Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

Hat trick ifadesi, eski dönem ve yeni dönem futbolunda kullanılan, başarı simgesidir. Önceki dönemlerde, peş peşe 3 adet gol atan sporcularfutbolcuların başarısı için kullanılan hat trick kavramı, artık gol atan tüm sporcular adına kullanılmaktadır. Hat trick kavramının bugün kullanılma maçı, gol atan her futbolcunun başarısını ifade etmektir. Hat trick terimi, sadece futbol maçlarında kullanılmamaktadır. Formula 1 yarışlarında, basketbol müsabakalarında ya da hentbol maçlarında da hat trick kavramıyla yarışmacılar değerlendirilmektedir.

Hat Trick Kavramı Nasıl Kullanılır?

Hat trick kullanımı, futbol maçlarında sporcuların önemli golleri atmasının ardından gerçekleştirilmektedir. Eski dönemlerde, aynı maçta art arda üç defa gol atan sporcular için kullanılan hat trick ifadesi, artık tek bir gol için de geçerli sayılabilir. Maç esnasında, atılan golün değerine göre, sporculara hat trick terimiyle hitap edilmektedir. Maç esnasında, sağ ayak golü atılması, sol ayak golü atılması ya da kafa golü atılması, altın hat trick olarak nitelendirilmektedir. Sadece futbolda kullanılmayan hat trick kavramı, Formula 1 yarışlarında sürücüler için kullanılmaktadır. Formula 1 pilotunun sıralamasına göre, yarışı birinci bitirmesine göre, pole pozisyonu almasına göre ve yarış boyunca en iyi tur zamanlamasını yapmasına göre, hat trick terimi kullanılmaktadır. Hattrick ifadesinin ilk kullanım sebebi, Viktorya Döneminde sihirbazların şapkadan 3 adet tavşan çıkarmasıdır. İlk olarak Kriket sporcuları adına kullanılan hat trick ifadesi, H. H. Stephenson adına 1858 yılında dile getirilmiştir. Yazılı olarak kullanılan hat trick ifadesinin tarihi, 1878 tarihine denk getirilmektedir.

Futbolda Kullanılan Terimler Nelerdir, Nasıl Belirlenir?

Futbol maçı terimleri, maç esnasında yapılan hareketleri kategorize etmektedir. Futbolda kullanılan terimler ve bu terimlerin ortaya çıkma sebepleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Kalenin önünde yer alan 40,32 x 16,50 metre genişliğindeki çizgi, ceza sahası olarak ifade edilmektedir.
 • Ceza sahası içerisinde rakip takıma zarar veren takımın alacağı cezaya penaltı cezası adı verilmektedir.
 • Topun yan çizgilerden dışarı çıkması, taç olarak adlandırılmaktadır.
 • Futbolcunun karşı takım oyuncusuna zarar vermesi durumunda, orta hakem tarafından sarı kart gösterilmektedir. Sarı kart alan oyuncular, hakemin izniyle oyuna giriş yapabilir.
 • Karşı takım oyuncusuna ağır şekilde zarar veren oyuncuların alacakları cezalara, kırmızı kart adı verilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, maç sonuna kadar oyuna giremezler.
 • Ceza alanı içerisinde bulunan 18,32 x 5,50 metre uzunluğundaki alan, altı pas terimiyle anılmaktadır.
 • Karşı takımın, birbirinin kalesine attığı toplar, gol olarak adlandırılmaktadır.
 • Kale kenarında hücuma geçen takım oyuncusuna top geldiğinde ve orada rakip takımın oyuncusu bulunmadığında, ofsayt kuralı işlemektedir.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol maçlarının kuralları, maçın hakemleri tarafından takip edilmektedir. Maç boyunca tüm oyuncuların riayet etmesi gereken futbol kuralları, aşağıda belirtilmiştir:

 • Futbol maçları iki devreden oluşmaktadır. 45 dakikadan meydana gelen iki devre, 90 dakikada tamamlanmaktadır. İki devre arasında, 15 dakika mola verilir.
 • Devre içerisinde hakemlerin oyuna müdahale ettiği süreler, devre sonunda uzatma olarak oynanacaktır. 
 • Bir takımın attığı gollerin sayılması için topun kale önündeki çizgiyi geçmesi gerekir. Çizgi üzerinde kalan toplar, gol olarak değerlendirilmeyecektir.
 • Yan hakemlere ya da orta hakeme çarparak kaleye giren toplar, gol olarak sayılmayacaktır.
 • Gollerin sayılması için takımın maç kurallarını ihlal etmesi gerekir.
 • Karşı takımın haklarını ihlal eden ya da karşı takıma zarar veren takımlar, orta hakem tarafından cezalandırılmaktadır.
 • Maç esnasında, en fazla 11 tane takım oyuncusu sahada olabilir. Yedek oyuncuların sayısı, 12’nin üzerine çıkamaz.
 • Penaltı atışları için takım oyuncularının toptan 11 metre uzak olması gerekir.
 • Ceza sahası içerisinde, kalecilerin topu ellerine almasına ve 7 saniye boyunca ellerinde tutmasına izin verilmektedir.

Futbolda Hakem ve futbolcuların Görevleri Nelerdir?

Futbol hakemleri ve sporcuların görevleri, maç öncesinde kesin olarak belirlenmektedir. Saha içinde, tüm futbolcuların yeri belirlenmiştir ve oyun süresince, bu alanları muhafaza etmeleri gerekmektedir. Futbolcuların görevi, kendi kalelerini korumak ve topa ellemeden, kurallar içerisinde karşı kaleye gol atmaktadır. Futbolcuların davranışları ve maçın kontrolü, hakemlerin sorumluluğundadır. Orta hakem ve yan hakemler olmak üzere, toplamda 3 adet hakem görev yapmaktadır. Yan hakemlerin görevi, orta hakeme yardımcı olmaktır. Maç içerisinde oyuncu değişikliği, takım cezaları ve atış cezaları, orta hakemin sorumluluğundadır.

3330 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu