Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar? 01.04.2020

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Geçici teknik direktörün görevi, asıl teknik direktörün işine döneceği süre içerisinde, takımı yönetmektedir. Belirli bir süreliğine göreve getirilen geçici teknik direktörler, asil kadrodaki teknik direktörün, herhangi bir sebeple görevine ara vermesi durumunda göreve gelmektedir. Takımın yönetiminden sorumlu olan teknik direktörler, geçici olarak göreve başladıkları zamanlarda, sözleşmede belirtilen süre kadar takımın başında kalmaktadır. Futbol takımının kadrolu teknik direktörü göreve geri geldiğinde ya da takıma yeni bir teknik direktör bulunduğunda, geçici teknik direktörün görevi sonlanmaktadır. Bazı durumlarda, geçici teknik direktörlerin kadrolu olarak göreve devam etmesi söz konusudur.

Teknik Direktör Kimdir, Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Futbol teknik direktörü, futbol takımının tamamının ya da bir sporcunun başarılı olmasını sağlayan görevlidir. Takımın başarısı, mağlubiyeti ve çalışması, teknik direktörün sorumluluğu altındadır. Sorumlu olduğun takımın başarılı olması için birbirinden farklı stratejiler belirlemekte ve takımını yönlendirmektedir. Sadece futbolda görevli olmayan teknik direktörler, boks, basketbol, voleybol ve hentbol gibi birçok spor takımını yönetebilirler. Futbol takımındaki sporcuların çalışma sistemi, antrenmanları, takım içindeki konumları, beslenmeleri ve takım içindeki atakları, teknik direktörler tarafından planlanmaktadır. Takım içinde, sporcuları bire bir takip eden teknik direktörler, hazırladıkları programlara uyulup uyulmadığını da takip etmektedir. Futbol takımının başarılı olması, teknik direktörün çalışmasıyla bire bir alakalıdır.

Teknik Direktörün Görev Tanımı Nelerdir?

Teknik direktörün sorumlulukları arasında yer alan durumlar, aşağıda madde madde ele alınmıştır:

 • Futbolcular için düzenli eğitim programları hazırlayan teknik direktörler, bu programların uygulanış sürecini bizzat takip etmektedir.
 • Futbolcuların ve takımın başarılarını takip edip, belirli dönemlerde durum analizi yapmalıdır. Yaptığı analiz ve değerlendirmeleri, kulübe sunmak için raporlaması gerekir.
 • Futbolcuların takım içerisindeki performanslarını, yakından takip etmesi gerekir.
 • Sporcuların maça hazırlanması ve konsantre olması için gereken tüm psikolojik desteği sağlamalıdır. Sporcuların sorunlarını tespit ettikten sonra, çözüme ulaşacak yöntemler geliştirmesi gerekir.
 • Sporcuların takım içindeki uyumlarını takip ederek, gelişip gelişmediklerini tespit etmeli, sporcuların daha fazla gelişmesi için yeni planlamalar yapmalıdır.
 • Sporcuların hedeflenen donanıma ulaşması için belirli dönemlerde kamplar düzenlemelidir.

Teknik direktörün görevi, sorumluluğunda olan takımların maçlardan galip çıkmasını sağlamaktır. Takımları yenilgiyi uğradığında, bir sonraki maçın kazanılması için yeni stratejiler geliştirmeleri gerekir.

Teknik Direktör Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Teknik direktörlük yapmak isteyen kişiler, futbol takımlarının bağlı oldukları resmi futbol federasyonlarına başvuru yapmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu başvurusu yapan teknik direktör adayları, federasyon tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak zorundadır. Belirtilen eğitim ve programları tamamlayan kişiler, federasyon tarafından verilecek teknik direktör sertifikasını almaya hak kazanacaktır. Teknik direktör sertifikası alındıktan sonra, futbol takımlarında işe başlanabilir. Genel olarak, teknik direktör adayları için düzenlenen eğitimlerin konuları şunlardır:

 • Sporcuların beslenme düzeni eğitimleri
 • Sporcuların antrenman bilgisi temel seviye eğitimler
 • Spor sosyolojisi eğitimleri
 • Futbolcular için spor psikolojisi eğitimleri
 • Antrenörlük temel eğitimleri
 • Antrenörlük uygulamalı eğitimleri
 • Beceri öğrenimi dersleri
 • Spor anatomisi eğitimleri

Teknik direktör yetiştirmek için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen eğitimler, farklı içeriklere sahip olabilir.Temel olarak, futbol antrenörü eğitimlerinde verilen derslerin içerikleri bu şekildedir. Antrenörlük talebi oluşturulan spor kulübünün büyüklüğüne ve kapsamına göre, futbol antrenörü seçim şartları ağırlaşacak ve eğitimleri çoğalacaktır.

Teknik Direktör Sertifikası Kimlere Verilir?

Teknik direktör olmak için kişilerin teknik direktör sertifikası bulunmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından verilen teknik direktör sertifikaları, belli şartlar altında kullanılmaktadır. Teknik direktörlük yapmak isteyen kişilerin, adın ya da erkek olmasına dikkat edilmezken, tüm bireylerin 18 yaşını tamamlaması şart koşulmuştur. Teknik direktör adaylarının, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı, T.C. Kızılay onaylı, Acil Tıp Uzmanları Derneği onaylı ya da İl Sağlık Müdürlüğü onaylı ilk yardım sertifikası olmak zorundadır. İlk yardım sertifikası alınmadan, teknik direktör lisansı için başvuru yapılamaz. Teknik direktör eğitimlerine katılmak isteyen kişilerin, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu bulunmalıdır. Sağlık raporunda, teknik direktör sertifikası alınmasını önleyen bir engelin olmadığı belirtilmelidir. Teknik direktör eğitim programlarında, ihtiyaca göre ek lisans ve sertifika talebi yapılabilir. Belirtilen tüm koşulları yerine getiren kişiler, eğitimlerde verilen dersleri başarıyla geçtikten sonra teknik direktör sertifikası alabilirler.

1230 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu