Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?01.04.2020

Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?

Hakem atışı kuralı, topun sahada olduğu anda yazılı olmayan futbol kurallarından bir tanesinin ihlal edilmesi durumunda devreye girmektedir. Yazılı kuralların haricinde bir ihlal yapıldığı zaman, hakem oyunu durdurma hakkına sahiptir. Hakemin oyunu durdurmasının ardından, tekrardan oyunu başlatması durumuna hakem atışı adı verilmektedir. Ota hakem tarafından gerçekleştirilen hakem atışı, kural ihlali tespit edildiği anda devreye girmektedir. Orta hakem kural ihlalini tespit ettiği anda, oyunu durdurmakta ve hakem atışını başlatmaktadır.

Hakem Atışı Detayları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?

Hakem atışı uygulaması, orta saha hakemi tarafından gerçekleştirilir. Kural ihlali yapıldığını tespit eden hakem, oyunu durdurmakta ve topu eline almaktadır. Hakem topu eline aldıktan sonra, oyunu durdurduğu noktada topu yere bırakmaktadır. Top yere değmeden oyunculardan biri topa dokunursa, hakem atışı tekrarlanmaktadır. Hakemin oyunu durdurduğu nokta, kale alanı içerisinde kalıyorsa, hakem atışı için kaleye en yakın kale çizgisi üzerinde gerçekleştirilmektedir. Hakem atışının ardından, topa vurulur ve rakip kalenin sınırlarından girerse, kale vuruşu adıyla sayı kazanılmaktadır. Hakem atışı sonrası topa vurulur ve top takımın kendi kale direklerinden içeri girerse, bu harekete köşe vuruşu adı verilir. Köşe vuruşu sonrasında, rakip takımın lehinde gol sayımı yapılmaktadır.

Futbolda Hakemin Görevleri Nelerdir?

Hakemin sorumlulukları, maçın yönetimi ve kurallara bire bir uyulması yönündedir. Bir maç esnasında, sahada 3 adet hakem bulunmaktadır. Hakemlerden iki tanesi, yan hakem olarak görev yapar ve orta hakeme yardım eder. Yan hakemlerden her biri, sahanın yarısından sorumludur. Orta hakem, maçın yönetiminden ve oyuncuların oyuna giriş çıkışlarından sorumludur. Orta sahada yer alan orta hakemler, oyunun başlangıcını ve durdurulmasını yönetmektedir. Karşı takım oyuncusuna kasten zarar veren futbolcular, orta hakem tarafından cezalandırılmaktadır. Oyuncuların kırmızı kart ya da sarı kart alma kararı, orta hakem tarafından verilmektedir. Maç esnasında oyuncu değişikliği yapılmadan önce, orta hakemin onayı alınmalıdır. Yan hakemler, orta hakemin dikkatinden kaçan konularda uyarı yapmaktadır. Bir golün geçerli olup olmadığı, ofsayt kuralının kesinleşmesi, oyuncu değişikliği, penaltı ve taç hareketleri, yan hakemler tarafından takip edilmektedir. Sorumlulukları olan saha içerisinde yapılan kural ihlallerinde, ellerindeki bayrakları kullanarak orta hakemi uyarırlar. Topun oyundan çıkması ve taç atışının yapılması, taç çizgisinde yer alan yan hakemler tarafından kontrol edilmektedir. İhtiyaç durumunda, hakemler oyunu durdurmakta ve yeniden başlatmaktadır.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futboldaki kurallar, oyuncular ve takımlar için geçerlidir. Futbol maçlarında geçerli olan kurallar şunlardır:

 • Maçın süresi, toplamda 90 dakikadır. 45 dakikalık iki devre halinde oynanmaktadır.
 • İki devre arasına, 15 dakika dinlenme molası getirilmiştir.
 • İki takımın da gol atamaması ya da eşitlik olması durumunda, 15’er dakikadan 30 dakika uzatma oynanmaktadır.
 • Oyun içerisinde herhangi bir sebebe bağlı olarak duraklama yapıldığında, hakemler bu süreleri uzatma olarak maç sonuna eklemektedir.
 • Takımların gollerinin sayılması için gol öncesinde herhangi bir kural ihlali yapmamak gerekir.
 • Rakip takımdan bir oyuncuya, kasten zarar veren oyuncular cezalandırılmaktadır. Sarı kart alan oyuncular, aynı hareketi tekrarladığında oyundan atılacağını bilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, o andan itibaren oyundan atılır ve geri giremez.
 • Atılan golün geçerli olması için kale çizgisini tam olarak geçmesi gerekir. Kale çizgisine değen ve orda kalan toplar, gol olarak sayılmayacaktır.
 • Hakeme çarptıktan sonra kaleye giren toplar, gol niteliğinde sayılmazlar.
 • Takımlar kendi kalelerine top attıkları zaman, karşı takımın hanesine 1 gol fazla yazılmaktadır.
 • Penaltı atışları yapılacağı esnada, tüm oyuncuların toptan 11 metre uzak durması gerekir.
 • Ceza sahası içerisinde, kaleciler topu elleyebilir ve takım oyuncularına atabilir. Kalecilerin topu elde tutma süresi, 7 saniyeyle sınırlanmıştır.

Futboldaki Terimler Nelerdir?

Futbolda kullanılan terimler ve bu terimlerin anlamları, aşağıda belirtilmiştir:

 • Kalenin önündeki 40,32 x 16,50 metre boyutlarındaki çizgiye, ceza sahası adı verilmektedir.
 • Ceza alanının içinde yer alan 18,32 x 5,50 metre boyutundaki alana, altı pas adı verilmektedir.
 • Topun karşı kalenin sınırlarından girmesi ve orda kalması durumu, gol olarak adlandırılmaktadır.
 • Savunma tarafındaki takım oyuncularına değmeden, topun aut çizgisinden dışarı çıkması aut olarak nitelendirilmektedir.
 • Karşı takım oyuncularına değdikten sonra, topun dışarı çıkmasına korner adı verilir.

Futboldaki terimler, futbol kuralları sonucunda ortaya çıkmıştır. Terimler sayesinde, yapılan ihlalin cezası belirlenmektedir.

1460 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP