Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Hakem Atışı Nasıl Yapılır?

Hakem atışı kuralı, topun sahada olduğu anda yazılı olmayan futbol kurallarından bir tanesinin ihlal edilmesi durumunda devreye girmektedir. Yazılı kuralların haricinde bir ihlal yapıldığı zaman, hakem oyunu durdurma hakkına sahiptir. Hakemin oyunu durdurmasının ardından, tekrardan oyunu başlatması durumuna hakem atışı adı verilmektedir. Ota hakem tarafından gerçekleştirilen hakem atışı, kural ihlali tespit edildiği anda devreye girmektedir. Orta hakem kural ihlalini tespit ettiği anda, oyunu durdurmakta ve hakem atışını başlatmaktadır.

Hakem Atışı Detayları Nelerdir, Nasıl Uygulanır?

Hakem atışı uygulaması, orta saha hakemi tarafından gerçekleştirilir. Kural ihlali yapıldığını tespit eden hakem, oyunu durdurmakta ve topu eline almaktadır. Hakem topu eline aldıktan sonra, oyunu durdurduğu noktada topu yere bırakmaktadır. Top yere değmeden oyunculardan biri topa dokunursa, hakem atışı tekrarlanmaktadır. Hakemin oyunu durdurduğu nokta, kale alanı içerisinde kalıyorsa, hakem atışı için kaleye en yakın kale çizgisi üzerinde gerçekleştirilmektedir. Hakem atışının ardından, topa vurulur ve rakip kalenin sınırlarından girerse, kale vuruşu adıyla sayı kazanılmaktadır. Hakem atışı sonrası topa vurulur ve top takımın kendi kale direklerinden içeri girerse, bu harekete köşe vuruşu adı verilir. Köşe vuruşu sonrasında, rakip takımın lehinde gol sayımı yapılmaktadır.

Futbolda Hakemin Görevleri Nelerdir?

Hakemin sorumlulukları, maçın yönetimi ve kurallara bire bir uyulması yönündedir. Bir maç esnasında, sahada 3 adet hakem bulunmaktadır. Hakemlerden iki tanesi, yan hakem olarak görev yapar ve orta hakeme yardım eder. Yan hakemlerden her biri, sahanın yarısından sorumludur. Orta hakem, maçın yönetiminden ve oyuncuların oyuna giriş çıkışlarından sorumludur. Orta sahada yer alan orta hakemler, oyunun başlangıcını ve durdurulmasını yönetmektedir. Karşı takım oyuncusuna kasten zarar veren futbolcular, orta hakem tarafından cezalandırılmaktadır. Oyuncuların kırmızı kart ya da sarı kart alma kararı, orta hakem tarafından verilmektedir. Maç esnasında oyuncu değişikliği yapılmadan önce, orta hakemin onayı alınmalıdır. Yan hakemler, orta hakemin dikkatinden kaçan konularda uyarı yapmaktadır. Bir golün geçerli olup olmadığı, ofsayt kuralının kesinleşmesi, oyuncu değişikliği, penaltı ve taç hareketleri, yan hakemler tarafından takip edilmektedir. Sorumlulukları olan saha içerisinde yapılan kural ihlallerinde, ellerindeki bayrakları kullanarak orta hakemi uyarırlar. Topun oyundan çıkması ve taç atışının yapılması, taç çizgisinde yer alan yan hakemler tarafından kontrol edilmektedir. İhtiyaç durumunda, hakemler oyunu durdurmakta ve yeniden başlatmaktadır.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futboldaki kurallar, oyuncular ve takımlar için geçerlidir. Futbol maçlarında geçerli olan kurallar şunlardır:

 • Maçın süresi, toplamda 90 dakikadır. 45 dakikalık iki devre halinde oynanmaktadır.
 • İki devre arasına, 15 dakika dinlenme molası getirilmiştir.
 • İki takımın da gol atamaması ya da eşitlik olması durumunda, 15’er dakikadan 30 dakika uzatma oynanmaktadır.
 • Oyun içerisinde herhangi bir sebebe bağlı olarak duraklama yapıldığında, hakemler bu süreleri uzatma olarak maç sonuna eklemektedir.
 • Takımların gollerinin sayılması için gol öncesinde herhangi bir kural ihlali yapmamak gerekir.
 • Rakip takımdan bir oyuncuya, kasten zarar veren oyuncular cezalandırılmaktadır. Sarı kart alan oyuncular, aynı hareketi tekrarladığında oyundan atılacağını bilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, o andan itibaren oyundan atılır ve geri giremez.
 • Atılan golün geçerli olması için kale çizgisini tam olarak geçmesi gerekir. Kale çizgisine değen ve orda kalan toplar, gol olarak sayılmayacaktır.
 • Hakeme çarptıktan sonra kaleye giren toplar, gol niteliğinde sayılmazlar.
 • Takımlar kendi kalelerine top attıkları zaman, karşı takımın hanesine 1 gol fazla yazılmaktadır.
 • Penaltı atışları yapılacağı esnada, tüm oyuncuların toptan 11 metre uzak durması gerekir.
 • Ceza sahası içerisinde, kaleciler topu elleyebilir ve takım oyuncularına atabilir. Kalecilerin topu elde tutma süresi, 7 saniyeyle sınırlanmıştır.

Futboldaki Terimler Nelerdir?

Futbolda kullanılan terimler ve bu terimlerin anlamları, aşağıda belirtilmiştir:

 • Kalenin önündeki 40,32 x 16,50 metre boyutlarındaki çizgiye, ceza sahası adı verilmektedir.
 • Ceza alanının içinde yer alan 18,32 x 5,50 metre boyutundaki alana, altı pas adı verilmektedir.
 • Topun karşı kalenin sınırlarından girmesi ve orda kalması durumu, gol olarak adlandırılmaktadır.
 • Savunma tarafındaki takım oyuncularına değmeden, topun aut çizgisinden dışarı çıkması aut olarak nitelendirilmektedir.
 • Karşı takım oyuncularına değdikten sonra, topun dışarı çıkmasına korner adı verilir.

Futboldaki terimler, futbol kuralları sonucunda ortaya çıkmıştır. Terimler sayesinde, yapılan ihlalin cezası belirlenmektedir.

1615 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu