Futbolda Köşe Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Futbolda köşe vuruşutopu oyuna sokma yöntemlerinden bir tanesidir. Atılan köşe vuruşunun geçerli olması için Futbol Federasyonu tarafından belirlenen kurallara uymak gerekir. Kuralların ihlal edilmesi halinde atılan köşe vuruşu geçersiz kabul edilir. Futbolda köşe vuruşu özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köşe vuruşuna korner vuruşu adı da verilir.
 • Köşe vuruşunun topun çıktığı en yakın köşeden atılması gerekir.
 • Köşe vuruşu yapan takımın rakip oyuncuları topa vuruş esnasında en az 9,15 metre uzaklıkta olurlar. Bu 10 yard uzaklığa tekabül eder. İngilizlerin ölçü birimi yard olduğundan ölçüler yard ile verilir.
 • Tarihte köşe vuruşu kuralı ilk önce Sheffield Kuralları’nda yerini almıştır.
 • İlk defa köşe vuruşu İngiltere Futbol Federasyonu tarafından 17 Şubat 1872 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır.

Futbolda Köşe Vuruşu Kuralları Nelerdir?

Futbolda köşe vuruşu kuralları başında köşe vuruşu yapılacak yerde bayraklar olmasıdır. Bayraklar oyuncular tarafından kesinlikle yerinde oynatılmaz. Bayrakların yerinden oynatılması halinde köşe vuruşu geçersiz olur. Köşe vuruşu yapılan köşede topu köşe vuruşu çizgileri sınırları içinde bulundurmak zorunludur. Köşe vuruşu sırasında topların bu sınırların dışında olması halinde köşe vuruşu geçersiz sayılacaktır. Köşe vuruşunu gerçekleştiren oyuncunun topa dokunması için bir başka oyuncuya değmesi gerekir.

Futbolda Köşe Vuruşu Yaparken Karşı Takım Oyuncuların Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır?

Futbolda köşe vuruşu yaparken oyuncuları mesafesi futbol kurallarında 9,15 metre olarak belirlenmiştir. Köşe vuruşunda en önemli kurallardan bir tanesi olarak bu mesafenin korunması gösterilir. Bu mesafe topu atan oyuncunun rahat bir şekilde topu atması için geçerlidir. Bu kural 1872 yılında ortaya çıkmıştır. İlk önce kural İngiltere futbol federasyonu tarafından uygulanmıştır. O tarihten bu yana kural günümüze kadar gelmiştir.

Oyuncunun topa vurması ile oyun başlamış olur. Oyun başlayınca diğer oyuncular 9,15 metre kuralı sona ereceğinden diledikleri gibi köşeye yaklaşabilirler. Karşı takım dilediği gibi topa müdahale edebilir.

Futbolda Köşe Vuruşu Nasıl Yapılır?

Futbolda köşe vuruşu yapılması için kurallara uymak gerekir. Aksi halde atışlar futbolda gereksiz kabul edilir. Korner durumunda köşe vuruşunun karşı takım tarafından, diğer takım sahası içinden yapılmalıdır. Köşe vuruşu köşelerden yapılır. Top karşı takımın oyuncusu tarafından oynatıldığında köşe vuruşu gerçekleştirilmiştir olur. Korne olması için oyuncunun attığı topun diğer oyuncuya değmesi ve kendi sahanın kalesinin bulunduğu taraftan dışarı çıkması gerekir. Eğer futbol maçında karşı takım tarafından çekilmiş şut, kaleciye çarparak dışarı çıkarsa, şutu çekmiş takım köşe vuruşuna hak kazanmış olur. Köşe vuruşu hakem tarafından topun saha dışına çıktığı bölgeden en yakın köşeden uygulanması gerekir.

Futbolda Kafa Vuruşu Pas Nedir?

Futbolda kafa vuruşu pas bütün oyuncular tarafından bilinmesi gereken önemli bir beceridir. Bu pasın özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kafa vuruşu ile top yönü değiştirilebilir, gol atılabilir ve yukarıdan gelen yüksek toplar kontrol altına alınabilir.
 • Kafa vuruşu yapan bir kişinin gözlerinin açık ve ağzının kapalı olması gerekir.
 • Kafa vuruşunda topa alın kısmı ile sert bir şekilde vurulmaktadır.
 • Kafa vuruşu becerinizi geliştirmek için topa ip ya da ipe benzer bir düzenek kurularak materyale asılması gerekir.
 • Çalışma sırasında top kafanızın yukarı hizasında olmalıdır. Vuruşlar her zaman alın kısmı ile yapılır.
 • Vuruşu çalışmak için takım arkadaşlarınızdan da destek alabilirsiniz.
 • Kafa vuruşunu geliştirmek için yolun çok başındaysanız, korkuyorsanız ilk pratik çalışmalarınızı futbol topundan daha hafif toplarla yapabilirsiniz. Voleybol topu bunun için ideal olacaktır.
 • Hafif toplarla bir süre çalışıp alıştıktan sonra futbol topuna geçmeyi ihmal etmeyin. İlk başlarda biraz zorlanabilirsiniz ancak zamanla alışırsınız.

Futbolda Penaltı Vuruşu Nedir?

Futbolda penaltı vuruşu ceza ifade eden terimin adıdır. Futbolda penaltı vuruşuözellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Atışın yapıldığı yere penaltı noktası adı verilir. Bütün penaltı atışlarının  bu noktadan yapılması gerekir.
 • Penaltı vuruşunun yapıldığı nokta kale çizgisinde 11 metre uzaklıktadır.
 • Bütün oyuncular penaltı vuruşu sırasında oyun alanın içinde ve ceza sahasının dışında olmalıdır.
 • Yükseklerde ve köşe noktalarda gol olma olasılığı yüksektir.
 • Top penaltı vuruşundan sonra 1 defa döndüğünde oyunda kabul edilebilir.
 • Penaltı atışını yapacak olan kişi kaleye doğru atması koşuluyla pas da kullanabilir.
5934 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gimcheon Sangmu, iç saha maçlarında genellikle iyi performans sergileyen bir takım ve FC Seoul'e karşı ev sahibi avantajını kullanmak isteyecektir. FC Seoul ise deplasmanlarda zaman zaman zorlanabiliyor ama tecrübeli bir ekip olmasının avantajını mutlaka kullanacaktır. Gimcheon Sangmu'nun hücumdaki etkinliği ve FC Seoul'ün savunma yapısı göz önüne alındığında, gollü bir maç beklenebilir. Her iki takımın da son maçlarda gol atma ve yeme istatistikleri dikkate alındığında, karşılıklı goller kaçınılmaz gibi görünüyor. Özellikle Gimcheon Sangmu'nun hedefleri doğrultusunda galibiyete daha yakın olduğunu söylemek mümkün. FC Seoul ise deplasmanda direnç gösterecektir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Avai ve Goias arasındaki son maçlar oldukça dengeli geçmiş, iki takım da birbirine karşı galibiyetler almış. 2022 yılında oynanan son iki karşılaşma ise bol gollü ve çekişmeli geçmiş. Avai evinde oynadığı maçlarda Goias'ı genellikle zorlamış, ancak deplasman performansları beklentinin altında kalmış. Goias ise son dönemde daha istikrarlı görünüyor ve deplasmanda da etkili olabiliyor. Avai'nin ev sahibi avantajı olsa da, Goias'ın formu ve son dönemdeki performansı göz önüne alındığında bu maçın zorlu geçeceği ortada. İki takımın da gol bulma potansiyeli yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.95

Tahmini İncele
Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Botafogo SP, istikrarlı bir savunma performansı sergiliyor ve son maçlarda evinde iyi sonuçlar aldı. Novorizontino ise hücumda etkili olup, dış sahada zaman zaman zorluk yaşıyor. İki takımın da son maçlarda gol bulma konusunda istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Botafogo SP'nin savunma disiplinine karşı, Novorizontino'nun hücum gücü dikkat çekiyor. Maça dengeli bir şekilde başlanabileceği ve iki takımın da gol bulabileceği bir senaryo muhtemel görünüyor. Ancak, ev sahibi avantajını da göz önüne alarak Botafogo SP'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Tahmin MS 1 Oran 2.47

Tahmini İncele
Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gwangju ve Pohang Steelers arasındaki son karşılaşmalarda Pohang Steelers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Özellikle son sezonlarda Pohang, Gwangju'ya karşı daha başarılı sonuçlar aldı. Ancak Gwangju, özellikle iç saha maçlarında zaman zaman sürpriz sonuçlar elde edebiliyor. İki takım arasındaki maçlar genellikle gollü geçiyor, fakat bazı karşılaşmalar düşük skorlu sonuçlanabiliyor. Pohang Steelers, bu sezon istikrarlı performansıyla öne çıkarken, Gwangju zaman zaman dalgalanan bir performans sergiliyor. Maçın dengede geçeceğini ön görmekle birlikte Pohang'ın galibiyete daha yakın olduğu düşünülebilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.73

Tahmini İncele
Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Hartberg, ev sahibi avantajını kullanarak son haftalarda çıkış arayışında olacak. Austria Wien ise deplasman performanslarını iyileştirmek için mücadele edecektir. İki takımın da savunma zafiyetleri dikkat çekiyor ve bu nedenle maçta bol gol görme ihtimalimiz yüksek. Hartberg'in son haftalardaki iç saha performansı göz önüne alındığında, galibiyet elde etme olasılıkları yüksek. Austria Wien ise hızlı hücumlarla gol bulma potansiyeline sahip. Maçta iki tarafın da gol bulma olasılığı yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Coritiba ile Operario PR arasındaki karşılaşmalar genellikle oldukça dengeli geçiyor. İki takım da son maçlarında istikrarsız sonuçlar almış gibi görünüyor, ancak Coritiba ev sahibi avantajını kullanarak daha iyi bir performans sergileyebilir. Coritiba, son dönemlerde evinde gol yollarında daha etkili görünüyor. Operario PR ise, dış sahada savunma ağırlıklı bir oyun yapısı benimsiyor. Coritiba'nın evinde oynadığı maçlarda genel olarak az gol çıktığını, Operario PR'nın da deplasmandaki maçlarında kısır sonuçlar aldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla, maçta düşük skorlu bir sonuç beklemek mantıklı olacaktır.

Tahmin MS 1 Oran 1.68

Tahmini İncele
Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu