Futbolda Röveşata Nasıl Atılır? 01.04.2020

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Futbolda röveşata havada ters perende atarken topa vurulmasına verilen eylemin adıdır. Futbolda sık karşımıza çıkan bu terim, diğer spor branşlarında da bulunur. Hareket özellikle Güneydoğu Asya’da çok popülerdir. Röveşata özelikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bazı kaynaklarda bu hareketin ilk olarak afroperulu halk tarafından yapıldığı söylenmektedir.
 • Röveşata sözcüğü İtalyanca’dır. Sözcük orijinal haliyle rovesciata şeklinde yazılır.
 • Kelimenin anlamı tepetaklak olmaktır.
 • İngilizcede harekete bicyclekick adı da verilmektedir.
 • Scissors in theair olarak da adlandırılmaktadır.
 • Futbolda pas atmak, rakip kaleye şut çekmek ve topu kaleden uzaklaştırmak içn röveşata atılabilir.
 • Bu hareketin yanlış uygulanması ciddi sakatlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Hareketi yaptıktan sonra mutlaka kollardan destek almak gerekir.
 • Hareket yalnızca yapan kişiyi değil diğer sporcuları da sakatlama riskine sahiptir.
 • BBC Sport hareketi futbolun bir zenginleştiricisi olarak tanımlamıştır.

Futbolda Röveşata Tarihçesi

Futbolda röveşata tarihçesi ilk olarak tam olarak nasıl gerçekleştiğine, ne zaman ve nerede yapıldığına dair net bilgiler bulunmuyor. Söylemlere göre, ilk röveşata 19. Yüzyıla kadar Peru’nun Callao şehrine dayanıyor. Şehir yerlileri ile İngiliz denizciler arasında oynanan maçta röveşata yapıldığı söyleniyor. Net olmamakla birlikte Şili’de Bask kökenli Şilili futbolcu RamonUnzaga’nın 1914 yılında yaptığı hareketin ilk röveşata hareketi olduğu söyleniyor. Ne var ki, 15 Ocak 1950’de oynanan maçta röveşata atan Carlo Parola bu hareket ile özdeşleşmiştir. Farklı kaynaklarda Petronilho de Brito, Leonidas da Silva’nın ilk röveşata atan oyuncular olduğu söylenmektedir.

Futbolda Röveşata ve Sakatlık

Futbolda röveşata sakatlığı söz konusu olabilir. Bu durum ancak hareketin yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır. Oyuncuların sakatlanmanın önüne geçmesi için hareketi yaptıktan sonra yere düşerken kollarından destek alması gerekir. Röveşata hareketinde kişinin kendini sakatlama riskine ek olarak, röveşata çekerken diğer oyuncuların da sakatlanması söz konusu olabilir. Bütün bu sakatlık risklerine rağmen, hareketin doğru yapılması ile korkulan başa gelmez. Aksine futbol maçları röveşata hareketi ile zenginleşmiş olur.

Futbolda Röveşata Neden Atılır?

Futbolda röveşata atılmasının nedeni kaleye şut çekmek, topu kaleden uzaklaştırmak, pas atmak olabilir. Futbolda röveşata, pozisyondaki oyuncunun avantajlı konuma gelmesine yardımcı olabilir. Defans oyuncusunun yüzü kendi kalesine doğru dönük olması halinde ve topu rakip kaleye doğru uzaklaştıramıyorsa, röveşata hareketin topun uzaklaştırılması için son derece faydalı olur. Diğer durumda, forvet oyuncusunun rakip kaleye sırtı dökük vaziyette iken topu kaleye göndermesi için röveşata atması fayda sağlar. Futbolda temel olarak röveşata bu iki ayrıcalıklı durum için kullanılmaktadır.

Farklı Dillerde Röveşata Kelimesi

Farklı dillerde röveşata farklı şekillerde anılmaktadır. Örneğin İngilizce’de bisiklet tekmesi anlamına gelen bicyclekick kelimeleri kullanılmaktadır. Yine İngilizce’de hareketin havada makasa benzemesinden dolayı scissors in theair terimi de kullanılmaktadır. Şili Gazetesi El Mercurio, araştırma yaparak dünyadaki dillerde röveşata kelimesini incelemiştir. Dünya dillerinde hareket büyük çoğunlukla makas vuruşu ya da bisiklet vuruşu olarak adlandırılmaktadır.

Almanlar yere düşerek geri tersten vuruş anlamına gelen Fallrückzieher kelimesini kullanmaktadır. Bu kelime oyuncunun yaptığı vuruştan sonra yere düşmesine bir vurgudur. Norveççede röveşata hareketi için Brassepark kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin anlamı Brezilya vuruşudur. Peru’da röveşata için chalaca Şili’de ise chilena sözcükleri kullanılmaktadır. İspanyolca’da röveşata için tijera kelimesi kullanılmaktadır. Kelime makas anlamına gelmektedir.

Türkçe’ye röveşata kelimesinin geçmesi ise İtalyanca ile olmuştur. İtalyanca’da röveşata için rovesciata kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin tam anlamı tepetaklak olmaktır.

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Futbolda köşe vuruşukorner vuruşu olarak da adlandırılmaktadır. Bu yöntemin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köşe vuruşu topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır.
 • Köşe vuruşu sırasında rakip takım oyuncularının toptan en az 10 yard yani 9,15 m uzaklıkta olması gerekir.
 • Köşe vuruşu ilk olarak 1868 yılında kullanılmıştır.
 • Terim ilk olarak Sheffield Kuralları’nda yerini almıştır.
 • 17 Şubat 1872 tarihinden bu yana İngiltere Futbol Federasyonu tarafından köşe vuruşu terimi kullanılmaktadır.
 • En çok köşe vuruşu kullanan takımlar istatistiksel olarak belirlenerek açıklanmaktadır. Türkiye’de önemli köşe vuruşu ortalamasına sahip takımlardan bir tanesi Sivas Spor’dur. Takımın ortalaması 5,9’dur. M. Başakşehir ise 5 korner ortalamasına sahiptir. Beşiktaş ise 6,4 korner ortalamasına sahip.
1293 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Mallorca Barcelona İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin zayıf ekiplerinden Mallorca ile ligin son şampiyonu ve dev ekibi Barcelona karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Mallorca, deplasman ekibi Barcelona'yı ağırlıyor. Ev sahibi Mallorca kadro ve oyun olarak zayıf ekiplerden birisi ve bu sezon sanıyorum ligde kalma mücadelesi verecek. Deplasman ekibi Barcelona ise Celta Vigo'ya karşı yaptığı büyük geri dönüş ile morallendi ve bu maça da favori olarak çıkıyor. Ben bu mücadelede deplasman ekibinin galibiyete ulaşacağını fakat temponun çok yükselmeyeceğini düşünüyorum. Az gollü bir Barcelona galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 4.5 ALT Oran 1.61

Tahmini İncele
Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Lille Reims İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

Fransa Ligue 1'de, ligin ertelenmiş mücadelesinde Lille ile Reims karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lille, deplasman ekibi Reims'i ağırlıyor. Ev sahibi Lille bu sezon çok daha komplike bir futbol oynuyor ve özellikle ofansif anlamda güven veriyor. Deplasman ekibi Reims ise keyifli maçlar çıkarıyor ve gol yollarında etkili olsa da, savunmada ciddi anlamda sıkıntılı görünüyor. Bu mücadelede ben ev sahibinin net favori olduğunu düşünsem de, savunmasının iyice aksayabileceğine inanıyorum. Genel itibariyle yüksek tempolu bir maç sonunda en az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.49

Tahmini İncele
Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Preussen Münster Bayern Münich İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Almanya DFB Kupasında Preussen Münster ile Bayern Münich karşı karşıya geliyor.Almanya 3. Liginde mücadele eden Preussen Münster'in Bayern karşısında işleri zor.Son lig maçında Bochum'u 7 0 mağlup eden Bayern kupada da rahat kazanacaktır ilk yarı Bayern 2 gol bulur rahat bir galibiyet olur.

IY 1,5 Üst - 21:45

Tahmini İncele
Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 Juventus Lecce İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

İtalya Serie A'da Juventus ile Lecce karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Juventus ile başlayalım.Oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayan Juventus son maçında Sassuolo'ya 4 2 kaybetmişti.İç sahada kazanıp moral bulmak isteyen Juventus son 3 maçını da kazanmayı bildi.Lecce ise oynadığı 5 karşılaşmadan 10 puan toplayabildi.Son maçında Genoa'yı 1 0 mağlup eden Lecce'nin Juventus karşısında işi zor.

MS 1 - 21:45

Tahmini İncele
İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023 İstanbulspor Galatasaray İddaa Maç Tahmini 26 Eylül 2023

 

 

Süper Ligde İstanbulspor ile Galatasaray karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi İstanbulspor ile başlayalım.4 maçtan 2 puan toplayabilen İstanbulspor oynadığı 4 maçını da kazanamadı.Galatasaray ise son lig maçında Başakşehir'i 2 1 mağlup etmeyi bildi.13 puana sahip olan sarı kırmızılılar maç fazlasıyla Fenerbahçe'nin önünde lider durumda.Bu karşılaşmaya gelirsek Galatasaray'ı İstanbulspor karşısında galibiyete yakın görüyorum.

MS 2 - 20:00

Tahmini İncele
Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023 Hatayspor Trabzonspor İddaa Maç Tahmini 25 Eylül 2023

 

Süper Ligde Hatayspor ile Trabzonspor karşı karşıya geliyor.Ligde oynadığı 5 karşılaşmayı kaybetmeyen Hatayspor son 4 maçından da beraberlikle ayrıldı.7 puana sahip olan Hatayspor seyircisi önünde de yenilmezliğini sürdürmek istiyor.Trabzonspor ise son lig maçında Beşiktaş'ı 3 0 mağlup etmişti.9 puanla 4. sırada yer alan Trabzonspor geçen sezon Hatayspor'a bu stadda 2 1 kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu bir maç olacak ilk yarı dengeli geçer.

IY X - 1.98 - 20:00

Tahmini İncele
Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Atletico Madrid Real Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, Madrid derbisinde ligin 2 dev ekibi karşı karşıya geliyor. Bir yanda Atletico Madrid, diğer yanda Real Madrid.. Bakalım sahadan istediği skor ile ayrılan ekip hangisi olacak. 

Ev sahibi Atletico Madrid bu seneye ofansif anlamda etkili girdi fakat sezon ilerledikçe bence Simione sebebiyle eski ayarlarına geri dönecektir. Yine de şu ana kadar Depay'ın kullanılışı ve etkili geçiş oyunu Atletico Madrid'in oldukça işine yaradı. Savunmada ise istenilen seviyenin bence uzağındalar ve bu maçta da kalelerini gole kapatmakta zorlanabilirler fakat sırf bu yüzden savunmaya öncelik vereceklerini düşünüyorum. Deplasman ekibi Madrid de bu sezon görece kısır maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda kısıtlı görünüyor. Bellingham şu ana kadar Madrid'i kurtaran oyuncu oldu hep ve bu maçta da en büyük koz olacak. Ben Madrid'in de savunmaya öncelik vermesini bekliyorum. 

Genel itibariyle bir hayli sert ve düşük tempolu bir 90 dakika bekliyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.62

Tahmini İncele
Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Real Betis Cadiz İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin kalbur üstü ekiplerinden Real Betis ile ligin zayıf ekiplerinden Cadiz karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Real Betis, deplasman ekibi Cadiz'i ağırlıyor. Ev sahibi Real Betis şu ana kadar tam olarak istediğini alamadı maçlardan fakat bence iyi bir kadroya sahip. Deplasman ekibi Cadiz ise benim beklentimin üstünde puanlar aldı şu ana kadar fakat bu deplasmanda işi çok zor olacak. Ben ev sahibi Real Betis'in taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.61

Tahmini İncele
Rayo Vallecano Villarreal İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023 Rayo Vallecano Villarreal İddaa Maç Tahmini 24 Eylül 2023

İspanya La Liga'da, ligin orta halli ekiplerinden Rayo Vallecano ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Villarreal karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Rayo Vallecano, deplasman ekibi Villarreal'i ağırlıyor. Ev sahibi Rayo Vallecano lige fena bir giriş yapmadı ve 9 puana sahip. Deplasman ekibi Villarreal ise beklentilerin altında bir giriş yaptı lige fakat bence fena bir oyun oynamıyor. Bu deplasmanda ise işi kolay olmayacak. Ben temponun kolay kolay düşmeyeceği bir maç bekliyorum. En az 3 gol izleriz. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.54

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu