Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?01.04.2020

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Geçici teknik direktörün görevi, asıl teknik direktörün işine döneceği süre içerisinde, takımı yönetmektedir. Belirli bir süreliğine göreve getirilen geçici teknik direktörler, asil kadrodaki teknik direktörün, herhangi bir sebeple görevine ara vermesi durumunda göreve gelmektedir. Takımın yönetiminden sorumlu olan teknik direktörler, geçici olarak göreve başladıkları zamanlarda, sözleşmede belirtilen süre kadar takımın başında kalmaktadır. Futbol takımının kadrolu teknik direktörü göreve geri geldiğinde ya da takıma yeni bir teknik direktör bulunduğunda, geçici teknik direktörün görevi sonlanmaktadır. Bazı durumlarda, geçici teknik direktörlerin kadrolu olarak göreve devam etmesi söz konusudur.

Teknik Direktör Kimdir, Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Futbol teknik direktörü, futbol takımının tamamının ya da bir sporcunun başarılı olmasını sağlayan görevlidir. Takımın başarısı, mağlubiyeti ve çalışması, teknik direktörün sorumluluğu altındadır. Sorumlu olduğun takımın başarılı olması için birbirinden farklı stratejiler belirlemekte ve takımını yönlendirmektedir. Sadece futbolda görevli olmayan teknik direktörler, boks, basketbol, voleybol ve hentbol gibi birçok spor takımını yönetebilirler. Futbol takımındaki sporcuların çalışma sistemi, antrenmanları, takım içindeki konumları, beslenmeleri ve takım içindeki atakları, teknik direktörler tarafından planlanmaktadır. Takım içinde, sporcuları bire bir takip eden teknik direktörler, hazırladıkları programlara uyulup uyulmadığını da takip etmektedir. Futbol takımının başarılı olması, teknik direktörün çalışmasıyla bire bir alakalıdır.

Teknik Direktörün Görev Tanımı Nelerdir?

Teknik direktörün sorumlulukları arasında yer alan durumlar, aşağıda madde madde ele alınmıştır:

 • Futbolcular için düzenli eğitim programları hazırlayan teknik direktörler, bu programların uygulanış sürecini bizzat takip etmektedir.
 • Futbolcuların ve takımın başarılarını takip edip, belirli dönemlerde durum analizi yapmalıdır. Yaptığı analiz ve değerlendirmeleri, kulübe sunmak için raporlaması gerekir.
 • Futbolcuların takım içerisindeki performanslarını, yakından takip etmesi gerekir.
 • Sporcuların maça hazırlanması ve konsantre olması için gereken tüm psikolojik desteği sağlamalıdır. Sporcuların sorunlarını tespit ettikten sonra, çözüme ulaşacak yöntemler geliştirmesi gerekir.
 • Sporcuların takım içindeki uyumlarını takip ederek, gelişip gelişmediklerini tespit etmeli, sporcuların daha fazla gelişmesi için yeni planlamalar yapmalıdır.
 • Sporcuların hedeflenen donanıma ulaşması için belirli dönemlerde kamplar düzenlemelidir.

Teknik direktörün görevi, sorumluluğunda olan takımların maçlardan galip çıkmasını sağlamaktır. Takımları yenilgiyi uğradığında, bir sonraki maçın kazanılması için yeni stratejiler geliştirmeleri gerekir.

Teknik Direktör Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Teknik direktörlük yapmak isteyen kişiler, futbol takımlarının bağlı oldukları resmi futbol federasyonlarına başvuru yapmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu başvurusu yapan teknik direktör adayları, federasyon tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak zorundadır. Belirtilen eğitim ve programları tamamlayan kişiler, federasyon tarafından verilecek teknik direktör sertifikasını almaya hak kazanacaktır. Teknik direktör sertifikası alındıktan sonra, futbol takımlarında işe başlanabilir. Genel olarak, teknik direktör adayları için düzenlenen eğitimlerin konuları şunlardır:

 • Sporcuların beslenme düzeni eğitimleri
 • Sporcuların antrenman bilgisi temel seviye eğitimler
 • Spor sosyolojisi eğitimleri
 • Futbolcular için spor psikolojisi eğitimleri
 • Antrenörlük temel eğitimleri
 • Antrenörlük uygulamalı eğitimleri
 • Beceri öğrenimi dersleri
 • Spor anatomisi eğitimleri

Teknik direktör yetiştirmek için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen eğitimler, farklı içeriklere sahip olabilir.Temel olarak, futbol antrenörü eğitimlerinde verilen derslerin içerikleri bu şekildedir. Antrenörlük talebi oluşturulan spor kulübünün büyüklüğüne ve kapsamına göre, futbol antrenörü seçim şartları ağırlaşacak ve eğitimleri çoğalacaktır.

Teknik Direktör Sertifikası Kimlere Verilir?

Teknik direktör olmak için kişilerin teknik direktör sertifikası bulunmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından verilen teknik direktör sertifikaları, belli şartlar altında kullanılmaktadır. Teknik direktörlük yapmak isteyen kişilerin, adın ya da erkek olmasına dikkat edilmezken, tüm bireylerin 18 yaşını tamamlaması şart koşulmuştur. Teknik direktör adaylarının, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı, T.C. Kızılay onaylı, Acil Tıp Uzmanları Derneği onaylı ya da İl Sağlık Müdürlüğü onaylı ilk yardım sertifikası olmak zorundadır. İlk yardım sertifikası alınmadan, teknik direktör lisansı için başvuru yapılamaz. Teknik direktör eğitimlerine katılmak isteyen kişilerin, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu bulunmalıdır. Sağlık raporunda, teknik direktör sertifikası alınmasını önleyen bir engelin olmadığı belirtilmelidir. Teknik direktör eğitim programlarında, ihtiyaca göre ek lisans ve sertifika talebi yapılabilir. Belirtilen tüm koşulları yerine getiren kişiler, eğitimlerde verilen dersleri başarıyla geçtikten sonra teknik direktör sertifikası alabilirler.

1130 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP