Futbolda Kale Büyüklüğü Ne Kadar? 01.04.2020

Futbolda Kale Büyüklüğü Ne Kadar?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Kale Büyüklüğü Ne Kadar?

Futbolda kale büyüklüğü 18,32 metreye 5,50 metredir. Kale büyüklüğü ya da kale alanı altı pas olarak da bilinir. Kale alanının bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kale alanı 6 yard uzaklıkta çizginin içinde kalan bölge olarak da tanımlanmaktadır.
 • Alan boyutunun 6 yard olmasından dolayı altı pas alanı adını almıştır.
 • Kaleciler bu alan içinde dokunulmazlığa sahiptir.
 • Kale alanı içinde kaleciye topa vuruş sırasında herhangi bir temas yapılması halinde hakem çoğu zaman kalecinin olduğu takımın lehine serbest vuruş vermektedir.

Kaç Çeşit Futbol Kale Ağı Vardır?

Futbolda kale ağları çeşitleri kabaca 3 farklı çeşittedir. Bunlardan ilki standart olan ağlardır. Bu ağlar desteklerden asılmak üzere tasarlanmış ağlardır. Bu ağlar için destek mandallarından başka bir şeye ihtiyaç olmaz. Kalıcı olarak sabi kalırlar. Buna ek olarak düz sırtlı ağlar bulunur. Bu ağlar D dirseğe ya da başka bir arka plana dayanmazlar. Ağ klipsleri hedef çerçeveden yerleştirilir ve ağların zemine çapalarla tutulması gerekir. Son olarak kutu ağları yüksek ihtimalle premier lig karşılaşmalarında karşınıza çıkar. Bu ağlar direk çerçeveye bağlı olurlar. Ancak buradan asılmaz, kalenin arkasında yer alan 2 destek direğe bağlanırlar. Bu kale ağlarının futbolda daha estetik olduğunu söyleyenler vardır.

Futbol Kale Ağında Derece Kaç Olmalıdır?

Futbolda kale ağları derecesi karşımıza ağ sınıfı terimi ile birlikte çıkmaktadır. Aslına ağ derecesi ağın kalınlığı anlamına gelir. Ucuz olan ağlar genellikle en ince olan ağlardan yapılmıştır. Çoğu zaman 1,6 mm kalınlığındadır. Ancak Premier Lig’de kullanılan ağa benzeyen bir ağ almak isterseniz en az 5 mm kalınlığında ağa sahip olmanız gerekir. Ağ satın alırken malzemenin kalitesi önemlidir. Kalın ağlar daha pahalı olmakla beraber daha uzun süre dayandıkları için daha avantajlıdırlar. Ucuz satın alarak bir şeyi iki kere almanız gerekir. 3 mm ile 5 mm kalınlığı arasında ağ satın almanız halinde bu ağ sizi uzun süre götürecektir.

Futbol Kale Ağında Hangi Tip İplik Kullanılır?

Futbolda kale ağlarında kullanılan iplik tipi plastik ya da farklı kumaşlardan olabilir. Bazen hem kumaş hem de plastik iplerin karışımından ipler yapılır. İplik tipi hem kullanılan malzemeyi hem de iplikçiklerin birbirine nasıl bağlandığını anlatır. Genel olaral futbol fileleri polipropilenden üretilmektedir. Çünkü bu plastik türü dayanıklıdır ve kalitelidir. İplik ne kadar kaliteli olursa kale o kadar uzun süre kullanılabilir. Güçlü kale ağları için yüksek yoğunluklu polietileni tercih edin.

Düğümlü ve örgülü ağlar da bulunmaktadır. Düğümlü ağların fiyatları daha ucuzdur ve özellikle amatör oynamak isteyen kişiler için güzel bir alternatiftir. Profesyonel futbolda genellikle ekstra ağlar ve birlikte dokunan örgülü ağlar tercih edilmektedir.

Futbol Kale Ağı Aksesuarları Nelerdir?

Futbol kale ağlarında aksesuarlar başında ağ kancaları ve toprak mandalları gelmektedir. Dayanaklı futbol ağlarının seçilmesi gerektiğini biliyoruz. Ancak fileler birbirine nasıl bağlanıyor? Ağ klipsleri, ağları ve cırt cırtlı bağları kaleye tutturmak için farklı kale ağı aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse eğer b ağlantısız bir modele sahip olmak istiyorsanız, ağın tabana takılması için U mandallara ihtiyacınız olur. Tam boyutu ve profesyonel olan kaleler için ise sabitleme işleminde klipsler, ağ kancaları ve toprak mandalları tercih edilmektedir.

Dünyanın En İyi Kalecileri Kimlerdir?

Dünyanın en iyi kalecileri listesinde yer alan isimlerden bazıları şunlardır:

 • Thibaur Courtois,
 • Hugo Lloris,
 • Claudio Bravo,
 • Petr Cech,
 • Mattia Perin,
 • Gianluigi Buffon,
 • David de Gea,
 • Manuel Neuer.

Dünyanın En İyi Kalecilerinden Manuel Neuer Kimdir?

Manuel Neuer 27 Mart 1986 yılında dünyaya gelmiştir. Alman kaleci Bayern Münihte oynamaktadır. Altın madalya, bronz madalya, en iyi kaleci ödülleri gibi pek çok ödülü almaya hak kazamıştır. Dünya Kupası’nda şampiyonluk yaşayan kaleci Altın Eldiven almıştır. 19 Mayıs 2009 tarihinde kaleci BAE karşısında maça çıkmıştır. Kasım’da Robert Enke’nin ölümü ile ikinci kaleciliğe yükselen isim oldu. UEFA’da yılın kadrosuna seçilmiştir. Listede 5 kaleci içinde tek alman olan Manuel Neuer idi. Yaşının genç olmasına karşın Jens Lehmann’ın varisi olarak gösterilmektedir. Manuel Neuer Bayern Münih’ten teklif aldığından henüz 20 yaşındaydı.

1925 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gimcheon Sangmu, iç saha maçlarında genellikle iyi performans sergileyen bir takım ve FC Seoul'e karşı ev sahibi avantajını kullanmak isteyecektir. FC Seoul ise deplasmanlarda zaman zaman zorlanabiliyor ama tecrübeli bir ekip olmasının avantajını mutlaka kullanacaktır. Gimcheon Sangmu'nun hücumdaki etkinliği ve FC Seoul'ün savunma yapısı göz önüne alındığında, gollü bir maç beklenebilir. Her iki takımın da son maçlarda gol atma ve yeme istatistikleri dikkate alındığında, karşılıklı goller kaçınılmaz gibi görünüyor. Özellikle Gimcheon Sangmu'nun hedefleri doğrultusunda galibiyete daha yakın olduğunu söylemek mümkün. FC Seoul ise deplasmanda direnç gösterecektir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Avai ve Goias arasındaki son maçlar oldukça dengeli geçmiş, iki takım da birbirine karşı galibiyetler almış. 2022 yılında oynanan son iki karşılaşma ise bol gollü ve çekişmeli geçmiş. Avai evinde oynadığı maçlarda Goias'ı genellikle zorlamış, ancak deplasman performansları beklentinin altında kalmış. Goias ise son dönemde daha istikrarlı görünüyor ve deplasmanda da etkili olabiliyor. Avai'nin ev sahibi avantajı olsa da, Goias'ın formu ve son dönemdeki performansı göz önüne alındığında bu maçın zorlu geçeceği ortada. İki takımın da gol bulma potansiyeli yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.95

Tahmini İncele
Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Botafogo SP, istikrarlı bir savunma performansı sergiliyor ve son maçlarda evinde iyi sonuçlar aldı. Novorizontino ise hücumda etkili olup, dış sahada zaman zaman zorluk yaşıyor. İki takımın da son maçlarda gol bulma konusunda istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Botafogo SP'nin savunma disiplinine karşı, Novorizontino'nun hücum gücü dikkat çekiyor. Maça dengeli bir şekilde başlanabileceği ve iki takımın da gol bulabileceği bir senaryo muhtemel görünüyor. Ancak, ev sahibi avantajını da göz önüne alarak Botafogo SP'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Tahmin MS 1 Oran 2.47

Tahmini İncele
Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gwangju ve Pohang Steelers arasındaki son karşılaşmalarda Pohang Steelers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Özellikle son sezonlarda Pohang, Gwangju'ya karşı daha başarılı sonuçlar aldı. Ancak Gwangju, özellikle iç saha maçlarında zaman zaman sürpriz sonuçlar elde edebiliyor. İki takım arasındaki maçlar genellikle gollü geçiyor, fakat bazı karşılaşmalar düşük skorlu sonuçlanabiliyor. Pohang Steelers, bu sezon istikrarlı performansıyla öne çıkarken, Gwangju zaman zaman dalgalanan bir performans sergiliyor. Maçın dengede geçeceğini ön görmekle birlikte Pohang'ın galibiyete daha yakın olduğu düşünülebilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.73

Tahmini İncele
Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Hartberg, ev sahibi avantajını kullanarak son haftalarda çıkış arayışında olacak. Austria Wien ise deplasman performanslarını iyileştirmek için mücadele edecektir. İki takımın da savunma zafiyetleri dikkat çekiyor ve bu nedenle maçta bol gol görme ihtimalimiz yüksek. Hartberg'in son haftalardaki iç saha performansı göz önüne alındığında, galibiyet elde etme olasılıkları yüksek. Austria Wien ise hızlı hücumlarla gol bulma potansiyeline sahip. Maçta iki tarafın da gol bulma olasılığı yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Coritiba ile Operario PR arasındaki karşılaşmalar genellikle oldukça dengeli geçiyor. İki takım da son maçlarında istikrarsız sonuçlar almış gibi görünüyor, ancak Coritiba ev sahibi avantajını kullanarak daha iyi bir performans sergileyebilir. Coritiba, son dönemlerde evinde gol yollarında daha etkili görünüyor. Operario PR ise, dış sahada savunma ağırlıklı bir oyun yapısı benimsiyor. Coritiba'nın evinde oynadığı maçlarda genel olarak az gol çıktığını, Operario PR'nın da deplasmandaki maçlarında kısır sonuçlar aldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla, maçta düşük skorlu bir sonuç beklemek mantıklı olacaktır.

Tahmin MS 1 Oran 1.68

Tahmini İncele
Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu