Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır? 01.04.2020

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Hat Trick Nedir? Nasıl Yapılır?

Hat trick ifadesi, eski dönem ve yeni dönem futbolunda kullanılan, başarı simgesidir. Önceki dönemlerde, peş peşe 3 adet gol atan sporcularfutbolcuların başarısı için kullanılan hat trick kavramı, artık gol atan tüm sporcular adına kullanılmaktadır. Hat trick kavramının bugün kullanılma maçı, gol atan her futbolcunun başarısını ifade etmektir. Hat trick terimi, sadece futbol maçlarında kullanılmamaktadır. Formula 1 yarışlarında, basketbol müsabakalarında ya da hentbol maçlarında da hat trick kavramıyla yarışmacılar değerlendirilmektedir.

Hat Trick Kavramı Nasıl Kullanılır?

Hat trick kullanımı, futbol maçlarında sporcuların önemli golleri atmasının ardından gerçekleştirilmektedir. Eski dönemlerde, aynı maçta art arda üç defa gol atan sporcular için kullanılan hat trick ifadesi, artık tek bir gol için de geçerli sayılabilir. Maç esnasında, atılan golün değerine göre, sporculara hat trick terimiyle hitap edilmektedir. Maç esnasında, sağ ayak golü atılması, sol ayak golü atılması ya da kafa golü atılması, altın hat trick olarak nitelendirilmektedir. Sadece futbolda kullanılmayan hat trick kavramı, Formula 1 yarışlarında sürücüler için kullanılmaktadır. Formula 1 pilotunun sıralamasına göre, yarışı birinci bitirmesine göre, pole pozisyonu almasına göre ve yarış boyunca en iyi tur zamanlamasını yapmasına göre, hat trick terimi kullanılmaktadır. Hattrick ifadesinin ilk kullanım sebebi, Viktorya Döneminde sihirbazların şapkadan 3 adet tavşan çıkarmasıdır. İlk olarak Kriket sporcuları adına kullanılan hat trick ifadesi, H. H. Stephenson adına 1858 yılında dile getirilmiştir. Yazılı olarak kullanılan hat trick ifadesinin tarihi, 1878 tarihine denk getirilmektedir.

Futbolda Kullanılan Terimler Nelerdir, Nasıl Belirlenir?

Futbol maçı terimleri, maç esnasında yapılan hareketleri kategorize etmektedir. Futbolda kullanılan terimler ve bu terimlerin ortaya çıkma sebepleri, aşağıda sıralanmıştır:

 • Kalenin önünde yer alan 40,32 x 16,50 metre genişliğindeki çizgi, ceza sahası olarak ifade edilmektedir.
 • Ceza sahası içerisinde rakip takıma zarar veren takımın alacağı cezaya penaltı cezası adı verilmektedir.
 • Topun yan çizgilerden dışarı çıkması, taç olarak adlandırılmaktadır.
 • Futbolcunun karşı takım oyuncusuna zarar vermesi durumunda, orta hakem tarafından sarı kart gösterilmektedir. Sarı kart alan oyuncular, hakemin izniyle oyuna giriş yapabilir.
 • Karşı takım oyuncusuna ağır şekilde zarar veren oyuncuların alacakları cezalara, kırmızı kart adı verilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, maç sonuna kadar oyuna giremezler.
 • Ceza alanı içerisinde bulunan 18,32 x 5,50 metre uzunluğundaki alan, altı pas terimiyle anılmaktadır.
 • Karşı takımın, birbirinin kalesine attığı toplar, gol olarak adlandırılmaktadır.
 • Kale kenarında hücuma geçen takım oyuncusuna top geldiğinde ve orada rakip takımın oyuncusu bulunmadığında, ofsayt kuralı işlemektedir.

Futbol Kuralları Nelerdir?

Futbol maçlarının kuralları, maçın hakemleri tarafından takip edilmektedir. Maç boyunca tüm oyuncuların riayet etmesi gereken futbol kuralları, aşağıda belirtilmiştir:

 • Futbol maçları iki devreden oluşmaktadır. 45 dakikadan meydana gelen iki devre, 90 dakikada tamamlanmaktadır. İki devre arasında, 15 dakika mola verilir.
 • Devre içerisinde hakemlerin oyuna müdahale ettiği süreler, devre sonunda uzatma olarak oynanacaktır. 
 • Bir takımın attığı gollerin sayılması için topun kale önündeki çizgiyi geçmesi gerekir. Çizgi üzerinde kalan toplar, gol olarak değerlendirilmeyecektir.
 • Yan hakemlere ya da orta hakeme çarparak kaleye giren toplar, gol olarak sayılmayacaktır.
 • Gollerin sayılması için takımın maç kurallarını ihlal etmesi gerekir.
 • Karşı takımın haklarını ihlal eden ya da karşı takıma zarar veren takımlar, orta hakem tarafından cezalandırılmaktadır.
 • Maç esnasında, en fazla 11 tane takım oyuncusu sahada olabilir. Yedek oyuncuların sayısı, 12’nin üzerine çıkamaz.
 • Penaltı atışları için takım oyuncularının toptan 11 metre uzak olması gerekir.
 • Ceza sahası içerisinde, kalecilerin topu ellerine almasına ve 7 saniye boyunca ellerinde tutmasına izin verilmektedir.

Futbolda Hakem ve futbolcuların Görevleri Nelerdir?

Futbol hakemleri ve sporcuların görevleri, maç öncesinde kesin olarak belirlenmektedir. Saha içinde, tüm futbolcuların yeri belirlenmiştir ve oyun süresince, bu alanları muhafaza etmeleri gerekmektedir. Futbolcuların görevi, kendi kalelerini korumak ve topa ellemeden, kurallar içerisinde karşı kaleye gol atmaktadır. Futbolcuların davranışları ve maçın kontrolü, hakemlerin sorumluluğundadır. Orta hakem ve yan hakemler olmak üzere, toplamda 3 adet hakem görev yapmaktadır. Yan hakemlerin görevi, orta hakeme yardımcı olmaktır. Maç içerisinde oyuncu değişikliği, takım cezaları ve atış cezaları, orta hakemin sorumluluğundadır.

7730 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Ruzomberok Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Ruzomberok Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Ruzomberok, son dönemde evinde oynadığı maçlarda ciddi bir direnç göstermişe benziyor; ancak bu direncin Trabzonspor karşısında ne kadar işe yarayabileceği biraz belirsiz. Trabzonspor ise kendi mutfağından yetiştirdiği genç isimler ve deneyimli takım yapılanmasıyla özellikle orta saha performansıyla öne çıkıyor. İki takımın sürpriz arayışlarına rağmen, karşılaşmanın seyrini belirleyecek faktörler gerek Trabzonspor’un tecrübesi ve kuvvetli kadro yapısı, gerekse Ruzomberok’un ev sahibi avantajı olabilir.

Goller konusunda ise, her iki takım da genellikle dengeli ve kontrollü bir oyun sergileme eğiliminde. Ancak Trabzonspor’un hücum gücünün Ruzomberok savunması üzerinde baskı oluşturabileceğini ve maçın birkaç golle sonuçlanabileceğini düşünüyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.44

Tahmini İncele
Omonia Nicosia Torpedo Kutaisi İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Omonia Nicosia Torpedo Kutaisi İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Omonia Nicosia'nın son maçlarında formda olduğunu ve kendi evinde genellikle iyi sonuçlar alabildiğini görüyoruz. Fakat, Torpedo Kutaisi de son maçlarda güçlü bir performans sergileyerek dikkat çekmiş durumda. Özellikle deplasman performansı dikkate değer. Maçın büyük oranda atak oyununa dönme ihtimali yüksek. Beklentim, iki tarafın da gol atma potansiyeli olduğu atak bir maç olmasıdır. 

Tahmin MS 1 Oran 1.39

Tahmini İncele
Milsami FC Astana İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Milsami FC Astana İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

FC Astana'nın genel performansının Milsami'ye göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Milsami'nin defans hattı baskı altında kalabilir ve FC Astana'nın hücum gücüne karşı durmakta zorlanabilirler. Öte yandan, maçın çok gol geçeceğini ancak hangi takımın galip geleceğine dair net bir görüşüm yok. Astana'nın avantajı hücum kabiliyeti olacakken, Milsami'nin kontrol etmeli olduğu alan defans. Bu da heyecanlı bir maçın bizleri beklediğini işaret ediyor. 

Tahmin MS 2 Oran 1.87

Tahmini İncele
Panathinaikos Botev Plovdiv İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Panathinaikos Botev Plovdiv İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Maalesef spesifik verilere dayanarak bir analiz sunamayacağım, ancak Panathinaikos ve Botev Plovdiv'in genel konumlarına bakarak yorumda bulunabilirim. Panathinaikos, Yunanistan'ın en güçlü takımlarından biri olarak uzun bir tarihe sahip ve genellikle uluslararası arenada rekabet etme konusunda daha fazla deneyime sahip. Botev Plovdiv, Bulgaristan'dan ve kendi liglerinde rekabetçi olsalar da, genellikle Panathinaikos gibi takımlar karşısında zorluk yaşayabilirler. Bu, Panathinaikos'un thata oyunu sonuç olarak kontrol etme potansiyeli olduğunu gösteriyor. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta ise, bu tür maçlarda genellikle gol sayısının fazla olma eğilimidir, çünkü büyük takımlar genellikle kendi oyunlarını oynar ve skor yapma eğilimindedirler. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.57

Tahmini İncele
Magpies Kopenhag İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Magpies Kopenhag İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Magpies ve Kopenhag arasında gerçekleşecek maçta iki takımın da çekişmeli performansı dikkat çekiyor. Genellikle defansif bir yaklaşım sergileyen Magpies, bu maçta da sürpriz bir galibiyet arayabilirken, Kopenhag ise ofansif gücü ile sahadan galip ayrılmak isteyecektir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta, Kopenhag'ın deplasman maçlarındaki performansının genellikle evindekinin aksine biraz daha sönük kalabiliyor olması.

Öte yandan, her iki takımda da gol atma kapasitesi oldukça yüksek, bu yüzden maçın bol gollü geçme olasılığı yüksek. Taktik ve stratejilerine bağlı olarak iki takımın da maçı çevirebilecek potansiyeli var. 

Tahmin MS 2 & 3.5 ÜST

Tahmini İncele
Zalgiris Vilnius Paphos FC İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Zalgiris Vilnius Paphos FC İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Zalgiris Vilnius son dönemde güçlü bir performans sergileyerek sürekli bir yükseliş göstermekte. Öte yandan, Paphos FC hem iç sahada hem deplasmanda istikrarlı bir direniş sergileyerek rakipleri karşısında ezilmiyor. Ancak, Zalgiris Vilnius'un form durumu ve son performansını göz önünde bulundurduğumda, sahalarında oyunun kontrolünü rahatlıkla elinde tutabileceklerini düşünüyorum. Paphos FC'nin ise Zalgiris Vilnius gibi bir takım karşısında gol bulma ihtimalleri oldukça düşük görünüyor. Mantıken Zalgiris Vilnius'un maçı kazanmasını ve az gol olmasını beklerim. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.50

Tahmini İncele
Wisla Krakow Rapid Wien İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Wisla Krakow Rapid Wien İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Wisla Krakow ve Rapid Wien takımları arasında oynanacak olan maçta iki ekipte de güçlü ve hücum odaklı bir oyun yapısı görülmektedir. Wisla Krakow, kendi sahasında daha agresif ve gol bulmada başarılı bir performans sergileyebilirken, Rapid Wien de konuk ekip olarak defans ağırlıklı bir oyun sergileyerek direnç gösterecektir. Ancak her iki takımın da gol potansiyellerinin fazla olması skor anlamında hareketli bir maçı işaret etmekte. Diğer yandan Rapid Wien'in deplasmanda daha temkinli bir oyun sergileyerek, skora katkı sağlama konusunda sıkıntı yaşayabileceğini öngörmekteyim. Bu nedenle Wisla Krakow'un ev sahipliğinde oynanacak olan bu maçta, Wisla Krakow'un üstünlüğünü tahmin etmekteyim. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
FC Sheriff Elfsborg İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 FC Sheriff Elfsborg İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

İki takımın son performansına bakıldığında, FC Sheriff'in son oynadığı 10 maçta 5 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 mağlubiyet aldığı görülüyor. Özellikle iç saha avantajını birkaç maçta kullandığını gördüğümüzde, rakip Elfsborg karşısında bu avantajını kullanmayı sürdürebilir. Elfsborg'un son performansı ise oldukça iyi; son 10 maçta 7 galibiyet alarak önemli bir başarı kaydetti ve bu, FC Sheriff karşısındaki maça moral üstünlüğü ile gireceklerini gösteriyor. İki takımın gol atan ve yiyen istatistiklerine bakıldığında, her iki takımın da bol gollü maçlara çıktığını ve karşılıklı gollerle sonuçlanan maçlara imza attığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra, Elfsborg'un özellikle dış sahada attığı golleri de göz önünde bulundurarak, maçın bol gollü ve karşılıklı gollerle süslenmiş bir maç olabileceğini öngörebiliriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.54

Tahmini İncele
Noah Sliema Wanderers İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024 Noah Sliema Wanderers İddaa Maç Tahmini 25 Temmuz 2024

Noah ve Sliema Wanderers arasındaki maç, her iki takımın da kıyasıya mücadelesini gösterdikçe, futbol severleri ekrana kilitleyeceğe benziyor. Sliema Wanderers'ın sezon genelindeki etkileyici performansına bakıldığında, bu maçta üst tut ile çıkacağı öngörülüyor. Ancak, Noah'ın son zamanlardaki dirençli ve kararlı futbolunu göz önünden kaçırmamak gerek. Diğer yandan, her iki takımın da gol yollarında gösterdiği etkinlik, karşılaşmanın yüksek tempoda ve bol golle geçmesine sebep olabilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.68

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu