Futbolda Röveşata Nasıl Atılır? 01.04.2020

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Futbolda röveşata havada ters perende atarken topa vurulmasına verilen eylemin adıdır. Futbolda sık karşımıza çıkan bu terim, diğer spor branşlarında da bulunur. Hareket özellikle Güneydoğu Asya’da çok popülerdir. Röveşata özelikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bazı kaynaklarda bu hareketin ilk olarak afroperulu halk tarafından yapıldığı söylenmektedir.
 • Röveşata sözcüğü İtalyanca’dır. Sözcük orijinal haliyle rovesciata şeklinde yazılır.
 • Kelimenin anlamı tepetaklak olmaktır.
 • İngilizcede harekete bicyclekick adı da verilmektedir.
 • Scissors in theair olarak da adlandırılmaktadır.
 • Futbolda pas atmak, rakip kaleye şut çekmek ve topu kaleden uzaklaştırmak içn röveşata atılabilir.
 • Bu hareketin yanlış uygulanması ciddi sakatlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Hareketi yaptıktan sonra mutlaka kollardan destek almak gerekir.
 • Hareket yalnızca yapan kişiyi değil diğer sporcuları da sakatlama riskine sahiptir.
 • BBC Sport hareketi futbolun bir zenginleştiricisi olarak tanımlamıştır.

Futbolda Röveşata Tarihçesi

Futbolda röveşata tarihçesi ilk olarak tam olarak nasıl gerçekleştiğine, ne zaman ve nerede yapıldığına dair net bilgiler bulunmuyor. Söylemlere göre, ilk röveşata 19. Yüzyıla kadar Peru’nun Callao şehrine dayanıyor. Şehir yerlileri ile İngiliz denizciler arasında oynanan maçta röveşata yapıldığı söyleniyor. Net olmamakla birlikte Şili’de Bask kökenli Şilili futbolcu RamonUnzaga’nın 1914 yılında yaptığı hareketin ilk röveşata hareketi olduğu söyleniyor. Ne var ki, 15 Ocak 1950’de oynanan maçta röveşata atan Carlo Parola bu hareket ile özdeşleşmiştir. Farklı kaynaklarda Petronilho de Brito, Leonidas da Silva’nın ilk röveşata atan oyuncular olduğu söylenmektedir.

Futbolda Röveşata ve Sakatlık

Futbolda röveşata sakatlığı söz konusu olabilir. Bu durum ancak hareketin yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır. Oyuncuların sakatlanmanın önüne geçmesi için hareketi yaptıktan sonra yere düşerken kollarından destek alması gerekir. Röveşata hareketinde kişinin kendini sakatlama riskine ek olarak, röveşata çekerken diğer oyuncuların da sakatlanması söz konusu olabilir. Bütün bu sakatlık risklerine rağmen, hareketin doğru yapılması ile korkulan başa gelmez. Aksine futbol maçları röveşata hareketi ile zenginleşmiş olur.

Futbolda Röveşata Neden Atılır?

Futbolda röveşata atılmasının nedeni kaleye şut çekmek, topu kaleden uzaklaştırmak, pas atmak olabilir. Futbolda röveşata, pozisyondaki oyuncunun avantajlı konuma gelmesine yardımcı olabilir. Defans oyuncusunun yüzü kendi kalesine doğru dönük olması halinde ve topu rakip kaleye doğru uzaklaştıramıyorsa, röveşata hareketin topun uzaklaştırılması için son derece faydalı olur. Diğer durumda, forvet oyuncusunun rakip kaleye sırtı dökük vaziyette iken topu kaleye göndermesi için röveşata atması fayda sağlar. Futbolda temel olarak röveşata bu iki ayrıcalıklı durum için kullanılmaktadır.

Farklı Dillerde Röveşata Kelimesi

Farklı dillerde röveşata farklı şekillerde anılmaktadır. Örneğin İngilizce’de bisiklet tekmesi anlamına gelen bicyclekick kelimeleri kullanılmaktadır. Yine İngilizce’de hareketin havada makasa benzemesinden dolayı scissors in theair terimi de kullanılmaktadır. Şili Gazetesi El Mercurio, araştırma yaparak dünyadaki dillerde röveşata kelimesini incelemiştir. Dünya dillerinde hareket büyük çoğunlukla makas vuruşu ya da bisiklet vuruşu olarak adlandırılmaktadır.

Almanlar yere düşerek geri tersten vuruş anlamına gelen Fallrückzieher kelimesini kullanmaktadır. Bu kelime oyuncunun yaptığı vuruştan sonra yere düşmesine bir vurgudur. Norveççede röveşata hareketi için Brassepark kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin anlamı Brezilya vuruşudur. Peru’da röveşata için chalaca Şili’de ise chilena sözcükleri kullanılmaktadır. İspanyolca’da röveşata için tijera kelimesi kullanılmaktadır. Kelime makas anlamına gelmektedir.

Türkçe’ye röveşata kelimesinin geçmesi ise İtalyanca ile olmuştur. İtalyanca’da röveşata için rovesciata kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin tam anlamı tepetaklak olmaktır.

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Futbolda köşe vuruşukorner vuruşu olarak da adlandırılmaktadır. Bu yöntemin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köşe vuruşu topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır.
 • Köşe vuruşu sırasında rakip takım oyuncularının toptan en az 10 yard yani 9,15 m uzaklıkta olması gerekir.
 • Köşe vuruşu ilk olarak 1868 yılında kullanılmıştır.
 • Terim ilk olarak Sheffield Kuralları’nda yerini almıştır.
 • 17 Şubat 1872 tarihinden bu yana İngiltere Futbol Federasyonu tarafından köşe vuruşu terimi kullanılmaktadır.
 • En çok köşe vuruşu kullanan takımlar istatistiksel olarak belirlenerek açıklanmaktadır. Türkiye’de önemli köşe vuruşu ortalamasına sahip takımlardan bir tanesi Sivas Spor’dur. Takımın ortalaması 5,9’dur. M. Başakşehir ise 5 korner ortalamasına sahiptir. Beşiktaş ise 6,4 korner ortalamasına sahip.
1161 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Napoli Milan İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Napoli ile Milan karşı karşıya geliyor.Emin adımlarla şampiyonluğa giden Napoli en yakın rakibinin 19 puan üzerinde.Milan ise 48 puanla 4. sırada yera lıyor ve son 4 resmi maçını da kazanamadı , deplasmanda sürpriz peşinde olan Milan ilk dönem iç sahada Napoli'ye 2 1 kaybetmişti , yine zorlu bir maç olmasını bekliyorum gollü geçer.


2,5 Üst - 1.76 - 21:45

Tahmini İncele
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Roma Sampdoria İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Roma ile Sampdoria karşı karşıya geliyor.47 puanla 5. sırada yer alan Roma son 3 resmi maçını da kazanamadı.Son olarak Lazio deplasmanında 1 0 kaybeden Roma iç sahada kazanıp moral bulma peşinde , Sampdoria ise 15 puanla düşme potasında yer alıyor ve Roma'ya karşı 2 maçtır kaybeden Sampdoria'nın deplasmanda da işi zor.


MS 1 - 1.26 - 19:00


Tahmini İncele
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Monza Lazio İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Monza ile Lazio karşı karşıya geliyor.52 puanla 2. sırada yer alan Lazio lider Napoli'nin 19 puan gerisinde 2. sırada bulunuyor.Monza ise 34 puanla ligin orta sıralarında yer alıyor ilk dönem Lazio'ya 1 0 kaybeden Monza'nın deplasmanda da işini zor görüyorum.


MS 2 - 1.83 - 16:00


Tahmini İncele
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Bologna Udinese İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


İtalya Serie A'da Bologna ile Udinese karşı karşıya geliyor.38 puanla 8. sırada yer alan Udinese son 2 maçını da kazanmayı bildi son olarak Milan'ı 3 1 mağlup eden Udinese bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmak istiyor.Zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , kısır geçer.


2,5 Alt - 1.54 - 13:30


Tahmini İncele
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Werder Bremen Hoffenheim İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Werder Bremen ile Hoffenheim karşı karşıya geliyor.31 puanla 11. sırada yer alan Werder Bremen son 3 maçından 1 puan çıkarabildi.Hoffenheim ise düşme potasının 1 puan üzerinde yer almakta.Son maçında Hertha Berlin'i yenerek moral bulan Hoffenheim Werder Bremen karşısında da puan ve puanlar çıkarma peşinde zorlu bir karşılaşma olmasını bekliyorum , ilk yarı dengeli geçer.


IY X - 1.98 - 18:30


Tahmini İncele
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Köln Mönchengladbach İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Almanya Bundesliga'da Köln ile Mönchengladbach karşı karşıya geliyor.27 puanla 13. sırada yer alan Köln son 5 lig maçından 1 puan çıkarabildi.Son maçında Dortmund'a 6 1 kaybeden Köln Mönchengladbach karşısında puan ve puanlar çıkarma peşinde.Mönchengladbach ise 31 puanla Köln'ün 4 puan üzerinde.Son 4 maçında da kazanamayan Mönchengladbach ilk dönem Köln'ü 5 2 mağlup etmişti yine gollü bir maç olur.


2,5 Üst - 1.53 - 16:30


Tahmini İncele
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Fenerbahçe Beşiktaş İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Fenerbahçe ile Beşiktaş karşı karşıya geliyor.Bir haftalık milli aranın ardından heyecan kaldığı yerden devam ediyor ve 54 puanlı sarı lacivertliler iç sahada Beşiktaş'ı ağırlıyor.Son 3 lig maçını da kazanan Fenerbahçe UEFA Avrupa Liginde Sevilla'ya elendi ve artık sadece lige konsantre olmuş durumdalar.Lider Galatasaray'ın 3 puan gerisinde olan Fenerbahçe iç sahada kazanmak istiyor , Beşiktaş ise Fenerbahçe'nin 5 puan gerisinde tekrar zirve umutlarını sürdürmek için deplasmanda kazanmak isteyen siyah beyazlılar Fenerbahçe kaşrısında 6 maçtır yenilmiyor.İki tkaım arasındaki son 4 karşılaşma da beraberlikle sonuçlanmıştı ancak bu karşılaşmanın gollü bir Fenerbahçe galibiyetiyle sonuçlanmasını bekliyorum.


MS 1 - 1.62 - 20:30


Tahmini İncele
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Giresunspor Alanyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Giresunspor ile Alanyaspor karşı karşıya geliyor.23 puanla düşme potasının 1 sıra üzerinde olan Giresunspor son maçında Karagümrük ile 2 2 berabere kalmıştı , Alanyaspor ise iç sahada Fenerbahçe'ye 3 1 kaybetti.Fenerbahçe karşısında öne geçip maçın büyük bir kısmını önde götüren Alanyaspor 2 penaltı golüne engel olamayıp karşılaşmayı kaybetmişti.Bu karşılaşmaya gelecek olursak zorlu geçmesini bekliyorum Alanyaspor deplasanda puan ve puanlar çıkarır.


X2 ÇS - 1.32 - 16:00


Tahmini İncele
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023
Ümraniyespor Konyaspor İddaa Maç Tahmini 2 Nisan 2023


Süper Ligde Ümraniyespor ile Konyaspor karşı karşıya geliyor.22 puanla ligin dibine demir atmış durumda olan Ümraniyespor Konyaspor karşısında sürpriz peşinde.4 maçtır yenilmeyen Ümraniyespor alt sıralardan kurtulma peşinde.Konyaspor ise 34 puanla 8. sırada yer almakta.Son maçında lider Galatasaray'ı 2 1 mağlup eden Konyaspor'un bu deplasmandan da puan ve puanlar çıkarmasını bekliyorum.


X2 ÇS - 1.22 - 13:30


Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu