Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?

Hakem atışı kuralı, topun sahada olduğu anda yazılı olmayan futbol kurallarından bir tanesinin ihlal edilmesi durumunda devreye girmektedir. Yazılı kuralların haricinde bir ihlal yapıldığı zaman, hakem oyunu durdurma hakkına sahiptir. Hakemin oyunu durdurmasının ardından, tekrardan oyunu başlatması durumuna hakem atışı adı verilmektedir. Ota hakem tarafından gerçekleştirilen hakem atışı, kural ihlali tespit edildiği anda devreye girmektedir. Orta hakem kural ihlalini tespit ettiği anda, oyunu durdurmakta ve hakem atışını başlatmaktadır.

Hakem Atışı Detayları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?

Hakem atışı uygulaması, orta saha hakemi tarafından gerçekleştirilir. Kural ihlali yapıldığını tespit eden hakem, oyunu durdurmakta ve topu eline almaktadır. Hakem topu eline aldıktan sonra, oyunu durdurduğu noktada topu yere bırakmaktadır. Top yere değmeden oyunculardan biri topa dokunursa, hakem atışı tekrarlanmaktadır. Hakemin oyunu durdurduğu nokta, kale alanı içerisinde kalıyorsa, hakem atışı için kaleye en yakın kale çizgisi üzerinde gerçekleştirilmektedir. Hakem atışının ardından, topa vurulur ve rakip kalenin sınırlarından girerse, kale vuruşu adıyla sayı kazanılmaktadır. Hakem atışı sonrası topa vurulur ve top takımın kendi kale direklerinden içeri girerse, bu harekete köşe vuruşu adı verilir. Köşe vuruşu sonrasında, rakip takımın lehinde gol sayımı yapılmaktadır.

Futbolda Hakemin Görevleri Nelerdir?

Hakemin sorumlulukları, maçın yönetimi ve kurallara bire bir uyulması yönündedir. Bir maç esnasında, sahada 3 adet hakem bulunmaktadır. Hakemlerden iki tanesi, yan hakem olarak görev yapar ve orta hakeme yardım eder. Yan hakemlerden her biri, sahanın yarısından sorumludur. Orta hakem, maçın yönetiminden ve oyuncuların oyuna giriş çıkışlarından sorumludur. Orta sahada yer alan orta hakemler, oyunun başlangıcını ve durdurulmasını yönetmektedir. Karşı takım oyuncusuna kasten zarar veren futbolcular, orta hakem tarafından cezalandırılmaktadır. Oyuncuların kırmızı kart ya da sarı kart alma kararı, orta hakem tarafından verilmektedir. Maç esnasında oyuncu değişikliği yapılmadan önce, orta hakemin onayı alınmalıdır. Yan hakemler, orta hakemin dikkatinden kaçan konularda uyarı yapmaktadır. Bir golün geçerli olup olmadığı, ofsayt kuralının kesinleşmesi, oyuncu değişikliği, penaltı ve taç hareketleri, yan hakemler tarafından takip edilmektedir. Sorumlulukları olan saha içerisinde yapılan kural ihlallerinde, ellerindeki bayrakları kullanarak orta hakemi uyarırlar. Topun oyundan çıkması ve taç atışının yapılması, taç çizgisinde yer alan yan hakemler tarafından kontrol edilmektedir. İhtiyaç durumunda, hakemler oyunu durdurmakta ve yeniden başlatmaktadır.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futboldaki kurallar, oyuncular ve takımlar için geçerlidir. Futbol maçlarında geçerli olan kurallar şunlardır:

 • Maçın süresi, toplamda 90 dakikadır. 45 dakikalık iki devre halinde oynanmaktadır.
 • İki devre arasına, 15 dakika dinlenme molası getirilmiştir.
 • İki takımın da gol atamaması ya da eşitlik olması durumunda, 15’er dakikadan 30 dakika uzatma oynanmaktadır.
 • Oyun içerisinde herhangi bir sebebe bağlı olarak duraklama yapıldığında, hakemler bu süreleri uzatma olarak maç sonuna eklemektedir.
 • Takımların gollerinin sayılması için gol öncesinde herhangi bir kural ihlali yapmamak gerekir.
 • Rakip takımdan bir oyuncuya, kasten zarar veren oyuncular cezalandırılmaktadır. Sarı kart alan oyuncular, aynı hareketi tekrarladığında oyundan atılacağını bilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, o andan itibaren oyundan atılır ve geri giremez.
 • Atılan golün geçerli olması için kale çizgisini tam olarak geçmesi gerekir. Kale çizgisine değen ve orda kalan toplar, gol olarak sayılmayacaktır.
 • Hakeme çarptıktan sonra kaleye giren toplar, gol niteliğinde sayılmazlar.
 • Takımlar kendi kalelerine top attıkları zaman, karşı takımın hanesine 1 gol fazla yazılmaktadır.
 • Penaltı atışları yapılacağı esnada, tüm oyuncuların toptan 11 metre uzak durması gerekir.
 • Ceza sahası içerisinde, kaleciler topu elleyebilir ve takım oyuncularına atabilir. Kalecilerin topu elde tutma süresi, 7 saniyeyle sınırlanmıştır.

Futboldaki Terimler Nelerdir?

Futbolda kullanılan terimler ve bu terimlerin anlamları, aşağıda belirtilmiştir:

 • Kalenin önündeki 40,32 x 16,50 metre boyutlarındaki çizgiye, ceza sahası adı verilmektedir.
 • Ceza alanının içinde yer alan 18,32 x 5,50 metre boyutundaki alana, altı pas adı verilmektedir.
 • Topun karşı kalenin sınırlarından girmesi ve orda kalması durumu, gol olarak adlandırılmaktadır.
 • Savunma tarafındaki takım oyuncularına değmeden, topun aut çizgisinden dışarı çıkması aut olarak nitelendirilmektedir.
 • Karşı takım oyuncularına değdikten sonra, topun dışarı çıkmasına korner adı verilir.

Futboldaki terimler, futbol kuralları sonucunda ortaya çıkmıştır. Terimler sayesinde, yapılan ihlalin cezası belirlenmektedir.

2058 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Sevilla Almeria İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Sevilla ile ligin zayıf ekiplerinden Almeria karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Almeria'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla Osasuna deplasmanından galibiyet ile ayrılamadı ve beklentilerin altında kaldı. Deplasman ekibi Almeria ise gollü maçlar çıkarsa da savunmada o kadar zayıf ki bir türlü istediği puanları toplayamıyor. Bu mücadelede ev sahibi favori görülse de, ben savunmada işinin iyice zor olacağını düşünüyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.50

Tahmini İncele
Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu