Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Futbolda kale alanı vuruşu oyuna başlamak içi kullanılan metodun adıdır. Kale vuruşuna aut atışı da denir. Kale vuruşu yapıldığında eğer top karşı takımın kalesine girerse gol geçerli olur Kale vuruşu kullanan takımın kendi kalesine top girmesi halinde top sayılmaz. Bu durumda rakip takımın köşe vuruşu kullanarak oyunu yeniden başlatması gerekir. Kale alanı vuruşu yöntem özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Top ceza alanını terk ettikten sonra oyunda sayılır.
 • Altı pasın içinde herhangi bir noktadan atış kullanılması mümkündür.
 • Atış yapan oyuncu yeniden topa dokunamaz.
 • Rakip takımın oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahasında olmamaları gerekmektedir.

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Kaleci Tarafından Nasıl Kullanılır?

Futbolda kale alanı vuruşunun kaleci tarafından kullanılması sırasında eğer top oyuna girdikten sonra arışı yapan oyuncu elleri dışında topa dokunursa en direk serbest vuruşu verilir. İkinci temasın yapıldığı yerden kullanılır. Topun oyuna girmesinden sonra başka bir oyuncu topa dokunmadan kaleci ikinci kere topa dokunursa 2 farklı durum söz konusu olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Olay ceza sahası içinde olmuşsa, en direk serbest vuruş verilir. Atışın temas olduğu yerden yapılması gerekir.
 • Eğer olay ceza sahası dışında olmuşsa direk serbest vuruş verilir ve atış temasın olduğu noktadan kullanılır.

Kuralın farklı şekilde bozulması halinde atışın tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Kale Alanı Ölçüleri Nedir?

Futbolda kale alanı ölçüleri futbol oyun kurallarında ilk maddede yer almaktadır. Futbol kalesi ölçüleri ilk olarak 1863 senesinde İngiltere Futbol Federasyonu’nda belirlenmiştir. O zamandan bu yana belirlenen futbol kale ölçülerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Futbol kalesinde iki direk arasındaki mesafe 7 küsür metre olarak belirlenmiştir. Bu ölçü bütün resmi futbol müsabakaları için standarttır. 1865 senesinde direklerin yakınından geçen topların gol konusunda tartışmalara yol açması ile birlikte, kale üst direği için uzunluk belirleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Buna göre kale üst direğinin kale çizgisine olan yüksekliğinin 2,44 metre olmasına karar verilmiştir. Futbol kalesi ölçüleri standartları belirlenmiştir ve 1889 senesinde kale ağları icat edilmiştir. İcat edilen kale ağları ilk olarak 1890 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Futbolda Kale Direkleri için Belirlenmiş Standartlar Nelerdir?

Futbolda kale direkleri için standartlar da tıpkı alan ölçüleri gibi standarttır. Bu standartlara göre kale direkleri ve üst kale direklerinin aynı kalınlıklarda olması gerekir. Kale direklerinin derinliği en çok 12 cm olabilir. Kale direklerinin beyaz renkten başka renkte olması yasaktır. Her ne kadar kale direkleri günümüzde yuvarlak üretiliyor olsa da, farklı şekillerde de üretilebilir. Direkler elips, dikdörtgen, kare şekillerinde olabilir.

Kale direklerinin malzemesi farklı olabilir. Ancak bu malzemelerin FIFA tarafından onaylanması gerekir. Direkler metalden ya da tahtadan olabilir. Kale direklerinin malzemeleri onaylanırken temel nokta, direklerin oyunculara zarar vermemesidir. Kale direklerinden ve kale çizgisinden 5 metre uzakta olan noktaların kesişimi ile oluşan alan kale alanı olarak bilinir. Kaleler bu alanda kale çizgisinin tam ortasında olmalıdır.

Futbolda Kafa Vuruşu Nasıl Çalışılır?

Futbolda kafa vuruşu çalışmak size zor geliyorsa, aşağıdaki önerilere uyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

 • Kafa vuruşu yaparken boyun kısmınız mümkün olduğu kadar sık olmalıdır.
 • Vuruş sırasında kollar yana açılmalıdır.
 • Vücut dengesi iyi saplanmalıdır.
 • Vuruş yapılan sırada vücut kuvveti de kullanılmalıdır.
 • Vuruş geriden öne olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Vuruş yaparken top sizin kafanıza çarpmamalı, aksine topa sizin bilinçli bir şekilde vurmanız gerekir.
 • Vuruş yaparken her zaman rakip oyuncuların ayakla topa vurmak isteyebileceklerini hesaba katın.
 • Bel seviyesinde olan toplar için genellikle kafa vuruşu yapılması tercih edilmez. Bu durum futbol maçında ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bel seviyesinden daha yüksek olan toplar için kafa vuruşu yapmanın bir sakıncası yoktur.

Futbolda Vuruş Çeşitleri Nelerdir?

Futbolda vuruş çeşitleribaşında ayak üstü vuruş gelmektedir. Genellikle alçak seviyede gol vuruşları için kullanılmaktadır. Ayak içi üst vuruşta, uzun mesafeli paylaşmalarda kullanılır. Atış köşe vuruşları ve serbest atışlar için de idealdir. Bu atış türünde topa çapraz ya da yay şeklinde vurulabilir. Diğer vuruşlar arasında röveşata, vole vuruşu ve ayak dışı üst vuruş bulunur.

2591 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Hamburg Stuttgart İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Hamburg Stuttgart İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

Almanya Bundesliga Play-Off rövanş karşılaşmasında Hamburg ile Stuttgart tekrar karşı karşıya geliyor.İlk karşılaşmayı iç sahada 3 0 kazanan Stuttgart ligde kalma yönünde önemli bir galibiyet almış durumda.Hamburg ise 3 0'ın rövanşında sürpriz peşinde işleri zor olacak keyifli gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.43 - 21:45

Tahmini İncele
Varbergs Hacken İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Varbergs Hacken İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

İsveç Liginde Varbergs ile Hacken karşı karşıya geliyor.5 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Varbergs 10 karşılaşmada da kazanamadı.Hacken ise 22 puanla 3. sırada yer almakta.Son maçında Göteborg'u 4 1 mağlup eden Hacken deplasmanda kazanmak istiyor , başaracaklarını düşünüyorum.

MS 2 - 1.24 - 20:00

Tahmini İncele
Malmö Degerfors İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Malmö Degerfors İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

İsveç Liginde Malmö ile Degerfors karşı karşıya geliyor.25 puanla Elfsborg ile liderliği paylaşan Malmö son maçında Elfsborg'a 3 0 kaybetmişti.Degerfors ise 11 puana sahip.Alt sıralarda yer alan Degerfors son 2 maçından da beraberlikle ayrıldı ve Malmö deplasmanında da işleri zor.

H1 - 1.35 - 20:10

Tahmini İncele
Roma Spezia İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Roma Spezia İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Roma ile Spezia karşı karşıya geliyor.60 puanla 6. sırada yer alan Roma son 7 maçını da kazanamadı.Hafta içi Sevilla'ya penaltılarla kaybeden Roma UEFA Avrupa Ligi kupasını kıl payı kaçırmış oldu.Spezia ise 31 puana sahip.Hellas Verona ile aynı puana sahip olan Spezia ligin son maçında ligde kalmak için kazanması gerekiyor aksi taktirde , Hellas Verona'nın kazanması durumunda Spezia kazanamazsa küme düşecek.Çok kritik bir karşılaşma gollü geçmesini bekliyorum.

2,5 Üst - 1.71 - 22:00

Tahmini İncele
Milan Hellas Verona İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Milan Hellas Verona İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Milan ile Hellas Verona karşı karşıya geliyor.31 puanla 18. sırada yer alan Hellas Verona düşme potasında yer alıyor.Son maçında son dakikada Empoli karşısında kalesinde gol gören Hellas Verona belki de yediği o golle küme düşecek.67 puanla 4. sırada yer alan Milan ilk 3'ün 2 puan gerisinde son maçında Juventus'u deplasmanda 1 0 mağlup eden Milan iç sahada kazanmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum düşme potası alev almış durumda ligde kalmak isteyen Hellas Verona gol bulur keyifli bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.67 - 22:00

Tahmini İncele
Atalanta Monza İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Atalanta Monza İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Atalanta ile Monza karşı karşıya geliyor.61 puanla 5. sırada yer alan Atalanta son maçında Inter'e 3 2 kaybetmitşi.İç sahadaki son maçını kazanıp ilk 5'teki yerini korumak isteyen Atalanta ilk dönem Monza'yı deplasmanda 2 0 mağlup etmişti.Ligin orta sıralarında yer alan Monza'nın deplasmanda işi zor.

MS 1 - 1.41 - 22:00

Tahmini İncele
Udinese Juventus İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Udinese Juventus İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Udinese ile Juventus karşı karşıya geliyor.46 puanla 12. sırada yer alan Udinese son 3 maçını da kaybetti.Son olarak Salernitana'ya deplasmanda 3 2 kaybeden Udinese iç sahada Juventus karşısında puan ve puanlar peşinde ancak işlerini zor görüyorum.10 puan ceza alan Juventus 7. sıraya geriledi.Ligdeki son maçını kazanıp ilk 5'i zorlamak isteyen Juventus deplasmanda kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.72 - 22:00

Tahmini İncele
Lecce Bologna İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Lecce Bologna İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Lecce ile Bologna karşı karşıya geliyor.36 puanla 16. sırada yer alan Lecce son lig maçında Monza'yı deplasmanda 1 0 mağlup etmişti.Bologna ise 51 puanla 11. sırada yer alıyor.Son maçında Napoli ile 2 2 berabere kalan Bologna ligde 4 maçtır yenilmiyor.Keyifli bir karşılaşma olmasını bekliyorum ligde kalmayı garantileyen Lecce için rahat bir karşılaşma olacak gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.70 - 22:00

Tahmini İncele
Napoli Sampdoria İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Napoli Sampdoria İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

İtalya Serie A'da Napoli ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.19 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Sampdoria 10 maçtır kazanamıyor.Şampiyonluğu aylar öncesinden garantileyen Napoli son iç saha maçında Inter'i 3 1 mağlup etmişti iç sahada sezonun son maçına çıkacak olan Napoli'nin iç sahada rahat kazanmasını bekliyorum.

H1 - 1.31 - 19:30

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu