Futbolda Forma Nasıl Olmalı? 01.04.2020

Futbolda Forma Nasıl Olmalı?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Forma Nasıl Olmalı?

Futbol formalarınınbelirli kurallara uygun olarak hazırlanması gerekmektedir. Futbolcuların her birine özel olarak hazırlanan formalar, yer alınan takımın simgesi olarak da kullanılmaktadır. Futbol maçlarında, takım oyuncularını ayırt etmek için de kullanılan formalar, futbol kuralları içerisinde, nizami düzene sahip olmak zorundadır. Oyuncuların hareketlerini kısıtlamayacak ve federasyon kurallarından çıkmayacak formaların, rakip takımla aynı olmamasına özen gösterilmelidir. Rakip takımla bire bir aynı renkte forma giyilmesi, maç kurallarına aykırıdır. Futbolda forma kuralları ve formalar için belirlenen temel kriterler, yazı içerisinde tüm detaylarıyla ele alınmıştır.

Futbol Formaları İçin Belirlenen Kurallar Nelerdir?

Futbol formalarının özellikleri, federasyon tarafından belirli kriterlerle sınırlandırılmıştır. Futbol maçlarında giyilecek formalar için belirlenen istatistikler, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Futbolcuların giyecekleri kıyafetlerin ve iç çamaşırlarının, başka bir oyuncuya zarar vermeyecek şekilde olması gerekir.
 • Futbol formalarının sıfır kollu olmaması zorunludur. Yarım kollu ya da talebe göre uzun kollu forma giyilebilir.
 • Alt ve üst formanın birleşik olmaması, iki parçadan oluşması gerekir. Tulum şeklinde bütün forma giyilmesine izin verilmemektedir.
 • Şortun diz kapağının altına inmemesi gerekir.
 • Formaların renkleri, temsil edilen takımın renklerinden meydana gelmelidir. Tüm takım oyuncularının, aynı formadan giymesi gerekir.
 • Üst formanın sağ göğüs kısmında, temsil edilen ülkenin bayrağı bulunmalıdır.
 • Formanın sol göğüs kısmında, takıma ait logo, amblem ya da arma bulunmalıdır.
 • Formanın ön yüzünde, göğüs kafesinin olduğu bölgeye sponsor markanın ismi yazılmaktadır. Sponsorun ismi, sağ kolda da kullanılmalıdır.
 • Üst formanın arka yüzünde, ilk sıraya sponsor ismi eklenmektedir. Sponsor logosunun boyutu, en fazla 15 cm2 olabilir.
 • Sırt bölümünde, oyuncunun numarası yer alır. Oyuncu numarasının boyu, 25 ila 27 cm arasında değişmektedir.
 • Oyuncu numarasının hemen altında, oyuncunun ismi ya da soy ismi kullanılmaktadır. Oyuncu isminin maksimum boyu 7,5 cm’dir.
 • Alt formada sadece ön kısımda bilgiler kullanılmaktadır. Sporcunun sağ dizine denk gelen bölgeye sponsor reklamı eklenir. Sponsor reklamının boyutu, toplamda 100 cm2’dir.
 • Alt formanın sol dizinde, futbolcunun numarası yer almaktadır. Numara boyutları, 10 ila 12 cm arasında değişecektir.

Formaların üzerindeki işaretlerin, belirlenen kuralların dışına çıkmaması gerekir. Kuralların dışında forma giyen oyuncular, maç sonrasında uyarı almaktadır.

Futbolcularda Bulunması Zorunlu Olan Giysi ve Araçlar Nelerdir?

Futbolcuların giysi kuralları kapsamında, maç esnasında bulunması gereken giysi ve ekipmanlar şunlardır:

 • Kolları bulunan bir gömlek ya da forma giyilmelidir. Formanın kollarından dışarı çıkan iç kıyafetlerin, formanın kol rengiyle aynı olması gerekir.
 • Tüm futbolcuların, şort kullanması gerekmektedir. Şortun altından tayt giyildiğinde, tayt renginin siyah ya da şortun ana rengiyle aynı olması gerekmektedir.
 • Tüm sporcuların tozluk kullanması gerekir. Tozlukların üzerine bant kullanılacağı zaman, bantların tozluklarla aynı renklerde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Tüm sporcuların tekmelik kullanması gerekir. Bölgenin rengiyle aynı renklerde olmasına dikkat edilmelidir. Tekmeliklerin, tozlukların altında kalması ve görünmemesi gerekir.
 • Tekmeliklerin, plastik ya da silikon gibi uygun malzemelerden hazırlanması gerekir. Futbolcuların sağlığını korumaya yeterli olmak zorundadır.
 • Tüm futbolcuların, çivili krampon kullanması gerekmektedir.

Futbolcu İç Çamaşırı Kuralları Nelerdir?

Futbolcu çamaşır kuralları, özellikle maç esnasında politik ve siyasi bir ifade kullanılmaması yönünde düzenlenmiştir. Formanın dışından görünen çamaşırların, forma rengiyle bire bir uyumlu olması gerekir. Politik fikir temsil eden, dini bir söylem içeren, siyasi ya da kişisel bir slogan barındıran çamaşırlar, maç esnasında kullanılamaz. Yasaklanan konularda herhangi bir ifade barındıran çamaşırların kullanılması durumunda, maç sonrasında FİFA ya da turnuva organizatörü tarafından cezai yaptırım uygulanacaktır. Futbolcuların bu simgeleri kasten göstermesi, cezai yaptırıma sebep olmaktadır.

Futbol Giysi Kurallarına Uyulmadığında Ne Olur?

Forma kurallarının ihlali durumunda uygulanan yaptırımlar ve karşılaşılan durumlar, aşağıda listelenmiştir:

 • Forma ve giysi ihlali durumunda, maçların durdurulması söz konusu değildir.
 • Giysi ihlali yapan oyuncular, hakemler tarafından tespit edilerek uyarılır. Eksiklerin tamamlanması için oyuncular oyun dışına alınmaktadır.
 • Topun ilk oyun dışı olacağı ana kadar, oyuncuların tüm eksik gereçlerini tamamlaması gerekir. Bu ana kadar eksiklerini düzeltmeyen oyuncular, top oyun dışı olduğu anda oyundan çıkarılmaktadır.
 • Oyun dışına alınan oyuncular tekrardan oyuna görmeden önce, hakem tarafından kontrol edilmektedir.

Futbol giysi kuralları sebebiyle oyun dışı bırakılan bir oyuncu, hakemin izni olmadan sahaya giremez. Oyuncuların izinsiz sahaya girmesi durumunda, ihtar cezası uygulanmaktadır.

3407 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Atalanta Fiorentina İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Atalanta Fiorentina İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

 

 

İtalya Kupasında Atalanta ile Fiorentina karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Son lig maçında Monza karşısında deplasmnada 2 1 kazanan Atalanta UEFA Avrupa Liginde de Liverpool'u elemeyi başarmıştı.Fiorentina ise Konferans Liginde Viktoria Plzen'i elemeyi bilmişti.Son maçında Salernitana'yı 2 0 mağlup eden Fiorentina ilk karşılaşmada Atalanta'yı 1 0 mağlup etmişti.Rövanşı almak isteyen Atalanta'yı iç sahada galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.60 - 22:00

Tahmini İncele
Trabzonspor Fatih Karagümrük İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Trabzonspor Fatih Karagümrük İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

 

Türkiye Kupasında Trabzonspor ile Fatih Karagümrük karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Trabzonspor ile başlayalım.Geçen ay bu stadda karşı karşıya gelen iki takımın karşılaşmasını 5 1'lik Trabzonspor galbiiyetiyle sonuçlanmıştı son lig maçında da Kayserispor'u deplasmanda 2 1 mağlup etmişti.Fatih Karagümrük ise son maçında ligin dibindeki İstanbulspor'u 2 1 mağlup etmeyi başarmıştı.Bordo mavililer karşısında da kazanıp finale çıkma açısında avantaj elde etmek isteyen Fatih Karagümrük'ün işini zor görüyorum.Trabzonspor iç sahada galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.44 - 20:30

Tahmini İncele
Monaco Lille İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Monaco Lille İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, Şampiyonlar Ligi mücadelesi veren 2 ekip karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Monaco, deplasman ekibi Lille'i ağırlıyor. Ev sahibi Monaco formda bir dönemden geçiyor ve ligin 2.si. Deplasman ekibi Lille de keza iyi bir sezon geçiriyor ve Monaco'nun sadece 2 puan gerisinde. Bu mücadelede her 2 ekip de galibiyet için sahada olacak fakat 2 ekibin de işi oldukça zor. 2 ekibin de savunmada oldukça zorlanacağını düşünüyorum. 1.51'lik orandan 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.51

Tahmini İncele
Lorient PSG İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Lorient PSG İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligde kalma mücadelesi veren Lorient ile ligin devi ve lideri PSG karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lorient, deplasman ekibi PSG'yi ağırlıyor. Ev sahibi Lorient şu ana kadar sıradan bir oyun oynadı ve güven vermiyor. Ateş hattının hemen içindeler ve ciddi bir savaşın içindeler. Deplasman ekibi PSG ise çok iyi bir oyun oynuyor ve ciddi anlamda da formda. Bu deplasmanda da ben PSG'nin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 & 1.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Marsilya Nice İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Marsilya Nice İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligin 2 kaliteli ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Marsilya, deplasman ekibi Nice'i ağırlıyor. Ev sahibi Marsiyla ligin 2. devresinde ciddi anlamda aşağılara düştü ve Avrupa Ligleri mücadelesi bile veremiyor. Deplasman ekibi Nice ise Şampiyonlar Ligi mücadelesi vermeye çalışıyor ve daha fazla puan kaybı yapmamalı. Bu deplasmanda ise işi çok zor olacak. Ben her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.59

Tahmini İncele
Manchester United Sheffield United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Manchester United Sheffield United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin beklentilerin altında kalan dev ekiplerinden Manchester United ile ligin dibine demir atan ve ligde kalma mücadelesi bile veremeyen Sheffield United karşı karşıya geiyor. Ev sahibi Manchester United, deplasman ekibi Sheffield United'ı ağırlıyor. Ev sahibinde sakatlar yavaş yavaş düzeldi ve oyun olarak da bence sene başından daha iyi bir seviyedeler. Deplasman ekibi ise oyun olarak korkunç görünüyor ve hiçbir varlık gösteremiyor. Ev sahibinin bol gollü bir galibiyet almasını bekliyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Crystal Palace Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Crystal Palace Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin zayıf ekiplerinden Crystal Palace ile ligin kaliteli ekiplerinden Newcastle United karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Crystal Palace, deplasman ekibi Newcastle United'ı ağırlıyor. Ev sahibi şu ana kadar çok zayıf bir oyun oynadı ve kadro olarak da yeterli bir seviyede değil. Ligde kalma mücadelesi veriyorlar ve işleri çok zor olmasa da çok kolay da değil. Deplasman ekibi Newcastle United ise iyi bir oyun oynuyor ve Avrupa Ligleri mücadelesi veriyor. Bu deplasmanda da benim için Newcastle net favori. Kolay bir 90 dakika olmayacaktır fakat yüksek orandan deplasman ekibi denenmeli. 

Tahmin MS 2 Oran 2.13

Tahmini İncele
Everton Liverpool İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Everton Liverpool İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin zayıf ekiplerinden Everton ile ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekibi Liverpool karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Everton, deplasman ekibi Liverpool'u ağırlıyor. Ev sahibi Everton şu ana kadar çok sıradan bir oyun oynadı ve kadro olarak da zayıf bir ekip. Deplasman ekibi Liverpool ise Crystal Palace'a mağlup olarak liderliğini kaybetti ve daha fazla puan kaybı yapmamalı. Bu deplasmanda da ben Liverpool'un çok net favori olduğunu düşünüyorum. Gollü bir Liverpool galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 2.5 ÜST Oran 1.68

Tahmini İncele
Real Madrid Baskonia İddaa Maç Tahmini 23 Nisan 2024 Real Madrid Baskonia İddaa Maç Tahmini 23 Nisan 2024

Euroleague Çeyrek Final eşleşmelerinde, Real Madrid ile Baskonia karşı karşıya geliyor. Eşleşmede ev sahipliği yapan Real Madrid, eşleşmenin ilk maçında Baskonia'yı ağırlıyor. Bu mücadelede de, bu eşleşmede de Real Madrid'in net favori olduğunu düşünüyorum fakat Baskonia sürpriz yapabilecek bir ekip. Howard eğer tempoyu yakalarsa, saçma sapan sayılara çıkabiliyor ve bu maçta da ben Baskonia'nın sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Yüksek tempolu bir maç bekliyorum. 

Tahmin 168.5 ÜST Oran 1.44

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu