Futbolda Hazırlık Maçı Nedir? 01.04.2020

Futbolda Hazırlık Maçı Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Hazırlık Maçı Nedir?

Dostluk maçı olarak da bilinen hazırlık maçı, ucunda herhangi bir ödül bulunmayan ve sezon sıralaması olmayan maçlar arasında yer almaktadır. Futbolda hazırlık maçı için kullanılan diğer tabirler arasında, gösteri maçı ve özel maç gibi isimler de yer almaktadır. Sadece futbolda geçerli olmayan hazırlık maçları, buz hokeyi, hentbol, basketbol ve Amerikan futbolunda da oynanmaktadır. Lig futbolu teriminin ortaya çıktığı süreçten itibaren, birbirleriyle rekabete girecek futbol takımları hazırlık çamlarında karşı karşıya gelmektedir. Hazırlık maçlarının ardından, asıl maçlar için ligler düzenlenmektedir.

Hazırlık Maçı Ne İşe Yarar?

Hazırlık maçının yapılması, lig öncesinde takım oyuncularının ve takımların birbirine alışmasını sağlamaktadır. Kulüp takımları tarafından düzenlenen hazırlık maçları, sezon öncesi tarihlere denk getirilmektedir. Takımların yeni stratejiler geliştirmesini ve tüm hatalarını telafi etmesini sağlayan hazırlık maçları, milli takımlar arasında da düzenlenmektedir. Milli takımlar tarafından yapılan hazırlık maçına, dostluk maçı adı verilmektedir. Genellikle 1 maç şeklinde gerçekleştirilen hazırlık maçları için Emirates Kupası, Amsterdam Turnuvası ve Teresa Herrera Kupası adında özel turnuva maçları da düzenlenebilir. Hazırlık maçlarının amacı, iki takım arasındaki dostluğu pekiştirmektir.

FİFA’nın Yeni Futbol Kuralları Nelerdir?

FİFA maç kuralları, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe getirilmiştir. FİFA’nın yaptığı düzenlemeler sonucunda getirilen yeni kurallar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Maçların uzatmalarında, dördüncü değişiklik kuralı devreye sokulmuştur.
 • Uluslararası alanda düzenlenen futbol turnuvalarında, en fazla 12 adet yedek oyuncu bulundurulmasına izin verilmektedir.
 • Acil durumlarda müdahale etmek zorunda kalan antrenörlerin, el tipi elektronik haberleşme cihazlarını kullanmasına izin verilecektir.
 • Forma, çorap ya da krampon gibi giysi değişikliği yapmak isteyen futbolcular, maç içerisinde izinsiz şekilde sahadan çıkamaz ve sahaya izinsiz giremez. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, maç durdurulacak ve karşı takımın serbest atış yapmasına izin verilecektir. Ceza sahasında yapılan bu işlem için karşı takıma penaltı hakkı verilmektedir.
 • Saha içerisindeki kişilerin ve hakemlerin, maç esnasında kamera takmasına izin verilmemektedir.
 • Video hakem kuralı uygulanmaya başlanmalı ve su molası için video hakemden onay alınmalıdır. Su molasının süresi, maç sonunda uzatmalara eklenecektir.
 • Uluslararası alanda hazırlık maçı yapıldığı zaman, toplamda 12 oyuncu değişikliği hakkı verilmekte ve daha fazla oyuncu değişikliği yapılamamaktadır.

Futbol Maçlarının Temel Kuralları Nelerdir?

Futbolun kuralları, maç esnasındaki tüm hareketleri belirlemektedir. Futbol maçları süresince, belirtilen kurallar hakemler tarafından koordine edilecektir:

 • Futboldaki iki devrenin süresi, 45 dakikadır ve iki maç arasında 15 dakika mola verilmektedir.
 • Kalenin önündeki geniş alana, ceza sahası adı verilmektedir. Kaleciler, bu alan içerisinde topu ellerine alabilirler.
 • Ceza alanında gerçekleştirilen elle müdahaleler ve rakiplere yapılan fauller, karşı takım için penaltı hakkı doğurmaktadır.
 • Maç kurallarına uymayan takımların aleyhinde, karşı takıma penaltı ve serbest vuruş hakkı kararı verilmektedir.
 • Karşı takımdan bir oyuncuya zarar veren futbolcular, orta saha hakemi tarafından cezalandırılmaktadır. Oyuncuların kabahatlerine göre, sarı kart ya da kırmızı kart kullanılmaktadır.
 • Bir atışın gol sayılması için kale önündeki çizgiyi tamamen geçmesi gerekir.
 • En çok gol atan ve maç kurallarını ihlal etmeyen takım, o maçın birincisi sayılmaktadır.

Futbolda Oyuncu ve Hakemlerin Özellikleri

Futbol hakemleri ve oyuncuların her biri, durmaları gereken görev alanını terk edememektedir. Oyuncuların hangi bölgelerde kalacakları ve hangi alanları koruyacakları, maç antrenörü tarafından belirlenmektedir. Futbol hakemleri ise orta saha ve taç bölgelerinde olmak üzere, 3 farklı alanda yer almaktadır. Orta saha hakemi, maçın başlangıcı ve ilerleyişini bizzat yönetmektedir. Her iki yarı sahada görevli olan yan hakemler ise, orta hakemin yardımcıları niteliğindedir. Kalelerde yapılan fauller, penaltı kararları, ofsayt kararları, oyuncu değişiklikleri ve gol kuralları, yan hakemler tarafından takip edilmektedir. Orta hakemin dikkat etmesi gereken durumlar, yan hakemler tarafından tespit edilir ve bayrakla orta hakeme bildirilir. Orta hakemler, gerekli takibin ardından oyunculara sarı kart ya da kırmızı kart gösterme hakkına sahiptir. Oyundan çıkmak isteyen bir kişi, orta hakemin bilgisi olmadan çizgiden çıkamaz ya da geri oyuna giremez. Futbolda oyuncu ve hakemlerin birbirine karışmaması için hakemler farklı renkte giyinmektedir. Oyuncuların kıyafetleri, temsil edilen takımın renklerinde olmalı ve forma kurallarına uymalıdır.

4456 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Granada Real Betis İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Granada ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Granada, deplasman ekibi Real Betis'i ağırlıyor. Ev sahibi Granada şu ana kadar iyi bir oyun oynamadı ve kadro olarak da zayıf. Deplasman ekibi Real Betis ise kadro olarak bence iyi bir seviyede olsa da oyun olarak tam anlamıyla istediği seviyede değil. Yine de Granada gibi ekiplere karşı çok zorlanacaklarını zannetmiyorum. Bu mücadelede de ben Real Betis'in galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 2.11

Tahmini İncele
Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Celta Vigo Alaves İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Celta Vigo ile Alaves karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Celta Vigo, deplasman ekibi Alaves'i ağırlıyor. Ev sahibi hafta sonu Barcelona'ya karşı son dakikalarda yediği 3 gol ile mağlup oldu ve moral olarak iyice çöktü. Deplasman ekibi Alaves ise iyi bir oyun oynamıyor sene başından beri ve bu maçta da güven vermiyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin taraftarının da desteğiyle bir şekilde maçı kazanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.50

Tahmini İncele
Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Osasuna Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Osasuna ile ligin bir hayli formda ve dev ekiplerinden Atletico Madrid karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Osasuna, deplasman ekibi Atletico Madrid'i ağırlıyor. Ev sahibi Osasuna oldukça zayıf göründü şu ana kadar hem oyun hem de kadro olarak ve bu maçta da güven vermiyor. Deplasman ekibi Atletico Madrid ise hafta sonu Real Madrid'e karşı çok net bir galibiyet aldı ve büyük moral depoladı. Bu deplasmanda da net favori Atletico Madrd gibi görünüyor. Kolay kolay güvenmem pek Atletico Madrid'e fakat Real Madrid galibiyetinin ardından devam etmelerini bekliyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.91

Tahmini İncele
Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Cadiz Rayo Vallecano İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Cadiz ile ligin orta halli ekiplerinden Rayo Vallecano'yu ağırlıyor. Ev sahibi Cadiz, kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi fakat lige fena bir giriş yapmadı. Deplasman ekibi Rayo Vallecano ise orta sıraların altında ekiplerinden birisi fakat oyun olarak bence fena seviyede değil. Ben bu mücadelede her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.42

Tahmini İncele
Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Valencia Real Sociedad İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin orta halli 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Valencia, deplasman ekibi Real Sociedad'ı ağırlıyor. Ev sahibi Valencia da, deplasman ekibi Sociedad da çok fena bir oyun oynamadılar şu ana kadar ve özellikle Sociedad keyif veriyor. Yine de bu tarz zorlu maçlarda her 2 ekip de savunmaya önem veriyor ve bu maçta da savunmalar konuşacaktır. Ben temponun kolay kolay yükselmeyeceğini düşünüyorum bu mücadelede. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.40

Tahmini İncele
Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Real Madrid Las Palmas İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin dev ekibi Real Madrid ile ligin zayıf ekiplerinden Las Palmas karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Madrid, deplasman ekibi Las Palmas'ı ağırlıyor. Ev sahibi Real Madrid haftasonu Atletico Madrid deplasmanında net bir mağlubiyet aldı ve çok zayıf göründü. Öyle bir derbi mağlubiyetinin ardından toparlanmaları oldukça olası görünüyor ve rakipleri de çok uygun. Deplasman ekibi Las Palmas'ın bu maça tutunabileceğini zannetmiyorum. Gollü bir Madrid galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.38

Tahmini İncele
Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Athletic Bilbao Getafe İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, lige iyi bir giriş yapan Athletic Bilbao ile ligin sıradan ekiplerinden Getafe karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Athletic Bilbao, deplasman ekibi Getafe'yi ağırlıyor. Ev sahibi Athletic Bilbao iyi bir oyun oynuyor ve keyif veriyor. Deplasman ekibi Getafe ise bu sezon da zayıf bir oyun oynuyor ve ligde kalması yine kolay olmayacak. Ben bu mücadelede ev sahibinin taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.43

Tahmini İncele
Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023 Villarreal Girona İddaa Maç Tahmini 27 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü 2 ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Villarreal, deplasman ekibi Girona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Villarreal oldukça keyifli maçlar çıkarıyor fakat istediği puanların uzağında kalıyor. Deplasman ekibi Girona ise geçen seneki oyununun üstüne koymayı başardı bu sezon ve oldukça güven veriyor. Bu deplasmanda da ofansif anlamda çok etkili bir Girona bekliyorum. Ev sahibi de gol yollarında etkili olacaktır. Genel itibariyle tempolu ve bol gollü bir maç bekliyorum. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.41

Tahmini İncele
Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023 Genoa Roma İddaa Maç Tahmini 28 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Genoa ile Roma karşı karşıya geliyor.5 maçtan 4 puan çıkarabilen Genoa son 3 maçını da kazanamadı.Son lig maçında Lecce'ye 1 0 kaybeden Genoa karşılaşmayı da 10 kişi tamamlamıştı.Roma ise 5 maçtan 5 puan topladı.Son maçında Torino ile deplasmanda 1 1 berabere kalan Roma Lukaku'nun golüyle öne geçse de skoru koruyamamıştı.Bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum ancak artık Roma kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.89 - 21:45

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu