Futbolda Röveşata Nasıl Atılır? 01.04.2020

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Bu içeriği sesli dinleyebilirsiniz!

Futbolda Röveşata Nasıl Atılır?

Futbolda röveşata havada ters perende atarken topa vurulmasına verilen eylemin adıdır. Futbolda sık karşımıza çıkan bu terim, diğer spor branşlarında da bulunur. Hareket özellikle Güneydoğu Asya’da çok popülerdir. Röveşata özelikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bazı kaynaklarda bu hareketin ilk olarak afroperulu halk tarafından yapıldığı söylenmektedir.
 • Röveşata sözcüğü İtalyanca’dır. Sözcük orijinal haliyle rovesciata şeklinde yazılır.
 • Kelimenin anlamı tepetaklak olmaktır.
 • İngilizcede harekete bicyclekick adı da verilmektedir.
 • Scissors in theair olarak da adlandırılmaktadır.
 • Futbolda pas atmak, rakip kaleye şut çekmek ve topu kaleden uzaklaştırmak içn röveşata atılabilir.
 • Bu hareketin yanlış uygulanması ciddi sakatlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Hareketi yaptıktan sonra mutlaka kollardan destek almak gerekir.
 • Hareket yalnızca yapan kişiyi değil diğer sporcuları da sakatlama riskine sahiptir.
 • BBC Sport hareketi futbolun bir zenginleştiricisi olarak tanımlamıştır.

Futbolda Röveşata Tarihçesi

Futbolda röveşata tarihçesi ilk olarak tam olarak nasıl gerçekleştiğine, ne zaman ve nerede yapıldığına dair net bilgiler bulunmuyor. Söylemlere göre, ilk röveşata 19. Yüzyıla kadar Peru’nun Callao şehrine dayanıyor. Şehir yerlileri ile İngiliz denizciler arasında oynanan maçta röveşata yapıldığı söyleniyor. Net olmamakla birlikte Şili’de Bask kökenli Şilili futbolcu RamonUnzaga’nın 1914 yılında yaptığı hareketin ilk röveşata hareketi olduğu söyleniyor. Ne var ki, 15 Ocak 1950’de oynanan maçta röveşata atan Carlo Parola bu hareket ile özdeşleşmiştir. Farklı kaynaklarda Petronilho de Brito, Leonidas da Silva’nın ilk röveşata atan oyuncular olduğu söylenmektedir.

Futbolda Röveşata ve Sakatlık

Futbolda röveşata sakatlığı söz konusu olabilir. Bu durum ancak hareketin yanlış yapılmasından kaynaklanmaktadır. Oyuncuların sakatlanmanın önüne geçmesi için hareketi yaptıktan sonra yere düşerken kollarından destek alması gerekir. Röveşata hareketinde kişinin kendini sakatlama riskine ek olarak, röveşata çekerken diğer oyuncuların da sakatlanması söz konusu olabilir. Bütün bu sakatlık risklerine rağmen, hareketin doğru yapılması ile korkulan başa gelmez. Aksine futbol maçları röveşata hareketi ile zenginleşmiş olur.

Futbolda Röveşata Neden Atılır?

Futbolda röveşata atılmasının nedeni kaleye şut çekmek, topu kaleden uzaklaştırmak, pas atmak olabilir. Futbolda röveşata, pozisyondaki oyuncunun avantajlı konuma gelmesine yardımcı olabilir. Defans oyuncusunun yüzü kendi kalesine doğru dönük olması halinde ve topu rakip kaleye doğru uzaklaştıramıyorsa, röveşata hareketin topun uzaklaştırılması için son derece faydalı olur. Diğer durumda, forvet oyuncusunun rakip kaleye sırtı dökük vaziyette iken topu kaleye göndermesi için röveşata atması fayda sağlar. Futbolda temel olarak röveşata bu iki ayrıcalıklı durum için kullanılmaktadır.

Farklı Dillerde Röveşata Kelimesi

Farklı dillerde röveşata farklı şekillerde anılmaktadır. Örneğin İngilizce’de bisiklet tekmesi anlamına gelen bicyclekick kelimeleri kullanılmaktadır. Yine İngilizce’de hareketin havada makasa benzemesinden dolayı scissors in theair terimi de kullanılmaktadır. Şili Gazetesi El Mercurio, araştırma yaparak dünyadaki dillerde röveşata kelimesini incelemiştir. Dünya dillerinde hareket büyük çoğunlukla makas vuruşu ya da bisiklet vuruşu olarak adlandırılmaktadır.

Almanlar yere düşerek geri tersten vuruş anlamına gelen Fallrückzieher kelimesini kullanmaktadır. Bu kelime oyuncunun yaptığı vuruştan sonra yere düşmesine bir vurgudur. Norveççede röveşata hareketi için Brassepark kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin anlamı Brezilya vuruşudur. Peru’da röveşata için chalaca Şili’de ise chilena sözcükleri kullanılmaktadır. İspanyolca’da röveşata için tijera kelimesi kullanılmaktadır. Kelime makas anlamına gelmektedir.

Türkçe’ye röveşata kelimesinin geçmesi ise İtalyanca ile olmuştur. İtalyanca’da röveşata için rovesciata kelimesi kullanılmaktadır. Kelimenin tam anlamı tepetaklak olmaktır.

Futbolda Köşe Vuruşu Nedir?

Futbolda köşe vuruşukorner vuruşu olarak da adlandırılmaktadır. Bu yöntemin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Köşe vuruşu topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır.
 • Köşe vuruşu sırasında rakip takım oyuncularının toptan en az 10 yard yani 9,15 m uzaklıkta olması gerekir.
 • Köşe vuruşu ilk olarak 1868 yılında kullanılmıştır.
 • Terim ilk olarak Sheffield Kuralları’nda yerini almıştır.
 • 17 Şubat 1872 tarihinden bu yana İngiltere Futbol Federasyonu tarafından köşe vuruşu terimi kullanılmaktadır.
 • En çok köşe vuruşu kullanan takımlar istatistiksel olarak belirlenerek açıklanmaktadır. Türkiye’de önemli köşe vuruşu ortalamasına sahip takımlardan bir tanesi Sivas Spor’dur. Takımın ortalaması 5,9’dur. M. Başakşehir ise 5 korner ortalamasına sahiptir. Beşiktaş ise 6,4 korner ortalamasına sahip.
1513 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Atalanta Fiorentina İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Atalanta Fiorentina İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

 

 

İtalya Kupasında Atalanta ile Fiorentina karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Atalanta ile başlayalım.Son lig maçında Monza karşısında deplasmnada 2 1 kazanan Atalanta UEFA Avrupa Liginde de Liverpool'u elemeyi başarmıştı.Fiorentina ise Konferans Liginde Viktoria Plzen'i elemeyi bilmişti.Son maçında Salernitana'yı 2 0 mağlup eden Fiorentina ilk karşılaşmada Atalanta'yı 1 0 mağlup etmişti.Rövanşı almak isteyen Atalanta'yı iç sahada galibiyete yakın görüyorum.

MS 1 - 1.60 - 22:00

Tahmini İncele
Trabzonspor Fatih Karagümrük İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Trabzonspor Fatih Karagümrük İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

 

Türkiye Kupasında Trabzonspor ile Fatih Karagümrük karşı karşıya geliyor.Karşılaşmayı değerlendirmeye ev sahibi Trabzonspor ile başlayalım.Geçen ay bu stadda karşı karşıya gelen iki takımın karşılaşmasını 5 1'lik Trabzonspor galbiiyetiyle sonuçlanmıştı son lig maçında da Kayserispor'u deplasmanda 2 1 mağlup etmişti.Fatih Karagümrük ise son maçında ligin dibindeki İstanbulspor'u 2 1 mağlup etmeyi başarmıştı.Bordo mavililer karşısında da kazanıp finale çıkma açısında avantaj elde etmek isteyen Fatih Karagümrük'ün işini zor görüyorum.Trabzonspor iç sahada galibiyete yakın gözüküyor.

MS 1 - 1.44 - 20:30

Tahmini İncele
Monaco Lille İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Monaco Lille İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, Şampiyonlar Ligi mücadelesi veren 2 ekip karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Monaco, deplasman ekibi Lille'i ağırlıyor. Ev sahibi Monaco formda bir dönemden geçiyor ve ligin 2.si. Deplasman ekibi Lille de keza iyi bir sezon geçiriyor ve Monaco'nun sadece 2 puan gerisinde. Bu mücadelede her 2 ekip de galibiyet için sahada olacak fakat 2 ekibin de işi oldukça zor. 2 ekibin de savunmada oldukça zorlanacağını düşünüyorum. 1.51'lik orandan 2.5 üstü seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.51

Tahmini İncele
Lorient PSG İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Lorient PSG İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligde kalma mücadelesi veren Lorient ile ligin devi ve lideri PSG karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Lorient, deplasman ekibi PSG'yi ağırlıyor. Ev sahibi Lorient şu ana kadar sıradan bir oyun oynadı ve güven vermiyor. Ateş hattının hemen içindeler ve ciddi bir savaşın içindeler. Deplasman ekibi PSG ise çok iyi bir oyun oynuyor ve ciddi anlamda da formda. Bu deplasmanda da ben PSG'nin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 & 1.5 ÜST Oran 1.34

Tahmini İncele
Marsilya Nice İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Marsilya Nice İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

Fransa Ligue 1'de, ligin 2 kaliteli ekibi karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Marsilya, deplasman ekibi Nice'i ağırlıyor. Ev sahibi Marsiyla ligin 2. devresinde ciddi anlamda aşağılara düştü ve Avrupa Ligleri mücadelesi bile veremiyor. Deplasman ekibi Nice ise Şampiyonlar Ligi mücadelesi vermeye çalışıyor ve daha fazla puan kaybı yapmamalı. Bu deplasmanda ise işi çok zor olacak. Ben her 2 ekibin de savunmaya önem vereceğini düşünüyorum. 2.5 altı seçeneği ideal görünüyor. 

Tahmin 2.5 ALT Oran 1.59

Tahmini İncele
Manchester United Sheffield United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Manchester United Sheffield United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin beklentilerin altında kalan dev ekiplerinden Manchester United ile ligin dibine demir atan ve ligde kalma mücadelesi bile veremeyen Sheffield United karşı karşıya geiyor. Ev sahibi Manchester United, deplasman ekibi Sheffield United'ı ağırlıyor. Ev sahibinde sakatlar yavaş yavaş düzeldi ve oyun olarak da bence sene başından daha iyi bir seviyedeler. Deplasman ekibi ise oyun olarak korkunç görünüyor ve hiçbir varlık gösteremiyor. Ev sahibinin bol gollü bir galibiyet almasını bekliyorum. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.47

Tahmini İncele
Crystal Palace Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Crystal Palace Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin zayıf ekiplerinden Crystal Palace ile ligin kaliteli ekiplerinden Newcastle United karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Crystal Palace, deplasman ekibi Newcastle United'ı ağırlıyor. Ev sahibi şu ana kadar çok zayıf bir oyun oynadı ve kadro olarak da yeterli bir seviyede değil. Ligde kalma mücadelesi veriyorlar ve işleri çok zor olmasa da çok kolay da değil. Deplasman ekibi Newcastle United ise iyi bir oyun oynuyor ve Avrupa Ligleri mücadelesi veriyor. Bu deplasmanda da benim için Newcastle net favori. Kolay bir 90 dakika olmayacaktır fakat yüksek orandan deplasman ekibi denenmeli. 

Tahmin MS 2 Oran 2.13

Tahmini İncele
Everton Liverpool İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024 Everton Liverpool İddaa Maç Tahmini 24 Nisan 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin zayıf ekiplerinden Everton ile ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekibi Liverpool karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Everton, deplasman ekibi Liverpool'u ağırlıyor. Ev sahibi Everton şu ana kadar çok sıradan bir oyun oynadı ve kadro olarak da zayıf bir ekip. Deplasman ekibi Liverpool ise Crystal Palace'a mağlup olarak liderliğini kaybetti ve daha fazla puan kaybı yapmamalı. Bu deplasmanda da ben Liverpool'un çok net favori olduğunu düşünüyorum. Gollü bir Liverpool galibiyeti izleriz. 

Tahmin MS 2 & 2.5 ÜST Oran 1.68

Tahmini İncele
Real Madrid Baskonia İddaa Maç Tahmini 23 Nisan 2024 Real Madrid Baskonia İddaa Maç Tahmini 23 Nisan 2024

Euroleague Çeyrek Final eşleşmelerinde, Real Madrid ile Baskonia karşı karşıya geliyor. Eşleşmede ev sahipliği yapan Real Madrid, eşleşmenin ilk maçında Baskonia'yı ağırlıyor. Bu mücadelede de, bu eşleşmede de Real Madrid'in net favori olduğunu düşünüyorum fakat Baskonia sürpriz yapabilecek bir ekip. Howard eğer tempoyu yakalarsa, saçma sapan sayılara çıkabiliyor ve bu maçta da ben Baskonia'nın sürpriz yapabileceğini düşünüyorum. Yüksek tempolu bir maç bekliyorum. 

Tahmin 168.5 ÜST Oran 1.44

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2024
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu