Futbolda Hazırlık Maçı Nedir?01.04.2020

Futbolda Hazırlık Maçı Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Hazırlık Maçı Nedir?

Dostluk maçı olarak da bilinen hazırlık maçı, ucunda herhangi bir ödül bulunmayan ve sezon sıralaması olmayan maçlar arasında yer almaktadır. Futbolda hazırlık maçı için kullanılan diğer tabirler arasında, gösteri maçı ve özel maç gibi isimler de yer almaktadır. Sadece futbolda geçerli olmayan hazırlık maçları, buz hokeyi, hentbol, basketbol ve Amerikan futbolunda da oynanmaktadır. Lig futbolu teriminin ortaya çıktığı süreçten itibaren, birbirleriyle rekabete girecek futbol takımları hazırlık çamlarında karşı karşıya gelmektedir. Hazırlık maçlarının ardından, asıl maçlar için ligler düzenlenmektedir.

Hazırlık Maçı Ne İşe Yarar?

Hazırlık maçının yapılması, lig öncesinde takım oyuncularının ve takımların birbirine alışmasını sağlamaktadır. Kulüp takımları tarafından düzenlenen hazırlık maçları, sezon öncesi tarihlere denk getirilmektedir. Takımların yeni stratejiler geliştirmesini ve tüm hatalarını telafi etmesini sağlayan hazırlık maçları, milli takımlar arasında da düzenlenmektedir. Milli takımlar tarafından yapılan hazırlık maçına, dostluk maçı adı verilmektedir. Genellikle 1 maç şeklinde gerçekleştirilen hazırlık maçları için Emirates Kupası, Amsterdam Turnuvası ve Teresa Herrera Kupası adında özel turnuva maçları da düzenlenebilir. Hazırlık maçlarının amacı, iki takım arasındaki dostluğu pekiştirmektir.

FİFA’nın Yeni Futbol Kuralları Nelerdir?

FİFA maç kuralları, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe getirilmiştir. FİFA’nın yaptığı düzenlemeler sonucunda getirilen yeni kurallar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • Maçların uzatmalarında, dördüncü değişiklik kuralı devreye sokulmuştur.
 • Uluslararası alanda düzenlenen futbol turnuvalarında, en fazla 12 adet yedek oyuncu bulundurulmasına izin verilmektedir.
 • Acil durumlarda müdahale etmek zorunda kalan antrenörlerin, el tipi elektronik haberleşme cihazlarını kullanmasına izin verilecektir.
 • Forma, çorap ya da krampon gibi giysi değişikliği yapmak isteyen futbolcular, maç içerisinde izinsiz şekilde sahadan çıkamaz ve sahaya izinsiz giremez. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, maç durdurulacak ve karşı takımın serbest atış yapmasına izin verilecektir. Ceza sahasında yapılan bu işlem için karşı takıma penaltı hakkı verilmektedir.
 • Saha içerisindeki kişilerin ve hakemlerin, maç esnasında kamera takmasına izin verilmemektedir.
 • Video hakem kuralı uygulanmaya başlanmalı ve su molası için video hakemden onay alınmalıdır. Su molasının süresi, maç sonunda uzatmalara eklenecektir.
 • Uluslararası alanda hazırlık maçı yapıldığı zaman, toplamda 12 oyuncu değişikliği hakkı verilmekte ve daha fazla oyuncu değişikliği yapılamamaktadır.

Futbol Maçlarının Temel Kuralları Nelerdir?

Futbolun kuralları, maç esnasındaki tüm hareketleri belirlemektedir. Futbol maçları süresince, belirtilen kurallar hakemler tarafından koordine edilecektir:

 • Futboldaki iki devrenin süresi, 45 dakikadır ve iki maç arasında 15 dakika mola verilmektedir.
 • Kalenin önündeki geniş alana, ceza sahası adı verilmektedir. Kaleciler, bu alan içerisinde topu ellerine alabilirler.
 • Ceza alanında gerçekleştirilen elle müdahaleler ve rakiplere yapılan fauller, karşı takım için penaltı hakkı doğurmaktadır.
 • Maç kurallarına uymayan takımların aleyhinde, karşı takıma penaltı ve serbest vuruş hakkı kararı verilmektedir.
 • Karşı takımdan bir oyuncuya zarar veren futbolcular, orta saha hakemi tarafından cezalandırılmaktadır. Oyuncuların kabahatlerine göre, sarı kart ya da kırmızı kart kullanılmaktadır.
 • Bir atışın gol sayılması için kale önündeki çizgiyi tamamen geçmesi gerekir.
 • En çok gol atan ve maç kurallarını ihlal etmeyen takım, o maçın birincisi sayılmaktadır.

Futbolda Oyuncu ve Hakemlerin Özellikleri

Futbol hakemleri ve oyuncuların her biri, durmaları gereken görev alanını terk edememektedir. Oyuncuların hangi bölgelerde kalacakları ve hangi alanları koruyacakları, maç antrenörü tarafından belirlenmektedir. Futbol hakemleri ise orta saha ve taç bölgelerinde olmak üzere, 3 farklı alanda yer almaktadır. Orta saha hakemi, maçın başlangıcı ve ilerleyişini bizzat yönetmektedir. Her iki yarı sahada görevli olan yan hakemler ise, orta hakemin yardımcıları niteliğindedir. Kalelerde yapılan fauller, penaltı kararları, ofsayt kararları, oyuncu değişiklikleri ve gol kuralları, yan hakemler tarafından takip edilmektedir. Orta hakemin dikkat etmesi gereken durumlar, yan hakemler tarafından tespit edilir ve bayrakla orta hakeme bildirilir. Orta hakemler, gerekli takibin ardından oyunculara sarı kart ya da kırmızı kart gösterme hakkına sahiptir. Oyundan çıkmak isteyen bir kişi, orta hakemin bilgisi olmadan çizgiden çıkamaz ya da geri oyuna giremez. Futbolda oyuncu ve hakemlerin birbirine karışmaması için hakemler farklı renkte giyinmektedir. Oyuncuların kıyafetleri, temsil edilen takımın renklerinde olmalı ve forma kurallarına uymalıdır.

1961 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP