Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Nedir?

Futbolda kale alanı vuruşu oyuna başlamak içi kullanılan metodun adıdır. Kale vuruşuna aut atışı da denir. Kale vuruşu yapıldığında eğer top karşı takımın kalesine girerse gol geçerli olur Kale vuruşu kullanan takımın kendi kalesine top girmesi halinde top sayılmaz. Bu durumda rakip takımın köşe vuruşu kullanarak oyunu yeniden başlatması gerekir. Kale alanı vuruşu yöntem özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Top ceza alanını terk ettikten sonra oyunda sayılır.
 • Altı pasın içinde herhangi bir noktadan atış kullanılması mümkündür.
 • Atış yapan oyuncu yeniden topa dokunamaz.
 • Rakip takımın oyuncularının top oyuna girene kadar ceza sahasında olmamaları gerekmektedir.

Futbolda Kale Alanı Vuruşu Kaleci Tarafından Nasıl Kullanılır?

Futbolda kale alanı vuruşunun kaleci tarafından kullanılması sırasında eğer top oyuna girdikten sonra arışı yapan oyuncu elleri dışında topa dokunursa en direk serbest vuruşu verilir. İkinci temasın yapıldığı yerden kullanılır. Topun oyuna girmesinden sonra başka bir oyuncu topa dokunmadan kaleci ikinci kere topa dokunursa 2 farklı durum söz konusu olabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Olay ceza sahası içinde olmuşsa, en direk serbest vuruş verilir. Atışın temas olduğu yerden yapılması gerekir.
 • Eğer olay ceza sahası dışında olmuşsa direk serbest vuruş verilir ve atış temasın olduğu noktadan kullanılır.

Kuralın farklı şekilde bozulması halinde atışın tekrar edilmesi gerekir.

Futbolda Kale Alanı Ölçüleri Nedir?

Futbolda kale alanı ölçüleri futbol oyun kurallarında ilk maddede yer almaktadır. Futbol kalesi ölçüleri ilk olarak 1863 senesinde İngiltere Futbol Federasyonu’nda belirlenmiştir. O zamandan bu yana belirlenen futbol kale ölçülerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Futbol kalesinde iki direk arasındaki mesafe 7 küsür metre olarak belirlenmiştir. Bu ölçü bütün resmi futbol müsabakaları için standarttır. 1865 senesinde direklerin yakınından geçen topların gol konusunda tartışmalara yol açması ile birlikte, kale üst direği için uzunluk belirleme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Buna göre kale üst direğinin kale çizgisine olan yüksekliğinin 2,44 metre olmasına karar verilmiştir. Futbol kalesi ölçüleri standartları belirlenmiştir ve 1889 senesinde kale ağları icat edilmiştir. İcat edilen kale ağları ilk olarak 1890 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Futbolda Kale Direkleri için Belirlenmiş Standartlar Nelerdir?

Futbolda kale direkleri için standartlar da tıpkı alan ölçüleri gibi standarttır. Bu standartlara göre kale direkleri ve üst kale direklerinin aynı kalınlıklarda olması gerekir. Kale direklerinin derinliği en çok 12 cm olabilir. Kale direklerinin beyaz renkten başka renkte olması yasaktır. Her ne kadar kale direkleri günümüzde yuvarlak üretiliyor olsa da, farklı şekillerde de üretilebilir. Direkler elips, dikdörtgen, kare şekillerinde olabilir.

Kale direklerinin malzemesi farklı olabilir. Ancak bu malzemelerin FIFA tarafından onaylanması gerekir. Direkler metalden ya da tahtadan olabilir. Kale direklerinin malzemeleri onaylanırken temel nokta, direklerin oyunculara zarar vermemesidir. Kale direklerinden ve kale çizgisinden 5 metre uzakta olan noktaların kesişimi ile oluşan alan kale alanı olarak bilinir. Kaleler bu alanda kale çizgisinin tam ortasında olmalıdır.

Futbolda Kafa Vuruşu Nasıl Çalışılır?

Futbolda kafa vuruşu çalışmak size zor geliyorsa, aşağıdaki önerilere uyarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz:

 • Kafa vuruşu yaparken boyun kısmınız mümkün olduğu kadar sık olmalıdır.
 • Vuruş sırasında kollar yana açılmalıdır.
 • Vücut dengesi iyi saplanmalıdır.
 • Vuruş yapılan sırada vücut kuvveti de kullanılmalıdır.
 • Vuruş geriden öne olacak şekilde yapılmalıdır.
 • Vuruş yaparken top sizin kafanıza çarpmamalı, aksine topa sizin bilinçli bir şekilde vurmanız gerekir.
 • Vuruş yaparken her zaman rakip oyuncuların ayakla topa vurmak isteyebileceklerini hesaba katın.
 • Bel seviyesinde olan toplar için genellikle kafa vuruşu yapılması tercih edilmez. Bu durum futbol maçında ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bel seviyesinden daha yüksek olan toplar için kafa vuruşu yapmanın bir sakıncası yoktur.

Futbolda Vuruş Çeşitleri Nelerdir?

Futbolda vuruş çeşitleribaşında ayak üstü vuruş gelmektedir. Genellikle alçak seviyede gol vuruşları için kullanılmaktadır. Ayak içi üst vuruşta, uzun mesafeli paylaşmalarda kullanılır. Atış köşe vuruşları ve serbest atışlar için de idealdir. Bu atış türünde topa çapraz ya da yay şeklinde vurulabilir. Diğer vuruşlar arasında röveşata, vole vuruşu ve ayak dışı üst vuruş bulunur.

4267 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Celta Vigo Valencia İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Celta Vigo Valencia İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

İspanya La Liga'da, ligde kalmayı başaran ligin sıradan ekiplerinden Celta Vigo ile ligin orta halli ekiplerinden Valencia karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Celta Vigo, deplasman ekibi Valencia'yı ağırlıyor. Ev sahibi Celta Vigo galibiyet ile sezonu kapatmak istiyor, deplasman ekibi de rakibin mağlup edip bu sezonu sonlandırmak istiyor. 2 ekibin de galibiyet için sahada olacağı bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.67

Tahmini İncele
Getafe Mallorca İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Getafe Mallorca İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

İspanya La Liga'da, ligin sıradan ekiplerinden Getafe ile ligde kalmayı başaran Mallorca karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Getafe, deplasman ekibi Mallorca'yı ağırlıyor. Ev sahibi Getafe şu ana kadar beklentilerimin üstünde bir oyun oynadı ve bence iyi bir sezonu geride bırakıyor. Deplasman ekibi Mallorca ise ligde kalmayı garantiledi ve rahat bir maça çıkacak. 2 ekibin de galibiyet için sahada olacağını düşünüyorum. Gollü bir maç izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.96

Tahmini İncele
Sevilla Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Sevilla Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

İspanya La Liga'da, ligin beklentilerin altında kalan ekiplerinden Sevilla ile şampiyonluğu Madrid'e kaptıran Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Sevilla, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Sevilla çok sıradan bir sezon geçirdi ve lig bitsin diye bekliyor. Deplasman ekibi Barcelona'da ise Xavi ile yollar ayrıldı ve oyuncular kendilerini gelecek sezonun Barcelona'sına hazırlamak için mücadele edecek. Ben deplasman ekibinin bu maçta favori olduğunu düşünüyorum. Bu orandan denenmeli. 

Tahmin MS 2 Oran 1.61

Tahmini İncele
Las Palmas Alaves İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Las Palmas Alaves İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

İspanya La Liga'da, ligde kalmayı garantileyen Las Palmas ile ligin orta halli ekiplerinden Alaves karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Las Palmas, deplasman ekibi Alaves'i ağırlıyor. Ev sahibi Las Palmas bu sezon lige çıkmıştı ve ligde kalmakta da o kadar çok zorlanmadı. Deplasman ekibi Alaves ise iyi bir sezon geçirdi ve sezonu galibiyet ile kapatmak istiyor. 2 ekibin de rahat bir maç çıkaracağını ve bol gol izleyeceğimizi düşünüyorum. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.85

Tahmini İncele
FK Orenburg Spartak Moscow İddaa Maç Tahmini 25 Mayıs 2024 FK Orenburg Spartak Moscow İddaa Maç Tahmini 25 Mayıs 2024

FK Orenburg, son haftalardaki performansıyla kazandığı bazı maçlarla dikkat çekti, özellikle Rubin Kazan ve Nizhny Novgorod gibi takımlara karşı gösterdikleri güçlü performanslar bunu kanıtlıyor. Ancak, son dönemde yedikleri gollerle savunmalarının kırılgan olduğunu da görebiliyoruz. Spartak Moscow ise sezonun ikinci yarısında çıkış yakalayarak, Rubin Kazan ve Lokomotiv Moscow gibi önemli rakipleri mağlup etti. Spartak Moscow'un deplasmanda yaptığı maçlar genellikle düşük skorlu geçse de hücum hatlarındaki verimlilik dikkat çekici. İki takım arasındaki son dönemde oynanan maçlara bakıldığında, genellikle daha fazla gol atılan ve çekişmeli geçen maçlar görüyoruz. Bu iki takımın karşılaşması, yine yüksek tempolu ve bol gollü bir müsabaka vaat ediyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.37

Tahmini İncele
Milan Salernitana İddaa Maç Tahmini 25 Mayıs 2024 Milan Salernitana İddaa Maç Tahmini 25 Mayıs 2024

Milan ve Salernitana, tarihindeki karşılaşmalarında genellikle gollü maçlar çıkarmış ve eşleşmeler büyük oranda Milan'ın üstünlüğü ile sonuçlanmıştır. Son sezon verilerine baktığımızda Milan, özellikle ev sahibi olduğu maçlarda daha başarılı sonuçlar elde etmiştir. Salernitana ise özellikle deplasman maçlarında zorlanmakta ve kayıplar yaşamaktadır. Bu sezonun performanslarına baktığımızda Milan özellikle hücum anlamında daha etkili bir oyun sergilemektedir. Salernitana ise savunma zafiyetleri ve deplasman maçlarında yaşadığı sıkıntılarla dikkat çekmektedir. İki takımın mevcut form durumu ve aralarındaki maçların geçmişi göz önüne alındığında, Milan'ın sahasında daha avantajlı olduğu söylenebilir. 

Tahmin 1/1 Oran 1.33

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu