tüm sporcuların tekmelik kullanması gerekir. Bölgenin rengiyle aynı renklerde olmasına dikkat edilmelidir. Tekmeliklerin, tozlukların altında kalması ve görünmemesi gerekir.
 • Tekmeliklerin, plastik ya da silikon gibi uygun malzemelerden hazırlanması gerekir. Futbolcuların sağlığını korumaya yeterli olmak zorundadır.
 • Tüm futbolcuların, çivili krampon kullanması gerekmektedir.

Futbolcu İç Çamaşırı Kuralları Nelerdir?

Futbolcu çamaşır kuralları, özellikle maç esnasında politik ve siyasi bir ifade kullanılmaması yönünde düzenlenmiştir. Formanın dışından görünen çamaşırların, forma rengiyle bire bir uyumlu olması gerekir. Politik fikir temsil eden, dini bir söylem içeren, siyasi ya da kişisel bir slogan barındıran çamaşırlar, maç esnasında kullanılamaz. Yasaklanan konularda herhangi bir ifade barındıran çamaşırların kullanılması durumunda, maç sonrasında FİFA ya da turnuva organizatörü tarafından cezai yaptırım uygulanacaktır. Futbolcuların bu simgeleri kasten göstermesi, cezai yaptırıma sebep olmaktadır.

Futbol Giysi Kurallarına Uyulmadığında Ne Olur?

Forma kurallarının ihlali durumunda uygulanan yaptırımlar ve karşılaşılan durumlar, aşağıda listelenmiştir:

 • Forma ve giysi ihlali durumunda, maçların durdurulması söz konusu değildir.
 • Giysi ihlali yapan oyuncular, hakemler tarafından tespit edilerek uyarılır. Eksiklerin tamamlanması için oyuncular oyun dışına alınmaktadır.
 • Topun ilk oyun dışı olacağı ana kadar, oyuncuların tüm eksik gereçlerini tamamlaması gerekir. Bu ana kadar eksiklerini düzeltmeyen oyuncular, top oyun dışı olduğu anda oyundan çıkarılmaktadır.
 • Oyun dışına alınan oyuncular tekrardan oyuna görmeden önce, hakem tarafından kontrol edilmektedir.

Futbol giysi kuralları sebebiyle oyun dışı bırakılan bir oyuncu, hakemin izni olmadan sahaya giremez. Oyuncuların izinsiz sahaya girmesi durumunda, ihtar cezası uygulanmaktadır.

2516 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Granada ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Granada, deplasman ekibi Real Betis'i ağırlıyor. Ev sahibi Granada şu ana kadar iyi bir oyun oynamadı ve kadro olarak da zayıf. Deplasman ekibi Real Betis ise kadro olarak bence iyi bir seviyede olsa da oyun olarak tam anlamıyla istediği seviyede değil. Yine de Granada gibi ekiplere karşı çok zorlanacaklarını zannetmiyorum. Bu mücadelede de ben Real Betis'in galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 2.11

Tahmini İncele
Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Celta Vigo ile Alaves karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Celta Vigo, deplasman ekibi Alaves'i ağırlıyor. Ev sahibi hafta sonu Barcelona'ya karşı son dakikalarda yediği 3 gol ile mağlup oldu ve moral olarak iyice çöktü. Deplasman ekibi Alaves ise iyi bir oyun oynamıyor sene başından beri ve bu maçta da güven vermiyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin taraftarının da desteğiyle bir şekilde maçı kazanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.50

Tahmini İncele
Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Osasuna ile ligin bir hayli formda ve dev ekiplerinden Atletico Madrid karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Osasuna, deplasman ekibi Atletico Madrid'i ağırlıyor. Ev sahibi Osasuna oldukça zayıf göründü şu ana kadar hem oyun hem de kadro olarak ve bu maçta da güven vermiyor. Deplasman ekibi Atletico Madrid ise hafta sonu Real Madrid'e karşı çok net bir galibiyet aldı ve büyük moral depoladı. Bu deplasmanda da net favori Atletico Madrd gibi görünüyor. Kolay kolay güvenmem pek Atletico Madrid'e fakat Real Madrid galibiyetinin ardından devam etmelerini bekliyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.91

Tahmini İncele
Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Cadiz ile ligin orta halli ekiplerinden Rayo Vallecano'yu ağırlıyor. Ev sahibi Cadiz, kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi fakat lige fena bir giriş yapmadı. Deplasman ekibi Rayo Vallecano ise orta sıraların altında ekiplerinden birisi fakat oyun olarak bence fena seviyede değil. Ben bu mücadelede her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.42

Tahmini İncele
Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin orta halli 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Valencia, deplasman ekibi Real Sociedad'ı ağırlıyor. Ev sahibi Valencia da, deplasman ekibi Sociedad da çok fena bir oyun oynamadılar şu ana kadar ve özellikle Sociedad keyif veriyor. Yine de bu tarz zorlu maçlarda her 2 ekip de savunmaya önem veriyor ve bu maçta da savunmalar konuşacaktır. Ben temponun kolay kolay yükselmeyeceğini düşünüyorum bu mücadelede. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.40

Tahmini İncele
Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin dev ekibi Real Madrid ile ligin zayıf ekiplerinden Las Palmas karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Madrid, deplasman ekibi Las Palmas'ı ağırlıyor. Ev sahibi Real Madrid haftasonu Atletico Madrid deplasmanında net bir mağlubiyet aldı ve çok zayıf göründü. Öyle bir derbi mağlubiyetinin ardından toparlanmaları oldukça olası görünüyor ve rakipleri de çok uygun. Deplasman ekibi Las Palmas'ın bu maça tutunabileceğini zannetmiyorum. Gollü bir Madrid galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.38

Tahmini İncele
Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, lige iyi bir giriş yapan Athletic Bilbao ile ligin sıradan ekiplerinden Getafe karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Athletic Bilbao, deplasman ekibi Getafe'yi ağırlıyor. Ev sahibi Athletic Bilbao iyi bir oyun oynuyor ve keyif veriyor. Deplasman ekibi Getafe ise bu sezon da zayıf bir oyun oynuyor ve ligde kalması yine kolay olmayacak. Ben bu mücadelede ev sahibinin taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.43

Tahmini İncele
Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Villarreal, deplasman ekibi Girona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Villarreal oldukça keyifli maçlar çıkarıyor fakat istediği puanların uzağında kalıyor. Deplasman ekibi Girona ise geçen seneki oyununun üstüne koymayı başardı bu sezon ve oldukça güven veriyor. Bu deplasmanda da ofansif anlamda çok etkili bir Girona bekliyorum. Ev sahibi de gol yollarında etkili olacaktır. Genel itibariyle tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.41

Tahmini İncele
Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Genoa ile Roma karşı karşıya geliyor.5 maçtan 4 puan çıkarabilen Genoa son 3 maçını da kazanamadı.Son lig maçında Lecce'ye 1 0 kaybeden Genoa karşılaşmayı da 10 kişi tamamlamıştı.Roma ise 5 maçtan 5 puan topladı.Son maçında Torino ile deplasmanda 1 1 berabere kalan Roma Lukaku'nun golüyle öne geçse de skoru koruyamamıştı.Bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum ancak artık Roma kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.89 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu