Futbolda Markaj Nedir? 01.04.2020

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Markaj Nedir?

Futbolda markaj rakip takım üyesinin topu kontrol etmesin diye yapılan stratejiye verilen addır. Bu strateji organize olarak uygulanır. Futbolda birden fazla markaj stratejisi bulunmaktadır. Bu stratejiler topsuz alan tarzına ve pozisyon almaya göre farklılık göstermektedir.

Futbolda Adam Adama Markaj Nedir?

Futbolda adam adama markaj belli bir rakip oyuncuya odaklanır, sahaya odaklanmaz. Futbolda adam adama markaj özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu strateji ilk olarak 1970’li yıllarda İtalyan takımları tarafından kullanılmaya başlandı.
 • Strateji başarılı bir şekilde AC Milan ve Iter Milan gibi takımlar tarafından sıkça kullanılmıştır. Bu takımlar kullandıkları taktiğe catenaccio sistemi adını vermişlerdir.
 • Markaj yapan ünlü futbolcular arasında Gentile, Maradona, Zico, Buchwald örnek gösterilebilir.
 • Yunanistan 2004 Arupa Futbol Şampiyonası maçında bu stratejiyi kullanarak başarı elde etmiştir.
 • Taktik son zamanlarda futbolda tercih edilmemektedir.
 • Seviyesi düşük olan takımlar genellikle kendilerinden güçlü olan takımlara karşı bu tekniği kullanmayı tercih etmektedirler.

Futbolda Bölgesel Markaj Nedir?

Futbolda bölgesel markajsavunma oyunlarında oyuncuya odaklanmak yerine sahaya odaklanan taktiğe verilen isimdir. Rakibin savunma yapılan bölgeye girmesi halinde oyuncu markaja alınmış olur. Rakip bu alandan çıkarsa başka bir oyuncu bölgeye giren oyuncuya markaj yapacaktır. Bölgesel markaj özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bölgesel markaj takımlara esneklik sağlar.
 • Bölgesel markaj takıma hız ve ataklık sağlar.
 • Bölgesel markajda takımın kendi arasında iletişim halinde olması son derece önemlidir.
 • Köşe vuruşu ve serbest vuruşlarda bölgesel markaj yapmak zordur bu nedenle de bu durumlarda oyuncular genellikle adam adama markaja dönerler.
 • Dizilişi 4 4 2 olan takımlar genellikle bölgesel markajı tercih ederler.
 • Bu taktik maç öncesinde 5 metrelik ipler ve renkli koniler ile çalışılmaktadır.
 • 3 5 2 dizilişlerinde hem adam adama markaj hem de bölgesel markajın karışımı uygulanmaktadır.

Futbolda Markaj Nasıl Yapılır?

Futbolda markaj hem tekli hem de üçlü yapılabilir. Teknik ekip ya da teknik direktör tarafından verilen taktikler yardımı ile markaj yapılır. Rakip takım oyuncusuna 2 3 futbolcu ya da rakibin tek futbolcusuna pres yapılabilir. Yani markaj tek bir futbolcu tarafından yapılabileceği gibi bir iki rakip takım futbolcusuna da yapılabilir. DMF ya da diğer isimleri ile DOS olarak bilinen defansif orta saha oyuncuları markaj yapmak konusunda diğer futbolcu mevkilerine göre daha iyidirler. Markaj sayesinde rakibin organize olarak ileride çoğalmalarının önüne geçilmiş olur. Kısacası markaj uygulanarak oyun bozulabilir.

Futbolda İkili Markaj Nedir?

Futbolda ikili markaj takımda iki futbolcunun rakip takımda yer alan bir oyuncuyu ikili olarak sıkıştırmasına verilen isimdir. Oyuncuya pres yapılmış olur. Skor anlamında düşünüldüğü zaman bu durum takıma fayda sağlar. Eğer rakibin sadece bir tane oyuncusuna pres yapılırsa takımda adam eşleşmesinde sorun olur. Bu durumda tek bir futbolcuya ikili ya da üçlü markaj uygulayan takımların alan savunması zorunludur.

Pas trafiğinin engellenmesi oyun akışının bozulması için ikili ya da üçlü markaja alınması takımın hücum aksiyonlarının çeşitliliğini bitirebilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse, Messi’nin ya da Ronaldo’nun ikili ya da üçlü markaja alınmasının tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Bu oyuncular en iyi olarak bilinirler. Bu durumla karşılaşmamak adına rakip takım oyuncularının dikkatli bir şekilde incelenmesi ve analiz edilmesi gerekir. Hızlı ve adet deha olarak görülen Messi gibi futbolculara ikili, üçlü markaj uygulanması taktiksel bir hatadır.

Futbolda Demarke Nedir?

Futbolda demarke markaj altında olmayan kişiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Demarke kelime anlamı olarak bağımsız ve hür demektir. Futbol maçlarını izlerken sıkça demarke pozisyonunda topu ağlara gönderemedi cümlesini duyarız. Bu cümle bize kişinin markaj altında olmadığını anlatır.

Futbolda Markaja Tepki Olarak Doğan Futbol Taktiği Sahte Dokuz Nedir?

Futbolda markaja tepki olarak doğan futbol taktiği sahte dokuzgünümüzde başarılı bir şekilde Liverpool tarafından oynanmaktadır. Ne var ki bu taktik eskilere dayanmaktadır. Taktik Türkçeye sahta 9 numara olarak çevrilmektedir. Hücum oyunu tipidir. Klasik bir santrafor yoktur. Rakip takımın stoperleri ile orta saha arasında boşlukta konuşlanılır. 2012 finalinde Barcelona’da Messi bu rolü üstlenerek isminde söz ettirmiştir. Modern futbolda ilk olarak 2006 senesinde uygulandı. 

5996 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gimcheon Sangmu FC Seoul İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gimcheon Sangmu, iç saha maçlarında genellikle iyi performans sergileyen bir takım ve FC Seoul'e karşı ev sahibi avantajını kullanmak isteyecektir. FC Seoul ise deplasmanlarda zaman zaman zorlanabiliyor ama tecrübeli bir ekip olmasının avantajını mutlaka kullanacaktır. Gimcheon Sangmu'nun hücumdaki etkinliği ve FC Seoul'ün savunma yapısı göz önüne alındığında, gollü bir maç beklenebilir. Her iki takımın da son maçlarda gol atma ve yeme istatistikleri dikkate alındığında, karşılıklı goller kaçınılmaz gibi görünüyor. Özellikle Gimcheon Sangmu'nun hedefleri doğrultusunda galibiyete daha yakın olduğunu söylemek mümkün. FC Seoul ise deplasmanda direnç gösterecektir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.69

Tahmini İncele
Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Avai Goias İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Avai ve Goias arasındaki son maçlar oldukça dengeli geçmiş, iki takım da birbirine karşı galibiyetler almış. 2022 yılında oynanan son iki karşılaşma ise bol gollü ve çekişmeli geçmiş. Avai evinde oynadığı maçlarda Goias'ı genellikle zorlamış, ancak deplasman performansları beklentinin altında kalmış. Goias ise son dönemde daha istikrarlı görünüyor ve deplasmanda da etkili olabiliyor. Avai'nin ev sahibi avantajı olsa da, Goias'ın formu ve son dönemdeki performansı göz önüne alındığında bu maçın zorlu geçeceği ortada. İki takımın da gol bulma potansiyeli yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.95

Tahmini İncele
Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Botafogo SP Novorizontino İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Botafogo SP, istikrarlı bir savunma performansı sergiliyor ve son maçlarda evinde iyi sonuçlar aldı. Novorizontino ise hücumda etkili olup, dış sahada zaman zaman zorluk yaşıyor. İki takımın da son maçlarda gol bulma konusunda istikrarlı olduğunu görmekteyiz. Botafogo SP'nin savunma disiplinine karşı, Novorizontino'nun hücum gücü dikkat çekiyor. Maça dengeli bir şekilde başlanabileceği ve iki takımın da gol bulabileceği bir senaryo muhtemel görünüyor. Ancak, ev sahibi avantajını da göz önüne alarak Botafogo SP'nin galibiyete daha yakın olduğunu düşünüyorum.

Tahmin MS 1 Oran 2.47

Tahmini İncele
Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Gwangju Pohang Steelers İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Gwangju ve Pohang Steelers arasındaki son karşılaşmalarda Pohang Steelers'ın üstünlüğü dikkat çekiyor. Özellikle son sezonlarda Pohang, Gwangju'ya karşı daha başarılı sonuçlar aldı. Ancak Gwangju, özellikle iç saha maçlarında zaman zaman sürpriz sonuçlar elde edebiliyor. İki takım arasındaki maçlar genellikle gollü geçiyor, fakat bazı karşılaşmalar düşük skorlu sonuçlanabiliyor. Pohang Steelers, bu sezon istikrarlı performansıyla öne çıkarken, Gwangju zaman zaman dalgalanan bir performans sergiliyor. Maçın dengede geçeceğini ön görmekle birlikte Pohang'ın galibiyete daha yakın olduğu düşünülebilir. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.73

Tahmini İncele
Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Hartberg Austria Wien İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Hartberg, ev sahibi avantajını kullanarak son haftalarda çıkış arayışında olacak. Austria Wien ise deplasman performanslarını iyileştirmek için mücadele edecektir. İki takımın da savunma zafiyetleri dikkat çekiyor ve bu nedenle maçta bol gol görme ihtimalimiz yüksek. Hartberg'in son haftalardaki iç saha performansı göz önüne alındığında, galibiyet elde etme olasılıkları yüksek. Austria Wien ise hızlı hücumlarla gol bulma potansiyeline sahip. Maçta iki tarafın da gol bulma olasılığı yüksek. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024 Coritiba Operario PR İddaa Maç Tahmini 28 Mayıs 2024

Coritiba ile Operario PR arasındaki karşılaşmalar genellikle oldukça dengeli geçiyor. İki takım da son maçlarında istikrarsız sonuçlar almış gibi görünüyor, ancak Coritiba ev sahibi avantajını kullanarak daha iyi bir performans sergileyebilir. Coritiba, son dönemlerde evinde gol yollarında daha etkili görünüyor. Operario PR ise, dış sahada savunma ağırlıklı bir oyun yapısı benimsiyor. Coritiba'nın evinde oynadığı maçlarda genel olarak az gol çıktığını, Operario PR'nın da deplasmandaki maçlarında kısır sonuçlar aldığını göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla, maçta düşük skorlu bir sonuç beklemek mantıklı olacaktır.

Tahmin MS 1 Oran 1.68

Tahmini İncele
Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Konyaspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Konyaspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.41 puanla 15. sırada yer alan Konyaspor'a ligde kalmak için beraberlik yetecek.Galatasaray ise geçen hafta iç sahada ezeli rakibi Fenerbahçe'ye 1 0 kaybetmişti.Uzun süre rakibinin 10 kişi oynamasına rağmen karşılaşmayı kaybeden Galatasaray'a o karşılaşmada 1 puan şampiyonluk için yeterli olacaktı ancak kaybettiler.Bu karşılaşmada Galatasaray'a 1 puan yeterli olacak zorlu bir karşılaşma olacak fazla gol çıkacağını düşünmüyorum.

3,5 Alt - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Fenerbahçe İstanbulspor İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

 

Süper Ligde Fenerbahçe ile İstanbulspor karşı karşıya geliyor.Ligin dibine demir atmış durumda olan İstanbulspor uzun süredir kaybediyor ve bu deplasmanda da işi zor.Fenerbahçe geçen hafta deplasmanda Galatasaray'ı mağlup etmişti ve başkan Ali Koç ''Gerçek şampiyonun kim olduğunu gösterdik'' cümlelerini kurmuştu.Fenerbahçe iç sahada maça hızlı bir giriş yapar ilk yarıdan skoru ele alır ilk yarı en az 2 gol bulurlar ve Konyaspor'dan gelecek mutlu haberi beklemeye başlarlar.

İlk Yarı 1,5 Ust - 1.44 - 19:00

Tahmini İncele
Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024 Kasımpaşa Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 26 Mayıs 2024

 

Süper Ligde Kasımpaşa ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.53 puanal 7. sırada yer alan Kasımpaşa son maçında Rizespor ile 0 0 berabere kalmıştı.Hafta içi Olimpiyat Stadında Trabzonspor'u 3 2 mağlup eden kara kartal kupaya pençesini vurarak Türkiye Kupasını müzesine götürmüştü.56 puanla 5. sırada yer alan siyah beyazlılar gelecek sezon UEFA Avrupa Liginde mücadele edecek.Keyifli bir karşılaşma olacaktır ; gollü geçer.

2,5 Üst - 1.31 - 19:00

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu