Futbolda Kale Büyüklüğü Ne Kadar?01.04.2020

Futbolda Kale Büyüklüğü Ne Kadar?

İçeriği sesli dinleyebilirsiniz.

Futbolda Kale Büyüklüğü Ne Kadar?

Futbolda kale büyüklüğü 18,32 metreye 5,50 metredir. Kale büyüklüğü ya da kale alanı altı pas olarak da bilinir. Kale alanının bazı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kale alanı 6 yard uzaklıkta çizginin içinde kalan bölge olarak da tanımlanmaktadır.
 • Alan boyutunun 6 yard olmasından dolayı altı pas alanı adını almıştır.
 • Kaleciler bu alan içinde dokunulmazlığa sahiptir.
 • Kale alanı içinde kaleciye topa vuruş sırasında herhangi bir temas yapılması halinde hakem çoğu zaman kalecinin olduğu takımın lehine serbest vuruş vermektedir.

Kaç Çeşit Futbol Kale Ağı Vardır?

Futbolda kale ağları çeşitleri kabaca 3 farklı çeşittedir. Bunlardan ilki standart olan ağlardır. Bu ağlar desteklerden asılmak üzere tasarlanmış ağlardır. Bu ağlar için destek mandallarından başka bir şeye ihtiyaç olmaz. Kalıcı olarak sabi kalırlar. Buna ek olarak düz sırtlı ağlar bulunur. Bu ağlar D dirseğe ya da başka bir arka plana dayanmazlar. Ağ klipsleri hedef çerçeveden yerleştirilir ve ağların zemine çapalarla tutulması gerekir. Son olarak kutu ağları yüksek ihtimalle premier lig karşılaşmalarında karşınıza çıkar. Bu ağlar direk çerçeveye bağlı olurlar. Ancak buradan asılmaz, kalenin arkasında yer alan 2 destek direğe bağlanırlar. Bu kale ağlarının futbolda daha estetik olduğunu söyleyenler vardır.

Futbol Kale Ağında Derece Kaç Olmalıdır?

Futbolda kale ağları derecesi karşımıza ağ sınıfı terimi ile birlikte çıkmaktadır. Aslına ağ derecesi ağın kalınlığı anlamına gelir. Ucuz olan ağlar genellikle en ince olan ağlardan yapılmıştır. Çoğu zaman 1,6 mm kalınlığındadır. Ancak Premier Lig’de kullanılan ağa benzeyen bir ağ almak isterseniz en az 5 mm kalınlığında ağa sahip olmanız gerekir. Ağ satın alırken malzemenin kalitesi önemlidir. Kalın ağlar daha pahalı olmakla beraber daha uzun süre dayandıkları için daha avantajlıdırlar. Ucuz satın alarak bir şeyi iki kere almanız gerekir. 3 mm ile 5 mm kalınlığı arasında ağ satın almanız halinde bu ağ sizi uzun süre götürecektir.

Futbol Kale Ağında Hangi Tip İplik Kullanılır?

Futbolda kale ağlarında kullanılan iplik tipi plastik ya da farklı kumaşlardan olabilir. Bazen hem kumaş hem de plastik iplerin karışımından ipler yapılır. İplik tipi hem kullanılan malzemeyi hem de iplikçiklerin birbirine nasıl bağlandığını anlatır. Genel olaral futbol fileleri polipropilenden üretilmektedir. Çünkü bu plastik türü dayanıklıdır ve kalitelidir. İplik ne kadar kaliteli olursa kale o kadar uzun süre kullanılabilir. Güçlü kale ağları için yüksek yoğunluklu polietileni tercih edin.

Düğümlü ve örgülü ağlar da bulunmaktadır. Düğümlü ağların fiyatları daha ucuzdur ve özellikle amatör oynamak isteyen kişiler için güzel bir alternatiftir. Profesyonel futbolda genellikle ekstra ağlar ve birlikte dokunan örgülü ağlar tercih edilmektedir.

Futbol Kale Ağı Aksesuarları Nelerdir?

Futbol kale ağlarında aksesuarlar başında ağ kancaları ve toprak mandalları gelmektedir. Dayanaklı futbol ağlarının seçilmesi gerektiğini biliyoruz. Ancak fileler birbirine nasıl bağlanıyor? Ağ klipsleri, ağları ve cırt cırtlı bağları kaleye tutturmak için farklı kale ağı aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse eğer b ağlantısız bir modele sahip olmak istiyorsanız, ağın tabana takılması için U mandallara ihtiyacınız olur. Tam boyutu ve profesyonel olan kaleler için ise sabitleme işleminde klipsler, ağ kancaları ve toprak mandalları tercih edilmektedir.

Dünyanın En İyi Kalecileri Kimlerdir?

Dünyanın en iyi kalecileri listesinde yer alan isimlerden bazıları şunlardır:

 • Thibaur Courtois,
 • Hugo Lloris,
 • Claudio Bravo,
 • Petr Cech,
 • Mattia Perin,
 • Gianluigi Buffon,
 • David de Gea,
 • Manuel Neuer.

Dünyanın En İyi Kalecilerinden Manuel Neuer Kimdir?

Manuel Neuer 27 Mart 1986 yılında dünyaya gelmiştir. Alman kaleci Bayern Münihte oynamaktadır. Altın madalya, bronz madalya, en iyi kaleci ödülleri gibi pek çok ödülü almaya hak kazamıştır. Dünya Kupası’nda şampiyonluk yaşayan kaleci Altın Eldiven almıştır. 19 Mayıs 2009 tarihinde kaleci BAE karşısında maça çıkmıştır. Kasım’da Robert Enke’nin ölümü ile ikinci kaleciliğe yükselen isim oldu. UEFA’da yılın kadrosuna seçilmiştir. Listede 5 kaleci içinde tek alman olan Manuel Neuer idi. Yaşının genç olmasına karşın Jens Lehmann’ın varisi olarak gösterilmektedir. Manuel Neuer Bayern Münih’ten teklif aldığından henüz 20 yaşındaydı.

747 defa okunmuştur.
TAHMİN KUPONLAR ÜYE OL MAÇ SONUÇLARI WHATSAPP