Futbolda Gümüş Gol Nedir? 01.04.2020

Futbolda Gümüş Gol Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Gümüş Gol Nedir?

Gümüş gol kuralı, futbol maçlarında takımların berabere kalması durumunda devreye girmektedir. Gümüş gol kuralıyla, maç süresi boyunca berabere kalmış takımlar için 15 dakika süreli uzatma devresi getirilmektedir. Uzatma devresinde gol atan takım, maçın galibi sayılmaktadır. Gümüş gol ve altın gol olarak iki ayrı kategoride incelenen kurallar, berabere kalan takımlardan bir tanesinin galibiyet almasını hedeflemektedir. Gümüş gol ve altın gol kuralları, 15 dakikalık devrenin yeterli olmadığı anlarda maçı uzatmak için kullanılmıştır.

Gümüş Gol Kuralı Nasıl Uygulanır, Özellikleri Nelerdir?

Gümüş golün uygulanışı için 2 devreden oluşan 90 dakikalık maçın sona ermesi gerekir. 90 dakikalık maç içerisinde berabere kalan takımlar, 15 dakikalık uzatma devresinde oynamaya devam eder. 15 dakikalık uzatma devresinde bir takım gol atarsa, 15 dakikanın sonunda o takım galip sayılacaktır. 15 dakika içerisinde iki takım da gol atamazsa, bir 15 dakika daha eklenir ve son uzatma devresi oynanır. 15’er dakikalık uzatmalarda atılan tüm goller, gümüş gol olarak adlandırılmaktadır. Uzatmalar içerisinde iki takımın da gol atamaması durumunda, gol yerine penaltı uygulamasına geçilmektedir. Altın golle gümüş golün farkı, 15 dakikalık uzatma içinde gol atılsa da 15 dakika tamamlanmadan uzatmaların sonlanmamasıdır.

Gümüş Gol Uygulaması Ne Zaman Getirilmiştir?

Gümüş golün tarihi, 2003 yılına dayanmaktadır. İlk olarak 1996 yılında çıkarılan altın gol uygulaması, 2003 yılından sonra tekrar kullanılmamıştır. 1 Temmuz 2004 tarihinde, altın gol ve gümüş gol kuralları tamamen kaldırılmıştır. Altın gol ve gümüş gol uygulamasının kaldırılmasının ardından, 90 dakikalık maç sonuna 30 dakikalık uzatmalar eklenmektedir. 90 dakika içerisinde iki takımın da berabere kalması durumunda, galibiyetin belirlenmesi için 30 dakika uzatma devresi oynanacaktır. Yeni getirilen uygulamada, 30 dakika içerisinde atılan tüm goller sayılmaktadır. Takımların, 30 dakika içerisinde kaç gol attığına dikkat edilmez ve 30 dakikanın sonuna kadar, uzatmalar devam eder.

Altın Gol Kuralı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Altın gol uygulaması, bugün futbol kurallarından kaldırılmış, en eski uzatma kurallarından bir tanesidir. Dünya futbol geçmişinde sıkça kullanılan altın gol kuralı, iki takımın berabere kalması durumunda devreye sokulmuştur. Ülkelere ait liglerde kullanılmayan altın gol uygulaması, dünya kupası maçları, Avrupa futbol şampiyonası, UEFA kupası, şampiyonlar ligi, ülkeler tarafından hazırlanan ülke kupası maçları ve galipler kupası maçlarında kullanılmıştır. Altın gol kuralının devreye girmesinden önce, elemelerden meydana gelen maçlar düzenlenmelidir. Elemeli futbol turnuvasının ardından, şampiyonluğa giden iki takımın oynayacağı maçlarda, altın gol kuralına da yer verilmektedir. Maçın sonucunda, hangi takımın şampiyon olacağını kesinleştirmek için kullanılan altın gol uygulamasında, iki takımdan bir tanesinin şampiyon olması sağlanmaktadır. Altın golün devreye girmesi için maçın her 45 dakikalık devresinin tamamlanması gerekmektedir. 30 dakikalık uzatma devresinde, takımlardan bir tanesinin gol atmasıyla altın gol süresi durdurulmaktadır. 30 dakikanın bitmesi beklenmeyen altın gol uygulaması, ilk golü atan takımın bir üst tura çıkmasını ya da şampiyon olmasını sağlamaktadır.

Futbolda Gol Kuralları Nelerdir?

Gol kuralları, futbol maçlarında kazanan takımın belirlenmesini sağlamaktadır. Futbol maçlarında dikkate alınan gol kurallarının temelinde, aşağıdaki maddeler yer almaktadır:

  • Bir takımın gol atabilmesi için gol öncesinde herhangi bir kural ihlali yapmaması gerekir. Kural ihlali yapan takımların attığı goller, hakem kararıyla geçersiz sayılmaktadır.
  • Atılan topun, kale direklerinin arasından geçmesi ve kalenin içine girmesi gerekir.
  • Kale direklerinin altındaki kale çizgisi, topun kaleye girip girmediğini belirlemektedir. Golün kesin sayılması için kale çizgisini tamamen geçmesi gerekir.
  • Kale içine giren topa, futbolcuların elle temas etmemesi gerekir.
  • Top kalenin içine girip geri çıkarsa, gol olup olmadığı hakem kararıyla belirlenecektir.
  • Topun önce hakeme çarpıp sonra kaleye girmesi durumunda, atılan gol geçersiz sayılmaktadır.

Gol kurallarına uygun olarak, en fazla golü atan takım maçın galibi sayılmaktadır. İki takımın da aynı sayıda gol atması ya da maç sonucunda hiç gol atılamaması durumunda, takımlar berabere sayılmaktadır. Müsabaka sonucu bir tane takımın kazanma zorunluluğu bulunduğu zamanlarda, takımlardan bir tanesinin galip olması için IFAB kuralları kullanılmaktadır. Deplasman boyunca atılan gollerin yöntemi, uzatma devreleri ve penaltı noktasından yapılan penaltı vuruşlarıyla, iki takımdan bir tanesinin galip gelmesi sağlanmaktadır.

2040 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Granada ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Granada, deplasman ekibi Real Betis'i ağırlıyor. Ev sahibi Granada şu ana kadar iyi bir oyun oynamadı ve kadro olarak da zayıf. Deplasman ekibi Real Betis ise kadro olarak bence iyi bir seviyede olsa da oyun olarak tam anlamıyla istediği seviyede değil. Yine de Granada gibi ekiplere karşı çok zorlanacaklarını zannetmiyorum. Bu mücadelede de ben Real Betis'in galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 2.11

Tahmini İncele
Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Celta Vigo ile Alaves karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Celta Vigo, deplasman ekibi Alaves'i ağırlıyor. Ev sahibi hafta sonu Barcelona'ya karşı son dakikalarda yediği 3 gol ile mağlup oldu ve moral olarak iyice çöktü. Deplasman ekibi Alaves ise iyi bir oyun oynamıyor sene başından beri ve bu maçta da güven vermiyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin taraftarının da desteğiyle bir şekilde maçı kazanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.50

Tahmini İncele
Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Osasuna ile ligin bir hayli formda ve dev ekiplerinden Atletico Madrid karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Osasuna, deplasman ekibi Atletico Madrid'i ağırlıyor. Ev sahibi Osasuna oldukça zayıf göründü şu ana kadar hem oyun hem de kadro olarak ve bu maçta da güven vermiyor. Deplasman ekibi Atletico Madrid ise hafta sonu Real Madrid'e karşı çok net bir galibiyet aldı ve büyük moral depoladı. Bu deplasmanda da net favori Atletico Madrd gibi görünüyor. Kolay kolay güvenmem pek Atletico Madrid'e fakat Real Madrid galibiyetinin ardından devam etmelerini bekliyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.91

Tahmini İncele
Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Cadiz ile ligin orta halli ekiplerinden Rayo Vallecano'yu ağırlıyor. Ev sahibi Cadiz, kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi fakat lige fena bir giriş yapmadı. Deplasman ekibi Rayo Vallecano ise orta sıraların altında ekiplerinden birisi fakat oyun olarak bence fena seviyede değil. Ben bu mücadelede her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.42

Tahmini İncele
Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin orta halli 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Valencia, deplasman ekibi Real Sociedad'ı ağırlıyor. Ev sahibi Valencia da, deplasman ekibi Sociedad da çok fena bir oyun oynamadılar şu ana kadar ve özellikle Sociedad keyif veriyor. Yine de bu tarz zorlu maçlarda her 2 ekip de savunmaya önem veriyor ve bu maçta da savunmalar konuşacaktır. Ben temponun kolay kolay yükselmeyeceğini düşünüyorum bu mücadelede. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.40

Tahmini İncele
Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin dev ekibi Real Madrid ile ligin zayıf ekiplerinden Las Palmas karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Madrid, deplasman ekibi Las Palmas'ı ağırlıyor. Ev sahibi Real Madrid haftasonu Atletico Madrid deplasmanında net bir mağlubiyet aldı ve çok zayıf göründü. Öyle bir derbi mağlubiyetinin ardından toparlanmaları oldukça olası görünüyor ve rakipleri de çok uygun. Deplasman ekibi Las Palmas'ın bu maça tutunabileceğini zannetmiyorum. Gollü bir Madrid galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.38

Tahmini İncele
Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, lige iyi bir giriş yapan Athletic Bilbao ile ligin sıradan ekiplerinden Getafe karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Athletic Bilbao, deplasman ekibi Getafe'yi ağırlıyor. Ev sahibi Athletic Bilbao iyi bir oyun oynuyor ve keyif veriyor. Deplasman ekibi Getafe ise bu sezon da zayıf bir oyun oynuyor ve ligde kalması yine kolay olmayacak. Ben bu mücadelede ev sahibinin taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.43

Tahmini İncele
Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Villarreal, deplasman ekibi Girona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Villarreal oldukça keyifli maçlar çıkarıyor fakat istediği puanların uzağında kalıyor. Deplasman ekibi Girona ise geçen seneki oyununun üstüne koymayı başardı bu sezon ve oldukça güven veriyor. Bu deplasmanda da ofansif anlamda çok etkili bir Girona bekliyorum. Ev sahibi de gol yollarında etkili olacaktır. Genel itibariyle tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.41

Tahmini İncele
Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Genoa ile Roma karşı karşıya geliyor.5 maçtan 4 puan çıkarabilen Genoa son 3 maçını da kazanamadı.Son lig maçında Lecce'ye 1 0 kaybeden Genoa karşılaşmayı da 10 kişi tamamlamıştı.Roma ise 5 maçtan 5 puan topladı.Son maçında Torino ile deplasmanda 1 1 berabere kalan Roma Lukaku'nun golüyle öne geçse de skoru koruyamamıştı.Bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum ancak artık Roma kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.89 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu