Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar? 01.04.2020

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Geçici teknik direktörün görevi, asıl teknik direktörün işine döneceği süre içerisinde, takımı yönetmektedir. Belirli bir süreliğine göreve getirilen geçici teknik direktörler, asil kadrodaki teknik direktörün, herhangi bir sebeple görevine ara vermesi durumunda göreve gelmektedir. Takımın yönetiminden sorumlu olan teknik direktörler, geçici olarak göreve başladıkları zamanlarda, sözleşmede belirtilen süre kadar takımın başında kalmaktadır. Futbol takımının kadrolu teknik direktörü göreve geri geldiğinde ya da takıma yeni bir teknik direktör bulunduğunda, geçici teknik direktörün görevi sonlanmaktadır. Bazı durumlarda, geçici teknik direktörlerin kadrolu olarak göreve devam etmesi söz konusudur.

Teknik Direktör Kimdir, Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Futbol teknik direktörü, futbol takımının tamamının ya da bir sporcunun başarılı olmasını sağlayan görevlidir. Takımın başarısı, mağlubiyeti ve çalışması, teknik direktörün sorumluluğu altındadır. Sorumlu olduğun takımın başarılı olması için birbirinden farklı stratejiler belirlemekte ve takımını yönlendirmektedir. Sadece futbolda görevli olmayan teknik direktörler, boks, basketbol, voleybol ve hentbol gibi birçok spor takımını yönetebilirler. Futbol takımındaki sporcuların çalışma sistemi, antrenmanları, takım içindeki konumları, beslenmeleri ve takım içindeki atakları, teknik direktörler tarafından planlanmaktadır. Takım içinde, sporcuları bire bir takip eden teknik direktörler, hazırladıkları programlara uyulup uyulmadığını da takip etmektedir. Futbol takımının başarılı olması, teknik direktörün çalışmasıyla bire bir alakalıdır.

Teknik Direktörün Görev Tanımı Nelerdir?

Teknik direktörün sorumlulukları arasında yer alan durumlar, aşağıda madde madde ele alınmıştır:

 • Futbolcular için düzenli eğitim programları hazırlayan teknik direktörler, bu programların uygulanış sürecini bizzat takip etmektedir.
 • Futbolcuların ve takımın başarılarını takip edip, belirli dönemlerde durum analizi yapmalıdır. Yaptığı analiz ve değerlendirmeleri, kulübe sunmak için raporlaması gerekir.
 • Futbolcuların takım içerisindeki performanslarını, yakından takip etmesi gerekir.
 • Sporcuların maça hazırlanması ve konsantre olması için gereken tüm psikolojik desteği sağlamalıdır. Sporcuların sorunlarını tespit ettikten sonra, çözüme ulaşacak yöntemler geliştirmesi gerekir.
 • Sporcuların takım içindeki uyumlarını takip ederek, gelişip gelişmediklerini tespit etmeli, sporcuların daha fazla gelişmesi için yeni planlamalar yapmalıdır.
 • Sporcuların hedeflenen donanıma ulaşması için belirli dönemlerde kamplar düzenlemelidir.

Teknik direktörün görevi, sorumluluğunda olan takımların maçlardan galip çıkmasını sağlamaktır. Takımları yenilgiyi uğradığında, bir sonraki maçın kazanılması için yeni stratejiler geliştirmeleri gerekir.

Teknik Direktör Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Teknik direktörlük yapmak isteyen kişiler, futbol takımlarının bağlı oldukları resmi futbol federasyonlarına başvuru yapmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu başvurusu yapan teknik direktör adayları, federasyon tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak zorundadır. Belirtilen eğitim ve programları tamamlayan kişiler, federasyon tarafından verilecek teknik direktör sertifikasını almaya hak kazanacaktır. Teknik direktör sertifikası alındıktan sonra, futbol takımlarında işe başlanabilir. Genel olarak, teknik direktör adayları için düzenlenen eğitimlerin konuları şunlardır:

 • Sporcuların beslenme düzeni eğitimleri
 • Sporcuların antrenman bilgisi temel seviye eğitimler
 • Spor sosyolojisi eğitimleri
 • Futbolcular için spor psikolojisi eğitimleri
 • Antrenörlük temel eğitimleri
 • Antrenörlük uygulamalı eğitimleri
 • Beceri öğrenimi dersleri
 • Spor anatomisi eğitimleri

Teknik direktör yetiştirmek için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen eğitimler, farklı içeriklere sahip olabilir.Temel olarak, futbol antrenörü eğitimlerinde verilen derslerin içerikleri bu şekildedir. Antrenörlük talebi oluşturulan spor kulübünün büyüklüğüne ve kapsamına göre, futbol antrenörü seçim şartları ağırlaşacak ve eğitimleri çoğalacaktır.

Teknik Direktör Sertifikası Kimlere Verilir?

Teknik direktör olmak için kişilerin teknik direktör sertifikası bulunmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından verilen teknik direktör sertifikaları, belli şartlar altında kullanılmaktadır. Teknik direktörlük yapmak isteyen kişilerin, adın ya da erkek olmasına dikkat edilmezken, tüm bireylerin 18 yaşını tamamlaması şart koşulmuştur. Teknik direktör adaylarının, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı, T.C. Kızılay onaylı, Acil Tıp Uzmanları Derneği onaylı ya da İl Sağlık Müdürlüğü onaylı ilk yardım sertifikası olmak zorundadır. İlk yardım sertifikası alınmadan, teknik direktör lisansı için başvuru yapılamaz. Teknik direktör eğitimlerine katılmak isteyen kişilerin, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu bulunmalıdır. Sağlık raporunda, teknik direktör sertifikası alınmasını önleyen bir engelin olmadığı belirtilmelidir. Teknik direktör eğitim programlarında, ihtiyaca göre ek lisans ve sertifika talebi yapılabilir. Belirtilen tüm koşulları yerine getiren kişiler, eğitimlerde verilen dersleri başarıyla geçtikten sonra teknik direktör sertifikası alabilirler.

1845 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Lyon Lens İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Lyon Lens İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Lyon ile Lens karşı karşıya geliyor.28 puanla 10. sırada yer alan Lyon son 6 karşılaşmadan 5 galibiyet , 1 beraberlikle ayrıldı.Lens'e gelecek olursak 36 puanla 6. sırada yer alan Lens 4 maçtır akzanamıyor.Avrupaya da veda eden Lens ilk dönem Lyon'u 3 2 mağlup etmişti bu karşılaşmanın da ilk dönemdeki gibi gollü geçmesini bekliyorum.

2,5 Üst - 1.73 - 22:45

Tahmini İncele
Rennes Lorient İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Rennes Lorient İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Rennes ile Lorient karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son 10 karşılaşmadan 7 galibiyet elde eden Rennes 35 puanla 7. sırada yer almakta.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Rennes Lorient karşısında 3 maçtır kaybediyor.22 puana sahip olan Lorient son maçında Nantes'e 1 0 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelirsek Lorient için zorlu bir karşılaşma olacak Rennes iç sahada galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.27 - 19:05

Tahmini İncele
Brest Le Havre İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Brest Le Havre İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

Fransa Ligue 1'de Brest ile Le Havre karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Brest ile başlayalım.43 puanla 2. sırada yer alan Brest son 2 maçını da kazanmayı bildi.Son maçında Strasbourg'u 3 0 mağlup eden Brest iç sahadaki son maçındaysa Marsilya'yı 1 0 ile geçmişti.Le Havre ise 24 puanla 14. sırada bulunuyor son 6 maçta da kazanamayan Le Havre 6 karşılaşmadan 2 puan çıkarabildi.İkinciliği korumak isteyen Brest'in iç sahada kazanmasını bekliyorum.

MS 1 - 1.43 - 17:00

Tahmini İncele
Toulouse Nice İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Toulouse Nice İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

Fransa Ligue 1'de Toulouse ile Nice karşı karşıya geliyor.26 puanla 11. sırada yer alan Toulouse son maçında Lille'i 3 1 mağlup etti.UEFA'da ise Benfica ile 0 0 berabere kalan Toulouse avrupaya veda etti.Nice ise 40 puanla 4. sırada bulunuyor.Son 4 lig maçını da kazanamayan Nice deplasmanda bu kez kaznamak istiyor.Nice karşısında 6 maçtır kazanamayan Toulouse bu kez galibiyet peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Alt - 1.43 - 15:00

Tahmini İncele
Manchester City Manchester United İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Manchester City Manchester United İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İngiltere Premier Ligde Manchester City ile Manchester United karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye maviler ile başlayalım.59 puanla 2. sırada yer alan City son 10 resmi maçından 9 galibiyet elde etti ve lider Liverpool'un 1 puan gerisinde haftaya başladılar.Manchester United ise 44 puana sahip ve son 7 maçının 6'sını kazanmayı bildi.Güzel bir seri oluşturan Manchester United deplasmanda sürpriz peşinde.City karşısında oynadığı son 6 maçın 5'ini kaybeden Manchester United'ın yine işini zor görüyorum.Zirve yarışında puan kayıplarının telafisi olmayacak City iç sahada rahat kazanır ; gollü bir maç olur.

Manchester City İlk Yarıyı Kazanır - 1.50 - 18:30

Tahmini İncele
Villarreal Granada İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Villarreal Granada İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Villarreal ile Granada karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Villarreal ile başlayalım.Son 6 maçında da kaybetmeyen Villarreal iç sahada kazanıp üst sıralara yaklaşma peşinde.Granada ise 14 puanla düşme potasında bulunuyor son 10 maçından sadece 1 galibiyet alabilen Granada'nın deplasmanda işini zor görüyorum ; Granada karşısına iç sahada oynadığı 9 maçı da kaybetmeyen Villarreal yine galibiyete yakın duruyor.

MS 1 - 1.45 - 16:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Betis İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Atletico Madrid Real Betis İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Atletico Madrid ile Real Betis karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atletico Madrid ile başlayalım.52 puanla 4. sırada yer alan Atletico Madrid iç sahada kazanıp zirveye yaklaşma peşinde.Son maçında kupada Athletico Bilbao'ya 3 0 kaybeden Atletico Madrid Real Betis karşısında oynadığı son 9 maçın 7'sini kazanırken diğer 2 karşılaşmadan da beraberlikle ayrılmıştı.9 maçtır Atletico Madrid karşısında kazanamayan Real Betis'in yine işini zor görüyorum.

MS 1 - 1.39 - 18:15

Tahmini İncele
Mallorca Girona İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Mallorca Girona İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

 

İspanya LaLiga'da Mallorca ile Girona karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Mallorca ile başlayalım.Son 7 maçından 1 galibiyet elde edebilen Mallorca son maçında Real Sociedad ile 1 1 berabere kalmıştı.Alt sıralardan uzaklaşma isteyen Mallorca düşme potasının 6 puan üzerinde yer almakta.Girona ise 59 puanla 2. sırada bulunuyor.Lider Real Madrid'in 6 puan gerisinde olan Girona son maçında Rayo Vallecano'yu 3 0 mağlup etmişti.Deplasmanda pek etkili olamayan Girona'yı bu karşılaşmada galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 2.04 - 20:30

Tahmini İncele
Burnley Bournemouth İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024 Burnley Bournemouth İddaa Maç Tahmini 3 Mart 2024

 

İngiltere Premier Liginde Burnley ile Bournemouth karşı karşıya geliyor.13 puanla düşme potasında yer alan Burnley son 9 maçından 2 puan çıkarabildi.Oldukça etkisiz olan Burnley son 3 maçınd kalesinde 11 gol gördü.Bournemouth ise 28 puanla 14. sırada yer almakta son 2 maçını da iç sahada 1 0'lık skorlarla Manchester City ve Leicester City'e kaybeden Bournemouth deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olacak gollü geçer.

2,5 Üst - 1.50 - 16:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu