Futbolda Köşe Vuruşu Nedir? 01.04.2020

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Futbolda köşe vuruşutopu oyuna sokma yöntemlerinden bir tanesidir. Atılan köşe vuruşunun geçerli olması için Futbol Federasyonu tarafından belirlenen kurallara uymak gerekir. Kuralların ihlal edilmesi halinde atılan köşe vuruşu geçersiz kabul edilir. Futbolda köşe vuruşu özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köşe vuruşuna korner vuruşu adı da verilir.
 • Köşe vuruşunun topun çıktığı en yakın köşeden atılması gerekir.
 • Köşe vuruşu yapan takımın rakip oyuncuları topa vuruş esnasında en az 9,15 metre uzaklıkta olurlar. Bu 10 yard uzaklığa tekabül eder. İngilizlerin ölçü birimi yard olduğundan ölçüler yard ile verilir.
 • Tarihte köşe vuruşu kuralı ilk önce Sheffield Kuralları’nda yerini almıştır.
 • İlk defa köşe vuruşu İngiltere Futbol Federasyonu tarafından 17 Şubat 1872 tarihinde uygulanmaya başlanmıştır.

Futbolda Köşe Vuruşu Kuralları Nelerdir?

Futbolda köşe vuruşu kuralları başında köşe vuruşu yapılacak yerde bayraklar olmasıdır. Bayraklar oyuncular tarafından kesinlikle yerinde oynatılmaz. Bayrakların yerinden oynatılması halinde köşe vuruşu geçersiz olur. Köşe vuruşu yapılan köşede topu köşe vuruşu çizgileri sınırları içinde bulundurmak zorunludur. Köşe vuruşu sırasında topların bu sınırların dışında olması halinde köşe vuruşu geçersiz sayılacaktır. Köşe vuruşunu gerçekleştiren oyuncunun topa dokunması için bir başka oyuncuya değmesi gerekir.

Futbolda Köşe Vuruşu Yaparken Karşı Takım Oyuncuların Mesafesi Ne Kadar Olmalıdır?

Futbolda köşe vuruşu yaparken oyuncuları mesafesi futbol kurallarında 9,15 metre olarak belirlenmiştir. Köşe vuruşunda en önemli kurallardan bir tanesi olarak bu mesafenin korunması gösterilir. Bu mesafe topu atan oyuncunun rahat bir şekilde topu atması için geçerlidir. Bu kural 1872 yılında ortaya çıkmıştır. İlk önce kural İngiltere futbol federasyonu tarafından uygulanmıştır. O tarihten bu yana kural günümüze kadar gelmiştir.

Oyuncunun topa vurması ile oyun başlamış olur. Oyun başlayınca diğer oyuncular 9,15 metre kuralı sona ereceğinden diledikleri gibi köşeye yaklaşabilirler. Karşı takım dilediği gibi topa müdahale edebilir.

Futbolda Köşe Vuruşu Nasıl Yapılır?

Futbolda köşe vuruşu yapılması için kurallara uymak gerekir. Aksi halde atışlar futbolda gereksiz kabul edilir. Korner durumunda köşe vuruşunun karşı takım tarafından, diğer takım sahası içinden yapılmalıdır. Köşe vuruşu köşelerden yapılır. Top karşı takımın oyuncusu tarafından oynatıldığında köşe vuruşu gerçekleştirilmiştir olur. Korne olması için oyuncunun attığı topun diğer oyuncuya değmesi ve kendi sahanın kalesinin bulunduğu taraftan dışarı çıkması gerekir. Eğer futbol maçında karşı takım tarafından çekilmiş şut, kaleciye çarparak dışarı çıkarsa, şutu çekmiş takım köşe vuruşuna hak kazanmış olur. Köşe vuruşu hakem tarafından topun saha dışına çıktığı bölgeden en yakın köşeden uygulanması gerekir.

Futbolda Kafa Vuruşu Pas Nedir?

Futbolda kafa vuruşu pas bütün oyuncular tarafından bilinmesi gereken önemli bir beceridir. Bu pasın özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kafa vuruşu ile top yönü değiştirilebilir, gol atılabilir ve yukarıdan gelen yüksek toplar kontrol altına alınabilir.
 • Kafa vuruşu yapan bir kişinin gözlerinin açık ve ağzının kapalı olması gerekir.
 • Kafa vuruşunda topa alın kısmı ile sert bir şekilde vurulmaktadır.
 • Kafa vuruşu becerinizi geliştirmek için topa ip ya da ipe benzer bir düzenek kurularak materyale asılması gerekir.
 • Çalışma sırasında top kafanızın yukarı hizasında olmalıdır. Vuruşlar her zaman alın kısmı ile yapılır.
 • Vuruşu çalışmak için takım arkadaşlarınızdan da destek alabilirsiniz.
 • Kafa vuruşunu geliştirmek için yolun çok başındaysanız, korkuyorsanız ilk pratik çalışmalarınızı futbol topundan daha hafif toplarla yapabilirsiniz. Voleybol topu bunun için ideal olacaktır.
 • Hafif toplarla bir süre çalışıp alıştıktan sonra futbol topuna geçmeyi ihmal etmeyin. İlk başlarda biraz zorlanabilirsiniz ancak zamanla alışırsınız.

Futbolda Penaltı Vuruşu Nedir?

Futbolda penaltı vuruşu ceza ifade eden terimin adıdır. Futbolda penaltı vuruşuözellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Atışın yapıldığı yere penaltı noktası adı verilir. Bütün penaltı atışlarının  bu noktadan yapılması gerekir.
 • Penaltı vuruşunun yapıldığı nokta kale çizgisinde 11 metre uzaklıktadır.
 • Bütün oyuncular penaltı vuruşu sırasında oyun alanın içinde ve ceza sahasının dışında olmalıdır.
 • Yükseklerde ve köşe noktalarda gol olma olasılığı yüksektir.
 • Top penaltı vuruşundan sonra 1 defa döndüğünde oyunda kabul edilebilir.
 • Penaltı atışını yapacak olan kişi kaleye doğru atması koşuluyla pas da kullanabilir.
3610 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Hamburg Stuttgart İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Hamburg Stuttgart İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

Almanya Bundesliga Play-Off rövanş karşılaşmasında Hamburg ile Stuttgart tekrar karşı karşıya geliyor.İlk karşılaşmayı iç sahada 3 0 kazanan Stuttgart ligde kalma yönünde önemli bir galibiyet almış durumda.Hamburg ise 3 0'ın rövanşında sürpriz peşinde işleri zor olacak keyifli gollü bir maç olur.

2,5 Üst - 1.43 - 21:45

Tahmini İncele
Varbergs Hacken İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Varbergs Hacken İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

İsveç Liginde Varbergs ile Hacken karşı karşıya geliyor.5 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Varbergs 10 karşılaşmada da kazanamadı.Hacken ise 22 puanla 3. sırada yer almakta.Son maçında Göteborg'u 4 1 mağlup eden Hacken deplasmanda kazanmak istiyor , başaracaklarını düşünüyorum.

MS 2 - 1.24 - 20:00

Tahmini İncele
Malmö Degerfors İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023 Malmö Degerfors İddaa Maç Tahmini 5 Haziran 2023

 

 

İsveç Liginde Malmö ile Degerfors karşı karşıya geliyor.25 puanla Elfsborg ile liderliği paylaşan Malmö son maçında Elfsborg'a 3 0 kaybetmişti.Degerfors ise 11 puana sahip.Alt sıralarda yer alan Degerfors son 2 maçından da beraberlikle ayrıldı ve Malmö deplasmanında da işleri zor.

H1 - 1.35 - 20:10

Tahmini İncele
Roma Spezia İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Roma Spezia İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Roma ile Spezia karşı karşıya geliyor.60 puanla 6. sırada yer alan Roma son 7 maçını da kazanamadı.Hafta içi Sevilla'ya penaltılarla kaybeden Roma UEFA Avrupa Ligi kupasını kıl payı kaçırmış oldu.Spezia ise 31 puana sahip.Hellas Verona ile aynı puana sahip olan Spezia ligin son maçında ligde kalmak için kazanması gerekiyor aksi taktirde , Hellas Verona'nın kazanması durumunda Spezia kazanamazsa küme düşecek.Çok kritik bir karşılaşma gollü geçmesini bekliyorum.

2,5 Üst - 1.71 - 22:00

Tahmini İncele
Milan Hellas Verona İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Milan Hellas Verona İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Milan ile Hellas Verona karşı karşıya geliyor.31 puanla 18. sırada yer alan Hellas Verona düşme potasında yer alıyor.Son maçında son dakikada Empoli karşısında kalesinde gol gören Hellas Verona belki de yediği o golle küme düşecek.67 puanla 4. sırada yer alan Milan ilk 3'ün 2 puan gerisinde son maçında Juventus'u deplasmanda 1 0 mağlup eden Milan iç sahada kazanmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum düşme potası alev almış durumda ligde kalmak isteyen Hellas Verona gol bulur keyifli bir maç izleriz.

2,5 Üst - 1.67 - 22:00

Tahmini İncele
Atalanta Monza İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Atalanta Monza İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Atalanta ile Monza karşı karşıya geliyor.61 puanla 5. sırada yer alan Atalanta son maçında Inter'e 3 2 kaybetmitşi.İç sahadaki son maçını kazanıp ilk 5'teki yerini korumak isteyen Atalanta ilk dönem Monza'yı deplasmanda 2 0 mağlup etmişti.Ligin orta sıralarında yer alan Monza'nın deplasmanda işi zor.

MS 1 - 1.41 - 22:00

Tahmini İncele
Udinese Juventus İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Udinese Juventus İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Udinese ile Juventus karşı karşıya geliyor.46 puanla 12. sırada yer alan Udinese son 3 maçını da kaybetti.Son olarak Salernitana'ya deplasmanda 3 2 kaybeden Udinese iç sahada Juventus karşısında puan ve puanlar peşinde ancak işlerini zor görüyorum.10 puan ceza alan Juventus 7. sıraya geriledi.Ligdeki son maçını kazanıp ilk 5'i zorlamak isteyen Juventus deplasmanda kazanmayı bilir.

MS 2 - 1.72 - 22:00

Tahmini İncele
Lecce Bologna İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Lecce Bologna İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

 

İtalya Serie A'da Lecce ile Bologna karşı karşıya geliyor.36 puanla 16. sırada yer alan Lecce son lig maçında Monza'yı deplasmanda 1 0 mağlup etmişti.Bologna ise 51 puanla 11. sırada yer alıyor.Son maçında Napoli ile 2 2 berabere kalan Bologna ligde 4 maçtır yenilmiyor.Keyifli bir karşılaşma olmasını bekliyorum ligde kalmayı garantileyen Lecce için rahat bir karşılaşma olacak gollü bir maç bekliyorum.

2,5 Üst - 1.70 - 22:00

Tahmini İncele
Napoli Sampdoria İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023 Napoli Sampdoria İddaa Maç Tahmini 4 Haziran 2023

 

İtalya Serie A'da Napoli ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.19 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Sampdoria 10 maçtır kazanamıyor.Şampiyonluğu aylar öncesinden garantileyen Napoli son iç saha maçında Inter'i 3 1 mağlup etmişti iç sahada sezonun son maçına çıkacak olan Napoli'nin iç sahada rahat kazanmasını bekliyorum.

H1 - 1.31 - 19:30

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu