Futbolda JogaBonito Nedir?01.04.2020

Futbolda JogaBonito Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda JogaBonito Nedir?

JogaBonito ifadesi, Portekizcede “Güzel Oyna” anlamına gelmektedir. Futbol yeteneği olan kişileri bir araya toplamak amacıyla, Google ve Nike iş birliğiyle hazırlanan reklamlar, JogaBonito adıyla yayımlanmıştır. Dünyadaki en önemli futbolcuların bir araya toplandığı reklam filminde, yeni futbolcuların keşfedilmesi hedeflenmiş ve teşvik edilmiştir. Takım için fairplay uygulamalarını teşvik eden ve centilmence oyun için belli kuralları hatırlatan JogaBonito kavramı, dünya genelinde ilgi görmüştür.

JogaBonito Reklamının Detayları Nelerdir?

Nike JogaBonito reklamı, Google iş birliğiyle hazırlanmış ve yayınlanmıştır. 2006 yılında ortaya çıkan reklam kampanyasında, dünyadaki ileri gelen futbolcular yer almaktadır. JogaBonito reklamında yer alan oyuncular, aşağıda sıralanmıştır:

 • Ronaldo
 • Ronaldinho
 • Thierry Henry
 • Cristiano Ronaldo
 • ZlatanIbrahimovic
 • WayneRooney

Yukarıdaki futbolcuların haricinde, Manchester United’de yer alan eski yıldız oyuncu EricCantona da bulunmaktadır. JogaBonato için bir araya toplanan futbolcular, dünyadaki yeni yetenekleri keşfetmek ve futbolda saygı kurallarının dışına çıkmamak için hareket etmiştir. Futbolun centilmence oynanmasını söyleyen futbolcular, “Bizim Oyunumuzda” ifadesiyle söze başlamakta ve yapılmayacak kuralları sıralamaktadır.

JogaBonito Kuralları Nelerdir?

JogaBonito terimi altında, futbolcular tarafından belirtilen kurallar şunlardır:

 • “Bizim Oyunumuzda” diye söze başlayan futbolcular, futbolun içinde rakip oyuncuya dalma olmadığını ve “Dalma” kavramının denizde olduğunu söylemektedir.
 • Futbolcuların hakemle tartışmaması gerektiğini belirten futbolcular, tartışmanın politikada kullanıldığını söylemektedir.
 • Ofsayt taktiğinin, maç esnasında yeterince hızlı davranamayan kişiler tarafından kullanıldığını ve bu uygulamanın acımasız olduğunu belirtmişlerdir.
 • Futbolun, özgün değerlerle oynandığı belirtilmiş ve her zaman “Güzel Oyun” kavramının altı çizilmiştir.

Futbolcuların yapmaması gereken kuralları hatırlatan JogaBonito reklamları, bizzat futbolcular tarafından canlandırılmıştır. Reklamların içerisinde, genç oyuncuların gösterişleri ve maçlardan kesintiler de yer almaktadır.

Futbolun Kuralları ve Terimleri Nelerdir?

Temel futbol kuralları arasında yer alan faktörler ve futbol için kullanılan terimler, aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır:

 • Futbolun toplam süresi 90 dakikadır. 90 dakikalık süreç, 45 dakika olarak iki devreye bölünmektedir.
 • 45 dakikalık iki devre arasında, 15 dakikalık dinlenme molası kullanılmaktadır.
 • Hakemin oyun esnasında oluşturduğu duraklama süreleri hesaplanarak, oyun bitimine uzatma olarak ilave edilmektedir.
 • Futbol sahasında yer alan kalelerin önünde, 40,32 x 16,50 metre boyutlarına sahip çizgi yer almaktadır. Bu alan içerisinde, kalecinin topu eliyle tutmasına müsaade edilmektedir. Kalenin nünde yer alan bu bölge, ceza sahası olarak nitelendirilmektedir.
 • Maç kurallarını ihlal eden takımlar, hakem tarafından cezalandırılmaktadır. Kural ihlali yapan takıma ceza olarak, diğer takıma penaltı vuruş hakkı verilmektedir.
 • Bir takımdaki oyuncunun, diğer takımdaki oyuncuya zarar verecek şekilde hareket etmesi durumunda, orta saha hakemi tarafından sarı kart ya da kırmızı kart cezası verilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, bir daha oyuna giremezler.
 • Maç esnasında, savunma yapan oyunculara temas etmeden topun aut çizgisinden dışları çıkması, aut olarak adlandırılmaktadır.
 • Savunan takım oyuncusunda çarpan topun, aut çizgisinden dışarı çıkmasına korner adı verilmektedir.
 • Taç çizgisi denen yan çizgilerden topun dışarı çıkması, taç olarak adlandırılır. Karşı takımın oyuncusu, taç çizgisinden topu elle atmakta ve oyuna dahil etmektedir.
 • Taç ve korner atışları esnasında ofsayt kuralı geçerli olmamakta, bu atışlar için ofsayt cezası verilmemektedir.

Futbolda Hakem ve Oyuncuların Görevleri

Futbolcu ve hakemlerin görevleri, maç içerisinde belli kurallara bağlı tutulmuştur. Futbol maçlarında, her takım oyuncusu kendi takımına ait renklerde forma giymelidir. Topa elleme hakkı bulunan kaleciler, takım oyuncularından ayırt edilebilmek amacıyla farklı renkte forma giymektedir. Futbolcuların her biri, belirlenen noktalarda oyuna başlamak zorundadır. Futbol maçlarını koordine edebilmek için sahada 3 adet hakem yer almaktadır. Maçın kurallara uygun şekilde ilerleyip ilerlemediğini takip eden hakemlerden bir tanesi ortada, iki tanesi yanda durmaktadır. Futbol maçlarının yönetimi, orta hakem tarafından gerçekleştirilmektedir. Maç esnasında kuralsızlık yapılırsa, takımlara ceza verme ya da oyuncuları oyun dışı bırakma hakkı orta hakeme aittir. Taç çizgisinde yer alan yan hakemler, orta hakeme yardım etmek ve maçın detaylarını takip etmekle görevlidir. Golleri takip eden ve sahanın yarısından sorumlu olan orta hakemler, taç çizgisi çıkışlarını, ofsaytları, elle topa temas etmeleri ve oyuncu değişikliklerini takip etmektedir. Futbolda hakemin uyarılması gereken anlarda, yan hakemler bayrakları kullanmaktadır.

664 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP