Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar? 01.04.2020

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Geçici Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Geçici teknik direktörün görevi, asıl teknik direktörün işine döneceği süre içerisinde, takımı yönetmektedir. Belirli bir süreliğine göreve getirilen geçici teknik direktörler, asil kadrodaki teknik direktörün, herhangi bir sebeple görevine ara vermesi durumunda göreve gelmektedir. Takımın yönetiminden sorumlu olan teknik direktörler, geçici olarak göreve başladıkları zamanlarda, sözleşmede belirtilen süre kadar takımın başında kalmaktadır. Futbol takımının kadrolu teknik direktörü göreve geri geldiğinde ya da takıma yeni bir teknik direktör bulunduğunda, geçici teknik direktörün görevi sonlanmaktadır. Bazı durumlarda, geçici teknik direktörlerin kadrolu olarak göreve devam etmesi söz konusudur.

Teknik Direktör Kimdir, Teknik Direktör Ne İş Yapar?

Futbol teknik direktörü, futbol takımının tamamının ya da bir sporcunun başarılı olmasını sağlayan görevlidir. Takımın başarısı, mağlubiyeti ve çalışması, teknik direktörün sorumluluğu altındadır. Sorumlu olduğun takımın başarılı olması için birbirinden farklı stratejiler belirlemekte ve takımını yönlendirmektedir. Sadece futbolda görevli olmayan teknik direktörler, boks, basketbol, voleybol ve hentbol gibi birçok spor takımını yönetebilirler. Futbol takımındaki sporcuların çalışma sistemi, antrenmanları, takım içindeki konumları, beslenmeleri ve takım içindeki atakları, teknik direktörler tarafından planlanmaktadır. Takım içinde, sporcuları bire bir takip eden teknik direktörler, hazırladıkları programlara uyulup uyulmadığını da takip etmektedir. Futbol takımının başarılı olması, teknik direktörün çalışmasıyla bire bir alakalıdır.

Teknik Direktörün Görev Tanımı Nelerdir?

Teknik direktörün sorumlulukları arasında yer alan durumlar, aşağıda madde madde ele alınmıştır:

 • Futbolcular için düzenli eğitim programları hazırlayan teknik direktörler, bu programların uygulanış sürecini bizzat takip etmektedir.
 • Futbolcuların ve takımın başarılarını takip edip, belirli dönemlerde durum analizi yapmalıdır. Yaptığı analiz ve değerlendirmeleri, kulübe sunmak için raporlaması gerekir.
 • Futbolcuların takım içerisindeki performanslarını, yakından takip etmesi gerekir.
 • Sporcuların maça hazırlanması ve konsantre olması için gereken tüm psikolojik desteği sağlamalıdır. Sporcuların sorunlarını tespit ettikten sonra, çözüme ulaşacak yöntemler geliştirmesi gerekir.
 • Sporcuların takım içindeki uyumlarını takip ederek, gelişip gelişmediklerini tespit etmeli, sporcuların daha fazla gelişmesi için yeni planlamalar yapmalıdır.
 • Sporcuların hedeflenen donanıma ulaşması için belirli dönemlerde kamplar düzenlemelidir.

Teknik direktörün görevi, sorumluluğunda olan takımların maçlardan galip çıkmasını sağlamaktır. Takımları yenilgiyi uğradığında, bir sonraki maçın kazanılması için yeni stratejiler geliştirmeleri gerekir.

Teknik Direktör Olmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Teknik direktörlük yapmak isteyen kişiler, futbol takımlarının bağlı oldukları resmi futbol federasyonlarına başvuru yapmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu başvurusu yapan teknik direktör adayları, federasyon tarafından düzenlenen eğitimlere katılmak zorundadır. Belirtilen eğitim ve programları tamamlayan kişiler, federasyon tarafından verilecek teknik direktör sertifikasını almaya hak kazanacaktır. Teknik direktör sertifikası alındıktan sonra, futbol takımlarında işe başlanabilir. Genel olarak, teknik direktör adayları için düzenlenen eğitimlerin konuları şunlardır:

 • Sporcuların beslenme düzeni eğitimleri
 • Sporcuların antrenman bilgisi temel seviye eğitimler
 • Spor sosyolojisi eğitimleri
 • Futbolcular için spor psikolojisi eğitimleri
 • Antrenörlük temel eğitimleri
 • Antrenörlük uygulamalı eğitimleri
 • Beceri öğrenimi dersleri
 • Spor anatomisi eğitimleri

Teknik direktör yetiştirmek için Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen eğitimler, farklı içeriklere sahip olabilir.Temel olarak, futbol antrenörü eğitimlerinde verilen derslerin içerikleri bu şekildedir. Antrenörlük talebi oluşturulan spor kulübünün büyüklüğüne ve kapsamına göre, futbol antrenörü seçim şartları ağırlaşacak ve eğitimleri çoğalacaktır.

Teknik Direktör Sertifikası Kimlere Verilir?

Teknik direktör olmak için kişilerin teknik direktör sertifikası bulunmalıdır. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından verilen teknik direktör sertifikaları, belli şartlar altında kullanılmaktadır. Teknik direktörlük yapmak isteyen kişilerin, adın ya da erkek olmasına dikkat edilmezken, tüm bireylerin 18 yaşını tamamlaması şart koşulmuştur. Teknik direktör adaylarının, T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı, T.C. Kızılay onaylı, Acil Tıp Uzmanları Derneği onaylı ya da İl Sağlık Müdürlüğü onaylı ilk yardım sertifikası olmak zorundadır. İlk yardım sertifikası alınmadan, teknik direktör lisansı için başvuru yapılamaz. Teknik direktör eğitimlerine katılmak isteyen kişilerin, tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu bulunmalıdır. Sağlık raporunda, teknik direktör sertifikası alınmasını önleyen bir engelin olmadığı belirtilmelidir. Teknik direktör eğitim programlarında, ihtiyaca göre ek lisans ve sertifika talebi yapılabilir. Belirtilen tüm koşulları yerine getiren kişiler, eğitimlerde verilen dersleri başarıyla geçtikten sonra teknik direktör sertifikası alabilirler.

1453 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu