Futbolda Gümüş Gol Nedir? 01.04.2020

Futbolda Gümüş Gol Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Gümüş Gol Nedir?

Gümüş gol kuralı, futbol maçlarında takımların berabere kalması durumunda devreye girmektedir. Gümüş gol kuralıyla, maç süresi boyunca berabere kalmış takımlar için 15 dakika süreli uzatma devresi getirilmektedir. Uzatma devresinde gol atan takım, maçın galibi sayılmaktadır. Gümüş gol ve altın gol olarak iki ayrı kategoride incelenen kurallar, berabere kalan takımlardan bir tanesinin galibiyet almasını hedeflemektedir. Gümüş gol ve altın gol kuralları, 15 dakikalık devrenin yeterli olmadığı anlarda maçı uzatmak için kullanılmıştır.

Gümüş Gol Kuralı Nasıl Uygulanır, Özellikleri Nelerdir?

Gümüş golün uygulanışı için 2 devreden oluşan 90 dakikalık maçın sona ermesi gerekir. 90 dakikalık maç içerisinde berabere kalan takımlar, 15 dakikalık uzatma devresinde oynamaya devam eder. 15 dakikalık uzatma devresinde bir takım gol atarsa, 15 dakikanın sonunda o takım galip sayılacaktır. 15 dakika içerisinde iki takım da gol atamazsa, bir 15 dakika daha eklenir ve son uzatma devresi oynanır. 15’er dakikalık uzatmalarda atılan tüm goller, gümüş gol olarak adlandırılmaktadır. Uzatmalar içerisinde iki takımın da gol atamaması durumunda, gol yerine penaltı uygulamasına geçilmektedir. Altın golle gümüş golün farkı, 15 dakikalık uzatma içinde gol atılsa da 15 dakika tamamlanmadan uzatmaların sonlanmamasıdır.

Gümüş Gol Uygulaması Ne Zaman Getirilmiştir?

Gümüş golün tarihi, 2003 yılına dayanmaktadır. İlk olarak 1996 yılında çıkarılan altın gol uygulaması, 2003 yılından sonra tekrar kullanılmamıştır. 1 Temmuz 2004 tarihinde, altın gol ve gümüş gol kuralları tamamen kaldırılmıştır. Altın gol ve gümüş gol uygulamasının kaldırılmasının ardından, 90 dakikalık maç sonuna 30 dakikalık uzatmalar eklenmektedir. 90 dakika içerisinde iki takımın da berabere kalması durumunda, galibiyetin belirlenmesi için 30 dakika uzatma devresi oynanacaktır. Yeni getirilen uygulamada, 30 dakika içerisinde atılan tüm goller sayılmaktadır. Takımların, 30 dakika içerisinde kaç gol attığına dikkat edilmez ve 30 dakikanın sonuna kadar, uzatmalar devam eder.

Altın Gol Kuralı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Altın gol uygulaması, bugün futbol kurallarından kaldırılmış, en eski uzatma kurallarından bir tanesidir. Dünya futbol geçmişinde sıkça kullanılan altın gol kuralı, iki takımın berabere kalması durumunda devreye sokulmuştur. Ülkelere ait liglerde kullanılmayan altın gol uygulaması, dünya kupası maçları, Avrupa futbol şampiyonası, UEFA kupası, şampiyonlar ligi, ülkeler tarafından hazırlanan ülke kupası maçları ve galipler kupası maçlarında kullanılmıştır. Altın gol kuralının devreye girmesinden önce, elemelerden meydana gelen maçlar düzenlenmelidir. Elemeli futbol turnuvasının ardından, şampiyonluğa giden iki takımın oynayacağı maçlarda, altın gol kuralına da yer verilmektedir. Maçın sonucunda, hangi takımın şampiyon olacağını kesinleştirmek için kullanılan altın gol uygulamasında, iki takımdan bir tanesinin şampiyon olması sağlanmaktadır. Altın golün devreye girmesi için maçın her 45 dakikalık devresinin tamamlanması gerekmektedir. 30 dakikalık uzatma devresinde, takımlardan bir tanesinin gol atmasıyla altın gol süresi durdurulmaktadır. 30 dakikanın bitmesi beklenmeyen altın gol uygulaması, ilk golü atan takımın bir üst tura çıkmasını ya da şampiyon olmasını sağlamaktadır.

Futbolda Gol Kuralları Nelerdir?

Gol kuralları, futbol maçlarında kazanan takımın belirlenmesini sağlamaktadır. Futbol maçlarında dikkate alınan gol kurallarının temelinde, aşağıdaki maddeler yer almaktadır:

  • Bir takımın gol atabilmesi için gol öncesinde herhangi bir kural ihlali yapmaması gerekir. Kural ihlali yapan takımların attığı goller, hakem kararıyla geçersiz sayılmaktadır.
  • Atılan topun, kale direklerinin arasından geçmesi ve kalenin içine girmesi gerekir.
  • Kale direklerinin altındaki kale çizgisi, topun kaleye girip girmediğini belirlemektedir. Golün kesin sayılması için kale çizgisini tamamen geçmesi gerekir.
  • Kale içine giren topa, futbolcuların elle temas etmemesi gerekir.
  • Top kalenin içine girip geri çıkarsa, gol olup olmadığı hakem kararıyla belirlenecektir.
  • Topun önce hakeme çarpıp sonra kaleye girmesi durumunda, atılan gol geçersiz sayılmaktadır.

Gol kurallarına uygun olarak, en fazla golü atan takım maçın galibi sayılmaktadır. İki takımın da aynı sayıda gol atması ya da maç sonucunda hiç gol atılamaması durumunda, takımlar berabere sayılmaktadır. Müsabaka sonucu bir tane takımın kazanma zorunluluğu bulunduğu zamanlarda, takımlardan bir tanesinin galip olması için IFAB kuralları kullanılmaktadır. Deplasman boyunca atılan gollerin yöntemi, uzatma devreleri ve penaltı noktasından yapılan penaltı vuruşlarıyla, iki takımdan bir tanesinin galip gelmesi sağlanmaktadır.

1465 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu