Futbolda Gümüş Gol Nedir?01.04.2020

Futbolda Gümüş Gol Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Gümüş Gol Nedir?

Gümüş gol kuralı, futbol maçlarında takımların berabere kalması durumunda devreye girmektedir. Gümüş gol kuralıyla, maç süresi boyunca berabere kalmış takımlar için 15 dakika süreli uzatma devresi getirilmektedir. Uzatma devresinde gol atan takım, maçın galibi sayılmaktadır. Gümüş gol ve altın gol olarak iki ayrı kategoride incelenen kurallar, berabere kalan takımlardan bir tanesinin galibiyet almasını hedeflemektedir. Gümüş gol ve altın gol kuralları, 15 dakikalık devrenin yeterli olmadığı anlarda maçı uzatmak için kullanılmıştır.

Gümüş Gol Kuralı Nasıl Uygulanır, Özellikleri Nelerdir?

Gümüş golün uygulanışı için 2 devreden oluşan 90 dakikalık maçın sona ermesi gerekir. 90 dakikalık maç içerisinde berabere kalan takımlar, 15 dakikalık uzatma devresinde oynamaya devam eder. 15 dakikalık uzatma devresinde bir takım gol atarsa, 15 dakikanın sonunda o takım galip sayılacaktır. 15 dakika içerisinde iki takım da gol atamazsa, bir 15 dakika daha eklenir ve son uzatma devresi oynanır. 15’er dakikalık uzatmalarda atılan tüm goller, gümüş gol olarak adlandırılmaktadır. Uzatmalar içerisinde iki takımın da gol atamaması durumunda, gol yerine penaltı uygulamasına geçilmektedir. Altın golle gümüş golün farkı, 15 dakikalık uzatma içinde gol atılsa da 15 dakika tamamlanmadan uzatmaların sonlanmamasıdır.

Gümüş Gol Uygulaması Ne Zaman Getirilmiştir?

Gümüş golün tarihi, 2003 yılına dayanmaktadır. İlk olarak 1996 yılında çıkarılan altın gol uygulaması, 2003 yılından sonra tekrar kullanılmamıştır. 1 Temmuz 2004 tarihinde, altın gol ve gümüş gol kuralları tamamen kaldırılmıştır. Altın gol ve gümüş gol uygulamasının kaldırılmasının ardından, 90 dakikalık maç sonuna 30 dakikalık uzatmalar eklenmektedir. 90 dakika içerisinde iki takımın da berabere kalması durumunda, galibiyetin belirlenmesi için 30 dakika uzatma devresi oynanacaktır. Yeni getirilen uygulamada, 30 dakika içerisinde atılan tüm goller sayılmaktadır. Takımların, 30 dakika içerisinde kaç gol attığına dikkat edilmez ve 30 dakikanın sonuna kadar, uzatmalar devam eder.

Altın Gol Kuralı Nedir, Nasıl Uygulanır?

Altın gol uygulaması, bugün futbol kurallarından kaldırılmış, en eski uzatma kurallarından bir tanesidir. Dünya futbol geçmişinde sıkça kullanılan altın gol kuralı, iki takımın berabere kalması durumunda devreye sokulmuştur. Ülkelere ait liglerde kullanılmayan altın gol uygulaması, dünya kupası maçları, Avrupa futbol şampiyonası, UEFA kupası, şampiyonlar ligi, ülkeler tarafından hazırlanan ülke kupası maçları ve galipler kupası maçlarında kullanılmıştır. Altın gol kuralının devreye girmesinden önce, elemelerden meydana gelen maçlar düzenlenmelidir. Elemeli futbol turnuvasının ardından, şampiyonluğa giden iki takımın oynayacağı maçlarda, altın gol kuralına da yer verilmektedir. Maçın sonucunda, hangi takımın şampiyon olacağını kesinleştirmek için kullanılan altın gol uygulamasında, iki takımdan bir tanesinin şampiyon olması sağlanmaktadır. Altın golün devreye girmesi için maçın her 45 dakikalık devresinin tamamlanması gerekmektedir. 30 dakikalık uzatma devresinde, takımlardan bir tanesinin gol atmasıyla altın gol süresi durdurulmaktadır. 30 dakikanın bitmesi beklenmeyen altın gol uygulaması, ilk golü atan takımın bir üst tura çıkmasını ya da şampiyon olmasını sağlamaktadır.

Futbolda Gol Kuralları Nelerdir?

Gol kuralları, futbol maçlarında kazanan takımın belirlenmesini sağlamaktadır. Futbol maçlarında dikkate alınan gol kurallarının temelinde, aşağıdaki maddeler yer almaktadır:

  • Bir takımın gol atabilmesi için gol öncesinde herhangi bir kural ihlali yapmaması gerekir. Kural ihlali yapan takımların attığı goller, hakem kararıyla geçersiz sayılmaktadır.
  • Atılan topun, kale direklerinin arasından geçmesi ve kalenin içine girmesi gerekir.
  • Kale direklerinin altındaki kale çizgisi, topun kaleye girip girmediğini belirlemektedir. Golün kesin sayılması için kale çizgisini tamamen geçmesi gerekir.
  • Kale içine giren topa, futbolcuların elle temas etmemesi gerekir.
  • Top kalenin içine girip geri çıkarsa, gol olup olmadığı hakem kararıyla belirlenecektir.
  • Topun önce hakeme çarpıp sonra kaleye girmesi durumunda, atılan gol geçersiz sayılmaktadır.

Gol kurallarına uygun olarak, en fazla golü atan takım maçın galibi sayılmaktadır. İki takımın da aynı sayıda gol atması ya da maç sonucunda hiç gol atılamaması durumunda, takımlar berabere sayılmaktadır. Müsabaka sonucu bir tane takımın kazanma zorunluluğu bulunduğu zamanlarda, takımlardan bir tanesinin galip olması için IFAB kuralları kullanılmaktadır. Deplasman boyunca atılan gollerin yöntemi, uzatma devreleri ve penaltı noktasından yapılan penaltı vuruşlarıyla, iki takımdan bir tanesinin galip gelmesi sağlanmaktadır.

1129 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP