Futbolda JogaBonito Nedir? 01.04.2020

Futbolda JogaBonito Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda JogaBonito Nedir?

JogaBonito ifadesi, Portekizcede “Güzel Oyna” anlamına gelmektedir. Futbol yeteneği olan kişileri bir araya toplamak amacıyla, Google ve Nike iş birliğiyle hazırlanan reklamlar, JogaBonito adıyla yayımlanmıştır. Dünyadaki en önemli futbolcuların bir araya toplandığı reklam filminde, yeni futbolcuların keşfedilmesi hedeflenmiş ve teşvik edilmiştir. Takım için fairplay uygulamalarını teşvik eden ve centilmence oyun için belli kuralları hatırlatan JogaBonito kavramı, dünya genelinde ilgi görmüştür.

JogaBonito Reklamının Detayları Nelerdir?

Nike JogaBonito reklamı, Google iş birliğiyle hazırlanmış ve yayınlanmıştır. 2006 yılında ortaya çıkan reklam kampanyasında, dünyadaki ileri gelen futbolcular yer almaktadır. JogaBonito reklamında yer alan oyuncular, aşağıda sıralanmıştır:

 • Ronaldo
 • Ronaldinho
 • Thierry Henry
 • Cristiano Ronaldo
 • ZlatanIbrahimovic
 • WayneRooney

Yukarıdaki futbolcuların haricinde, Manchester United’de yer alan eski yıldız oyuncu EricCantona da bulunmaktadır. JogaBonato için bir araya toplanan futbolcular, dünyadaki yeni yetenekleri keşfetmek ve futbolda saygı kurallarının dışına çıkmamak için hareket etmiştir. Futbolun centilmence oynanmasını söyleyen futbolcular, “Bizim Oyunumuzda” ifadesiyle söze başlamakta ve yapılmayacak kuralları sıralamaktadır.

JogaBonito Kuralları Nelerdir?

JogaBonito terimi altında, futbolcular tarafından belirtilen kurallar şunlardır:

 • “Bizim Oyunumuzda” diye söze başlayan futbolcular, futbolun içinde rakip oyuncuya dalma olmadığını ve “Dalma” kavramının denizde olduğunu söylemektedir.
 • Futbolcuların hakemle tartışmaması gerektiğini belirten futbolcular, tartışmanın politikada kullanıldığını söylemektedir.
 • Ofsayt taktiğinin, maç esnasında yeterince hızlı davranamayan kişiler tarafından kullanıldığını ve bu uygulamanın acımasız olduğunu belirtmişlerdir.
 • Futbolun, özgün değerlerle oynandığı belirtilmiş ve her zaman “Güzel Oyun” kavramının altı çizilmiştir.

Futbolcuların yapmaması gereken kuralları hatırlatan JogaBonito reklamları, bizzat futbolcular tarafından canlandırılmıştır. Reklamların içerisinde, genç oyuncuların gösterişleri ve maçlardan kesintiler de yer almaktadır.

Futbolun Kuralları ve Terimleri Nelerdir?

Temel futbol kuralları arasında yer alan faktörler ve futbol için kullanılan terimler, aşağıda detaylı şekilde açıklanmıştır:

 • Futbolun toplam süresi 90 dakikadır. 90 dakikalık süreç, 45 dakika olarak iki devreye bölünmektedir.
 • 45 dakikalık iki devre arasında, 15 dakikalık dinlenme molası kullanılmaktadır.
 • Hakemin oyun esnasında oluşturduğu duraklama süreleri hesaplanarak, oyun bitimine uzatma olarak ilave edilmektedir.
 • Futbol sahasında yer alan kalelerin önünde, 40,32 x 16,50 metre boyutlarına sahip çizgi yer almaktadır. Bu alan içerisinde, kalecinin topu eliyle tutmasına müsaade edilmektedir. Kalenin nünde yer alan bu bölge, ceza sahası olarak nitelendirilmektedir.
 • Maç kurallarını ihlal eden takımlar, hakem tarafından cezalandırılmaktadır. Kural ihlali yapan takıma ceza olarak, diğer takıma penaltı vuruş hakkı verilmektedir.
 • Bir takımdaki oyuncunun, diğer takımdaki oyuncuya zarar verecek şekilde hareket etmesi durumunda, orta saha hakemi tarafından sarı kart ya da kırmızı kart cezası verilmektedir. Kırmızı kart alan oyuncular, bir daha oyuna giremezler.
 • Maç esnasında, savunma yapan oyunculara temas etmeden topun aut çizgisinden dışları çıkması, aut olarak adlandırılmaktadır.
 • Savunan takım oyuncusunda çarpan topun, aut çizgisinden dışarı çıkmasına korner adı verilmektedir.
 • Taç çizgisi denen yan çizgilerden topun dışarı çıkması, taç olarak adlandırılır. Karşı takımın oyuncusu, taç çizgisinden topu elle atmakta ve oyuna dahil etmektedir.
 • Taç ve korner atışları esnasında ofsayt kuralı geçerli olmamakta, bu atışlar için ofsayt cezası verilmemektedir.

Futbolda Hakem ve Oyuncuların Görevleri

Futbolcu ve hakemlerin görevleri, maç içerisinde belli kurallara bağlı tutulmuştur. Futbol maçlarında, her takım oyuncusu kendi takımına ait renklerde forma giymelidir. Topa elleme hakkı bulunan kaleciler, takım oyuncularından ayırt edilebilmek amacıyla farklı renkte forma giymektedir. Futbolcuların her biri, belirlenen noktalarda oyuna başlamak zorundadır. Futbol maçlarını koordine edebilmek için sahada 3 adet hakem yer almaktadır. Maçın kurallara uygun şekilde ilerleyip ilerlemediğini takip eden hakemlerden bir tanesi ortada, iki tanesi yanda durmaktadır. Futbol maçlarının yönetimi, orta hakem tarafından gerçekleştirilmektedir. Maç esnasında kuralsızlık yapılırsa, takımlara ceza verme ya da oyuncuları oyun dışı bırakma hakkı orta hakeme aittir. Taç çizgisinde yer alan yan hakemler, orta hakeme yardım etmek ve maçın detaylarını takip etmekle görevlidir. Golleri takip eden ve sahanın yarısından sorumlu olan orta hakemler, taç çizgisi çıkışlarını, ofsaytları, elle topa temas etmeleri ve oyuncu değişikliklerini takip etmektedir. Futbolda hakemin uyarılması gereken anlarda, yan hakemler bayrakları kullanmaktadır.

1015 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Sparta Prag Galatasaray İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Galatasaray tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye Çekya ekibi Sparta Prag ile başlayalım.İlk karşılaşmada İstanbul'dan 3 2'lik yenilgiyle ayrılan Sparta Prag deplasmanda iyi bir mücadele etmişti.Kerem Demirbay , Mertens ve İcardi'nin golleriyle ilk maçı seyircisi önünde 3 2 kazanıp rövanş için avantaj elde eden sarı kırmızılılar maçta yaklaşık 20 dakikayı da eksik oynamıştı.İlk karşılaşmada olduğu gibi yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine gollü bir maç izleriz ayrıca Sparta Prag'ın deplasmandaki oyunu etkiliydi Galatasaray bu karşılaşmaya avantajlı da çıksa turu kaptırma ihtimalleri de devam ediyor ; Sparta Prag'ın kazanması muhtemel ancak öncelikli tercihim üst seçiminden yana olacaktır.

2,5 Üst - 1.50 - 23:00

Tahmini İncele
Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Roma Feyenoord İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Roma ile Feyenoord karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Roma ile başlayalım.Son maçında Frosinone'yi deplasmanda 3 0 mağlup eden Roma ilk karşılaşmada Hollanda'dan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Seyircisi önünde Igor Paixao'nun golüyle 1 0 öne geçen Feyenoord ikinci yarıda skoru koruyamayıp karşılaşmadan 1 1'lik beraberlikle ayrılmıştı.Bu karşılaşmaya gelirsek yine zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum yine ilk maçtaki gibi iki takımın da gol ve goller bulmasını bekliyorum.

Karşılıklı Gol Var - 1.55 - 23:00

Tahmini İncele
Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Karadağ Sporting Braga İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Karadağ ile Sporting Braga karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Karabağ ile başlayalım.İlk maçta Portekiz'de 4 2 kazanan Azerbaycan ekibi iç sahada skoru koruma peşinde.Braga ise zor olan tur ihtimalini kullanmak istiyor en az 2 farkla kazanması gereken Sporting Braga'nın açık oynayacağını ve gollü bir maç izleyeceğimizi düşünüyorum.

2,5 Üst - 1.52 - 20:45

Tahmini İncele
Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Rennes Milan İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rennes ile Milan karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Rennes ile başlayalım.Son maçında Clermont'u 3 1 mağlup eden Rennes geçen hafta Milan'a 3 0 kaybetmişti.Tur kapılarını sonuna kadar açan Milan son lig maçında Monza'ya deplasmanda 4 2 kaybetmişti.Rennes bu karşılaşmada rövanşı alma peşinde zorlu bir karşılaşma olacak sürpriz peşinde olan Rennes açık oynayacaktır gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.77 - 20:45

Tahmini İncele
Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Freiburg Lens İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

 

UEFA Avrupa Liginde Freiburg ile Lens tekrar karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Freiburg ile başlayalım.Son 5 resmi maçından 3 yenilgi , 2 beraberlikle ayrılan Alman ekibi Freiburg iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Lens ise 5 maçtır yenilmiyor son maçında Reims ile 1 1 berabere kalan Lens iç sahada kazanıp turu geçme peşinde.Fransa'da oynanan maçta olduğu gibi bu karşılaşmanın da zorlu geçmesini bekliyorum taraf bahisi olarak seçim yapmak zor olacak ancak ilk yarı dengeli bir maç izleriz.

İlk Yarı Beraberlik - 1.96 - 20:45

Tahmini İncele
Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024 Toulouse Benfica İddaa Maç Tahmini 22 Şubat 2024

 

UEFA Avrupa Liginde Toulouse ile Benfica tekrar karşı karşıya geliyor.Portekiz'de oynanan karşılaşma'yı Di Maria'nın penaltı golleriyle 2 1 kazanan Benfica Fransa'ya avantajlı gidiyor.Toulouse genç oyunculardan oluşan bir ekip son maçlarında Monaco'yu deplasmanda 2 1 mağlup etmişlerdi ilk karşılaşmada Benfica karşısında son dakikaya kadar iyi direnen Toulouse iç sahada sürpriz peşinde ancak Benfica'nın tecrübesiyle kazanıp tur atlayacağını düşünüyorum.

MS 2 - 1.67 - 20:45

Tahmini İncele
Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024 Manchester City Brentford İddaa Maç Tahmini 20 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekiplerinden City ile ligin keyifli maçlar çıkaran sıradan ekiplerinden Brentford karşı karşıya geliyor. Ev sahibi City, deplasman ekibi Brentford'u ağırlıyor. Ev sahibi son haftalarda oyun olarak iyice toparlandı ve durdurulamıyor. Deplasman ekibi Brentford ise gol yollarında etkili olsa da savunmada ciddi anlamda zorlanıyor ve bu deplasmanda da işi çok zor olacak. Ev sahibinin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Porto Arsenal İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Porto ile Arsenal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Porto, eşleşmenin ilk ayağında deplasman ekibi Arsenal'i ağırlıyor. Ev sahibi Porto bu sene geçen seneki etkinliğinin uzağında ve bana Arsenal adına hiç korku vermiyor açıkçası. Portekiz Ligi'nde yine yollarında devam etseler de Avrupa'da o kadar iddialı durumda değiller ve oynadıkları oyun da sıradan. Deplasman ekibi Arsenal ise iyice form tuttu ve bu deplasmana da bu eşleşemye de net favori olarak çıkıyor. Ben Arsenal'in ilk maçtan rakibini mağlup edip üstünlüğü eline alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.50

Tahmini İncele
Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024 Napoli Barcelona İddaa Maç Tahmini 21 Şubat 2024

Şampiyonlar Ligi son 16 turu eşleşmelerinde, Napoli ile Barcelona karşı karşıya geliyor. Eşleşmenin ilk ayağında ev sahibi Napoli, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. 2 ekip için de şanslı bir eşleşme diyebilirim aslında çünkü 2 ekip de tarihlerindeki en kuvvetli dönemlerinden çok uzaktalar. Öyle ki hem Napoli hem de Barcelona bundan 2-3 sene öncesinden bile uzakta. Haliyle her 2 ekibin de şansı var ve oldukça motive bu eşleşmeye çıkacaklar. Ev sahibi Napoli iyi bir grup macerası geçirmedi açıkçası ve Real Madrid'e karşı pek varlık gösteremedi. Deplasman ekibi Barcelona da beklentilerin altındaydı ve ciddi anlamda güven vermiyor. Eşleşmenin oldukça karışık olduğunu düşünüyorum. Bu maçta da her 2 ekibin de işi zor. Genel itibariyle savunmalara öncelik verildiği bir 90 dakika olabilir. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.53

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu