Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?01.04.2020

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Futbolda kale alanı vuruşu oyuna başlamak içi kullanılan metodun adıdır. Kale vuruşuna aut atışı da denir. Kale vuruşu yapıldığında eğer top karşı takımın kalesine girerse gol geçerli olur Kale vuruşu kullanan takımın kendi kalesine top girmesi halinde top sayılmaz. Bu durumda rakip takımın köşe vuruşu kullanarak oyunu yeniden başlatması gerekir. Kale alanı vuruşu yöntem özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Top ceza alanını terk ettikten sonra oyunda sayılır.
 • Altı pasın içinde herhangi bir noktadan atış kullanılması mümkündür.
 • Atış yapan oyuncu yeniden topa dokunamaz.
 • Rakip takımın oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahasında olmamaları gerekmektedir.

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Kaleci Tarafından Nasıl Kullanılır?

Futbolda kale alanı vuruşunun kaleci tarafından kullanılması sırasında eğer top oyuna girdikten sonra arışı yapan oyuncu elleri dışında topa dokunursa en direk serbest vuruşu verilir. İkinci temasın yapıldığı yerden kullanılır. Topun oyuna girmesinden sonra başka bir oyuncu topa dokunmadan kaleci ikinci kere topa dokunursa 2 farklı durum söz konusu olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Olay ceza sahası içinde olmuşsa, en direk serbest vuruş verilir. Atışın temas olduğu yerden yapılması gerekir.
 • Eğer olay ceza sahası dışında olmuşsa direk serbest vuruş verilir ve atış temasın olduğu noktadan kullanılır.

Kuralın farklı şekilde bozulması halinde atışın tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Kale Alanı Ölçüleri Nedir?

Futbolda kale alanı ölçüleri futbol oyun kurallarında ilk maddede yer almaktadır. Futbol kalesi ölçüleri ilk olarak 1863 senesinde İngiltere Futbol Federasyonu’nda belirlenmiştir. O zamandan bu yana belirlenen futbol kale ölçülerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Futbol kalesinde iki direk arasındaki mesafe 7 küsür metre olarak belirlenmiştir. Bu ölçü bütün resmi futbol müsabakaları için standarttır. 1865 senesinde direklerin yakınından geçen topların gol konusunda tartışmalara yol açması ile birlikte, kale üst direği için uzunluk belirleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Buna göre kale üst direğinin kale çizgisine olan yüksekliğinin 2,44 metre olmasına karar verilmiştir. Futbol kalesi ölçüleri standartları belirlenmiştir ve 1889 senesinde kale ağları icat edilmiştir. İcat edilen kale ağları ilk olarak 1890 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Futbolda Kale Direkleri için Belirlenmiş Standartlar Nelerdir?

Futbolda kale direkleri için standartlar da tıpkı alan ölçüleri gibi standarttır. Bu standartlara göre kale direkleri ve üst kale direklerinin aynı kalınlıklarda olması gerekir. Kale direklerinin derinliği en çok 12 cm olabilir. Kale direklerinin beyaz renkten başka renkte olması yasaktır. Her ne kadar kale direkleri günümüzde yuvarlak üretiliyor olsa da, farklı şekillerde de üretilebilir. Direkler elips, dikdörtgen, kare şekillerinde olabilir.

Kale direklerinin malzemesi farklı olabilir. Ancak bu malzemelerin FIFA tarafından onaylanması gerekir. Direkler metalden ya da tahtadan olabilir. Kale direklerinin malzemeleri onaylanırken temel nokta, direklerin oyunculara zarar vermemesidir. Kale direklerinden ve kale çizgisinden 5 metre uzakta olan noktaların kesişimi ile oluşan alan kale alanı olarak bilinir. Kaleler bu alanda kale çizgisinin tam ortasında olmalıdır.

Futbolda Kafa Vuruşu Nasıl Çalışılır?

Futbolda kafa vuruşu çalışmak size zor geliyorsa, aşağıdaki önerilere uyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

 • Kafa vuruşu yaparken boyun kısmınız mümkün olduğu kadar sık olmalıdır.
 • Vuruş sırasında kollar yana açılmalıdır.
 • Vücut dengesi iyi saplanmalıdır.
 • Vuruş yapılan sırada vücut kuvveti de kullanılmalıdır.
 • Vuruş geriden öne olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Vuruş yaparken top sizin kafanıza çarpmamalı, aksine topa sizin bilinçli bir şekilde vurmanız gerekir.
 • Vuruş yaparken her zaman rakip oyuncuların ayakla topa vurmak isteyebileceklerini hesaba katın.
 • Bel seviyesinde olan toplar için genellikle kafa vuruşu yapılması tercih edilmez. Bu durum futbol maçında ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bel seviyesinden daha yüksek olan toplar için kafa vuruşu yapmanın bir sakıncası yoktur.

Futbolda Vuruş Çeşitleri Nelerdir?

Futbolda vuruş çeşitleribaşında ayak üstü vuruş gelmektedir. Genellikle alçak seviyede gol vuruşları için kullanılmaktadır. Ayak içi üst vuruşta, uzun mesafeli paylaşmalarda kullanılır. Atış köşe vuruşları ve serbest atışlar için de idealdir. Bu atış türünde topa çapraz ya da yay şeklinde vurulabilir. Diğer vuruşlar arasında röveşata, vole vuruşu ve ayak dışı üst vuruş bulunur.

1818 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP