Önder Özen'den Fenerbahçeli futbolcuya olay sözler! "O futbolcuyu oynatmak intihar olur" 15.01.2024

Önder Özen'den Fenerbahçeli futbolcuya olay sözler!

TAHMİN DETAY

Tahmini Oyla

0

Trendyol Süper Lig'in 20. haftasında Fenerbahçe'nin Gaziantep FK'yı deplasmanda mağlup ettiği maç sonrası Önder Özen maçı değerlendirdi. İşte detaylar.

Trendyol Süper Lig'in 20. haftasında Fenerbahçe'nin Gaziantep FK'yı deplasmanda 1-0 mağlup ettiği maç sonrası ünlü yorumcu Önder Özen, Vole YouTube kanalında karşılaşmayı değerlendirdi.

"Fenerbahçe 3 tane yanlışla başladı bugün"
Fenerbahçe'nin performansını beğendiğini söyleyerek sözlerine başlayan Özen, “Ben Fenerbahçe’yi beğendim. Bayağı beğendim hem de. Kadro kalitesi ciddi anlamda belirleyicidir bizim ligimizde. Bir kere daha onun etkisini gördük ama Fenerbahçe, 3 tane yanlışla başladı bugün. Birincisi ilk 11 doğru değil. Maça başlayan 11 ne vaat ediyor? Bu maçta ne lazım? Öyle bakmak gerekiyor. Şimdi maçın ilk devresinin biz şöyle olacağından yüzde yüz eminiz. Ligi takip eden insanlar olarak. Gaziantep FK'yı, Sumudica’yı tanıyan insanlar olarak ne olacağını biliyoruz. Ne olacak? 5, önünde 4, saflar sıklaşmış. O orta 4’lüden 1 tanesi arkaya kırılmış. Aslında 6, önünde bir 3, önde 1 tane. Bu şekilde bir karşılama olacak ve merkeze doğru bir yoğunlaşma olacak.

Sumudica, yıllarca bizim ligimizde çalıştı. Farklı kulüplerde. 0-0 ne kadar uzarsa böyle maçlarda o, o kadar iyi bakar. Çünkü hamleleri siz risk almaya başladıktan sonra gelecektir. Siz risk alırken dengeyi kaybedeceksiniz. Beklediği şey o. Yani 0-0’ı uzatmak. Fenerbahçe’nin amacı ne? 0-0’ın kısa oynanması. Sezon başından beri en büyük farkı ne Fenerbahçe’nin? İlk 10 dakikada attığı goller. İlk 10 dakikada attığı goller bağlamında ligde açık ara yapmış durumda. İlk devre için aynı şekilde, öne geçme anlamında yine sıralama yapısında çok açık fark var Fenerbahçe’nin.

"İrfan Can olacak ilk 11’de"
Peki merkez bu kadar kalabalıkken birinci silah nedir? Topun hızıdır. O yüzden İrfan Can olacak ilk 11’de. Birincisi bu. Hele bu İrfan Can tamamen olacak. Aşağı yukarı kötü oynadığı maçı yok neredeyse. Ya skora etki etmiş ya da ettirmiş. İşi görmüş birçok maçta. Tek tabanca yapmış bu işleri, bazıları. Bazen de harikulade kombinasyonların içinde olmuş. Topun ritmini artıracak. Sumudica sevinmiştir ilk 11’i gördüğünde. Şimdi gelelim 64. dakikaya. 64. dakikada tabela kalkıyor, Cengiz oyundan çıkıyor. Ben, Cengiz’in ilk 11 başlamasını doğru bulmadım ama o dakikada da ‘eyvah Cengiz’i çıkartacak’ diye düşündüm. Çünkü merkez iyice kapanmış. Topun ritmi de kurtarmaz sizi.

"Burada kaçmayacak penaltı
1 kişiyi eksiltip orta açacak olan 1 kişiyi eksiltip şut atacak olan 1 kişiyi eksiltip pası bulacak olan oyuncu lazım. Takımda da 1 tane dribbler diyebileceğimiz oyuncu var o da Cengiz. İkinci silah, kanat oyunu. Ceza sahasına yüksek. Başka çare yok artık. Merkez bu kadar yoğunlaştığında. Artık o bölümde 1 kişi dışında tüm oyuncular ceza sahasının içindeydi Gaziantep FK takımında. Orada işe yarayabilirdi Cengiz. Bu ikinci yanlış. 20 tane lig, 12 tane Avrupa. 32 maç ve haftaya 33. maçı oynayacak Fenerbahçe. Muhtemelen önümüzdeki hafta penaltı olursa kim atar acaba sorusuna cevap verebilecek bir personel yok. Fenerbahçe’nin otobüsünde. Burada kaçmayacak penaltı.

"Bonucci bu takımın içine girdiyse dönün arkanızı gidin ya"
Burada olmaz artık. Burada titremeden gelip topu içeri atacak penaltıcıya ihtiyaç var. Penaltıcılık başka bir şey. Benim birinci tercihim Ferdi’dir ama Bonucci bu takımın içine girdiyse dönün arkanızı gidin ya. O atsın yani. Bırakın artık. O sırada Bonucci içeride. Şimdi 3 tane yanlış söyledim. Doğru ne? Doğru, Mario Branco. Onun kurduğu takım. Bu takım çok güçlü. İlk devre tempo olarak Fenerbahçe’ye bayıldım. İzleyenler tabii 0-0 gittiği için beğenmemiş olabilir ama Ferdi, Fred, Szymanski hâlâ topu geri kazanma sürelerinde açık ara yapıyorlar. Bu 3 oyuncunun marifetiyle bu açık ara oluşabiliyor. İlk devredeki istatistikler ortada. Çok belirgin ve ciddi bir oyun üstünlüğü. Son paslara yansımamış ciddi bir fırsat üstünlüğü. Toplama bakacak olursak dakika 90+3’te rakip ceza sahasına girme 43’tü. Evde oynar gibi oynadı yine. Bir kere daha. O bakımdan kalite farkının ortaya çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim.

"Tadic’i oynatmamak intihar olur"
Tadic’i oynatmamak intihar olur. Hıza ihtiyacınız olduğunda King olabilir ama akıl ihtiyacınız var ilk başta. Ben bu hafta Tadic’in ilk 11’de başlamasını da çok doğru bulmadım. İçerideki Konya maçı tam ona göre oynandı aslında. Fenerbahçe kapattı. Rakip yarı alanda oynadı. Orada ihtiyacınız var, onunla başlamıyorsunuz. Burada başka bir şeye ihtiyacınız var onunla başlıyorsunuz. Kafa karışma emareleri bunlar. Bence iyi işaretler değil ama King normalde yarışan Fenerbahçe için ilk 11 oyuncusu olmaz. Bu kadronun içinde hiç olmaz. Szymanski, solda olabilir. Beki çıkarmayacak oyunculardan bir tanesi Szymanski. Taraftar çok irrasyonel bakar, duygusal bakar. ‘Bugün olmadı, gitsin.’ ‘Batsın bu dünya’ kafasına çok çabuk gelebilir ama hali hazırda konu kanattan oyun kurmaksa hâlâ ligde 1 numara Tadic.

Kötü oynadığı anda bile. Tadic’i tanımıyorsak eğer ‘soldaki oyuncu çok verimli değil’ diyebilirsiniz ama top oraya gelecek. Emniyetli bir şekilde oraya gelmesi lazım. Tadic’in kombinasyon yapabileceği oyuncularla gelecek. Bunu getirecek olan şey nedir? Ritimdir. Top en sağdan, en sola minimum temasla gelirse, en soldan en sağa minimum temasla giderse, yoğunlaşmış savunmayı yerinden çıkarabilirsiniz. Büyük takımların, çok pas yapmasının bir sebebi topun minimum temasla sağdan sola çok çabuk gelebilmesidir. Bunlar izleyen taraftara ‘ya ne çok yana oynadık’ gibi gelebilir.

O yan topların bir amacı vardır. O çakılı savunmayı yerinden oynatmak. 2 stoperin, 3 stoperin, 4 defansın, 5 defansın aralarındaki mesafelerinin yarım metre, 1 metre açılması size bir fırsat tanıyacak. Bunu yapabilmeniz için işte İrfan başlayacak. Eğer o olursa top biraz daha hızlı dönebilirse biz Tadic’i çok daha etkili göreceğiz ama biz Tadic’i bir türlü topun ritimli bir şekilde gelmesiyle buluşturamıyoruz. Top biraz uzun mesafeli geldiği için Fred’in oraya gelmesi, Ferdi’nin oraya gelmesi, Dzeko’nun oraya gelmesi, Szymanski’nin oraya devrilmesi zaman alıyor.

"İrfan Can da, Tadic de bu ligin tekrardan en değerli oyuncuları olurlar"
Topun mesafesi uzadıkça oyunculara yaklaşmak için zaman yetmiyor. Top kısa kısa gelirse minimum temasla Szymanski devrilecek buraya. Kombinasyon için gelecek. Dzeko gelecek. Fenerbahçe’nin sezon başında 4-5-6 attığı sezonun ilk maçlarında o top oraya öyle geldi. Djiku ile Becao oynarken. Arkadan çok aklı başında çıktı Fenerbahçe takımı. Oyunu hakikaten örgüyle kurdu ve örgüyle yerleşti rakip yarı alana. O dönem Tadic’in pırıl pırıl parladığı dönemdi. İrfan’ın pırıl pırıl parladığı dönemdi. Ne zaman top tekte geliyor oraya, olmaz. Alıp geri verecek ama fasılalarla gelirse. Ritmi bozulmamış bir fasıladan bahsediyorum. Rakip 11 oyuncu, kaleci dahil birkaç metre yer değiştirir. Eğer siz bunu çok hızlı yaparsanız rakipte bir senkron kayması, bozulması mümkündür. Çünkü burası premier lig falan değil. Premier ligde de bu kaymaları kusursuza yakın yapabilen çok az ekip var. Burası İtalya da değil. Siz açarsınız mesafeleri. Açtığınızda İrfan Can da, Tadic de bu ligin tekrardan en değerli oyuncuları olurlar. Öyleler, fırsat verin" dedi.

(Kaynak/Ajansspor)

⚽ İddaa Tahmin
⚽ Tahmin Eden Önder Özen'den Fenerbahçeli futbolcuya olay sözler! "O futbolcuyu oynatmak intihar olur"

Bu tahmin için yapılan yorumlar (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış , ilk yorumu yapmak ister misiniz?
5699 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Aston Villa Nottingham Forest İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Aston Villa Nottingham Forest İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin kalbur üstü ekiplerinden Aston Villa ile ligin zayıf ekiplerinden Nottingham karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Aston Villa, deplasman ekibi Nottingham'ı ağırlıyor. Ev sahibi Aston Villa şu ana kadar gayet iyi bir performans sergiledi ve Şampiyonlar Ligi mücadelesi veriyor. Deplasman ekibi Nottingham ise aksine hem oyun hem de kadro olarak oldukça sıradan bir seviyede. Bu mücadele özelinde ben ev sahibi Aston Villa'nın galibiyete uzanacağını düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.38

Tahmini İncele
Brighton Everton İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Brighton Everton İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin orta halli ekiplerinden Brighton ile ligin zayıf ekiplerinden Everton karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Brighton, deplasman ekibi Everton'ı ağırlıyor. Ev sahibi Brighton şu ana kadar gol yollarında çok etkili göründü fakat savunmada zaman zaman aksadı. Deplasman ekibi Everton ise şu ana kadar hiç iyi bir oyun oynamadı ve ligde kalma mücadelesi veriyor. Ben bu mücadelede ev sahibi Brighton'ın taraftarının da desteğiyle galibiyete uzanacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 Oran 1.64

Tahmini İncele
Barcelona Getafe İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Barcelona Getafe İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İspanya La Liga'da, ligin dev ekiplerinden Barcelona ile ligin sıradan ekiplerinden Getafe karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Barcelona, deplasman ekibi Getafe'yi ağırlıyor. Ev sahibi Barcelona şu ana kadar şu ana kadar beklentilerin altında kalsa da liderin sadece 8 puan gerisinde. Deplasman ekibi Getafe ise benim beklentilerimin üstünde bir oyun oynadı şu ana kadar fakat kadro olarak zayıf bir ekip bana kalırsa. Ben ev sahibi Barcelona'nın, taraftarının da desteğiyle gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum. 

Tahmin MS 1 & 1.5 ÜST Oran 1.41

Tahmini İncele
Almeria Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Almeria Atletico Madrid İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İspanya La Liga'da, ligin dibine demir atan Almeria ile ligin kaliteli ekiplerinden Atletico Madrid karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Almeria, deplasman ekibi Atletico Madrid'i ağırlıyor. Ev sahibi Almeria şu ana kadar çok kötü bir oyun oynadı ve ligin dibine demir attı. Muhtemelen de ligden düşecekler. Deplasman ekibi Atletico Madrid ise oyun olarak özellikle ofansif anlamda önceki senelerden iyi bir seviyede ve bu maça da favori olarak çıkıyor benim için. Zayıf Almeria'ya karşı ben deplasman ekibinin galibiyete yakın olduğunu düşünüyorum. 

Tahmin MS 2 Oran 1.55

Tahmini İncele
Granada Valencia İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Granada Valencia İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İspanya La Liga'da, ligde kalma mücadelesi veren Granada ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Valencia karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Granada, deplasman ekibi Valencia'yı ağırlıyor. Ev sahibi Granada şu ana kadar çok kötü bir oyun oynadı ve hiç güven vermedi. Deplasman ekibi Valencia ise son 2 aylık süreçte üst sıralara doğru tırmandı ve bu maçta da kaybetmemek istiyor. Ben deplasman ekibi Valencia'nın oyun olarak rakibinin önünde olduğunu düşünüyorum. Yüksek orandan Valencia galibiyeti denenmeli. 

Tahmin MS 2 Oran 2.44

Tahmini İncele
Strasbourg Brest İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Strasbourg Brest İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

Fransa Ligue 1'de, ligin orta halli ekiplerinden Strasbourg ile ligin kalbur üstü ekiplerinden Brest karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Strasbourg, deplasman ekibi Brest'i ağırlıyor. Ev sahibi Strasbourg şu ana kadar hiç iyi bir oyun oynamadı ve beklentilerin çok altında kaldı. Deplasman ekibi Brest ise şu ana kadar kadro kalitesinin üstünde bir oyun oynadı ve beklentilerin üstündeydi. Bu deplasmanda da Brest'in en az Strasbourg kadar şansının olduğunu düşünüyorum. Bu orandan Brest galibiyeti denenmeli. 

Tahmin MS 2 Oran 2.21

Tahmini İncele

İlginizi Çekebilecek Maçlar

Arsenal Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Arsenal Newcastle United İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin şampiyonluk mücadelesi veren dev ekiplerinden Arsenal ile ligin kaliteli ekiplerinden Newcastle United karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Arsenal, deplasman ekibi Newcastle'ı ağırlıyor. Ev sahibi Arsenal son maçlarda rakiplerine gol olup yağdı ve hiç zorlanmamaya başladı. Deplasman ekibi Newcastle United ise bol gollü maçlar çıkarıyor ve ofansif anlamda etkili olsa da savunmada zorlanıyor. Bu deplasmanda da ben gol yollarında etkili olabileceklerini fakat savunmada işlerinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Ev sahibi Arsenal, gollü bir galibiyet almayı başarır. 

Tahmin MS 1 & 2.5 ÜST Oran 1.57

Tahmini İncele
Bournemouth Manchester City İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Bournemouth Manchester City İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin sıradan ekiplerinden Bournemouth ile ligin şampiyonluğun en büyük favorilerinden dev ekibi Manchester City karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Bournemouth, deplasman ekibi City'i ağırlıyor. Ev sahibi şu ana kadar gol yollarında etkili olsa da, savunmada çok ama çok zorlanıyor. Deplasman ekibi City ise Liverpool'un 1 puan gerisine kadar geldi ve puan kaybı yapmak istemiyor. Ben deplasman ekibinin gollü bir galibiyet alacağını düşünüyorum fakat Bournemouth'un ofansif gücünü hafife almamak gerekiyor. 2.5 üstü seçeneği bence daha ideal. 

Tahmin 2.5 ÜST Oran 1.31

Tahmini İncele
Manchester United Fulham İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024 Manchester United Fulham İddaa Maç Tahmini 24 Şubat 2024

İngiltere Premier Lig'de, ligin beklentilerin altında kalan dev ekiplerinden Manchester United ile ligin keyifli maçlar çıkaran sıradan ekiplerinden Fulham karşı karşıya geliyor. Ev sahibi Manchester United, deplasman ekibi Fulham'ı ağırlıyor. Ev sahibi United üst üste 5 galibiyet alarak biraz morallendi ve üst sıralara doğru yol aldı. Deplasman ekibi Fulham ise gol yollarında etkili olabilse de savunmada çok zorlanıyor. Bu mücadele özelindeyse, ben ev sahibi United'ın taraftarının da desteğiyle galibiyete yakın olduğunu düşünüyorum. Oran fazlasıyla ideal görünüyor. 

Tahmin MS 1 Oran 1.38

Tahmini İncele
iddaatahmin11.com - Tüm Hakları Saklıdır
Copyright © 2005-2023
resim

İLETİŞİM

İletişim Formu