Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?01.04.2020

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

Hat trick ifadesi, eski dönem ve yeni dönem futbolunda kullanılan, başarı simgesidir. Önceki dönemlerde, peş peşe 3 adet gol atan sporcularfutbolcuların başarısı için kullanılan hat trick kavramı, artık gol atan tüm sporcular adına kullanılmaktadır. Hat trick kavramının bugün kullanılma maçı, gol atan her futbolcunun başarısını ifade etmektir. Hat trick terimi, sadece futbol maçlarında kullanılmamaktadır. Formula 1 yarışlarında, basketbol müsabakalarında ya da hentbol maçlarında da hat trick kavramıyla yarışmacılar değerlendirilmektedir.

Hat Trick Kavramı Nasıl Kullanılır?

Hat trick kullanımı, futbol maçlarında sporcuların önemli golleri atmasının ardından gerçekleştirilmektedir. Eski dönemlerde, aynı maçta art arda üç defa gol atan sporcular için kullanılan hat trick ifadesi, artık tek bir gol için de geçerli sayılabilir. Maç esnasında, atılan golün değerine göre, sporculara hat trick terimiyle hitap edilmektedir. Maç esnasında, sağ ayak golü atılması, sol ayak golü atılması ya da kafa golü atılması, altın hat trick olarak nitelendirilmektedir. Sadece futbolda kullanılmayan hat trick kavramı, Formula 1 yarışlarında sürücüler için kullanılmaktadır. Formula 1 pilotunun sıralamasına göre, yarışı birinci bitirmesine göre, pole pozisyonu almasına göre ve yarış boyunca en iyi tur zamanlamasını yapmasına göre, hat trick terimi kullanılmaktadır. Hattrick ifadesinin ilk kullanım sebebi, Viktorya Döneminde sihirbazların şapkadan 3 adet tavşan çıkarmasıdır. İlk olarak Kriket sporcuları adına kullanılan hat trick ifadesi, H. H. Stephenson adına 1858 yılında dile getirilmiştir. Yazılı olarak kullanılan hat trick ifadesinin tarihi, 1878 tarihine denk getirilmektedir.

Futbolda Kullanılan Terimler Nelerdir, Nasıl Belirlenir?

Futbol maçı terimleri, maç esnasında yapılan hareketleri kategorize etmektedir. Futbolda kullanılan terimler ve bu terimlerin ortaya çıkma sebepleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Kalenin önünde yer alan 40,32 x 16,50 metre genişliğindeki çizgi, ceza sahası olarak ifade edilmektedir.
 • Ceza sahası içerisinde rakip takıma zarar veren takımın alacağı cezaya penaltı cezası adı verilmektedir.
 • Topun yan çizgilerden dışarı çıkması, taç olarak adlandırılmaktadır.
 • Futbolcunun karşı takım oyuncusuna zarar vermesi durumunda, orta hakem tarafından sarı kart gösterilmektedir. Sarı kart alan oyuncular, hakemin izniyle oyuna giriş yapabilir.
 • Karşı takım oyuncusuna ağır şekilde zarar veren oyuncuların alacakları cezalara, kırmızı kart adı verilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, maç sonuna kadar oyuna giremezler.
 • Ceza alanı içerisinde bulunan 18,32 x 5,50 metre uzunluğundaki alan, altı pas terimiyle anılmaktadır.
 • Karşı takımın, birbirinin kalesine attığı toplar, gol olarak adlandırılmaktadır.
 • Kale kenarında hücuma geçen takım oyuncusuna top geldiğinde ve orada rakip takımın oyuncusu bulunmadığında, ofsayt kuralı işlemektedir.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol maçlarının kuralları, maçın hakemleri tarafından takip edilmektedir. Maç boyunca tüm oyuncuların riayet etmesi gereken futbol kuralları, aşağıda belirtilmiştir:

 • Futbol maçları iki devreden oluşmaktadır. 45 dakikadan meydana gelen iki devre, 90 dakikada tamamlanmaktadır. İki devre arasında, 15 dakika mola verilir.
 • Devre içerisinde hakemlerin oyuna müdahale ettiği süreler, devre sonunda uzatma olarak oynanacaktır. 
 • Bir takımın attığı gollerin sayılması için topun kale önündeki çizgiyi geçmesi gerekir. Çizgi üzerinde kalan toplar, gol olarak değerlendirilmeyecektir.
 • Yan hakemlere ya da orta hakeme çarparak kaleye giren toplar, gol olarak sayılmayacaktır.
 • Gollerin sayılması için takımın maç kurallarını ihlal etmesi gerekir.
 • Karşı takımın haklarını ihlal eden ya da karşı takıma zarar veren takımlar, orta hakem tarafından cezalandırılmaktadır.
 • Maç esnasında, en fazla 11 tane takım oyuncusu sahada olabilir. Yedek oyuncuların sayısı, 12’nin üzerine çıkamaz.
 • Penaltı atışları için takım oyuncularının toptan 11 metre uzak olması gerekir.
 • Ceza sahası içerisinde, kalecilerin topu ellerine almasına ve 7 saniye boyunca ellerinde tutmasına izin verilmektedir.

Futbolda Hakem ve futbolcuların Görevleri Nelerdir?

Futbol hakemleri ve sporcuların görevleri, maç öncesinde kesin olarak belirlenmektedir. Saha içinde, tüm futbolcuların yeri belirlenmiştir ve oyun süresince, bu alanları muhafaza etmeleri gerekmektedir. Futbolcuların görevi, kendi kalelerini korumak ve topa ellemeden, kurallar içerisinde karşı kaleye gol atmaktadır. Futbolcuların davranışları ve maçın kontrolü, hakemlerin sorumluluğundadır. Orta hakem ve yan hakemler olmak üzere, toplamda 3 adet hakem görev yapmaktadır. Yan hakemlerin görevi, orta hakeme yardımcı olmaktır. Maç içerisinde oyuncu değişikliği, takım cezaları ve atış cezaları, orta hakemin sorumluluğundadır.

2862 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP