Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Futbolda kale alanı vuruşu oyuna başlamak içi kullanılan metodun adıdır. Kale vuruşuna aut atışı da denir. Kale vuruşu yapıldığında eğer top karşı takımın kalesine girerse gol geçerli olur Kale vuruşu kullanan takımın kendi kalesine top girmesi halinde top sayılmaz. Bu durumda rakip takımın köşe vuruşu kullanarak oyunu yeniden başlatması gerekir. Kale alanı vuruşu yöntem özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Top ceza alanını terk ettikten sonra oyunda sayılır.
 • Altı pasın içinde herhangi bir noktadan atış kullanılması mümkündür.
 • Atış yapan oyuncu yeniden topa dokunamaz.
 • Rakip takımın oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahasında olmamaları gerekmektedir.

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Kaleci Tarafından Nasıl Kullanılır?

Futbolda kale alanı vuruşunun kaleci tarafından kullanılması sırasında eğer top oyuna girdikten sonra arışı yapan oyuncu elleri dışında topa dokunursa en direk serbest vuruşu verilir. İkinci temasın yapıldığı yerden kullanılır. Topun oyuna girmesinden sonra başka bir oyuncu topa dokunmadan kaleci ikinci kere topa dokunursa 2 farklı durum söz konusu olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Olay ceza sahası içinde olmuşsa, en direk serbest vuruş verilir. Atışın temas olduğu yerden yapılması gerekir.
 • Eğer olay ceza sahası dışında olmuşsa direk serbest vuruş verilir ve atış temasın olduğu noktadan kullanılır.

Kuralın farklı şekilde bozulması halinde atışın tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Kale Alanı Ölçüleri Nedir?

Futbolda kale alanı ölçüleri futbol oyun kurallarında ilk maddede yer almaktadır. Futbol kalesi ölçüleri ilk olarak 1863 senesinde İngiltere Futbol Federasyonu’nda belirlenmiştir. O zamandan bu yana belirlenen futbol kale ölçülerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Futbol kalesinde iki direk arasındaki mesafe 7 küsür metre olarak belirlenmiştir. Bu ölçü bütün resmi futbol müsabakaları için standarttır. 1865 senesinde direklerin yakınından geçen topların gol konusunda tartışmalara yol açması ile birlikte, kale üst direği için uzunluk belirleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Buna göre kale üst direğinin kale çizgisine olan yüksekliğinin 2,44 metre olmasına karar verilmiştir. Futbol kalesi ölçüleri standartları belirlenmiştir ve 1889 senesinde kale ağları icat edilmiştir. İcat edilen kale ağları ilk olarak 1890 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Futbolda Kale Direkleri için Belirlenmiş Standartlar Nelerdir?

Futbolda kale direkleri için standartlar da tıpkı alan ölçüleri gibi standarttır. Bu standartlara göre kale direkleri ve üst kale direklerinin aynı kalınlıklarda olması gerekir. Kale direklerinin derinliği en çok 12 cm olabilir. Kale direklerinin beyaz renkten başka renkte olması yasaktır. Her ne kadar kale direkleri günümüzde yuvarlak üretiliyor olsa da, farklı şekillerde de üretilebilir. Direkler elips, dikdörtgen, kare şekillerinde olabilir.

Kale direklerinin malzemesi farklı olabilir. Ancak bu malzemelerin FIFA tarafından onaylanması gerekir. Direkler metalden ya da tahtadan olabilir. Kale direklerinin malzemeleri onaylanırken temel nokta, direklerin oyunculara zarar vermemesidir. Kale direklerinden ve kale çizgisinden 5 metre uzakta olan noktaların kesişimi ile oluşan alan kale alanı olarak bilinir. Kaleler bu alanda kale çizgisinin tam ortasında olmalıdır.

Futbolda Kafa Vuruşu Nasıl Çalışılır?

Futbolda kafa vuruşu çalışmak size zor geliyorsa, aşağıdaki önerilere uyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

 • Kafa vuruşu yaparken boyun kısmınız mümkün olduğu kadar sık olmalıdır.
 • Vuruş sırasında kollar yana açılmalıdır.
 • Vücut dengesi iyi saplanmalıdır.
 • Vuruş yapılan sırada vücut kuvveti de kullanılmalıdır.
 • Vuruş geriden öne olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Vuruş yaparken top sizin kafanıza çarpmamalı, aksine topa sizin bilinçli bir şekilde vurmanız gerekir.
 • Vuruş yaparken her zaman rakip oyuncuların ayakla topa vurmak isteyebileceklerini hesaba katın.
 • Bel seviyesinde olan toplar için genellikle kafa vuruşu yapılması tercih edilmez. Bu durum futbol maçında ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bel seviyesinden daha yüksek olan toplar için kafa vuruşu yapmanın bir sakıncası yoktur.

Futbolda Vuruş Çeşitleri Nelerdir?

Futbolda vuruş çeşitleribaşında ayak üstü vuruş gelmektedir. Genellikle alçak seviyede gol vuruşları için kullanılmaktadır. Ayak içi üst vuruşta, uzun mesafeli paylaşmalarda kullanılır. Atış köşe vuruşları ve serbest atışlar için de idealdir. Bu atış türünde topa çapraz ya da yay şeklinde vurulabilir. Diğer vuruşlar arasında röveşata, vole vuruşu ve ayak dışı üst vuruş bulunur.

3356 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Darmstadt Köln İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Almanya Bundesliga'da Darmstadt ile Köln karşı karşıya geliyor.9 puanla 15. sırada yer alan Darmstadt son 5 maçında da kazanamadı.Son olarak Freiburg ile 1 1 berabere kalan Darmstadt iç sahada kazanıp moral bulma peşinde.Köln ise 6 puanla ligin dibine demir atmış durumda son maçında iç sahada Bayern Münich'e tek golle kaybeden Köln güçlü rakibi karşısında fark yememişti.Bu maça gelirsek zorlu bir karşılaşma olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 22:30

Tahmini İncele
Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Monza Juventus İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

İtalya Serie A'da Monza ile Juventus karşı karşıya geliyor.30 puanla 2. sırada yer alan Juventus son maçında lider Inter ile 1 1 berabere kalmıştı.İç sahadaöne geçmesine rağmen skoru koruyamayan Juventus Monza deplasmanında kazanıp maç fazlasıyla liderliğe yükselme peşinde.Monza ise 18 puanla 9. sırada bulunuyor , 4 maçtır yenilmeyen Monza son 4 maçının 3'ünden 1 1'lik skorlarla ayrıldı bu karşılaşmaya gelirsek liderlik için sahaya çıkan Juventus'u galibiyete yakın görüyorum risk alınabilir.

MS 2 - 1.81 - 22:45

Tahmini İncele
Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Fatih Karagümrük İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

 

Süper Ligde Fatih Karagümrük ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.14 puanla 14. sırada yer alan Fatih Karagümrük son maçında Fenerbahçe'ye deplasmanda 2 1 kaybetmişti.Fenerbahçe karşısında ilk yarıyı önde tamamlamasına rağmen skoru koruyamayan Fatih Karagümrük iç saha İstanbulspor karşısında kazanmak istiyor.8 puanla ligin son sırasında yer alan İstanbulspor son maçında Hatayspor'u 2 1 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek zorlu bir maç olacak ev sahibi galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.59 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023 Hatayspor Antalyaspor İddaa Maç Tahmini 1 Aralık 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Antalyaspor karşı karşıya geliyor.17 puanla 10. sırada yer alan Hatayspor iç sahadaki son maçında Galatasaray'ı 2 1 mağlup etmişti ardından geçen hafta İstanbulspor'a 2 1 kaybeden sarı kırmızılılar iç sahada tekrar kazanıp moral bulmak istiyor.Antalyaspor ise son 4 lig maçından 9 puan çıkardı.Galibiyetlerini sürdürmek isteyen Antalyaspor deplasmandan puan ve puanlar çıkarma peşinde.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum keyifli ve gollü bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.64 - 20:00

Tahmini İncele
Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Atalanta Sporting İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Atalanta ile Sporting karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Grupta 10 puanla lider durumda olan Atalanta iç sahada kazanıp gruptan lider olarak çıkmayı garantilemek istiyor.Sporting ise 7 puanla Atalanta'nın 3 puan gerisinde.Son lig maçında Benfica'ya 2 1 kaybeden Sporting ilk maçta Atalanta'ya da Portekiz'de 2 1 kaybetmişti bu karşılaşmada da ev sahibi Atalanta'yı galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.87 - 20:45
 

Tahmini İncele
Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sturm Graz Rakow Czestochowa İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sturm Graz ile Rakow Czestochowa karşı karşıya geliyor.Grupta 4 puana sahip olan Sturm Graz gruptaki tek galibiyetini Rakow Czestochowa karşısında aldı.Rakow'un ise grupta 1 puanı bulunuyor grupta son sırada bulunan Rakow'un Avusturya'da da işini zor görüyorum , ilk 2 ihtimali düşük olan Sturm Graz yine de sonuna kadar mücadele edecektir iç sahada da kazanırlar.

MS 1 - 1.64 - 20:45

Tahmini İncele
Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Rangers Aris Limassol İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Rangers ile Aris Limassol karşı karşıya geliyor.7 puanla 2. sırada yer alan Rangers lider Real Betis'in 2 puan gerisinde.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Rangers ilk maçta Aris Limassol'a deplasmanda 2 1 kaybetmişti.4 maçtan sadece 1 galibiyet alabilen Aris Limassol grubun son sırasında ve İskoçya'da işleri zor.

MS 1 - 1.17 - 23:00

Tahmini İncele
Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Sparta Prag Real Betis İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Sparta Prag ile Real Betis karşı karşıya geliyor.4 maçtan 4 puan toplayan Sparta Prag İspanya'da Real Betis'e 2 1 kaybetmişti.Real Betis ise oynadığı 4 maçtan 3 galibiyet aldı ve grupta lider durumda.Liderliğini korumak isteyen Real Betis'in deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.

X2 ÇS - 1.33 - 20:45

Tahmini İncele
Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023 Marsilya Ajax İddaa Maç Tahmini 30 Kasım 2023

 

 

UEFA Avrupa Liginde Marsilya ile Ajax karşı karşıya geliyor.8 puanla grupta lider durumda olan Marsilya en yakın rakibi Brighton'un 1 puan üzerinde.Ajax ile oynadığı ilk maçtan 3 3'lük beraberlikle ayrılan Marsilya iç sahada kazanmak istiyor.4 maçtan 2 puan toplayabilen Ajax son lig maçında Vitesse'yi 5 0 mağlup etmişti bu karşılaşmaya gelirsek ilk maçta olduğu gibi yine gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.43 - 23:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu